چه می‌شد اگر…؟
ویجیاتو >> سرگرمی >> کمیک بوک

۱ دیدگاه

تا به حال به این فکر کرده‌اید که اگر یکی از اتفاقات کمیک‌های مارول به شکل دیگر رقم می‌خورد، دنیای داستان‌های این انتشارات چه تغییراتی می‌کرد؟ خب، مجموعه کمیک What If? پاسخی برای این پرسش شما است.
در این مجموعه کمیک شاهد این هستیم که خالقان و نویسندگان مارول با پیش فرض قرار دادن یک «چه می‌شد اگر…؟» روایت‌های جالب و متفاوتی از شخصیت‌ها و دنیای مارول را به تصویر می‌کشند. این پیش فرض‌ها در واقع تغییراتی هستند که یک سری رویدادها به خود می‌بینند یا شخصیت‌هایی هستند که نقش‌شان در کمیک‌های مارول نسبت به قبل متفاوت می‌شود.
مجموعه کمیک What If یک سری از کمیک‌هاست که اولین جرقه‌اش در دهه ۷۰ میلادی توسط روی توماس زده شد. آتو (Uatu)، یکی از واچرهای (Watcher) دنیای مارول، داستان‌هایی از جهان‌ها و خطوط زمانی دیگر را به تصویر می‌کشد که در واقع مسیرهایی هستند که شخصیت‌های مارول ممکن بود آن‌ها را بپیمایند. هر چند همه آن‌ها با پایان خوش همراه نیستند.
روی تواس نویسنده، ادیتور و خالق کمیک What If؟ محسوب می‌شود. اولین شماره این سری در سال ۱۹۷۷ منتشر شد. در توضیحات شماره ۱ کمیک What If؟، توماس نوشته بود که او نمی‌خواست این داستان‌های مارول به عنوان روایت‌های خیالی در نظر گرفته شوند؛ آن‌ها واقعی بودند، ولی در زمین ۶۱۶ مارول جریان نداشتند.
من به این نتیجه رسیدم که مجموعه من، احتمالاً، برای مدتی تبدیل به مکان اصلی (اگر نه تنها مکان) در مارول شود که چنین داستان‌هایی از جهان‌های موازی در آن جریان داشته باشند.
و، برای این که این مجموعه به اندازه خودم برای بقیه لذت‌بخش باشد، با واچر شکفت انگیز اجازه روایت داستان‌ها را دادم. به این ترتیب، همان طور که می‌دانید، این داستان‌ها روایت‌هایی هستند که واقعاً اتفاق می‌افتند، نه در جهان یا سلسله زمانی خودمان، بلکه در جهان‌هایی که در کنار جهان ما وجود دارند.
هر شماره از این سری کمیک با پرسش‌هایی مثل «چه می‌شد اگر اسپایدرمن پیشنهاد فنتستیک فور در پیوستن به تیمشان را قبول می‌کرد؟» یا «چه می‌شد اگر بروس بنر وقتی تبدیل به هالک می‌شد هنوز هوش خود را در اختیار داشت؟»
اولین سری این داستان‌ها از زمین‌های موازی با یک شخصیت مرموز بر روی ماه شروع می‌شد که به روایت داستان می‌پرداخت. ابتدا نشان داده می‌شد که این داستان چگونه در کمیک‌های اصلی مارول اتفاق افتاد و سپس بر روی یک زمین دیگر، چگونه پیش رفت. حالا این راوی که بود؟ آتویِ ناظر.
با این که خیلی از داستان‌ها یک ایده برای این بودند که روایت‌ها چگونه می‌توانستند پیش بروند اما برخی از آن‌ها در سال‌های آتی تبدیل به دنیاهای مستقلی شدند. از اسپایدرمن که به اعضای فنتستیک فور پیوست تا جین فاستر (Jane Foster) که تبدیل به ثور شد (که در واقع در شماره ۱۰ این کمیک‌ها ثوردیس (Thordis) صدا زده شد) تا باکی که از جنگ جهانی دوم جان سالم به در برد تا به وجود آمدن می‌دی پارکر (Mayday Parker) یا اسپایدر گرل (Spider-Girl) در شماره ۱۰۵. برخی از این ایده‌ها به قدری جذاب بودن که بیش‌تر در دنیای کمیک‌ها مورد کاوش قرار گرفتند.
کمیک What If بزرگ‌ترین شخصیت‌های مارول را در فضا و زمان حرکت می‌داد. مثلاً یک نسخه از کاپیتان آمریکا که در طی جنگ سرد زندگی می‌کرد یا یک دردویل از ژاپن فئودال. قهرمانان اکثراً تبدیل به ویلن‌ها می‌شدند و ویلن‌ها فعالیت‌های قهرمانی انجام می‌دادند. قدرت‌های فرا بشری بین اعضای یک تیم جا به جا می‌شدند. شخصیت‌های مهمی مثل گوئن استیسی (Gwen Stacy) و کارن پیج (Karen Page) در این مجموعه از مرگ فرار می‌کردند. نتایج این تغییرات اکثراً بد بودند تا خوب. مثلاً اسپایدرمن در فنتستیک فور پشتیبانی مورد نیازش را پیدا کرد اما حضورش باعث شد تا اینویسیبل وومن (Invisible Woman) تیم را ترک کند.
مجموعه کمیک What If در طول سال‌ها در ۱۳ سری منتشر شد. داستان‌های جدیدتر این مجموعه روی اتفاقات محوری کراس‌اوورهای بزرگ مثل Civil War، Infinity و Avengers vs. X-Men تمرکز می‌کردند.
– چه می‌شد اگر اونجرز هیچوقت وجود نمی‌داشتند؟
– چه می‌شد اگر فنتستیک فور قدرت‌های فرا بشری متفاوتی داشتند؟
– چه می‌شد اگر فنتستیک فور نویسندگان اولیه مارول بودند؟
– چه می‌شد اگر ریک جونز تبدیل به هالک می‌شد؟
– چه می‌شد اگر گروهبان نیک فیوری در خارج از جو در جنگ جهانی دوم می‌جنگید؟
– چه می‌شد اگر کاپیتان آمریکا به عنوان رئیس جمهور انتخاب می‌شد؟
– چه می‌شد اگر فینیکس نمی‌مرد؟
– چه می‌شد اگر فنتستیک فور موز بودند؟
واچر که نام واقعی‌اش آتو بود اولین بار توسط استن لی (Stan Lee) و جک کربی (Jack Kirby) در شماره ۱۳ کمیک Fantastic Four در سال ۱۹۶۳ به مخاطبان معرفی شد. او یکی از اعضای نژادی فرا زمینی پیشرفته بود که واچرها یا نظاران نام داشتد. آن‌ها مأموریت خود را رصد و ثبت زندگی‌ها در کهکشان می‌دانستند. اما یک سوگند خورده بودند که هیچوقت در مسائل مربوط به یک سیاره دخالت نکنند. آتو کسی بود که به زمین و منظومه شمسی آن فرستاده شده بود.
وقتی او به تماشای زمین در مقر خود از ماه نشست، نتوانست نسبت به ساکنین و قهرمانانش علاقه‌مند نشود. آتو در یکی از اولین ماجراجویی‌های فنتستیک فور با آن‌ها ملاقات کرد. او اجازه داد آن‌ها از وجودش با خبر بمانند و حتی شروع به ارتباط برقرار کردن و کمک به تیمشان کرد.
آتو اما وقتی در اولین تلاش گالاکتوس (Galactus) در بلعیدن زمین از حد خودش فراتر رفت. این دخالت بر خلاف تمام چیزی بود که واچرها به آن باور داشتند و آتو نیز عواقب این کار را چشید و از جایگاه نظارت برکنار شد. هر چند در نهایت دوباره به این جایگاه رسید و هر از چند گاهی پیش از رویدادهای خیلی بزرگ در برابر محافظان زمین حاضر می‌شد.
اسپم بالاخره سایت درست شد😃😃😃😃😃😃
چه می‌شد اگر…؟
از تبلیغات آزار دهنده در امان بمانید

source

توسط funkhabari