کپی لینک
یکی از اعضای تیم سازنده بازی Oceanic در مصاحبه اخیر خود با وب سایت IGN مدعی شده شرکت کلاشینکف از آن‌ها کپی کرده است.
وقتی بحث کپی برداری هنری به میان می‌آید، اکثر ذهن‌ها به سمت صنعت موسیقی می‌رود اما این اتفاق در باقی صنایع مانند ویدیو گیم هم رخ می‌دهد. یکی از مشهورترین مواردی که اخیرا رخ داده، به Resident Evil Village مربوط می‌شود که در مه سال جاری میلادی عرضه شد و توانست بازخوردهای مثبتی را دریافت کرده و فروشی چند میلیون نسخه‌ای را به ثبت برساند. در حالی که مدت زیادی از انتشار نمی‌گذشت، یک کارگردان هلندی به نام ریچارد راپهورست (Richard Raaphorst) مدعی شد کپکام برای طراحی تعدادی از شخصیت‌های بازی از فیلمش، یعنی Frankenstein’s Army کپی کرده است. حال و با گذشت چند ماه، یک کپی برداری دیگر خبرساز شده است.
مارچلینو ساوسدا (Marcellino Sauceda) مدیرعامل استودیو Ward B است. او اخیرا مصاحبه‌ای را با وب سایت IGN انجام داده و در آن مدعی شده شرکت کلاشینکف از بازی در دست ساختشان به نام Oceanic کپی برداری کرد. طبق توضیحات ساوسدا، شرکت کلاشینکف حدودا یک سال پیش با Ward B تماس گرفت و اعلام کرد آن‌ها عاشق طراحی سلاح‌هایشان بوده و خواستار همکاری در این زمینه هستند. نمایندگان کلاشینکف در مکالمات خود صریحا به سلاح Mastodon اشاره کرده که یک شاتگان بوده و علاقه داشتند یک سلاح واقعی بر اساس آن بسازند. مدیرعامل Ward B در ادامه می‌گوید نمایندگان شرکت روسی وعده داده بودند لوگو استودیو روی سلاح حک شده و تعدادی از نمونه‌های واقعی برای دفتر ارسال خواهند شد.
مدیرعامل استودیو Ward B در صحبت‌های خود تاکید کرد آن‌ها علاقه زیادی به همکاری با کلاشینکف داشته و حتی توافقات اولیه صورت گرفت اما نمایندگان برای امضای قرارداد نیامند. آن‌ها همچنین هرگز با استودیو تماس نگرفتند. مارچلینو ساوسدا و تیمش گمان می‌کردند نظر کلاشینکف تغییر کرده و دیگر نمی‌خواهند از سلاحشان الگو بگیرند. به همین دلیل، وقتی محصول جدید شرکت روسی را دیدند، شدیدا به خاطر شباهت‌ها غافلگیر شدند. در ضمن، سلاحی که توسط کلاشینکف طراحی و رونمایی شده، MP-155 Ultima نام داشته و یک شاتگان هوشمند به شمار می‌رود. این سلاح دارای یک کامپیوتر داخلی بوده و می‌تواند با تلفن همراه صاحب سلاح سینک شود.
شرکت کلاشینکف در معرفی MP-155 Ultima تاکید کرد با الهام از بازی‌های ویدیویی طراحی شده و برای جوانانی است که عاشق گجت‌ها هستند. در ادامه می‌توانید تصاویر مربوط به Mastodon و محصول جدید کلاشینکف را مشاهده کنید:. اگرچه در برخی جزییات تفاوت‌هایی میانشان وجود دارد، شباهت سبک طراحی‌شان غیرقابل‌انکار است.

شرکت کلاشینکف بیکار ننشسته و ادعای مارچلینو ساوسدا را بدون پاسخ نگذاشته است. مکسیم کازین (Maxim Kuzin) یکی از نمایندگان شرکت روسی بوده و بیانیه‌ای را منتشر کرد. او در متن خود تاکید دارد قرارداد با Ward B به دلیل ابهام در مالکیت طراحی Mastodon نهایی نشد. در نتیجه، استودیو ترجیح داد برای سلاح جدید خود به سراغ یک طراحی روسی برود. در ضمن، ساوسدا در بخشی از صحبت‌های خود گفت از طریق مراجع قانونی پیگیری نخواهد کرد؛ زیرااو و تیمش یک استودیو مستقل بوده و از پس هزینه‌های چنین کاری برنمی‌آیند.

البته ماجرا به همینجا ختم نمی‌شود. شرکت کلاشینکف به بتل استیست گیمز (Battlestate Games) اجازه داده تا سلاح MP-155 Ultima را به Escape From Tarkov اضافه کند. بدین ترتیب، سلاحی که طراحی کرده‌اند قبل از بازی خودشان در بازی دیگری قابل‌استفاده خواهد بود.
پربحث‌ترین‌ها
پربازدید‌ترین‌ها
دیگه چه خبر؟
دسترسی

source

توسط funkhabari