کپی لینک
سریال دکستر پس از آن پایان غیرقابل قبولی که داشته، تبدیل شده بود به یکی از محبوب‌ترین سریال‌هایی که با پایانی بد به ته خط رسیده اما در کمال ناباوری دیدیم که بالاخره فصل جدیدی از این سریال محبوب تحت عنوان Dexter: New Blood در دست ساخت قرار گرفت؛‌ فصل جدیدی که به نظر می‌رسد نوعی آشتیِ‌ دست‌اندرکاران سریال با هواداران دکستر است!
به هر صورتی که به پایان فصل هشتم سریال دکستر نگاه می‌کنیم، تنها راهی که می‌شد شخصیت دکستر را وارد ماجراجویی‌های جدید کرد، ورودِ فرزندش یعنی هریسون به داستان بود. این اتفاق هم در سریال Dexter: New Blood می‌افتد، اما با یک فاصله زمانی به نسبت طولانی مدت. این اتفاق، تدبیر بسیار زیرکانه‌ای بود تا سناریونویس بتواند تغییر و تحولاتی را روی دکستر در همان قسمت اول به خورد مخاطب دهد، اما مخاطبی که چندین و چند سال با شخصیت دکستر زندگی کرده می‌داند که این قاتل روانیِ دوست‌داشتنی به این راحتی قرار نیست تغییر کند. قسمت اول فصل جدید سریال دکستر دقیقا مبنا را بر این می‌گذارد تا ذهن بیننده را درگیر کند که آیا واقعا دکستر تغییر کرده یا خیر! شاید در وهله‌ی اول به شک بیفتیم، اما کدگذاری‌هایی را در همان ابتدای امر می‌بینیم. کدهایی که فقط هواداران این سریال می‌توانند کشف‌شان کنند!
اولین کدگذاری برمی‌گردد به این‌که دکستر هر چقدر هم که می‌خواهد جامعه‌گریز باشد، به یک تکیه‌گاه و حامی نیاز دارد. او از بدِ حادثه دبرا، خواهر ناتنی‌اش را از دست داده، اما در فصل جدید می‌بینیم که معشوقه‌ای پیدا می‌کند که اگر بیشتر از دبرا دوستش ندارد، کمتر نیز نیست. انتخاب جولیا جونز برای بازی در نقش معشوقه‌ی دکستر به اسم آنجلا بیشاپ انتخاب واقعا درستی بوده؛‌ چراکه این بازیگر خودش را کاملا وقفِ نقشش می‌کند تا در کالبدِ دبرا به صورت معنوی ظاهر شود. گویا واقعا از او خواسته‌اند که مثل دبرا مورگان باشد و تا حدی مدل‌های رفتاری خواهر ناتنی دکستر را در ذهنِ مخاطب تداعی کند. این بازیگر و نقشی که بر عهده گرفته کاملا با چیزی که از دبرا مورگان و بازیگرش یعنی جنیفر کارپنتر دیده بودیم مطابقت دارد. از لحاظ ظاهری و فنوتیپ نیز این دو بازیگر با گریم‌های مشابهی جلوی دوربین حضور دارند.
دومین کدگذاری در فصل جدید سریال دکستر به «تغییرناپذیریِ شخصیت دکستر» برمی‌گردد؛ این کدر در واقع همان گوزن سفیدی است که در قسمت اول سریال می‌بینیم. کارگردان با نماهای زیادی، ذهن‌مان را با این سوژه قلقلک می‌دهد. گوزن سفید شمالیِ شاخ‌دار را می‌توان نمادِ همان حسِ خفته‌ی انسان‌دوستیِ دکستر قلمداد کرد. خالق سریال می‌خواهد به زبانِ بی‌زبانی بگوید که دکستر واقعا یک قاتل بالفطره و یک ماشین کشتار جمعی نیست، بلکه او نیز خصلت‌های خوبی دارد. سکانس‌های متعددی را در همان اوایل می‌بینیم که دکستر تلاش می‌کند به گوزن برسد، اما به دلیل واهمه و ترسی که دارد صرفا از راه دور این موجود را نظاره می‌کند. تا جایی‌که بالاخره دکستر به خودش اجازه می‌دهد به گوزن یا همان نماد انسانیتش نزدیک شود. اینجاست که در واپسین لحظاتی که دکستر بالاخره می‌تواند خوی منفی‌اش یا به اصطلاح «مسافر تاریکی» را پشت سر بگذارد، گوزن توسط یک عامل دیگر کشته می‌شود. اینجاست که به اصطلاح می‌گویند روز از نو و روزی از نو؛ دوباره همان سیکل و چرخه‌ی همیشگیِ‌ فصل‌های گذشته‌ی دکستر را به چشم قرار است ببینیم. یعنی همان دکستری را در سریال خون تازه می‌بینیم که به دنبال یک مقصر و ظالم است و با یک اشتباه و خطای انسانی، حوادث هیجان‌انگیز فصل را رقم می‌زند. ماجرا اینجاست در فصل جدید، یک بحران دیگری نیز به داستان اضافه شده و آن هم چیزی نیست جز هریسون، پسری که به ظاهر بالفطره قاتل است!
فرم فصل جدید سریال دکستر بر این اساس استوار است که ابتدا شما را به شک انداخته و سپس به یقین می‌رساند. این شک و تردیدهاست که باعث شده تا از تماشای فصل جدید سریال دکستر نهایت لذت را ببریم.
به حاشیه رانده شدن برخی از شخصیت‌ها و رابطه‌ی عاشقانه‌ی دکستر و معشوقه‌اش افسر بیشاپ، یک نقطه‌ی منفی است اما چقدر جذابیت بالایی سریال پیدا می‌کند وقتی که تمام تمرکزها روی هریسون معطوف می‌شود. دوباره یک کدِ جدید می‌بینیم. خالق سریال با ذهنمان بازی می‌کند که آیا هریسون هم یک کپیِ دست اول از پدرش دکستر است یا خیر. اینجاست که به شک می‌افتیم و پس از یکی دو قسمت، این شک نیز تبدیل به یقین می‌شود. درست همان سرگذشتی که دکستر تجربه کرده، به نظر می‌رسد در زمانِ حال برای هریسون نیز در حال اتفاق افتادن است؛ با این تفاوت که در فصل جدید و خط داستانی هریسون، خبری از شخصیتِ هری نیست؛ اینجا به ظاهر خبری از یک عامل ممانعت‌کننده نیست. هریسون قرار است لو برود، اما شاید تکامل یافته‌تر از پدرش رفتار کند. این‌طور فکر نمی‌کنید؟‌ فرم فصل جدید سریال دکستر بر این اساس استوار است که ابتدا شما را به شک انداخته و سپس به یقین می‌رساند. این شک و تردیدهاست که باعث شده تا از تماشای فصل جدید سریال دکستر نهایت لذت را ببریم.
ماجرای کرت نیز در نوع خود جالب است. از همان ابتدا به ذهن‌مان خطور می‌کند که یک جای کار درباره‌ی کرت و پسرش می‌لنگد. مجدد دکستر ناخواسته وارد بلبشویی می‌شود که مقصرش تمام و کمال خودش نیست! شخصیت کرت به عنوان یک قاتل سریالی در حد و اندازه‌ی قاتل‌های چند فصل گذشته‌ی دکستر به خصوص قاتل سه‌گانه نیست. با این وجود، علامت سوال‌های مهم و جذابی پیرامون شخصیت کرت تا پایان قسمت پنجم در ذهن بیننده ایجاد می‌شود که باید مجدد بیان کرد که مخاطبِ این سریال صرفا به شک می‌افتد تا یقینِ کامل، حداقل چند قسمت باقی است. سریال Dexter: New Blood تا پایان قسمت پنجم نه تنها فرم استخوان‌داری دارد، بلکه بستری فراهم کرده برای یک روایتِ فوقِ طوفانی برای نیمه‌ی دوم سریال.
پست نقد و بررسی سریال Dexter: New Blood با انتشار قسمت‌های جدید از این سریال در آینده به‌روزرسانی خواهد شد و این نقد کامل از سریال نیست. بنابراین نمره‌ی این سریال در هر به روز رسانی امکان دارد تغییر کند.
دسترسی

source

توسط funkhabari