جیسون موموآ از علاقه خود به انتشار تدوینی ۴ یا ۶ ساعته از فیلم مورد انتظار Dune صحبت کرده است.
فیلم سینمایی Dune (تل ماسه) به‌کارگردانی دنی ویلنوو یکی از موردانتظارترین فیلم‌های امسال محسوب می‌شود. به‌تازگی جیسون موموآ، بازیگر فیلم تل ماسه از علاقه خود به انتشار تدوینی طولانی‌ از Dune صحبت کرده است. او در صحبت‌های خود گفت: «فیلم باحالی بود. می‌دونید باید چیکار کنن؟ باید یه تدوین چهار تا ۶ ساعته از قسمت اول بسازن. [اونموقع] اینطوری می‌شه که «بیایین این فیلم ۴ تا ۵ ساعته رو مثل یه سریال تلویزیونی تماشا کنیم؛ [اونوقت] خودم می‌تونم انتخاب کنم که چه موقعی می‌خوام کل اثر رو تماشا کنم.» می‌خوام چشم‌انداز کامل دنی رو ببینم. نمی‌خوام تقطیع شده باشه.»
رمان Dune نوشته فرانک هربرت که منبع اقتباس فیلم Dune محسوب می‌شود، رمانی ۴۱۲ای صفحه‌ای و پیچیده است که با اقتباس‌ناپذیر بودن شناخته می‌شود. به همین علت دنی ویلنوو قرار است این رمان عظیم را در قالب دو فیلم جلوی دوربین ببرد تا به نوبه‌ی خود اقتباسی کامل به عمل آورده باشد. باتوجه‌به اینکه خود دنی ویلنوو تاکنون اعلام نکرده قسمت اول فیلم Dune چه مقدار از محتوای داستان را پوشش می‌دهد، نمی‌توان فهمید که آیا فیلم پیش‌رو پتانسیل انتشار یک نسخه‌‌ی تدوین کارگردان را دارد یا خیر.
تیموتی شالامی و ربکا فرگوسن در فیلم Dune
در حال حاضر یک سریال پیش‌درآمد برای مجموعه Dune با نام Dune: The Sisterhood برای HBO Max در دست ساخت است، به‌تازگی شورانر این سریال مشخص شده است و بر این اساس می‌توان گفت روی گسترش مجموعه Dune در سینما و تلویزیون حساب ویژه‌ای باز شده است. به‌هر روی، فیلم سینمایی Dune به کارگردانی دنی ویلنوو در تاریخ ۲۲ اکتبر (۳۰ مهر) در سینماها اکران می‌شود و از همان روز در HBO Max نیز در دسترس قرار می‌گیرد. این فیلم علمی تخیلی با بازی تیموتی شالامی، اسکار آیزاک، جاش برولین، دیو باتیستا، ربکا فرگوسن، خاویر باردم، زندیا، جیسون موموآ و استلان اسکارشگورد جلوی دوربین رفته است. 
Dune داستان مردی جوان به نام پال آتریدیز است که فرزند خاندان بزرگ آتریدیز محسوب می‌شود، خاندانی که وظیفه‌ی محافظت از ماده‌ای بسیار حیاتی را برعهده دارند. پال در این داستان به جنگ دشمنان خانواده‌اش می‌رود و ماجراهای غریبی را در جهان اسرارآمیز تل‌ماسه از سر می‌گذارند. داستان فیلم و رمان تل‌ماسه در آینده‌ای دور و سرزمینی به‌نام آراکیس به وقوع می‌پیوند. شرکت پارامونت در سال ۲۰۰۸ قصد داشت فیلم Dune را جلوی دوربین ببرد، اما پس از مذاکرات و کشمکش‌های فراوان ساخت اقتباس Dune توسط پارامونت متوقف شد. تا اینکه دنی ویلنوو ساخت اقتباس سینمایی Dune را یکی از بزرگ‌ترین آرزوهای خود عنوان کرد و در سال ۲۰۱۷ با استودیو لجندری و برادران وارنر برای کارگردانی نسخه سینمایی Dune قرارداد همکاری امضاء کرد. نگارش فیلمنامه تل ماسه نیز برعهده جان اسپیات و اریک راث بوده است. دیوید لینچ نیز در سال ۱۹۸۴ اقتباسی ناموفق از رمان Dune جلوی دوربین برده است.source

توسط funkhabari