WD_BLACK SN850 دومین درایو آماده‌ی SSD برای افزایش ظرفیت حافظه پلی استیشن 5 است که بعد از آغاز پشتیبانی این کنسول از حافظه جانبی معرفی می‌شود.
شرکت وسترن دیجیتال (Western Digital) تولید کننده انواع درایوهای حافظه SSD و HDD که از نام و نشان برجسته‌ای در این صنعت برخوردار است، در مکاتبه با وبسایت VGC تأیید کرده که درایو پریمیوم SSD جدید آن‌ها با کنسول نسل نهمی سونی سازگاری دارد. این حافظه که با نام WD_BLACK SN850 شناخته می‌شود، دومین درایو سازگار با کنسول پلی استیشن 5 است که با ظرفیت‌ها و قیمت‌های مختلفی که در ادامه مشاهده می‌کنید، برای PS5 معرفی می‌شود.

  • ظرفیت: ۵۰۰ گیگابایت – ۱۳۹.۹۹ دلار
  • ظرفیت: ۱ ترابایت – ۲۴۹.۹۹ دلار
  • ظرفیت: ۲ ترابایت – ۴۲۹.۹۹ دلار

سخنگوی وسترن دیجیتال در گفت‌وگو با VGC گفته که «براساس الزامات اعلام شده توسط سونی، حالا می‌توانیم درایو NVMe SSD مجهز به هیت سینک WD_BLACK SN850 با ظرفیت ۵۰۰ گیگابایت تا ۲ ترابایت را برای افزایش فضای ذخیره‌سازی کنسول پلی استیشن 5 معرفی کنیم. البته این امکان فعلاً برای کاربرانی که به نرم‌افزار PlayStation 5 Beta دسترسی دارند، ممکن خواهد بود. تست‌های انطباق و سازگاری همچنان در جریان است.»
درایو WD_BLACK SN850
شرکت سیگیت (Seagate) از دیگر تولیدکنندگان بزرگ درایوهای حافظه ذخیره‌سازی، دیروز برای اولین‌بار یکی از درایوهای SSD خود را برای این منظور معرفی کرد. مدل FireCuda 530 در نسخه ۵۰۰ گیگابایتی ۱۶۹.۹۹ دلار و برای مدل ۱ و ۲ ترابایتی به ترتیب ۲۷۴.۹۹ و ۵۶۹.۹۹ دلار قیمت دارد. البته این SSD یک نسخه ۴ ترابایتی نیز دارد که با قیمت بالای ۱۰۴۹.۹۹ دلار به فروش می‌رسد.
سونی دیروز فهرست کامل الزامات و استانداردهای خود برای انطباق درایوهای SSD با کنسول PS5 را اعلام کرده و به‌طور ویژه روی این نکته تأکید داشته که ممکن است برخی حافظه‌های SSD باوجود داشتن کلیه‌ی شرایط تعیین شده همچنان روی این کنسول قابل استفاده نباشند. بنابراین این مسئولیت به تولیدکنندگان SSD واگذار شده تا به‌صورت جداگانه سازگاری محصولات خود با این کنسول را تأیید کنند.
سونی اخیراً و با انتشار آپدیت بزرگی امکان استفاده از این قابلیت را برای کابران بتا فراهم کرده تا به‌صورت آزمایشی به افزایش ظرفیت حافظه کنسول خود با استفاده از یک درایو M.2 SSD خارجی بپردازند. کاربران فعلاً باید با دقت جزئیات دستورالعمل‌های اعلام شده را دنبال کنند تا موفق به تکمیل این فرایند شوند.
امکان افزایش ظرفیت حافظه کنسول PS5، یکی از مورد انتظارترین قابلیت‌های کنسول نسل نهمی سونی بوده که از روز عرضه‌ی رسمی آن در نوامبر سال گذشته میلادی مورد درخواست کاربران قرار گرفته است. با اینحال، استانداردهای مدرن و پهنای باند بالای درایو SSD اختصاصی سونی، باعث شده تا مدل‌های خاصی از محصولات موجود در بازار با این الزامات سازگاری داشته باشند.
درگاه افزایش حافظه PS5
البته کاربران همین الان هم می‌توانند ازطریق درگاه USB کنسول، یک درایو حافظه خارجی را به دستگاه متصل کنند؛ اما بازی‌های پلتفرم PS5 از این طریق قابل استفاده نخواهند بود و تنها می‌توان بازی‌های پلی استیشن 4 را به این شکل اجرا کرد. البته همچنان امکان ذخیره‌سازی بازی‌های PS5 را خواهید داشت، اما برای اجرای آن باید بازی را روی حافظه داخلی خود کنسول کپی کنید.
بنابراین به منظور افزایش ظرفیت حافظه داخلی SSD این کنسول، باید از درایوهای پرسرعت M.2 SSD منطبق با الزامات و استانداردهای سونی استفاده کنید. این تراشه‌ها به درگاه مخصوصی که فعلاً جز برای کاربران برنامه‌ی بتا غیرفعال است، متصل می‌شوند.
مایکروسافت برای افزایش ظرفیت حافظه کنسول‌های ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس یک درایو حافظه‌ی مخصوص به نام Storage Expansion Card تولید شرکت سیگیت را معرفی کرده که برای ظرفیت یک ترابایتی آن باید ۲۱۹ دلار هزینه کنید. در پایان می‌توانید نظرات خود را درباره راهکار هریک از پلتفرم داران برای حل مسئله‌ی محدودیت حافظه روی کنسول‌های جدید خود را با ما در میان بگذارید.source

توسط funkhabari