چه می‌شود اگر واقعیت مجازی تبدیل به واقعیت شود؟
ویجیاتو >> اخبار و مقالات

بدون دیدگاه

آینده واقعیت مجازی می‌تواند واقعیت در اطراف ما را بسازد. تصور کنید در آینده می‌توانید با واقعیت مجازی تمام دوستان و خویشاوندانتان را از اقصی نقاط جهان در اطراف خود جمع کنید.
حقیقتا واقعیت مجازی اختراعی شگفت‌انگیز محسوب می‌شود. این اختراع روزانه تجربیات جدیدی را برای ما به ارمغان می‌آورد و به‌روزتر می‌شود. در یکی از نسخه‌های مجله Play (مجله مربوط به محصولات سونی و بالاخص پلی‌استیشن) درباره آینده PSVR2 مطالبی نوشته شده بود. از جالب‌ترین بخش‌های آن، جایی بود که یکی از هم بنیان‌گذاران Ramen VR در مورد آینده واقعیت مجازی گفت: «من خیال می‌کنم روزی تصاویری که از هدست‌های مخصوص واقعیت مجازی می‌بینیم آن‌قدر واقعی باشد که با واقعیت قابل تشخیص نباشند.»
این جمله برای بسیاری از افراد ناخوشایند به نظر می‌رسد. چرا که افراد بیشماری هستند که بازی کردن را بخاطر فرار از واقعیت بازی می‌کنند. جدای از آن بحث خشونت را هم در نظر بگیرید که بسیاری از افراد شدت زیاد آن را نمی‌توانند تحمل کنند.
خشونت در بازی‌های ویدئویی صحبت امروز و دیروز نیست. این بحث شاید از ابتدای شروع تولید بازی‌هایی که در آن‌ها انجام کارهای خشن وجود داشته شروع شده باشد و تاکنون نیز پایان نیافته است. گیمرها و شمار زیادی از محققین که می‌دانند خشونت در دنیای واقعی ربطی به بازی‌های کامپیوتری ندارد اما خب این موضوع شاید به مذاق خیلی‌ها خوش نیاید. برای مثال بعید است در کشور آمریکا تیراندازی‌ای در هر سطح رخ بدهد و یکی از صاحب‌نظران یا سیاستمداران قضیه را به بازی‌های ویدئویی ربط ندهد.
یکی از بازی‌هایی که خیلی زیاد مورد انتقاد افراد مختلف قرار گرفته سری بازی Grand Theft Auto است. مسائلی مانند خشونت، خشونت علیه زنان، مسائل جنسی و مواد مخدر از مواردی هستند که در بازی وجود دارند و در مورد آن‌ها هزاران هزار کلمه گفته شده. اما خب سوال اینجاست، آیا رده‌بندی سنی برای زیبایی باکس‌آرت است که روی آن حک شده یا آن راهنمای خرید بازی برای افراد مناسب یا چیزی مربوط به آن می‌باشد؟ مسائل گفته شده فقط در GTA وجود دارند؟ یعنی هیچ کتاب، فیلم و سریال دیگری نیست که در آن خشونت، مواد و مسائل جنسی وجود داشته باشد؟ افراد دارای تریبون طوری صحبت می‌کنند که گویی خشونت و زشتی از سری بازی‌های GTA بوده که به دنیای واقعی منتقل شده نه بالعکس!
به هر حال صحبت‌های افراد بالارده تا وقتی که روی بازی گیمرها تاثیری نگذارد اهمیتی ندارد. به همان اندازه که تحقیقی می‌گوید بازی‌ها بر روی خشونت بازی‌ها تاثیر دارد، تحقیقات دیگری هستند که می‌گوید این‌گونه نیست. در تحقیقی که سال گذشته بر روی 21 هزار نفر از سرتاسر دنیا صورت گرفت، مشخص شد که بازی‌های ویدئویی باعث ایجاد خشونت نمی‌شوند. در اکثر اوقات خشونت براساس زندگی ناخوشایند در خانه و یا در جامعه است که به وجود می‌آید.
دیدن و درک کردن دو چیز کاملا متفاوت است. می‌توان در واقعیت مجازی بر روی بالاترین برج‌ها ایستاد و هیچگاه هم احساس استرس و خطر نکرد. اما بیایید جزئیات و پر و بال بیشتری را برای بازی‌های واقعیت مجازی فرض کنیم. فرض کنید می‌توانید در نسخه VR بازی کال آو دیوتی به صورت دوستان و خانواده خود شلیک کنید و ترکیدن صورت آن‌ها را ببینید! آیا باز هم می‌توان آن را یک بازی در نظر گرفت؟ به حال بسیار واقعی به نظر می‌رسد و گویی شما در حال شلیک به صورت دوستان خود به صورت واقعی هستید!
باید صبر کرد و دید که آیا گیم‌ها به این صورت پیش خواهند رفت یا خیر. احتمالا در صورت ساخت چنین بازی‌هایی مسئله خشونت در بازی‌ها مسئله‌ای نگران‌کننده‌تر خواهد شد و حرف و حدیث‌های بیشتری را خواهد ساخت.
بیشتر بخوانید:
چه می‌شد اگر…؟
از تبلیغات آزار دهنده در امان بمانید

source

توسط funkhabari