تصمیم دیزنی برای پخش آنلاین چند فیلم سینمایی در شبکه دیزنی پلاس همزمان با آغاز اکران آن‌ها در سینما کم‌کم دارد جلوه‌های دیگر خود را نشان می‌دهد.
انتشار بیانیه‌ی اتحادیه‌ی سینمادارها علیه دیزنی، انتقاد شرکت IMAX از تصمیم دیزنی، شکایت اسکارلت جوهانسون از دیزنی و از راه رسیدن گزارش‌های مربوط‌به خشم کوین فایگی یعنی رئیس دنیای سینمایی مارول از پخش آنلاین بلک ویدو توسط دیزنی، حالا نوبت به خبر دیگری رسید که به احتمال شکایت اما استون از این شرکت اشاره دارد. زیرا همان‌گونه که اسکارلت جوهانسون پخش آنلاین فیلم Black Widow همزمان با اکران سینمایی آن را نقض قرارداد خود می‌داند، اما استون هم شاید چنین مشکلی با دیزنی برای اکران اینرنتی فیلم کروئلا داشته باشد.
چند ماه قبل تصور می‌شد که برخلاف تصمیم‌گیری شتاب‌زده و پراشکال وارنر برای پخش آنلاین همزمان همه‌ی فیلم‌های سینمایی خود در سال ۲۰۲۱ از شبکه HBO Max که بحث‌ها و دعواهای فراوانی را به وجود آورد، دیزنی فیلم‌ها را با هماهنگی درست همگان و بدون مشکل به دیزنی پلاس برد. حالا ظاهرا جانگل کروز آخرین فیلم سینمایی معرفی‌شده‌ی دیزنی است که همزمان با پخش در سالن‌های سینما روی شبکه آنلاین قرار می‌گیرد. همان‌گونه که وارنر تایید کرد از سال ۲۰۲۲ میلادی به بعد فیلم‌های سینمایی شرکت اول به مانند گذشته چند هفته اکران سینمایی اختصاصی دارند.
فیلم Mulan، انیمیشن Raya and the Last Dragon، فیلم Cruella، فیلم Black Widow و فیلم Jungle Cruise پنج اثری از دیزنی هستند که به‌صورت پریمیر اکسس روی دیزنی پلاس قرار گرفتند. به این معنی که از همان روز اکران هرکدام از این فیلم‌ها در سینما اگر مشترک شبکه آنلاین استریم‌محور دیزنی پلاس بودید و ۲۹.۹۹ دلار اضافه می‌پرداختید، می‌توانستید به‌صورت قانونی آن را در خانه تماشا کنید.
هیچ‌کدام از این فیلم‌ها عملکرد مالی فوق‌العاده‌ای نداشتند و اگر قرارداد دیزنی با بازیگرها و افراد دیگر سازنده‌ی آن‌ها ایده‌آل و بدون مشکل نباشد، اوضاع به‌زودی بدتر خواهد شد. وکیل جوهانسون هشدار داده بود که او آخرین شاکی از دیزنی برای رفتن به سراغ این روش پخش نخواهد بود.
برنامه‌های دیزنی پلاس
دبیر سابق هالیوود ریپورتر گزارش می‌دهد که اما استون مشغول بررسی گزینه‌های خود برای شکایت از دیزنی به خاطر پخش آنلاین فیلم Cruella است. حتی احتمال شکایت امیلی بلانت به خاطر پخش آنلاین فیلم جانگل کروز از دیزنی پلاس همزمان با آغاز اکران سینمایی آن نیز وجود دارد؛ مخصوصا اگر این محصول هم به مانند آثار دیگری که همزمان وارد اکران سینمایی و اکران خانگی شدند، از هفته‌ی دوم به بعد با افت فروش سینمایی شدید روبه‌رو شود.
با اینکه دیزنی مخالفت جدی خود با شکایت اسکارلت جوهانسون را اعلام کرده است و گفت اصلا حقوق او به خاطر پخش آنلاین نه کاهش که افزایش یافت، به نظر می‌رسد که ماجرا طی روزهای آتی برای این شرکت بسیار ثروتمند جدی‌تر هم خواهد شد. حالا باید صبر کرد و دید چند شخص شناخته‌شده‌ی دیگر حاضر هستند که دیزنی را به دادگاه بکشانند.source

توسط funkhabari