instagram gamefa
telegram gamefa
telegram
Google News
اگر به شما بگویند نسخه قدیمی‌تر از یک فرنچایز، مثل GTA، در بسیاری از جهات بهتر از نسخه جدید آن است باور می‌کنید؟ در این مقاله به برتری‌های GTA IV به GTA V می‌پردازیم.
بدون شک فرنچایز GTA برای همه گیمرهای جهان خاطره‌انگیز است. Grand Theft Auto یکی از محبوب‌ترین سری بازی‌های تاریخ است که هر نسخه از آن تحولی در دنیای ویدئوگیم ایجاد کرده است. در این مقاله مداما به مقایسه دوتا از برترین بازی‌های تاریخ می‌پردازیم؛ فقط کافیست نگاهی به نمره Metacritic دو بازی GTA V و GTA IV بیندازید تا متوجه حرف من بشوید. امروز در گیمفا می‌خواهیم بررسی کنیم بازی GTA V از چه نظر عملکرد ضعیف‌تری نسبت به GTA IV داشته و در چه مواردی برادر بزرگتر عملکرد قوی‌تری از خود نشان داده است. با ما همراه باشید.
کافی است هر دو بازی را اجرا کنید و به صورت تصادفی با یک NPC درگیر شوید. از چند نظر IV در این بخش بهتر عمل می‌کند: اول آن که در آن می‌توانید به راحتی روی دشمن خود قفل کنید و برخلاف GTA V با حرکات اضافه دوربین اذیت نشوید. از سمت دیگر شاهد حرکات روان‌تر و منعطف‌تر نیکو نسبت به کاراکترهای GTA V خواهید بود. در نسخه پنجم بازی تنها شاهد ضربات با مشت خواهید بود اما در نسخه چهارم نیکو ضربات متنوعی با دست و پای خود وارد می‌کند و حتی خواهید دید NPCها عملکرد بسیار هوشمندانه‌تری در مبارزات دارند و اعمالی نظیر Dodge را بسیار بهتر انجام می‌دهند.
اگر بازی GTA V را بازی کرده باشید، به یاد دارید که NPCها در مبارزات تنها می‌ایستند و ضرباتی را گاها با مشت وارد می‌کنند. در IV مردم در مبارزات بسیار سرسخت‌تر هستند و مطمئنا بارها پیش می‌آید که شما را از پای در بیاورند. غیرقابل پیش‌بینی بودن، برتری NPCهای IV به V در مبارزات است.
اما داستان تفاوت رفتار و درگیری آن‌ها با پلیس پلیس در دو بازی بسیار پیچیده‌تر از NPCها است. این یکی از آن قسمت‌هایی است که GTA V افت محسوسی نسبت به IV داشته است. در نسخه چهارم پلیس‌ها رفتار بسیار واقع‌گرایانه‌تر و متمدنانه‌تری دارند و از همان ابتدا سراغ حکم تیر نمی‌روند! شما اگر روی پلیس‌ها در شهر اسلحه بکشید و آن‌‌ها را بدون تیراندازی تهدید کنید، سعی می‌کنند شما را آرام کنند و سپس بدون تیراندازی دستگیرتان کنند و به مرکز انتقال بدهند. این در حالی است که اگر در نسخه V چنین کاری انجام دهید، تقریبا مرگتان قطعی است!
یکی دیگر از موارد جالب رفتاری پلیس در بازی، واکنش آن‌ها به کارهای مجرمانه مردم عادی است. در نسخه پنجم اگر کسی به شما حمله‌ور شده و با شما درگیر شود، پلیس بدون هیچ مقدمه‌ای به او تیراندازی می‌کند و جنازه او را هم رها کرده و می‌رود. مسلم است این رفتار کوچک‌ترین شباهتی به واقعیت ندارد! در IV اگر مردم عادی در برابر شما جرم کنند و پلیس ببیند، بدون تیراندازی بیهوده، او را دستگیر کرده و حتی می‌توانید دستبند زدن پلیس و انتقال او به ماشین پلیس را هم ببینید!
فکر می‌کنید اگر در نسخه اخیر به پلیس خیلی عادی نزدیک شده و رو به روی آن‌ها بایستید چه اتفاقی می‌افتد؟ در کمال تعجب به شما ناسزا گفته و بعد از مدتی شروع به تیراندازی و کشتن شما می‌کنند! این در حالی است که اگر در بازی چهارم این کار را انجام دهید، پلیس با شما حتی گپ می‌زند و صحبت‌های دوستانه می‌کند. جالب است که رفتار وحشیانه پلیس در نسخه پنجم حتی به NPCها هم سرایت کرده و اگر مشابه همین کار را با مردم عادی هم انجام دهید، به شما حمله می‌کنند و با شما کتک‌کاری خواهند کرد!
اما اگر داستان از دستگیری و این مسائل رد شود و کار به درگیری شما با پلیس‌ها و تیراندازی با مجرمین برسد، نسخه چهارم چه عملکردی دارد؟ باید بگویم باز هم برتری تقریبا محسوسی نسبت به V دارد. در GTA IV افراد به تیرخوردن و زخمی شدن اعضای مختلف بدن خود واکنش نشان می‌دهند و این مورد در حرکات و اعمالشان کاملا محسوس است؛ اما در GTA V اگر 10 تیر هم به فرد بزنید هیچ اثری از درد یا زخمی شدن در خود نشان نمی‌دهد و همچنان مانند اول مبارزه، به کار خود ادامه می‎‎‌دهد.
اگر هدف شما کنار یک ماشین یا چیز دیگری ایستاده باشد، تیر زدن به او باعث پاشیده شدن خون او به آن وسیله می‌شود. جالب است این اتفاق فقط ظاهری نیست و بقیه دشمنان شما هم آن را می‌بیننند و ممکن است در اثر چنین حوادثی از ادامه مبارزه بترسند و پا به فرار بگذارند. در IV فقط دشمنان به تیرخوردن واکنش نشان نمی‌دهند، بلکه نیکو هم با اصابت هر تیر تکانی به خود می‌دهد و کاملا واضح است که در حال تیرخوردن است.
نکته مهم دیگری هم که باید به آن اشاره کنم، تاثیر محافظتی مناسب‌تر و بهتر کاورها است. در V به وفور پشت کاورها هم تیر می‌خورید و این واقعا در بعضی از قسمت‌های بازی آزاردهنده می‌شد. این در حالی است که کاورها در نسخه چهارم بهتر از شما محافظت می‌کنند و مبارزات هیجان‌انگیزتری برای شما به ارمغان خواهند آورد و نزدیکی بیشتری به واقعیت در آن حس خواهید کرد.
در GTA IV مردم در اکثر اوقات رفتار عادی دارند و رفتارهای عجیبی چون درگیرشدن‌های بی‌دلیل، ناسزا گفتن به غریبه‌ها، رانندگی‌های دیوانه‌وار و.. را در آن‌ها نمی‌بینیم. مردم راه می‌روند، روزنامه می‌خوانند، با گوشی صحبت می‌کنند و … و معمولا هم کاری به کار شما ندارند. این در حالی است که تمام رفتارهای مذکور در نسخه پنجم وجود دارد! از دیگر نمونه‌های رفتار طبیعی‌تر مردم در بازی چهارم، واکنش آن‌ها به تهدید شدنشان با سلاح است. اگر شما پیاده باشید و آن‌ها سوار بر ماشین و شما با سلاح تهدیدشان کنید، از ماشین پیاده شده و فرار می‌کنند اما در نسخه پنجم، بدون توجه شما را زیر می‌گیرند!
اما اگر شما مردم پیاده را با سلاح تهدید کنید، دست‌های خود را بالابرده و گاها هم زانو می‌زنند که بسیار واقعی است؛ برخلاف GTA V که پا به فرار می‌گذارند. اگر اقدام به دزدیدن ماشین مردم در خیابان کنید، مردم تلاش زیادی برای بازپس‌گیری ماشین خود می‌کنند و حتی به درب ماشین آویزان می‌شوند و مسیر طولانی‌ای با شما می‌آیند، این در حالی است که در GTA V مردم تقریبا تلاش خاصی برای بازپس‌گیری ماشین خود نمی‌کنند.
اگر یک NPC با ماشین به نیکو بزند، از ماشین پیاده شده و از او عذرخواهی می‌کند. در این مورد فکر نمی‌کنم حتی لازم باشد اشاره کنم درمورد مشابه چه اتفاقی در V می‌افتد؛ زیرا این اتفاق در بازی بسیار پرتکرار است. یکی دیگر از رفتارهای طبیعی مردم در خیابان‌ها هنگام باریدن باران است که کسانی که چتر ندارند معمولا به سمتی می‌دوند و به این اتفاق واکنش نشان می‌دهند. نیکو در هنگام بارش باران مدام سر و صورت خود را پاک می‌کند و دست روی لباس‌هایش می‌کشد.
کافی است در هر دو بازی با سرعت زیاد به دیوار بکوبید تا تفاوت فیزیک تصادفات را متوجه شوید. در نسخه V هیچ اتفاق خاصی در این صورت نمی‌افتد و فقط کمی جلوی ماشینتان آسیب می‌بیند. در نسخه IV نیکو از پنجره ماشین به بیرون پرتاب شده و کشته می‌شود، ماشین هم آسیب بسیار شدیدی می‌بیند. اگر با ماشین خود روی دیوار خط بیندازید و به دیوار آسیب بزنید، تاثیر آن کاملا در IV مشخص است و آثارش هم باقی می‌ماند. در V این کارها هیچ اثری از خود برجای نمی‌گذارند.
برخورد ماشین‌ها با یکدیگر در IV نزدیکی بسیار بیشتری با واقعیت دارد. از آن جالب‌تر، عواقب آن‌ها است. مثلا ممکن است دو ماشین در خیابان با یکدیگر برخورد کنند و در نتیجه آن تصادف، یکی از سرنشین‌‌ها در حالی که دارد آتش می‌گیرد، به این سو و آن سو بدود! در نسخه پنجم حتی در اثر شدیدترین تصادفات هم شاهد آسیب به رانندگان نیستیم و نهایتا از ماشین‌ها دود بلند می‌شود.
از دیگر موارد مربوط به فیزیک ماشین‌ها و جزئیات آن‌ها می‌توانم به پنچرشدن تدریجی ماشین‌ها در IV اشاره کنم. در این بازی اگر به لاستیک ماشین تیر بزنید، به آرامی پنچر می‌شود؛ در حالی که در نسخه V پنچرشدن ماشین‌ها در صدم ثانیه و ناگهانی صورت می‌گیرد.
انفجار نارنجک و دیگر مواد منفجره در آب، تاثیر واقعی‌تری نسبت به GTA V دارد و شاهد افکت طبیعی‌تری از پخش شدن آب و وقوع انفجار هستید. اگر می‌خواهید فیزیک خوب آب در GTA IV را به خوبی درک کنید، با یک هلیکوپتر بالای آب پرواز کنید و شاهد امواج آب در اثر چرخش بال هلیکوپتر باشید. این اتفاق در نسخه پنجم بازی هم رخ می‌دهد، اما بسیار سطحی‌ و فانتزی.
یکی از پسرفت‌های واضح و تعجب برانگیز نسخه پنجم، حذف شدن اعمال نشستن، آویزان شدن به لبه‌ها و ساختمان‌ها و برداشتن وسایل از روی زمین بود. در GTA IV به لطف قابلیت Crouch، مخفی‌کاری بسیار عمیق‌تری را شاهد بودیم و گستره اعمال گیمر هم در جست و جوی محیط‌های کوچک بیشتر می‌شد. پلتفرمینگ بازی هم در نسخه چهارم به دلیل توانایی نیکو در گرفتن لبه‌ها و بالا رفتن از دیوارها لذت بسیار بیشتری داشت.
در نسخه پنجم هیچ چیزی را نمی‌توانید از روی زمین بردارید (به جز سلاح) در حالی که در IV تقریبا می‌توانید هر چیزی که سر راهتان باشد بردارید و در مبارزات از آن‌ها استفاده کنید. این قابلیت فقط در مبارزات به کار نمی‌آید، مثلا شما می‌توانید آجر بردارید و با آن شیشه‌های یک مغازه را خرد کنید و صاحب مغازه را تهدید کنید!
در نسخه چهارم بازی، امکان انجام فعالیت‌های جانبی بیشتری را دارید و به صورت کلی هم دستتان برای گشت و گذار بازتر است. برای مثال، می‌توانید سوار بر ماشین پلیس شده و با انجام یک سری کارها، هویت افسر پلیسی که در ماشین بوده را بدزدید و به دستگیری مجرمین در سطح شهر بپردازید و ماموریت‌های او را انجام دهید. همچنین نیکو می‌تواند وارد بسیاری از ساختمان‌های شهر بشود؛ ساختمان‌هایی که حتی با نام مشابه در GTA V وجود دارند، اما نمی‌توان به آن‌ها ورود کرد. Cluckin Bell، موزه، خانه‌های زیرزمینی، سالن‌های ورزشی، مغازه لباسشویی و … از این دست هستند.
نکته جالب در مورد آزادی ورود به ساختمان‌های شهر این است که ممکن است نتوانید درون بعضی از آن‌ها هیچ کار خاصی جز گشت و گذار و مشاهده انجام دهید، اما همین که شما برای ورود به ساختمان‌ها آزاد هستید و بازی شما را محدود نمی‌کند، نقطه برتری بسیار مهمی نسبت به GTA V و تمام بازی‌های Open-World دیگر است.
اگر نیکو در فاصله‌ای نسبتا نزدیک به یک انفجار باشد، انفجار باعث پرتاب شدن او به نقطه‌ای عقب‌تر خواهد شد و مقداری هم از سلامتی او کسر می‌شود. اما در جدیدترین نسخه بازی، در صورت وقوع این اتفاق پروتاگونست بازی سر جای خود می‌میرد! در GTA IV، انفجار وسایل نقلیه هوایی مثل هلی‌کوپتر، مراحل سقوط طبیعی‌تری دارد. هلی‌کوپترها در حین سقوط به تدریج چند دور می‌چرخند و سپس در همان حین به زمین می‌افتند. در GTA V، این وسائل به طور غیرواقعی سقوط می‌کنند و مستقیم روی زمین می‌افتند. به جز این‌ها، افکت‌های انفجار و پخش شدن مواد منفجره در محیط در نسخه چهارم بهتر به تصویر کشیده شده است.

آخرین مورد، ارتباطی به گیم‌پلی بازی ندارد و مربوط به DLCهای داستانی است؛ چیزی که جای خالی‌اش در GTA V به لطف GTA Online هیچگاه پر نخواهد شد. بسته‌های الحاقی The Lost And Damned و The Ballade Of Gay Tony دو بسته الحاقی داستانی نسخه IV بودند که کیفیت بسیار خوبی هم داشنند و در حد یک بازی کامل دارای محتوا بودند. بسیار مشتاق بودیم در قالب چنین DLCهایی، داستان سه شخصیت اصلی GTA V را هم ادامه دهیم اما چنین مساله‌ای هیچگاه محقق نشده و نخواهد شد.
به پایان مقاله برتری‌های GTA IV نسبت به GTA V رسیدیم. سعی کردم تا حد امکان به مواردی که تجربه کردم اشاره کنم تا مقاله‌ی منصفانه‌ای را بخوانید. اگر شما هم به مورد دیگری از پسرفت‌های GTA V نسبت به GTA IV برخورد کرده‌اید، حتما در قسمت نظرات ما را مطلع کنید.
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
ممنون بابت مقاله از نظر من gta iv بهترین نسخه سری هست
gta 3 انقلابی ترین نسخه سری
gta v بدترین نسخه سری
۱-gta iv
2-gta san andreas
3- gta 3
4-gta vice city
5-gta v
لیست بهترین gta ها که بازی کردم به ترتیب از یک تا پنج
یا خدا چقدر مخالف
خب چرا ؟؟
چون GTA V پخته ترین نسخه از لحاظ تعادل بین گیم بودن و واقع‌گرایی هست
بهترین گیمپلی رو هم تو سری داره که مهم ترین رکن گیم هست
الآن نیا بگو آی وی چون فیزیک خیلی بیش از حد واقع‌گرایانه یا شخصیت پردازی بهتری داره یا یک اتمسفر دارک داره پس بازی بهتریه
کسی تو گتا دنبال این چیزا نیست
ولی واسه من gta 3 اولیش و بی همتا ترینش هست :)))
زمان عرضه gta 3 من ۷-۸ سالم بود بیشتر عموم بازی میکرد و نگاه میکردم بعد ها وقتی ۱۲ سالم شده بود ps2 خریده بودم و روش gta3 بازی میکردم وقتی ماشینا رو میکوبوندم به دیوار از شدت هیجان جیغ میکشیدم ، یادش بخیر .
دقیقا مثل من :)))
چرا gta v بدترین نسخه سری هست؟
بدترین نسخه های سری از نظر من gta liberty city stories و gta chinatown wars بود…
از نسخه 3 به بعد با مابقیشون کاملا اوکیم و هیچ مشکلی ندارم…
سلام
ما الآن در چه مقاله‌ای هستیم؟ همه عناوین پیشتاز بودند و مهم، در رأس اینها هم می‌رسیم به IV.
نسخه V شبیه یک شکست و سقوط تمام‌عیار بود.
اگر از لحاظ نوآوری و انقلاب حساب کنیم هیچ کار خاصی نکرده فقط گرافیک بالابرده
اگر از لحاظ داستان حساب کنیم واقعا نسبت به اون قدیمیا خیلی معمولی بود
( من دارم نسخه Vرو با بقیه بازی های GTA مقایسه میکنم وگرنه GTAV بعد ۸ سال سطحش هنوز خیلی بالاست )
شخصیت پردازی ها نسبت به نسخه iv یه افت سنگین کرده بود
تنها چیزی که v بهتر از بقیه است گرافیکه
از لحاظ جزییات هنوز iv داره با ردد ۲ مقایسه میشه
قطعا gta v برتره هدف یک بازی ویدیویی سرگرم کردن و جذاب بودنشه که صدرصد وی بهتره iv رو یادمه خیلیا همون اول و چند مرحله میرفتن از بازی خارج میشدن از بس که تاریک و نورپردازی و سایه زنی ضعیفی داشت و بازی هم حوصله میخواست من نمیدونم برق تو اون مملکت وجود نداشته اینقدر شهر تاریک کرده بودن؟تنها دلیلش اینه که به چشم نیکو شهر اونجور بوده چون در حقیقت و منطق چیز دیگریست لیبرتی سیتی رو در gta 3 خیلی بهتر اجرا کردن بودن تا iv، این فاز جدید هم راه نندازید لطفا واقع گرایانه و فلان باید تاسف خورد به صنعت گیمی که واقع گرایانه بودن ملاک خوب بودن اون بازی باشه اگه اینجوره تمام بازیای نینتندو زباله ان!در صورتی که خیر اینطور نیست بلکه کلی فروش دارن و جذابن چون هدفشون سرگرمی و جذابیت یک بازی ویدیویی هستش که اصالت بازی ها هم همین بوده از ماریو تا سونیک و رزیدنت ایول و متال گیر و گاد او وار و ویچر.
مثال میزنم صدرصد یه ریسینگ آرکید تا یک شبیه ساز ریسینگ جذابیت و سرگرمی و دنیای بهتری برای ارائه داره نسبت به شبیه ساز
جی تی ای وی اگر بدترین‌ نسخه بود که جزو پرفروش ترین بازی های تاریخ نمی شد !!! بازی که بیش از ۵۰۰ میلیون فروش داشته پریروز توی یک مجله گیمینگ خوندم که نوشته شده ۳ میلیارد نفر در جهان حداقل یک دفعه دستشون به این بازی خورده و حتی یک ثانیه باهاش بازی کردند یعنی نصف دنیا فروشی که بازی های بزرگی مثل آنچارتد و گاد اف وار و زلدا و بقیه توی خواب هم نمی تونند ببینند واقعا چطور ؟؟؟ از لحاظ گرافیک که بهترین نسخه بوده است گرافیکش همین الان از بازیای امروزی بهتره فقط کافیه یک ارتقا بگیره از لحاظ متا نسخه ۴ متای ۹۸ و نسخه ۵ متای ۹۷ و نسخه ۳ و وایس سیتی ۹۷ و نسخه سن اندرس متای ۹۵ داره پس وی دومین نسخه برتره فهمیدی یا میری غار؟؟؟
خب پراید هم خوب میفروشه پس دلیل بر خوب بودنشه با توجه به چیزی ک میگی ؟
gta v تمام فروشش و مدیون بخش انلاینشه وگرنه مطمعن باش اگه بخش انلاینش پشتیبانی نمیشد مث رد دد ۲ اینقد فروش نداشت gta iv ب نظرم اندرریتد ترین بازی تو سریه gta v هم اورریتد ترین
لامصب iv اصلا خیلی خفنه تو بعضی مقایسه ها از ردد ۲ هم بیشتر به جزییات دقت شده
بهترین داستان سری هم برا iv هست بنظرم
اینکه اثر مکثی مثل v رو با پراید رده پایین مقایسه میکنی بیانگر این هست که تفکرت خیلی مغالطه بار و سطحی هست
در واقع بودجه ساخت وی 270 میلیون دلاره که بین بازیای رقیب اعجوبس! بودجه ساخت پراید در مقابل بنز چقدره؟؟
سیستم اجرای gta وی تو زمان خودش و حتی الان برای مدیوم کارت گرافیک قدرتمند میخواد حجم بازی هم 60 گیگابایته از این جهت بازی بزرگیه و با امثال ماینکرفت متمایز میشه!
از همه مهم تر قیمت بازی 60 دلار بوده و راکستار ازش 6 میلیارد دلار در اورده فقط با ۱۴۰نسخه! پس با این قیمت یک بوگاتی شیرون پرفروش بوده پسر!
حالا قیمت پراید در مقایسه با ماشینای جهان حیلی بالاس؟ موتوری که داره و درکل خیلی بالاس؟
یکم فکر کنیم و به شاهکار ساخت بشر یعنی وی بی احترامی نکنیم
کار ندارم به بحث ولی مثالت خیلی بیربط بود پراید خوب میفروشه بخاطر قیمتشه و نبود رقیبه وقتی قیمت همه بازیا یکسانه این مثالت خیلی بی معنی میشه
پروفروش ترین به معنی برترین نیست
سلام
آره، ربطی نداره، کل دنیا گول تبلیغات و امکانات جانبی رو خوردند.
اگر شرایط V رو بقیه هم داشتند خیلی مهمتر می‌شدند.
بعد فروش زیاد بازی حاصل تبلیغات و بخش آنلاین هست، اینها به جنبه هنری کار که ربطی نداره.
تمام نسخه های gta رو بازی کردی که این حرف رو میزنی ؟؟ مگه میشه ؟؟
این نوع حرف زدن و به قولی تحقیر بقیه (زهی خیال باطل)
کاملا نشون دهنده درک و شعور خودتونه
فروش یک بازی فیلم و هر چیزی قطعا نشانه شاهکار بودن اون اثر نیست
کسی منکر موفقیت های این نسخه نمی شه
بازی از نظر سرگرم کننده گی به بهترین شکل ممکن مخاطب رو جذب میکنه
در این مطلب سعی شده به جزئیات ریزی پرداخته بشه که نبودش تا حدودی تو این بازی حس میشه
در ضمن این آقا هم نظر خودشون رو گفته ان
واقعا این همه تجمیع فشار نمیدونم برای چیه
پرفروش بودن به معنای برتریه؟
اگه این شکلیه تتریس،kinect adventures،wii sports از بهترین بازی های تاریخن
سلام
ببخشید تا جایی که من به یاد دارم gta v میلیون نفروخته ها
فروشش دور و بر 150 میلیون نسخس فکر کنم
در ضمن پرفروش ترین بازی تاریخ که ماینکرفت هست کلا 200 میلیون نسخه فروخته بعد چطور شما اینو میگی خدا میدونه
امیدوارم این نظر شخصی بوده باشه
رد دد هم ۶
راکستار با red dead 2 نشون داد چقدر تو بازی ساختن نپخته هست وبرای بلوغ نسخه بعدی باید از gta v الگو برداری کنه
این چرت و پرتا چیه ! V بدترین نسخه؟
بد ترین نسخه با اختلاف
حیف این شاهکارو نتونستم تموم کنم(بخاطر بهینه سازی افتضاحش)
بهرحال وی بازی آرکید تری بود و مخاطب ها بیشتر دوستش دارن
ولی ای وی واقعا یه چیز دیگه ای بود.
بهرحال وای به حال گیمرایی که معیارشون برای بهتر بودن یک بازی صرفا «واقعگرایانه تر» بودنش هست
نه گیمپلی اون مفهوم اصلی «گیم» و تنها تفاوتش با مدیا های دیگست😹😹😹
اگه منظورت نسخه iv اه پس معلمومه بازی رو بیشتر از یک ساعت پلی ندادی گیم پلی iv یکی از غنی ترین ها از نظر کیفیته
اتفاقا به شدت کند و اعصاب خورد کن هست
سر همینم دیگه هیچکس بازیش نمیکنه بر خلاف وی و سن آندرس
سلام
این یکی رو هم درست گفتید! واقع‌گرایی همینطوری چیز مثبتی نیست و اصلا بازی نباید واقع‌گرایانه هم باشد وگرنه چه نیازی یه! می‌ریم سر وقت همون دنیای واقعی
متن رو هنوز نخوندم ولی قبلش مبگم gta iv کلا برتر بود . همه چیش . شخصیت پردازیش . اتمسفر خفن و واقع گرایانش . رانندگی واقع گرایانش . طراحی فوق العاده هنری شهر .اصلا خود طراحی شهر . درود بر طراحش . شرایط اب و هوایی . اصلا یک جادوی خاصی داشت . فیزیک . فیزیک عجیب و غریب بازی . بهترین جی تی ای از نظر من همین بود . حتی با وجود کم تر بودن امکاناتش نسبت به سن اندرس

دقیقا همین نظر رو در مورد halo reach هم دارم . بعد از ریچ بقیه هیلو ها که البته بانجی هم نساخته ، شبیه یک شوخی بودن
و همینطور گیرز . خاک تو سره مایکروسافت . مگه سونی استودیو از دست داد که تو انقدر راحت از دست دادی ؟ حالا تند تند استودیو بخر . اما اونها کمپین میسازن . مایکرو مولتی پلیر قدرتش بود .
اینو نگو
اساتید اکس فن سایت فکر میکنند گرز 5 بهترین نسخه سری هست😹😹😹
خدایی پلیس ها توی جی تی ای ۴ بهترین بودن اصلا هوش مصنوعی کل شخصیت های داخل نسخه ۴ شرف داشت به پلیس های وحشی و ان پی سی های احمق داخل ۵ داستانم که دیگه نگم اصلا یه جورایی نسخه ۵ مثل فورتنایت میمونه که بخوان با گیرز یا انچارتد مقایسه بشه 😐
واقعا چرته و پرت بود نسخه ۵ فقط کارواش دیوانه !
اونایی که نسخه ۴ رو زدن می دونن چی می گم
واقعا به حق بود تمام مقایسه ها
حالم بهم میخوره از Gta v
برو یکبار دیگه باهاش بازی کن تا ببینی اون چی بود و این بازی های امروزی چی هستند شما لیاقتتون جدیدیاست
منظورم بابت سیاست راک استار و ندادن نسخه جدیده که حالم بهم میخوره از وی
در مقابل iv و san andreas هیچه نسخه v عزیز
چند سالته عمویی به gta v میگی قدیمی؟
اگه حتی همون san andreas رو بازی کرده باشی می فهمی v فقط بخاطر گرافیکش خوبه وگرنه همون کشتن پلیسا تو نسخه های قبلی بهتر این بود .
راستش زمانی که سال ۹۵ gta v بازی کردم دلم فقط پیش iv بود و هی مقایسه میکردم..
خب ببینید قطعا جی تی ای وی بازی بزرگ تری هست ولی به شخص زمانی که بازی می کردم حس که سن آندرس و آی وی میگرفتم احساس نمی کردم ولی بازم میگم قطعا برتری های جی تی ای وی نسبت زمان انتشار نسخه های پیشین خیلی بالاتره.‌
آی وی مثل ی فیلم هنری می موند که کنار تاریکی حقایق زندگی بود که از هر لحاظ میتونستی حس کنی و لذت این سری واقعا زمانی که اومد هرکس که بازی می‌کرد میتونست حس کنه چون جی تی ای که ما تو ایران می‌شناختیم ی بازی بود که تفنگ میگرفتی و می افتادی به جون ملت
.
. از طرف دیگه کاراکتر نیکو واقعا یکی از بهترین شخصیت های ویدیو گیمه که می تونستی درکش کنی و باهاش ارتباط برقرار کنی کنارش کاراکتر های لوئیس و جانی هم خیلی خوب جمع بندی درستی شده بودن
واقعا میتونم درک کنم دلیل موفقیت جی تی ای وی نسبت به آی وی ولی منی که تقریبا سال ۸۹ روی ایکس باکس ۳۶۰ بازیش کردم میتونم بگم بهترین نسخه از سری های جی تی ای بود حالا به مقایسه هوش مصنوعی یا جزئیات کاری ندارم
واقعا gta iv تو فیزیک محیط و شخصیت ها ترکونده بود وقتی نیکو از پله ها می افتاد پایین حس میکردی یه آدم واقعی داره میفته از رو پله ها یا وقتی از ارتفاع پرت میشد پایین رفتار و واکنش بدنش خیلی طبیعی بود. یادش بخیر😥.
حیف که gta iv روی پیسی بد پورت شد حالا اگر هم نسخه ریمسترش بیاد سیستم خوب میخواد و بازهم نمیتونیم بازی کنیم
الان دیگه مشکلی نداره . من یک نسخه دان کردم بدون نیاز به نصب خیلی راحت و بی مشکل اجرا میشه . یه تستی بزنی بد نیست . من یادمه واسه ps3 خریده بودم فکر کنم 60 تومان . نقشه هم توش بود . چه روزگار زیبایی بود . ps3 فت خریده بودم احساس میکردم بمب اتم تو خونه دارم . انقدر با ابهت بود . همه چی خیلی جدید بود . نسل 7 تحول گیمینگ بود . چیزهایی دیدیم که در زمان ps2 , ps1 ندیده بودیم . ولی از نسل 7 به بعد دیگه تکرار بود . چیز جدیدی ندیدم . بجز بتل رویال.و واقعیت مجازی .
ممنون از مقاله خوبتون اقای رضایی ، حقیقتش من gta iv رو کامل پلی ندادم ، فقط چند ساعتش رو تو PS3 یکی از اشناها چند سال پیش بازی کردم و همون چند ساعت واقعا من رو جذب خودش کرد! فرمایشتون راجب تفاوت ها و برتری های این نسخه نسبت به نسخه جدیدترش رو درک کردم ، اما تو چند مورد حس کردم در مورد gta v شما کم لطفی کردید! یکیش رفتار NPC موقعی هست که پشت ماشینن و به سمتشون با اسلحه نشونه میگیرید ، شما فرموید همشون بالا استثنا شما رو زیر میکنن اما بعضیاشون هم پیاده میشن و پا به فرار میزارن! دومیش رفتار پلیس هنگام تیر اندازی و موقعی که زخمی میشن بود ، قبول دارم هیچ ری اکشنی به جای زخم نشون نمیدن! نه فقط پلیس ها تمام NPC ها ، اما وقتی چند تا پلیس دورتون جمع شدن و یکی از اون هارو میکشید ، همراه اون پلیس واکنش نشون میده و با حالت احساسی و تعصبی چند لحظه بهش خیره میشه و صداش میکنه! اینو من شخصا تو gta iv ندیدم. سومیش پرت شدن از ماشین موقع تصادف بود ، درسته فیزیک تصادف تو iv بهتر طراحی شده اما تو v مثلا با سرعت بالا به یک درخت که برخورد میکنید از پنجره ماشین پرت میشید پایین و فیزیک پرت شدن اینجا واقعا طبیعی تر از iv طراحی شده! چهارمیش هم تو فعالیت های جانبی بود! درسته iv یه سری فعالیت داره که هیچ نشونه ای ازش تو v نمیشه پیدا کرد مثلا هم ماموریت پلیس که فرمودید یا حتی ایر هاکی و بولینگ بازی کردن اما نسخه v هم فعالیت های قابل توجهی داره…
تیراندازی و رانندگی ماشین ها تو GTA IV خیلی بهتره.بویژه زمانی که به ماشین شلیک کنید رد تیری که روی ماشین میمونه نسسبت به GTA V واقعی تر بنظر میرسه.
مشخصه هم بودجه و هم زمان ساخت iv بیشتر بود
ولی v بخاطر اینکه داستان عادی داره و گرافیک شاد تر واسه همین بیشتر طرفدار داره(البته نسخه ۴ هم فروش خوبی داشت ولی نه در حد ۵)
فک کنم تقریبا هم اندازه ی سان اندریس فروخته نسخه iv
برتری ای هست نداشته باشه؟😂
یه فاجعه بیشتر نیست gta v
سلام
معماری شهری و شلختگی لوس‌سانتوس نسبت به لیبرتی‌سیتی.
تو معماری برترین نسخه سن‌آندریاس هست که هم کالیفرنیا و سان‌فرانسیسکو دارد، هم روستا، هم تگزاس، هم واشنگتن یا شهری مدرن و هم میامی!
نسخه V یه کوهستان دارد، بغل کوهستان هم ساحل دارد! اصلا معلوم نیست این اتفاق اقتباس از کدام جغرافیایی ست.
نسخه v مبتذل و احمقانه هم می‌شود، داستانش هم به مراتب ضعیفتر است.
نزدیکترین بازی به V شاید سن‌آندریاس باشد که علی‌رغم قدیمی‌تر بودن، چندین پله بالاتر است.
این اطلاعات کذب در مورد رتبه دوم از پر فروش ترین بازی ویدیویی جهان واقعا ازت بعید بود!
در رتبه اول هم بازی ماینکرفت قرار داره!
کجا گفته فروش؟
راجع به فروش احظار نظر نکرده ولی الانه روز برد با اون بازی ای هست که فروشش بالاتره ، حتی اگه اون بازی به دل خیلی ها نشینه! ولی خب مقایسه کردنش با سن اندریس هم کار جالبی نیست
سلام
کجاش کذب بود؟ معماری خرابش یا داستان مبتذل؟
شما بازی رو با سن‌آندریاس مقایسه کنید، سن آندریاس هم بزرگتر هست هم غنی‌تر!
داستان هم که V حرفی برای گفتن نداره.
پرفروش‌ترین فیلم سینما هم اونجرز هست انگار ولی…
واقعا این نسخه و دی ال سی هاش تکرار نشدنی هستن
یک مورد هم که میخوام بگم داستان بازی هست
داستان بازی واقعا بهترین و واقعی ترین توی جی تی ای بود از نظر من نشون داد زندگی توی امریکا هیچ شباهتی به رویا نداره و دقیقا شبیه به داستان نویسنده بازی دن هوسر هست
موسیقی تمش هم که واقعا بی نظیره حتما گوش بدید
مورد هایی که خودتون مثال زدید هم واقعا درست بود
دوستان یا اقای رضایی اگه میشه بگید که iv الان میشه ب راحتی بازی کرد رو پی سی یا هنوزم مثل قدیم فاجعه س؟
فاجعه
سلام
اِ وا چرا؟ بهتر شده.
مشکل فقط افت فریم نیست سایه پردازی بد و تاریکی بیش از حد کوچه ها هنوز حل نشده و باگ هایی مثل تاخیر دکمه ها هست
هنوزم فکر کنم اوضاعش بده ولی پیشنهاد میکنم تجربه اش نکنید و صبر کنید چون شایعاتی از ریمسترش اومده که احتمالا واقعیه
سلام
فقط نسخه Complete Edition! مشکلی پیش نمیاد.
با تشکر از آقای رضایی برای مقاله عالیتون
تمامی نکاتی که گفتید درست بود اصلا هر چیزی که تو این گیم می‌بینید در بالاترین سطح ممکن قرار داره و بازی یک شاهکاره تاریخیه( نسخه iv ) یک دلیل برتری دیگه این عنوان نسبت به نسخه v طراحی مپ بازیه که iv عملکرد بهتری در این زمینه داشته دلیل دیگه که تو مقاله متاسفانه نیومده داستان بازیه اصلا داستان iv واقعا معجون عجبیه اصلا میشه تا مدت ها درموردش حرف زد و تجزیه و تحلیلش کرد از بس داستان این گیم شاهکاره نکته بعدی هم کارکتر نیکو هستش که واقعا این گیم رو در مقایسه با بقیه گیم ها یک سطح بالاتر میبره
سلام
مپ نسخه V هم خیلی کوچیکه هم جزئیات خاصی نداره هم خیلی خالی یه.
نه زیبایی داره، لیبرتی‌سیتی چه در IV که دارکه چه در وایس‌سیتی که خوش‌اب‌و‌رنگه هر دو شهر زیبایی ست.
سن آندریاس هم بسیار زیبا ست.
GTA V مثلا داستانش و فضاش باید مشابه سن آندریاس و لوس‌سانتوس باشه، عملا یک شکسته، هیچی نداره.
در کل اگه دقت کنید و همین مقاله رو ببینید متوجه میشید فیزیک و سطح واقع گرایانه gta iv یکی دو سطح بالاتر از gta v بود. همین چیزا باعث شدن من iv رو نسبت به v بیشتر دوست داشته باشم.
اگه gta vi رو هم به همین شکل و در همین سطح از واقع گرایانه بودن برسونن عالی میشه. البته معلوم نیست شاید راکستار فضای بازی رو یه جوری مثل gta v در بیاره تا افراد بیشتری رو سمت خودش جذب کنه ولی اگه اون اگهی شغلی راکستارو یادتون باشه که به احتمال زیاد مربوط به gta vi هست میشه نتیجه گرفت ازش که بازی داره حتی بیشتر قابل باور و واقع گرایانه تر میشه
من خودم بهترین
۱ سن آندریاس
۲ gta v
۳ وایت سیتی (که تا حالا داستانش رو بازی نکردم فقط آزاد می‌چرخیدم اون موقع که بچه بودم 😅)
۴ gta iv (زیاد خوشم نیومد ازش)
شاهکاری که خیلی بهش کم لطفی شد
البته که بالا ترین متا تو سری gta رو داره با 98!!!!
واقعا iv زمان خودش به شدت انقلابی و بزرگ بود
یکیشون فیزیک،مثلا وقتی با ماشین خیلی تند با یه جا تصادف می کردی نیکو از ماشین پرت می شد،ولی تو v فقط یه آخ میگفتن،در همین حد!
هوش مصنوعی هم که همینطور گفتید به شدت واقعی و بهتر بود مخصوصا رفتار پلیس ها
داستان هم با قاطعیت می تونم بگم در مقابل همه gta ها بهترینه،مخصوصا شخصیت پردازی نیکو.
البته من هم v رو خیلی دوست دارم و یه سری پیشرفت خیلی خوب داشت،مثل لول دیزاین بهتر ولی این چیزهایی که گفتم واقعا پسرفت بزرگی بودن
در کل امیدوارم راک استار برای این نسخه سنگ تموم بذاره و به بهترین شکل بسازتش.
Gta iv بدترین نسخه سری بود ایناییم که تو کامنتا میگن خیلی خفنه فقط برلی خودنماییه. اگه خوب بود که الان نقل محافل گیمینگ بود نه gta sa که 20 سال پیش اومده از gta iv بیشتر درموردش میگن… پس نسخه محبوبی نبوده اگه با v بخوای مقایسه کنی شکستش حتمیه صرفا اگه gta iv یه چیزاییش در مقایسه با v مثبت هست در عوض یه چیزایی هم توی iv هست که افتضاحه و تو v اصلاح شده بهترین نسخه سری sa هست
سطح گیم پلی و گرافیک و روزولیشن وی از ای وی خیلی بهتره. بجز داستان و فیزیک که ضعیف تر شده از لحاظ سرگرمی و جذاب بودن بازی خیلی بهتریه بخاطر همینم راکستار برای نسخه انلاین رو این نسخه سرمایه گذاری کرد
برای من که رد دد و وی رو بازی کردنم بازی رد دد دو به دلایل متعدد یک پسرفت تمام عیار از سوی راکستار بود
1 gtav
2 gta iv
3 rdr2
ای کاش فقط اون موقع با برنامه ریشیلد آشنا بودم
فقط اگه یکم جلوه ویژه بازی رو بهبود داده بودم الان بیشتر باهاش خاطره داشتم
تنها مشکل بازی واقعا همین بود : تاریک بودن محیط
واقعا گیم پلی و مخصوصا دزد و پلیس بازی خیلی بهتر از نسخه پنج بود
گرچه جای کاستوم ماشین ها و داشتن چیز های دیگه برای خریدن و خرج کردن هم اگه بود خوب میشد
Gta iv واقعا شاهکار بود
ولی gta v هم کم از شاهکار نداشت
درسته که داستان iv بشدت جدی تر و تاثیرگذار تر از v بود ولی داستان v هم بشدت سرگرم کننده بود مخصوصا شخصیت ترور که به نظرم باید بهش اسکار میدادن
بخش آنلاین gta v هم اگر با دوستانتون بازی کنید و بلد باشید چجوری بازی کنید خیلی اعتیاد آور میشه
من جی تی ای iv رو توی pc بازی کردم
به نظر من خوب بود اما یه سری مشکلات داشت
یک : ایراد های ماشینا ! هندلینگ ماشینا خیلیییی بد بود و ماشین خیلی سخت میپیچید یعنی من هر ماشینی برمیداشتم احتمال زیاد تصادف میشد چپ میکرد تو راه ! ماشین ها انگار ۵ تن وزن روشونه + ترمز های کاسه ای داغون برای هر چهار چرخ( یه سری میگن این سیستم فیزیک و رانندگیش خیلی واقع گرایانه هست ولی من اصلا اینو قبول ندارم ! ) فکر میکردم فقط برای من اینجوریه که یه سرچی تو اینترنت زدم دیدم نه بعضیا هم نظرن با من …
دو : شهر انگار کلن خاکستری بود ! فکر کنم خودتون متوجه میشید چی میگم
سه : بهینه سازی بازی بد بود واقعا … برعکس جی تی ای وی
چهار : دوربین عجیب پشت ماشین که یه وری وایمیساد و وسط قرار نمیگرفت ! این چیز خاصی نبود ولی نمیدونم چرا اینجوری بود
—-
درکل تجربه لذت بخشی بود من با همه نسخه های سری جی تی ای حال کردم ولی اینا چیزایی بود که لذت بازی رو از من میگرفت
به شخصه از لحاظ پکیجینگ Gta v یا san Andreas رو خیلی بیشتر دوس دارم
متاسفانه ای وی در بهترین حالت ممکن باید دو گیگ کارت گرافیک داشته باشی و روی کنسول هم حتی افتضاحه هم خودش هم لیبرتی سیتی… رزولوشن خوب نیس ، دراو دیستنس اصلا خوب نیس ، افت فریم زیاد که باعث میشه احساس کنی بازی داره سریع و کند میشه
تمام حقوق این سایت متعلق به گیمفا می باشد.
Copyright© 2021 Gamefa All Rights Reserved

source

توسط funkhabari