نگاهی به دنیای پردازنده‌ها
ویجیاتو >> اخبار و مقالات >> سخت‌افزار

۲ دیدگاه

پیشرفت صنعت سخت افزار و تکنولوژی‌های منتسب به آن، منجر به تحولاتی عظیم در چند سال اخیر شده است. هرروزه پردازنده‌های قدرتمند و جدیدتری به بازار می‌آیند که به واسطه هسته‌های محاسباتی بیشتر قدرت پردازش به مراتب بالاتری را فراهم می‌آورند. در نتیجه شاهد عرضه دیوایس‌ها هوشمند پیشرفته‌تر، کامپیوترهای قدرتمندتر و همچنین کنسول‌های سریع‌تری هستیم.
در این میان و با ظهور دیوایس‌های جدید، نیاز به هسته‌های پردازشی و گرافیکی متفاوت‌تر و با کاربردها گسترده‌تر بیش از پیش حس می‌کنیم. CPU، GPU و APU از این دسته تجهیزات پردازشی هستند که با اهداف مختلف و بسته به نیاز کاربران تولید می‌شوند. در این مقاله قصد داریم به معرفی و بررسی تفاوت این تجهیزات بپردازیم.
پردازنده مرکزی کامپیوتر CPU (کوتاه شده‌ی Central Processing Unit) یک تراشه محاسباتی است که به مثابه مغز کامپیوتر عمل می‌کند. در واقع CPU آن بخش از رایانه است که اقدامات، محاسبات و اجرای برنامه‌ها را بر عهده دارد. پردازنده مرکزی جزو مهم‌ترین قطعات یک سیستم کامپیوتری است که عملکرد و راندمان کلی سیستم را تعیین می‌کند.
CPU به وسیله رشته‌ها و هسته‌های محاسباتی خود قادر به کنترل و انجام محاسبات و پردازش‌های یک کامپیوتر است. هرچه تعداد این هسته‌ها و رشته‌ها بیشتر باشد، قدر پردازنده نیز بالاتر است. مروزه غالب پردازنده‌های بازار تحت لوای دو کمپانی ای‌ام‌دی (AMD) و اینتل (Intel) تولید می‌شوند.
واحد پردازش گرافیکی، کارت گرافیک، ویدئو کارت و یا GPU (کوتاه شده‌ی Graphical Processing Unit) تراشه‌ای است که خروجی پردازش آن، ویدئو و تصاویر گرافیکی است. در واقع همان چیزی که بر روی مانیتور کامپیوتر مشاهده می‌کنیم.
در واقع GPU ابزاری است که برای رندر گرفتن (پردازش و خروجی گرفتن) تصاویر در سیستم‌های کامپیوتری استفاده می‌شود. این قطعه حیاتی‌ترین سخت افزار برای تجربه با کیفیت بصری از گیم است که پردازش‌هایی به مراتب پیچیده‌تر از CPU انجام می‌دهد. پردازنده‌های گرافیکی به صورت عمده توسط دو شرکت سردمدار انویدیا (Nvidia) و ای‌ام‌دی (AMD) به صورت گسترده توسعه و تولید می‌شود.
واحد پردازشی شتاب یافته یا APU (مخفف Accelerated Processing Unit) در واقع تراشه‌ای متشکل از اجزای CPU و GPU است. این واحد پردازشی که اولین بار توسط ای‌ام‌دی تولید شد، یک سیستم یکپارچه است که علاوه بر پردازش داده‌ها توانایی رندر تصاویر گرافیکی را نیز دارد.
هدف از ساختن واحد پردازشی شتاب یافته یا APU، ارتباط ساده و سریع تراشه های CPU و GPU با هم است. این امر منجر به قدرت پردازش زیاد و افزایش کارایی APU می‌شود. این واحدهای پردازشی به دلیل قدرت پردازش کمتر و به طبع حجم فیزیکی کوچکتری دارند. از همین رو در دستگاه‌های کوچک و یکپارچه‌ای نظیر تبلت، گوشی، کامپیوترهای همراه و یا کنسول‌های پرتابل مورد استفاده قرار می‌گیرند.
بیشتر بخوانید:
چرا نمیان برای pc هم یسری apu قوی بزنن که مثل کنسول هردوتا قدرت پردازشی و گرافیکی رو یجا داشته باشه :{
چون قدرت پردازشش محدودیت داره و در عین حال گرمای زیادی تولید میکنه پس فقط مناسب همون دیوایسای ضعیف و سبکه. تو کامپیوتر ما پردازنده‌های مستقل داریم که توان پردازششون خیلی بالاتره و در عین حال سیستم خنک کننده مستقل دارن
قسمت پایانی لوکی آغازی مقتدرانه برای فاز چهارم آثار مارول
هواداران فقط منتظر GTA 6 هستند

source

توسط funkhabari