آیا انواع دیگری از حافظه گرافیکی وجود دارند؟
ویجیاتو >> راهنمای خرید و آموزش

۲ دیدگاه

یک ویژگی مهم که هنگام خرید کارت گرافیک باید مد نظر داشته باشید، حافظه ویدیویی یا VRAM است. امروزه تقریبا هر کارت گرافیکی که بخواهید تهیه کنید از حافظه GDDR بهره می‌برد. اگر می‌خواهید با این نوع حافظه آشنا شوید، حتما این مطلب را تا انتها مطالعه کنید. با ما در ویجیاتو همراه باشید.
GDDR یک نوع حافظه است. نام کامل آن GDDR SDRAM بوده که مخفف Graphics Double Data Rate Synchronous Dynamic Random-Access Memory است. اگر مقاله ما راجع به رم‌های DDR5 را مطالعه کرده باشید با این اصطلاح بسیار آشنا خواهید بود، چرا که GDDR هم حافظه‌ایست که مخصوص پردازش‌های گرافیکی طراحی شده است.
طی سال‌های گذشته چندین نسخه مختلف از حافظه GDDR ساخته شده‌اند. اولین نسخه آن DDR SGRAM یا Double Data Rate Synchronous Graphics RAM نام داشت، که بعدا به GDDR SDRAM تغییر نام پیدا کرد.
به مرور شاهد توسعه نسخه‌های پیشرفته‌تر حافظه بودیم و حالا هم به GDDR6 و GDD6X رسیده‌ایم. هر نسخه این تکنولوژی با خود ظرفیت‌های افزایش یافته، سرعت کلاک بالاتر و نرخ انتقال داده بیشتر به همراه آورد، که به حافظه اجازه می‌داد داده‌های بیشتری را ذخیره کند، آن‌ها را سریع‌تر پردازش کند، و در نتیجه پرفورمنس گرافیکی را بهبود ببخشد.
امروزه تقریبا تمام کارت‌های گرافیک مدرن از GDDR6 استفاده می‌کنند، در حالی که مدل‌های رده بالایی همچون RTX 3080 شامل GDDR6X می‌شوند. این نوع حافظه پهنای باند بالاتری دارد و اندکی کم‌مصرف‌تر است.
تا همین تازگی‌ها این GDDR5 بود که در کارت‌های گرافیک بازار پیدا می‌شد، اما امروزه آن را در کارت‌های قدیمی‌تر و چند کارت ارزان قیمت پیدا می‌کنید. با این حال فقط در حالتی که بودجه محدودی دارید و به فکر خرید یک کارت گرافیک قدیمی هستید می‌توانید یک حافظه GDDR5 پیدا کنید.
تازه، پرفورمنس GPU همواره از نوع VRAM آن مهم‌تر است. پس اگر می‌خواهید یک کارت قدیمی مجهز به GDDR5 تهیه کنید، چند بنچمارک چک کنید و کارتتان را با مدل‌های جدید مقایسه کنید تا مطمئن شوید که کارت مد نظرتان ارزش خرید دارد.
دیگر سوال واضح این است که اصلا چه مقدار VRAM برای بازی کردن لازم است.
در این مقاله بیشتر راجع به این موضوع توضیح داده‌ایم، اما به طور خلاصه می‌توان گفت که پاسخ این سوال به رزولوشن مد نظر شما برای بازی کردن بستگی دارد. به طور کلی می‌توان گفت که حداقل ۴ گیگابایت برای 1080p، بین ۶ تا ۸ گیگابایت برای 1440p و حداقل ۸ گیگابایت برای 4K برای اجرای بازی‌های مدرن در بالاترین تنظیمات لازم است.
GDDR رایج‌ترین نوع حافظه گرافیکی است که در اکثر کارت‌های گرافیک پیدا می‌کنید، اما آیا انواع دیگری هم وجود دارند؟
یک نوع حافظه که در برخی از مدل‌ها می‌توانید پیدا کنید HBM یا High Bandwidth Memory (حافظه پهنای باند بالا) نام دارد. HBM (یا به طور دقیق‌تر HBM2) امروزه بیشتر در کارت‌های گرافیک حرفه‌ای پیدا می‌شود. دلیلش این است که هزینه تولید این نوع حافظه بالا است و بازی‌های مدرن هم نمی‌توانند بهره خاصی از پهنای باند عظیم HBM ببرند.
به غیر از این مورد دیگر نوع حافظه دیگری وجود ندارد و بعید است که حالا حالاها شاهد تولید یک تکنولوژی کاملا جدید باشیم.
منبع: Gamingscan
من یه کارت گرافیک نسبتا قدیمی ۱ گیگابایت دارم. همین الانشم باید خدا رو شکر کنم بازی ها بالا میاد🤣
مقاله اصلی مال چند سال پیشه ؟ الان ۳۰۸۰ با ۱۰ گیگ توی ۴ کی با بعضی از بازی ها مشکل داره، توی بازی های جدید و مخصوصاً آینده یه چیزی تو این مایه هاست (فکر کنم) برای ۱۰۸۰ ۸ گیگ مناسبه، برای ۱۴۴۰ ۱۲ گیگ و برای ۴ کی ۱۶ گیگ
مواردی که بازی بزرگ از بازی کوچک‌تر می‌تواند یاد بگیرد
تقابل مردم و منتقدان

source

توسط funkhabari