کپی لینک
چندی پیش، صحبت از تغییر نام رسانه‌ی اجتماعی فیس‌بوک به متا به میان آمد. ظاهراً، هدف از تغییر نام فیسبوک پرده‌برداری از ایده‌ی خارق‌العاده‌ی متاورس و گسترش آن بود. همچنین اخیراً صحبت‌هایی از نقش ارز دیجیتال در متاورس در محافل مختلف به گوش می‌رسد.
ممکن است شما نیز با خود فکر کرده باشید که چه ارتباطی میان ارزهای رمزنگاری‌شده و جهان متاورس وجود دارد؟ اگر با مفهوم متاورس آشنایی ندارید، در مطلبی جداگانه به شرح مفصل ویژگی‌های این جهان پرداخته ایم.
پیش‌تر در سال ۱۹۹۲، نیل استفنسون (Neal Stephenson)، در رمان علمی تخیلی دیستوپیایی خود، دنیای ترکیبی دیجیتالی-فیزیکی مشابهی را تصور کرده بود که در آن نهادهای خصوصی مانند فیسبوک قدرت عظیمی بر واقعیت‌های ما و حتی خود دیجیتالی ما دارند.
متاورس اساساً یک دنیای واقعی فراتر از دنیایی است که هم‌اکنون در آن زندگی می‌کنیم؛ با این تفاوت که فقط به‌صورت مجازی وجود دارد. در جهان متاورس وجود واقعی شما عمیقاً و ذاتاً با دنیای دیجیتال در هم تنیده است.
در دنیای فیزیکی امروز، بیش‌تر معاملات روزمره‌ی ما با ارز فیات انجام می‌شود. ارز فیات به‌عنوان یک عنصر ارزش‌اندوز و وسیله‌ی مبادله برای خرید یا فروش عمل می‌کند. اما در یک دنیای مجازی مانند متاورس، فکر می‌کنید چگونه هزینه‌ی معاملات به‌صورت یکپارچه و آنی پرداخت می‌شوند؟ پاسخ ساده است. با استفاده از ارز دیجیتال
تقریباً غیرممکن است که متاورس بدون ارز دیجیتال پیش برود. در دنیایی که سرعت، شفافیت و امنیت تقریباً یک اصل اساسی است، ارز دیجیتال به جای یک گزینه به یک ضرورت تبدیل می‌شود. ارز دیجیتال در متاورس وسیله‌ی مبادله‌ای عالی برای دنیایی است که به‌سرعت در حال ظهور است.
با توجه به اینکه ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت‌کوین از فناوری بسیار پیچیده برای رمزگذاری و محافظت از وجوه استفاده می‌کنند، کار بر روی یک دفتر کل عمومی مانند بلاک‌چین، که در آن هر تراکنشی که انجام می‌شود غیر قابل برگشت، قابل ردیابی و ایمن است. این ویژگی به افراد اطمینان می‌دهد که وجوه و سرمایه‌شان در امنیت است.
با توجه به پررنگ‌شدن نقش ارز دیجیتال در متاورس و تلاش گسترده برای تغییر نام تجاری که فیسبوک اخیراً در تاریخ ۳۱ اکتبر آن را اعلام کرده بود، متاکوین‌ها در مجموع به ازای هر داده‌ی کوین‌بیس (Coinbase)، تنها در ۱۲ ساعت ۱۶۴ درصد افزایش یافتند.
به‌عنوان مثال، ارز دیجیتال دسنترالد (Decentraland) با نماد اختصاری MANA، که ابزاری برای خرید دارایی‌های مجازی، املاک، زمین‌ها و موارد دیگر است، تقریباً ۴۰۰ درصد جهش کرد و به بالاترین حد خود رسید.
همچنین، توکن‌های پلتفرم واقعیت مجازی سندباکس (Sandbox)، که بر پایه اتریوم ساخته شده است و به کاربران اجازه می‌دهد تا معاملات مجازی را تجربه کنند و درآمد کسب کنند، حدود ۳۰۰ درصد رشد داشت.
اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)، پیشگام بازی‌های رمزنگاری‌شده‌ی بسیار محبوب که به بازیکنان اجازه می‌دهد حیوانات خانگی دیجیتالی بخرند، با حفظ شتاب در روند صعودی، شاهد افزایش قابل توجهی در توکن اصلی خود، Axie Infinity Shard بود.
در واقع، محبوبیت این بازی به حدی است که در اقتصاد در حال توسعه‌ی کشورهایی مانند فیلیپین و غنا، تنها با بازی اکسی می‌توان بیش از حداقل دستمزد نسبی کشورها درآمد کسب کرد. بر اساس داده‌ها، تخمین زده می‌شود که ۴۰ درصد از بازیکنان این بازی تنها در فیلیپین مستقر هستند.
بازیکنان Axie Infinity در کشورهایی مانند غنا می‌توانند بین ۸۵۴ تا ۲۵۶۲ سدی غنا (واحد پول غنا) در ماه کسب کنند که تقریباً معادل ۱۴۰ تا ۴۲۰ دلار است. این مبلغ بسیار بالاتر از استاندارد موجود حداقل دستمزد در غنا است.
مطالب مرتبط
دسترسی

source

توسط funkhabari