دنیای بازی در شبکه‌های اجتماعی
در این مطلب سعی داریم که به ایرادات و ارور های XBOX Series X | ایکس باکس سری ایکس بپردازیم و راه‌ حل های آن ها را مرور کنیم. با دنیای بازی همراه باشید.
کنسول XBOX Series X روی کاغذ قوی‌ترین کنسولی است که تا به حال ساخته و عرضه شده است. قدرت سخت‌افزاری بالا، ویژگی‌های کارآمد و وجود سرویس XBOX Game pass آن را به انتخابی به صرفه و هیجان‌انگیز برای گیمرها تبدیل کرده است. کنسول XBOX Series X در آبان سال گذشته به بازار عرضه شد و رقیب سرسخت کنسول پلی استیشن ۵ است. ایکس باکس سری ایکس از قابلیت‌های جذابی نظیر Quick Resume، پشتیبانی از Ray-Tracing، بهره‌مندی از حافظه SSD  و  Backward Compatibility برخوردار است. هم‌چنین به لطف توان بالای پردازنده گرافیکی، تجربه‌ی بازی‌ها با رزولوشن ۴K و نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه را فراهم نموده است.
این کنسول که پرچمدار مایکروسافت در نسل پیش رو شناخته می‌شود، از قدرت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری بالایی برخوردار است. کنسول XBOX Series X با وجود توانایی‌ها و امکانات گوناگونش، همانند هر کنسول جدیدی از مشکلات و ارور های مختلفی رنج می‌برد. مشکلات نرم‌افزاری و ارورهای بزرگ و کوچک، پاشنه آشیل هر دستگاه جدیدی که به بازار عرضه می‌شود، تلقی می شود. با این حال مشکلات غیرقابل حلی نیستند و با راه حل‌های درست، می‌توان از شر این مشکلات خلاص شد. در این مطلب سعی داریم شایع‌ترین ارور های XBOX Series X را مرور و نحوه رفع آن ها را ارائه دهیم.
ارور های Xbox Series X
لیست عناوین مطلب
برخی از مدل‌های اولیه XBOX Series X که تازه به بازار عرضه شده بودند، مشکل دیسک درایو داشتند. نگران‌کننده‌ترین حالت این مشکل، دیسک در وسط درایو نوری گیر می‌کرد. گاهی اوقات هم با صدای تق‌تق و کلیک‌گونه همراه می‌شد.
این‌جا مشکل اصلی با خود دیسک درایو است. نمی‌توان دیسک را مقصر این موضوع دانست. به همین دلیل نیاز است که کنسول را به تعمیرات سپرده و درایو نوری، اساسی بررسی شود. خوشبختانه، در بعضی مواقع این مشکل آن‌قدر هم مورد پیچیده‌ای به حساب نمی آید. اخیرا شخصی در ردیت نشان داد که عده‌ای از دارندگان این کنسول با مشکلی مشابه دست و پنجه نرم کردند و سبب رخ‌دادن این مشکل محافط گردوخاک بود که از دیسک درایو محافظت می‌کرد. کاربران گزارش کردند که مقدار کمی فشار با دست مشت‌شده کافی‌ست که این کاور شل شود و به دیسک اجازه‌ی ورود دهد.
با این حال ویدیویی از این روش برای حل کردن مشکل دیده نشده. در کل این روش پیشنهاد نمی شود که دیسک را به زور وارد کنسول کنید. احتمال شکستن و حتی خرابی دیسک درایو و همینطور دیسک بازی‌تان زیاد است. بدین منظور بردن به تعمیرگاه عاقلانه‌ترین روش محسوب می‌شود.
گیرکردن دیسک درون درایو نوری مشکل اصلی دارندگان کنسول ‌XBOX Series X به شمار می‌رود؛ اما بعضی از کاربران بعد از واردکردن دیسک و هنگام نصب بازی، شنیده‌شدن صدای کلیک و تق‌تق را گزارش داده‌اند.
راه حل:
اگر صدای تق تق از سوی دیسک درایو شما به گوش می‌رسد،‌ ابتدا دیسک را تست کنید. بعضی دیسک‌ها ممکن است مشکل داشته باشند یا به‌دلیل خط و خش این صدا را ایجاد کنند. در اولین قدم، دیسک را روی یک کنسول دیگر (سری ایکس یا وان) تست کنید و اگر با مشکلی یکسان مواجه شدید، نشان‌ می دهد که دیسک‌تان خراب است. اما اگر با صدای تق‌نق و کلیک همراه نبود، باید کنسول را به تعمیرات بسپارید
اگر این صدا از بالای کنسول و سمت فن شما می‌ آید، به نظر کنسول وضع خوبی ندارد. بعد از شنیده شدن صدای مذکور از سمت فوقانی کنسول، کاربری در ردیت کنسولش را باز کرده و متوجه شده بود که کابلی در مسیر فن قرار دارد. به همین دلیل، زمان چرخش فن، در مسیر آن جای گرفته و از چرخیدن درست فن جلوگیری می‌کرد. اما به هیچ وجه کنسول‌تان را خودتان باز نکنید که ممکن است مشکلات بیشتری همراه داشته باشد. حتما به یک تعمیرکار بسپارید.

در ایرادات و ارور های XBOX Series X ، باید به خوانده‌نشدن دیسک هم اشاره کنیم. برخی از مدل های اولیه ایکس باکس سری ایکس به سختی یا کلا دیسک‌ها را تشخیص نمی‌دهند و بدین شکل محتوای آن‌ها را هم نمایش نمی دهند. حتی زمانی که دیسکی در درایو نوری کنسول قرار دارد، پیامی مبنی بر وارد کردن دیسک نمایش داده می‌شود. فرقی هم ندارد که دیسک XBOX One، بلوری یا دی وی دی باشد.
راه حل:
در اولین قدم توصیه می‌شود که با یک دستمال میکروفیبری نم دار، پشت دیسک را به آرامی پاک کنید و صبر کنید تا خشک شود. اگر باز هم در کنسول‌تان محتوای دیسک نمایش داده نشد، آن را در کنسول دیگری امتحان کنید. بدین ترتیب متوجه خواهید شد که مشکل از دیسک است یا کنسول مد نظر.
در ادامه اگر باز هم کنسول موفق به تشخیص دیسک نشد، باید به سراغ Hard Reset کنسول بروید و حالت Power آن را دستکاری کنید؛ به شکل زیر عمل کنید:
اگر باز هم مشکل ادامه داشت، درایو نوری کنسول از ایرادی رنج می‌برد که باید به تعمیرگاه برده شود.
یکی از ایرادات نادر و ارور های XBOX Series X، روشن نشدن کنسول به شمار می‌رود. اگر شما هم با این مشکل برخورد داشتید، به احتمال زیاد منبع قدرت (Power Supply) کنسول‌تان ایراد دارد. مایکروسافت گفته است که این مشکل با یک شوک حل خواهد شد و Power Supply ریست می‌شود. خوشبختانه چند راه حل وجود دارد که می‌توانید این مشکل را برطرف کنید.
راه حل:
درقبل از ریست کردن منبع قدرت کنسول، در اولین قدم پریزی که کنسول به آن وصل است را امتحان کنید. دستگاه دیگری به آن وصل کنید یا آن را به روش‌های دیگر تست کنید تا متوجه شوید که آیا پریر سالم است و میزان قدرت مورد نیاز برای کنسول را تامین می‌کنید یا خیر؟ اگر پریز سالم بود و از مورد خاصی برخوردار نبود، به سراغ خود کنسول بروید. شما می‌توانید منبع قدرت داخلی کنسول را با این روش ریست کنید. کابل برق کنسول را برای ۱۰ ثانیه از کنسول جدا کنید و دوباره به آن وصل کنید. اگر با این روش مشکل برطرف نشد و پریز هم سالم بود، تقریبا می‌ توان گفت که Power Supply کنسول شما خراب است و باید به تعمیرات سپرده شود.

کنسول XBOX Series X با قابلیت نمایش تصویر با رزولوشن ۴K و نرخ تازه سازی ۱۲۰ هرتز (که قابل تغییر است) عرضه شد و این قابلیت به لطف HDMI 2.1 قابل استفاده است. کابلی که در جعبه کنسول شما قرار دارد، از HDMI 2.1 همراه با امکانات مختلف رزولوشن و نرخ تازه سازی پشتیبانی می‌کند، اما گاهی باعث دردسرهای فراوانی در تلویزیون‌تان می شود.
راه حل:
این ایراد معمولا با گزینه ۴K در ۱۲۰Hz و نرخ تازه سازی متغیر همراه بوده است. مایکروسافت پیشنهاد داده که یکی از این گزینه‌ها را تغییر دهید. می‌توانید به ۱۴۴۰p در ۱۲۰Hz و نرخ تازه سازی متغیر، ۴K در ۶۰Hz با نرخ تازه سازی متغیر یا ۴K در ۱۲۰Hz بدون نرخ تازه سازی متغیر، تغییر دهید. شما می‌توانید رزولوشن‌های مختلف را در بخش Display Options و نرخ تازه سازی‌های متفاوت را در Video Modes پیدا کنید.
اگر هنوز با این مشکل مواجه هستید، تنظیمات تصویر تلویزیون اعم از نرخ تازه سازی آن را هم دست کاری یا از کابل HDMI دیگری (که از HDMI 2.1 پشتیبانی کند) استفاده کنید.
ارور های Xbox Series X
در ادامه ایرادات XBOX Series X  به این ارور می رسیم. با اجرای برحی بازی‌ها، کنسول شما اروری با پیام Something went wrong. 0x800708ca نمایش می‌دهد. این ارور زمانی رخ می‌دهد که بخواهید بعضی از بازی های XBOX One را که به نسخه XBOX Series X ارتقا یافته‌اند، اجرا کنید. بازی هایی مثل فورتزا هورایزن ۴، گیرز ۵ و از این قبیل بازی ها. برای مثال این دو بازی جفت‌شان پچ مخصوص Xbox Series X را دریافت کرده‌اند که بعد از نصب آن، با این ارور رو به رو خواهید شد.
راه حل:
مانند برخی دیگر از مشکلات نرم افزاری کنسول، مایکروسافت وعده داده که با آپدیت‌های آتی، این مشکلات برطرف شود و بعضی از آن ها تا الان درست شده‌اند. مایکروسافت هم‌چنین پیشنهاد داده که در این شرایط، یک بار کنسول را ریست کنید. خوشبختانه سیستم عامل مایکروسافت به گونه‌ای است که باعث نمی‌ شود بازی های‌تان پاک شود. برای ریست کردن کنسول‌تان به این روش عمل کنید:
اگر مشکل برطرف نشد، پاک کردن و دوباره نصب کردن بازی هم ممکن است این مورد را حل کند. با این حال اگر باز هم با چنین اروری برخورد داشتید، باید صبر کنید که آپدیت نرم افزاری یا آپدیت جدید بازی عرضه شود.
بیشتر بخوانید: ارور های پلی استیشن ۵
ارور های Xbox Series X
سیستم Smart Delivery کنسول XBOX Series X به کاربران اجازه می‌دهد تا به آخرین نسخه بازی های میان نسلی دسترسی داشته باشند و بدون هیچ هزینه اضافی، آن ها را به نسخه های نسل نهمی آپدیت کنند. برای مثال اگر شما Gears 5 را روی XBOX One خریداری کرده باشید، نسخه XBOX Series X که همراه با پیشرفت‌های گرافیکی بوده را رایگان دریافت می‌کنید. با این حال این قابلیت بدون مشکل هم نیست. برخی عناوینی که از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند یا شناسایی نمی‌شوند، یا با مشکلات گرافیکی اجرا می‌شوند.
راه حل:
مایکروسافت اذعان داشت که این مشکل زمانی رخ می‌دهد که بازی‌ های ایکس باکس وان را روی هارد اکسترنال در XBOX Series X اجرا و بازی می‌کنید. بازی های مشخصی از این مشکل رنج نمی‌برند که بشود مشخص‌شان کرد؛ پس سعی کنید بازی های ایکس باکس وان را روی هارد اصلی کنسول نصب کنید. متاسفانه مایکروسافت هنوز راهکاری رسمی ارائه نداده و باید منتظر آپدیت‌های آینده کنسول باشیم. بهترین روش برای حل این ایراد، نصب کردن بازی ها روی هارد اصلی کنسول است. بدین ترتیب، مسیر زیر را دنبال کنید:
به یاد داشته باشید که این مشکل با پروسه نصب اولیه رخ می‌دهد. بنابراین انتقال دیتای بازی از هارد اکسترنال به هارد اصلی کارساز نخواهد بود.
برخی از بازی های Xbox 360 که به کمک قابلیت Backward Compatibility امکان بازی کردن دارند، در کنسول سری ایکس با مشکل مواجه‌اند. بعضی از این بازی ها اجرا نمی شوند یا به محض اجرا کاربر را به صفحه اصلی کنسول می برد.
راه حل:
هنوز دلیل مشخصی برای این ایراد پیدا نشده است. اصولاُ با بازی‌های Xbox 360 روی هارد اکسترنال که در XBOX One اجرا شده، این مشکل همراه است. برای حل کردن این ایراد، شما باید حافظه‌ی محلی XBOX 360 را از روی کنسول‌تان پاک کنید. قبل از اقدام به پاک کردن، اطمینان حاصل کنید که از  سیوهای مربوط به بازی‌های ایکس باکس ۳۶۰ روی اکانت XBOX Live تان بکاپ گرفته‌اید. بعد از این‌ که از بکاپ سیوهایتان خاطر جمع شدید، به روش زیر عمل کنید:
ارور های Xbox Series X
یکی دیگر از ایرادات و ارور های XBOX Series X‌، وصل نشدن دسته آن به حساب می‌ آید. کنترلر وایرلسی که همراه با کنسول XBOX Series X به دست مخاطب می‌رسد، گاهی اوقات ممکن است به کنسول متصل نشود. مطمئن شوید که باتری های دسته از شارژ کافی بخوردار یا سالم هستند. قبل از این‌که به سراغ حل این مشکل برویم، اطمینان حاصل کنید که به درستی دسته را به کنسول متصل کردید یا خیر. طریقه صحیح وصل‌کردن دسته:
اگر همه چیز خوب پیش برود، چراغ لوگوها باید به جای تندتند چشمک زدن به آرام چشمک زدن روی آورند و بدین ترتیب دسته به کنسول متصل شده. و اگر نه به راه حل در ادامه مطلب مراجعه کنید.
راه حل:
در این مقاله سعی داشتم تا ایرادهای شناخته‌شده و ارور های XBOX Series X را مرور و راه حل آن را بیان کنم. شما مخاطبان دنیای بازی با این مشکلات رو به رو شده‌اید؟
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


۲ شهریور ۱۴۰۰
۳ شهریور ۱۴۰۰
۱۵ مهر ۱۴۰۰
۲۰ مهر ۱۴۰۰
۳۰ مهر ۱۴۰۰
۶ آبان ۱۴۰۰
سه شنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۰
جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰
جمعه ۲۰ آبان ۱۴۰۱
نقد و بررسی بازی
تریلر بازی‌ها
بازی موبایلی
جدول زمانی
استفاده از مطالب دنیای بازی بدون ذکر منبع، کاری غیراخلاقی است.

source

توسط funkhabari