کدام یک ارزش بیشتری دارد؟
ویجیاتو >> راهنمای خرید و آموزش

بدون دیدگاه

خیلی وقت است که نسل ماوس‌های اپتیکال منقرض شده و امروزه گیمرها باید بین تکنولوژی لیزری و اپتیکال انتخاب کنند. با این حال، تجربه نشان داده که انتخاب بین دو گزینه از انتخاب بین چندین گزینه سخت‌تر است.
در این راهنما بررسی می‌کنیم که ماوس لیزری برای بازی کردن بهتر است یا ماوس اپتیکال. با ما در ویجیاتو همراه باشید.
هر دو نوع موس برای آنالیز سطحی که رویش قرار دارند و مدت و سرعت حرکت خود از یک حسگر CMOS استفاده می‌کنند، که در هر ثانیه هزاران عکس دیجیتال می‌گیرد.
اما این که آن سطح چگونه روشن می‌شود باعث فرق بین این دو نوع ماوس می‌شود. ماوس اپتیکال از نور LED استفاده می‌کند و ماوس لیزری از لیزر. اما مزایا و معایب هر کدام چیست؟
حساسیت (Sensitivity) ماوس با نقطه بر اینچ، یا همان DPI اندازه‌گیری می‌شود. در گذشته اختلاف DPI بین ماوس‌های لیزری و اپتیکال بسیار زیاد بود. اما امروزه حتی ماوس‌های گیمینگ اقتصادی هم می‌توانند DPI بالای ۱۰۰۰ داشته باشند.
دلیل دیگری که از اهمیت DPI می‌کاهد، پیشرفت تکنولوژی به کار رفته در حسگرهای CMOS است. آن‌ها امروزه آنقدر پیشرفته هستند که حتی ماوس‌های با DPI سه رقمی هم می‌توانند از دقت بالایی برخوردار باشند.
جنبه مهم‌تری که باید در نظر گرفت این است که دقت تحلیل سطح ماوس چقدر است، و اینجاست که تفاوت نور LED و لیزر خود را نشان می‌دهد.
لیزرها دقیق هستند. حتی شاید زیادی دقیق باشند. بر خلاف نور LED، که نمی‌تواند به داخل سطحی که رویش قرار گرفته نفوذ کند، لیزر از این توانایی برخوردار است. به همین دلیل لیزر می‌تواند داده را با جزئیات بسیار بیشتری تحلیل کند. این یک شمشیر دو لبه است، چون ماوس لیزری بعضا می‌تواند هنگام حرکات آهسته سطح زیرش را بیش از حد آنالیز کند، که منجر به حرکات ناخواسته می‌شود.
در عوض، ماوس لیزری روی هر سطحی می‌تواند کار کند و ماوس اپتیکال نه. از آنجایی که ماوس اپتیکال از نور برای روشنایی استفاده می‌کند، حتما باید روی سطوح غیربازتابنده قرار بگیرد تا دقیق باشد. در غیر این صورت، ماوس تقریبا غیرقابل استفاده خواهد شد.
قیمت هم فاکتور دیگری است که در گذشته اهمیت بسیار بیشتری داشت. سال‌ها پیش، ماوس‌‎های اپتیکال انتخاب‌های اقتصادی بودند و ماوس‌های لیزری انتخاب‌های گران قیمت و رده بالا. این اختلاف زیاد امروزه از بین رفته است.
بروید و در فروشگاه‌ها چک کنید. هر دو نوع ماوس می‌توانند قیمتی بین صد هزار تا چند میلیون تومان داشته باشند. ماوس‌های گران‌تر معمولا پیشرفته‌ترند، دکمه‌های بیشتری دارند و از نورپردازی‌های شکیل بهره می‌برند. اما قیمت بالا لزوما عملکرد بهتری را تضمین نمی‌کند.
به طور کل، ماوس‌های بین ۱ تا ۲ و خرده‌ای میلیون تومان معمولا بهترین تجربه را در ازای قیمتشان ارائه می‌دهند. از آن پایین‌تر احتمالا یک ماوس بی‌کیفیت گیرتان خواهد آمد، و از آن بالاتر یک ماوس با ویژگی‌هایی که در عمل فرق چندانی به حالتان ندارند.
با در نظر گرفتن تمام جوانب، باید ماوس اپتیکال را برنده اعلام کنیم. آن‌ها معمولا قابل اعتمادتر و بادقت‌‎تر از ماوس‌های لیزری هستند، که برای گیمینگ بسیار مهم است. تنها ضعف قابل توجه آن‌ها، نیازشان به یک ماوس پد است.
اینجاست که یکی از مزایای بزرگ ماوس لیزری خود را نشان می‌دهد: این ماوس‌ها روی تمام سطوح کار می‌کنند، حتی شیشه. این باعث می‌شود که آن‌ها انتخاب‌های بیشتری برای حمل کردن به مکان‌های مختلف باشند. اما آن‌ها با تحلیل کردن بیش از حد حرکات ماوس، مخصوصا حرکات آهسته، می‌توانند باعث ایجاد مشکلاتی در بازی کردن شوند. آن‌ها همچنین DPI بالاتری دارند، اما همانطور که گفتیم، این فاکتور دیگر آنقدرها مهم نیست.
بیشتر بخوانید:

پینگ بازی‌ها هم بهتر می‌شود!
اولین ویلن جاستیس لیگ

source

توسط funkhabari