instagram gamefa
telegram gamefa
telegram
سلام به همگی، پنجشنبه‌ای دیگر و در نتیجه گپفایی دیگر فرا رسید. در گپفا فرصتی فراهم می‌شود تا با یکدیگر پیرامون موضوعات مختلف پیرامون بازی‌های ویدیویی صحبت کنیم و با رعایت احترام به سلایق یکدیگر نظرات خود را به اشتراک بگذاریم.

اگرچه شاهد جمع کثیری از بازی‌های میان‌نسلی هستیم، اما در هر صورت مدتی می‌شود که وارد نسل نهم شده‌ایم و بخشی از سیاست‌های آینده‌ی شرکت‌هایی که پلتفرم دارند مشخص شده است. مایکروسافت بخشی از برنامه‌ی خود را برای چند سال ابتدایی نسل نهم رونمایی کرده ، اما سونی بیشتر بر روی آینده‌ی نزدیک تمرکز داشته است. به غیر از محتوا که بخش بسیار مهمی برای انتخاب پلتفرم نسل بعدی به شمار می‌رود، باید قابلیت‌های مختلف را نیز در نظر بگیریم. شاید برجسته‌ترین ویژگی ایکس‌باکس سرویس ایکس‌باکس گیم پس (Xbox Game Pass) و پشتیبانی کامل از بازی‌های نسل قبلی باشد.
از طرفی پلتفرم رایانه‌های شخصی جذاب‌تر از همیشه به نظر می‌رسد، به غیر از ویژگی‌های جذابی مثل بازی آنلاین بدون پرداخت اشتراک و ماد‌ها، حالا بیشتر از هر زمانی شرکت‌های سونی و مایکروسافت تمایل دارند بازی‌های خود را به این پلتفرم بیاورند. ابتدا با نظرات تیم گیمفا پیرامون این موضوع همراه باشید.
محمد حسین کریمی؛ سردبیر بخش خبری
Playstation 5: انتخاب کنسول نسل نهمی برای من چندان سخت نبود و شکی نداشتم که انتخاب من کنسول پلی‌استیشن ۵ است. برای من محتوای تازه در اولویت قرار دارد و بازی‌های در دست ساخت شرکت سونی و همچنین اهمیت آن‌ها به برخی بازی‌های خاص باعث می‌شود که انتخاب من پلی‌استیشن ۵ باشد. به عنوان مثال تجربه‌ای که از Returnal داشتم واقعاََ منحصر به فرد و جذاب بود، به شکلی که فکر نمی‌کنم بر روی پلتفرم دیگری بتوانم این تجربه را دریافت کنم. به طور حتم ایکس‌باکس عناوین درجه یکی را برای نسل نهم تدارک دیده است، اما به جز چند پروژه، بازی‌های در دست ساخت استودیوهای ایکس‌باکس یا بتسدا به هیچ عنوان نظر من را به خود جلب نکردند.
از آنجایی که عناوین جذاب ایکس‌باکس ۳۶۰ را قبلاََ تجربه کرده بودم، قابلیت بکوارد نیز برای من چندان جذاب جلوه نمی‌کند. از طرفی تجربه‌ی چندین ساله‌ی من از کنسول‌های پلی‌استیشن، باعث شده است که به این اکوسیستم عادت کنم؛ تمامی تروفی‌ها و اطلاعات ثبت شده، بازگشت به اکوسیستم را می‌طلبند.
گزینه‌ی خرید ایکس‌باکس در آینده ایده‌ی چندان بدی نیست، زیرا اکثر پروژه‌های بزرگ آن‌ها در سال ۲۰۲۳ یا ۲۰۲۴ آماده خواهند شد، اما در حال حاضر خرید ایکس‌باکس، با توجه به اولویت‌ها و علایق‌ام، چندان جذاب به نظر نمی‌رسد. با این وجود، بعد از پلی‌استیشن ۵ که مدتی پیش با یک برنامه‌ریزی چند ماهه توانستم یکی را تهیه کنم، مطمئناََ خرید یک نینتندو سوییچ OLED در برنامه‌ام وجود دارد.
مرصاد قدیری؛ سرپرست بخش خبری
Xbox Series S: هشت ماه از عرضه‌ی کنسول‌های نسل بعدی می‌گذرد و تاکنون شاهد انتشار بازی‌های محدودی بوده‌ایم. با این که سخت افزار‌های نسل نهمی دارای قدرت بسیار زیادی هستند و از حافظه‌های سریع بهره می‌برند، اما حسی به من می‌گوید که به این زودی به این کنسول‌ها نیازی نخواهم داشت. رایانه‌ی شخصی من هنوز هم می‌تواند برخی از بازی‌هایی که منتظرشان هستم را با کیفیت متوسط اجرا کند. از طرف دیگر، نینتندو همچنان در حال انتشار بازی‌های جدید است و نینتندو سوییچ هم حداقل تا یک یا دو سال بعد پشتیبانی خواهد شد.
با این وجود، کنسول‌ها همیشه راحت‌ترین راه دسترسی به بازی‌ها بوده‌اند و به همین خاطر، به نظرم ایکس‌باکس سری اس می‌تواند گزینه‌ی بسیار خوبی برای ورود به نسل نهم باشد. علاوه بر پشتیبانی کامل از سوی مایکروسافت و استودیو‌های ترد پارتی، این کنسول به سرویس اشتراکی گیم پس هم دسترسی دارد. با ارائه‌ی هزاران بازی مختلف از جمله عناوین فرست پارتی ایکس‌باکس، گیم پس از ارزش بسیار بالایی برخوردار است.
البته من بیشتر وقت خود را مشغول تجربه‌ی تعدادی از بازی‌های قدیمی هستم که به هر دلیل قادر به بازی کردن آن‌ها نبودم. کنسول‌های قدیمی دارای عناوینی هستند که امروزه دیگر چیزی مانند آن‌ها تولید نمی‌شود.
به طور خلاصه، نینتندو سوییچ و رایانه‌های شخصی برای زمان نامعلومی به عنوان پلتفرم‌های بازی من باقی خواهند ماند. با این حال، احتمالاً در دو سال آینده یک ایکس‌باکس سری اس نیز تهیه خواهم کرد.
محمد سعیدی؛ سرپرست بخش خبری
Xbox Series X: انتخاب من برای نسل نهم، ایکس باکس سری ایکس است و دلایلی هم برای آن دارم. نخستین دلیل، سرویس گیم پس آن است که باعث می‌شود با مبلغی پایین، به آرشیو قابل توجهی از بازی‌ها دسترسی پیدا کرد. قابلیت Backward Compatibility ایکس باکس هم دلیل دیگری است که دسترسی به عناوین نسل‌های قبلی را برایمان فراهم می‌کند. در نهایت موضوع قدرت سخت‌افزاری ایکس باکس که این روزها مطالب زیادی هم پیرامون آن منتشر می‌شود نیز حائز اهمیت است. با این سخت‌افزار، خیال بازی‌بازان از کیفیت اجرایی بازی‌ها هم راحت خواهد بود.

 
ابوالفضل مناف‌ زاده؛ خبرنگار
PC: بر خلاف تصورات اکثر بازی‌بازان، شخصاً معتقدم که خرید کنسول بازی و رایانه‌های شخصی از نظر هزینه پرداختی (حتی با رعایت قوانین) در دراز مدت تفاوت چندانی با یکدیگر نخواهند داشت. در واقع اگر هزینه‌های که کنسول‌ها از جمله خرید سرویس‌های مختلف برای انجام بازی‌های آنلاین را جمع‌آوری کنیم، این عدد به همراه عوامل دیگری نظیر قیمت بسیار پایین بازی‌ها در فروشگاه استیم آرژانتین در طول چند سال جایگزین آن چند صد دلار بیشتر خواهد شد که برای خرید رایانه‌های شخصی به جای کنسول‌ها پرداخت شده است.
در نتیجه، کنسول بازی در طول چند سال به صورت اقساطی تقریباً همان پولی را از جیب شما بیرون خواهد کشید که رایانه‌های شخصی در ابتدا و یکجا از شما طلب می‌کنند.
از طرفی دیگر، آن آزادی عملی که یک رایانه‌ی شخصی چه در بازی‌ها و چه در کارهای روزمره حتی با قدرت گرافیکی چند سطح پایین‌تر از کنسول‌های بازی در اختیار شما قرار می‌دهد، دیگر دلیل محکمی است که خرید آن را عاقلانه‌تر جلوه می‌دهد.
علاوه بر این، عرضه‌ی تمامی بازی‌های انحصاری ایکس‌باکس، در دسترس قرار گرفتن ویژگی‌های دوال‌سنس در فروشگاه استیم که به مرور زمان پررنگ‌تر خواهد شد، عرضه‌ی برخی از عناوین پلی‌استیشن برای رایانه‌های شخصی، بهره‌مندی از سرویس گیم‌پس و ده‌ها دلیل دیگر، از جمله مواردی هستند که بیش از پیش تهیه‌ی یک رایانه‌ی شخصی را حداقل برای من منطقی‌تر می‌کنند.
در نهایت، خرید و تهیه‌ی این پلتفرم آن‌چنان هم دور از ذهن نیست و با توجه به کمبود کنسول‌ها تا یک یا دو سال آتی، شما در ازای پرداخت هزینه‌ی دو تا دو نیم برابر یک کنسول بالارده‌ی نسل نهمی، می‌توانید ده‌ها برابر مزیت و ویژگی مختلف دریافت کنید. در واقع، خرید پردازنده، ماردبرد، رم، پاور و حافظه‌ی پر سرعت در سطح کنسول‌های نسل نهم و حتی بالاتر، در این مقطع زمانی و در دل این بازار پر آشوب حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان هزینه در پی خواهد داشت.
اما این کارت گرافیک است که به لطف ماینرها اندکی معادله را پیچیده می‌کند و با توجه به اینکه کارت گرافیک کنسول پلی‌استیشن ۵ چیزی معادل ۲۰۷۰ Super است، باید یک کارت گرافیک معادل ۳۰۶۰ یا ti 3060 و حتی ۳۰۷۰ (برای جایگزینی با بهینه‌سازی بهتر کنسول‌ها) خریداری کنید که به ترتیب در حالت عادی قیمت‌هایی معادل ۳۳۰، ۳۹۹ و ۴۹۹ دلار دارند. در نتیجه، شما به راحتی می‌توانید به جای پرداخت ۲۳ میلیون تومان برای کنسول پلی‌استیشن ۵ در مقطع فعلی، دو تا دو نیم برابر هزینه کرده و ده‌ها برابر مزیت دریافت کنید.
آرش بوالحسنی؛ خبرنگار
Xbox Series S: با وجود قدرت کمتر نسبت به سری ایکس، به نظرم سری اس اون قدر ویژگی‌های جذاب داره که بتونیم اون رو یک کنسول نسل بعدی به حساب بیاریم. به علاوه با توجه به قیمت خیلی مناسب‌تر، این کنسول با Game Pass یک ترکیب خیلی خوب برای شرایط فعلیه. برای منی که از مانیتور ۱۰۸۰p استفاده می‌کنم هم خیلی رزولوشن ۴K مهم نیست. پس منطقی بود که سری اس رو به سری ایکس ترجیح بدم.
حالا نوبت شما است. مشتاقانه منتظریم تا ببینیم کنسول انتخابی شما برای نسل بعد چیست؟ شما می‌توانید از پست قبلی گپفا را نیز مشاهده کنید.
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
پلی استیشن ۵ دیسک خور. انتخاب بنده هست هنوز که موفق به خریدش نشدم قیمت ظالمانه با ۴۹۹دلار فاصله داره. دلار ۲۵هزار تومنی رو ۴۶هزار تومن حساب میکنن ومن هرگز نخواهم خرید تا زمانی که قیمت دلار امروز بازار حساب بشه
انتخاب من PS5 بود و خداروشکر تهیه اش کردم. اولین بازی ای که تجربه کردم هم Demon’s Souls بود که واقعا فکم رو انداخت رو زمین. از اون موقع به بعد با اینکه بازی های خوبی مثل رچت و ریترنال منتشر شدن، اما من هنوز دنبال یه تجربه ی خاص ترم که مطمئنم با گاد، هورایزون و مالتی لست۲ بدستشون میارم Yes
۹۹ درصد ما بچه های گیمفا درآمد کمتر از ۳ میل تو ماه داریم (خودم ۲ و ۴۰۰ Cry )
و جونمون در میاد ps5 بخریم و بیخیالش شدیم
برای همینه که انقدر دیسلایک گرفتی Grin
عزیز به درآمد نیستش اصلا بحث اینه که خرج های مهم تری نسبت به کنسول هستش اگه سنتون رسیده باشه مثلاً مرغ قیمت دولتی کیلویی ۲۵ تومن هستش خیلی میتونم مثال بزنم ولی نمی‌خوام کامنت طولانی شه و مطمئنن همتون درجریانید .
@مرد کچل سفید پوست
دیسلایک مهم نیست. بچه نیستیم که. هدفم هم شوآف کردن نبوده عزیز. یه پستی بود و یه عده توش جواب دادن منم جواب دادم. منم سال ۹۷ که از ایران خارج شدم آخرین درآمدم ماهی ۳ تومن بودو فکر کنم دلار تازه رسیده بود به بیست هزار تومن و حقوق من معادل ۱۵۰ دلار بود Grin
فکر کنم اکه سر همون کارم مونده بودم الان درامدم نهایتا ماهی۶-۷ تومن بود. پس خیلی هم فرقی نداریم با هم!
من واقعا از ته دلم دوست دارم تمام بچه های گیمفا کنسول/پی سی مورد علاقشون رو بخرن چون تا زمانی که خودم تو ایران بودم با حقوقی که داشتم و شرایط زندگی، حتی بازی خریدن هم برام معضل شده بود.
به نام خدا
با وضع فعلی کنسول ابر قدرتمند امپراطور Evil Grin
من قصد دارم إن شاء الله در نسل نهم xbox 360 تهیه کنم .
علت : کمبود بودجه
سلام
عجبا! مبارکا باشه!
هنوز بازی‌های خوبی داره.
هنوز نتونستم کنسول نسل نهمی تهیه کنم و قطعا تا آخر سال ۲۰۲۲ هم اقدام به خریدش نمیکنم به دلایلی ولی اگر بخوام انتخاب کنم بدون شک سری اکس بهترین گزینه برای شخص خودم هست اولا به این دلیل که خوره نقش آفرینی و شوتر اول شخص هستم و بهترین سبک های مورد علاقم رو در بین عناوین آینده اکس باکس قرار داره، از طرف دیگه هم گیمپس خودش به تنهایی یه دلیل محکم برای خرید اکس باکسه و همچنین بکوارد بی نظیر
پلی استیشنم که نیاز به تعریف نداره و از انحصاری های شاهکارش مشخصه خیلیا تمایل به تهیه ps5 دارند اما در کل اکس برای من بهتره چون با معیار های من برای نسل نهم مناسب تره
به من باشه دوست دارم پی سی بگیرم ولی به علت کمبود بودجه(و گرون بودن قطعات)فعلا هدفو میذاریم PS5 دیسک خور تا ببینیم چی میشه =)
قطعا Ps5
دلیلشم همه میدونن لازم نیست بگم Lashes
به نام خدا sega genesis
جدای از شوخی
فعلا شرایطش پیش نیومده که وارد نسل نه بشم
ولی اگه پیش بیاد انتخابم ps5 هست
فقط و فقط به خاطر انحصاری های نابش
و اگه شرایط بیشتر بر وفق مراد باشه
xbox serie s رو هم تهیه میکنم چون یه ظاهر گوگولی مگولی داره
گیم پس رو داره
و واس منی که گرافیک بازی زیاد واسم مهم نی (با ۴۸۰p هم بازی میکنم به والله)
واقعا یع کنسول جذابیه
pc رو هم نیاز نی ارتقا بدم با عناوین قدیمی سرگرم میشم
سلام
به سلامتی و شادی استفاده کنید!
چی دوست دارین ؟ به کدوم بیشتر علاقه دارین ؟ بازی های کدوم یکی تو سلیقه شماست ؟ کدومشون میتونه ساپورتتون کنه ؟ کدومشون میتونن براتون خاطره سازی کنن؟
همه اینا سلیقه س ، من با توجه به عرضه بازی های مایکرو برای پی سی و همچنین دیابلو (فقط رو پی سی میپسندمش) انتخاب اولم ، پی سی و گیم پسه ،.. اگر تونستم تا سال بعد یک ۲۰۸۰ بگیرم که هیچ ، اگر نتونستم بگیرم ، شاید بعدا تقی به توقی خورد یک xsx بگیرم ….
ولی اولویت اول قطعا پی سیه …. هم خودش ، هم مایکرو و هم سونی دارن ساپورتش میکنن و این عالیه ، یه نیم نگاهی هم به استیم دک دارم قطعا ، اما اول صبر میکنم ببینم تا چه حد موفق میشه ، بعد اگر نظرم رو جلب کرد قطعا میخرمش … برای برنامه نویسی هم عالی میشه ازش استفاده کرد In Love
سلام
پلتفرم یوتیوب و واکترو!
جدا بعضی از بازی‌ها رو، حتی نسل ششمی، ۶۰ بار هم بری، باز جای بازی دوباره داره، قسمت باشه اینها رو بازی کنم.
تشکر
من انتخابم ps5 بود که الان دو سه ماهیی هست که موفق شدم بخرم به خاطر بازی های انحصاری اش و دسته دوال سنسش و تا الان که خیلی راضی بودم
کامپیوتر
چون کانتر داره Neutral ROTFL ROTFL
انتخاب من پلی استیشن ۵دیسک خور به چند دلیل
اول بازیای ps4با دیسک اجرا میکنه
بازیای انحصاری نااااب
عدم نیاز به دانلود بازی و عدم نیاز به اتصال نت درصورت عدم وجود نت
بعد از پلی استیشن هدفم خرید استیم دک هستش
من pc رو انتخاب کردم و اصلا برام مهم نیست انحصاری های کنسول ها رو دارم با نه!
فکر می کنم اینقدر بازی خوب الان تعدادش زیاد شده که موضوع دیگه سلیقه ای هست.
PS 5
پلی استیشن ۵ Heart دلیل اون بسیار ساده هست تجربه ایی که از پلی استیشن در موقع بازی کردن کسب میکنم با هیچ پلتفرم دیگه ایی برام قابل قیاس نیست ، انحصاری های درجه ۱ به همراه بازی های مولتی پلتفرم و همچنین منحصر به فردی کنسول در همه زمینه ها ترکیبی به وجود اورده که بسیار جذاب هست و وقتی در حال بازی کردن با پلی استیشن میشم حسی با خودش داره که قابل وصف نیست ، پلی استیشن برای گیمر هایی که از نسل های قبل باهاش همراه بودن صرفا فقط یک پلتفرم و یک تیکه پلاستیک نیست رابطه ایی که در این سالها بین پلی استیشن و فن بیس عظیمش شکل گرفته رو دست کم نگیرید این رابطه خیلی صمیمانه تر از این حرفاست و بعضی حس ها قابل گفتن نیست و فقط میشه درکش کرد بسیار خوشحالم از رکورد پلی استیشن ۵ در فروش و یکی از معدود چیزایی که منو تو دنیا خوشحال میکنه موفقیت شرکت محبوبم هست پلی استیشنی که دستاوردش برای ویدیو گیم خیلی بزرگه و به همراه نینتندو قلب تپنده این صنعت هستن و بخش بسیار بزرگی از انقلاب ها و نو اوری ها و پیشرفت ها رو عهده دار بودن و من به خاطر این خیلی براشون احترام قائلم و تا جایی که در توانم باشه ازشون حمایت میکنم برای من ویدیو گیم و نسل ها با پلی استیشن حرکت میکنه ….
من ps5 تهیه کردم البته یک سال مجبور شدم پول جمع کنم تا بتونم بخرمش یعنی حتی قبل اینکه کنسول معرفی بشه داشتم جمع میکردم با اینکه خییلی سخت بود ولی خوشحالم اینکارو کردم.
دلیلش هم دقیقا مثل آقای کریمی کلاً پلی استیشن عادت کردم و مهمتر از همه شرکت سونی نوآوری های زیادی داره که اینو به همه ثابت کرده هم تو کنسولش و هم تو بازی های انحصاریش
بازی های demon souls و Returnal رو بازی کردم خیلی عالی بودند
و بی صبرانه منتظر horizon و god of war هستم
PC و یوتیوب برای بازی هایی که روی PC عرضه نمیشن.
با این قیمتایی که میبیم یوتیوب نسل ۹ که هیچ تا ۱۰ نسل بعدم جوابه…
جدا از شوخی من ۲۴ سالمه و همچنان عاشق گیمم کنسول مورد علاقمم کلا از بچگی ps بوده چون از ۱ تا ۴ باهام بوده و هیچوقت به دوست قدیمیم پشت نمیکنم. اما دوستان با حقوق ۵٫۶ تومن در ماه و دقدقه های جدید که تو این سن وسال اضافه میشه واقعا نمیدونم چجوری باید ps5 بگیرم.
من تو همون چند ماه اول که ps5 اومد بدون هیچ نوع فکری راجب پلتفرم‌های دیگه نسخه دیسک خورشو تهیه کردم دلیلشم انحصاریاش و دوال سنس و نسل بعدی عینک واقعیت مجازی بود و کاملا راضی هستم
تمام حقوق این سایت متعلق به گیمفا می باشد.
Copyright© 2021 Gamefa All Rights Reserved

source

توسط funkhabari