کپی لینک
آیا فیلم Jungle Cruise به عنوان یکی دیگر از آثار سینمایی مفرحِ دنیای دیزنی می‌تواند نظر مساعد همه مدل مخاطب را به دنبال داشته باشد؟ در نقد فیلم Jungle Cruise در سایت سرگرمی به بررسی این مقوله می‌پردازیم.
فیلم گشت و گذار در جنگل را می‌توان به طور کلی یک اثر کپی پیست شده از روی یک قصه‌ از سری فیلم‌های ایندیانا جونز دانست. سناریویی که برای هر محصول سینمایی و گیشه‌ای می‌تواند فروش محصول را تضمین دهد؛ وجود یک نفرین باستانی، گنج، قهرمان‌های همه‌فن حریف و گروهی از آلمانی‌های تنگ نظر و بد ذات، مواد مورد نیاز سناریوی فیلم Jungle Cruise به حساب می‌آیند؛ عناصری که قبلا در فیلم‌های ایندیانا جونز و مشابهش به کرات دیده‌ایم. حال شاید بپرسید اگر قصه و داستان به همین سر راستی و قابل پیش‌بینی است چرا باید پای چنین فیلمی بنشینیم؟
فیلم Jungle Cruise یک فقره دواین جانسون به عنوان شخصیت اصلی داستان به نام فرانک دارد که معرکه است. دواین جانسون که در فیلم‌های زیادی بازی کرده، در جدیدترین فیلم سینمایی دیزنی به زیبایی جلوی دوربین ظاهر می‌شود. تجربه‌ی بالای جانسون به او کمک کرده تا در نقشِ یک کاراکتر مرموز، بذله‌گو و تا حدودی هم مکار و رِند به خوبی جای خود را در بیننده پیدا کند. ایفای نقش جانسون به اندازه‌‌ای جذاب و دیدنی است که اگر هر فرد دیگری در نقش شخصیت فرانک جای دواین جانسون در این فیلم بازی می‌کرد، احتمالا با یک فیلم دسته چندمِ ضعیف و کسل‌کننده طرف حساب بودیم. با این اوصاف سایر بازیگرها که زیر سایه‌ی دواین جانسون قرار می‌گیرند نیز اکتِ قابل قبولی دارند. امیلی بلانت را در نقشِ ایندیانا جونزِ مونث در این قصه داریم که تلاشش را می‌کند تا نقشی متفاوت از خود در کارنامه‌اش به جا بگذارد، اما کاراکتری که در این داستان از بلانت به اسم لیلی می‌بینیم به شدت فراموش‌شدنی است. البته شخصیت‌پردازی‌ِ لیلی می‌توانست خیلی بهتر از این باشد، اما کاراکتری نیست که بتوان مثل ایندیانا جونز به او دل بست. بازیگرهای دیگر مثل ادگار رامیرز نیز در این پروژه‌ی پرخرج حضور داشته‌اند که فرصت چندانی نمی‌یابند تا جلوی دوربین خودنمایی کنند. تعداد بازیگرها در فیلم Jungle Cruise بسیار زیاد است و با این وجود، شخصیت‌ها فرصت چندانی ندارند تا خودی نشان دهند و کاراکترشان به یک درجه‌ از بلوغ و تکامل برسد؛ نمونه‌ی بارزِ این اتفاق، شخصیتِ آگیر با هنرنماییِ ادگار رامیرز است که شاید سر جمع ۱۰ دقیقه بازی می‌کند.
فیلم Jungle Cruise از حیث سرگرمی، اثری است قابل قبول که از همان ابتدای داستان می‌تواند هر نوع بیننده‌ای را با خود همراه کند. داستان شروع خوب و پایانی قابل قبول دارد و می‌توان از تماشای این قصه‌ی تخیلی، آن هم با سبک روایتِ همیشگی محصولات دیزنی لذت برد. اتفاقات بامزه‌ی داستان و ادای دیالوگ‌های بامزه‌تر کاری می‌کند تا با ذوق و شوق منتظر بمانید تا سه شخصیت اصلی داستان با فعالیت‌ها و ادای دیالوگ‌هایشان در سکانس‌ها، شما را سرگرم کنند. با این اوصاف فیلم گشت و گذار در جنگل در همین حد است؛ نه کمتر و نه بیشتر. یعنی این فیلم نه قرار است به شما درس اخلاق بدهد و نه تلاشی می‌کند با مفاهیم زیرمتنی (که ندارد!) به شما چیزی را گوشزد کند. به همین خاطر است که این فیلم را می‌توان یک اثر فراموش‌شدنی خواند، اما آیا باید چنین اثر تخیلی و فانتزی را یک محصول ضعیف دانست چون لابه‌لای قصه‌اش، مفهوم اخلاقی خاصی نهفته نیست؟ خیر. چراکه این فیلم در هدف اصلی‌اش، یعنی سرگرم کردن مخاطب تا حد زیادی پایبند است و فیلم‌نامه‌اش هر اندازه هم که می‌خواهد شبیه به ماجراهای ایندیانا جونز باشد، قابل قبول به نظر می‌رسد.
فیلم Jungle Cruise فرم مشخصی دارد؛ شرحِ یک معما، معرفیِ شخصیت‌های اصلی، تلاش کاراکترها برای یافتن گنج و در انتها هم مقابله شخصیت‌های اصلی و منفی با یکدیگر
فیلم Jungle Cruise فرم مشخصی دارد؛ شرحِ یک معما، معرفیِ شخصیت‌های اصلی، تلاش کاراکترها برای یافتن گنج و در انتها هم مقابله شخصیت‌های اصلی و منفی با یکدیگر. کارگردان تلاش می‌کند با قاب‌بندی‌های متنوع با لانگ شات‌های متعدد، مرموز بودن جنگل آمازون و بزرگی‌اش را به وضوح به بیننده نشان دهد و در این امر نیز کاملا موفق است. نمایش اکوسیستم آمازون نیز از دیگر اهداف کارگردان بود که خاص بودن جنگل را بیشتر به رخ بکشد. اما مهمترین هدف کارگردان، چیزی فراتر از این حرف‌ها و جنبه‌های فنی است.
ژوم کولت سرا (Jaume Collet-Serra) تا به سال ۲۰۲۱ میلادی تقریبا در هر سبکی یک فیلم ساخته و به فیلم‌هایش می‌توان نمره قابل قبولی تا به اینجای کار داد. این کارگردان در فیلم Jungle Cruise توانسته میان سکانس‌های اکشن و غیر اکشن، یک توازن و تعادلِ درست و حسابی را ایجاد کند. مدت زمان فیلم ۱۲۰ دقیقه است، اما چون هم اکشنِ داستان مناسب است و هم ارائه‌ی اطلاعات داستانی در قالب سکانس‌های مجزا مابین سکانس‌های اکشن اصولی پیش می‌رود، حسِ خستگی به بیننده دست نمی‌دهد. یعنی فیلم Jungle Cruise فارغ از مشکلات مربوط به شخصیت‌پردازی، با تدابیرِ خوب کارگردان به اثری خسته‌کننده تبدیل نمی‌شود. از طرفی فیلم‌نامه با این‌که قابل پیش‌بینی است، اما یک گره‌گشایی در میانه‌ی داستان دارد که بیننده را به احتمال زیاد شگفت‌زده خواهد کرد.
فیلم Jungle Cruise با شرحِ قصه‌‌ای شبیه به داستان‌های ایندیانا جونز هم سرگرم‌کننده است و هم شما را با شوخی‌هایش سر کیف می‌آورد. ایفای نقش دیدنیِ دواین جانسون و امیلی بلانت می‌تواند کاری کند تا از سایر ایرادات فیلم در بخش فیلم‌نامه چشم‌پوشی کنید. جدیدترین محصول دیزنی با این‌که شاهکار نیست، اما قطعا ارزش تماشا را دارد.
دسترسی

source

توسط funkhabari