قدرت زیاد مسئولیت زیاد هم به همراه دارد
خیلی‌ها در دوران نوجوانی و بلوغ، دوست دارند خاص بوده و با بقیه تفاوت داشته باشند. شاید این قضیه چندان برای پیتر پارکر دنیای مارول صدق نکند اما سر یک اتفاق، این جوان دبیرستانی تبدیل شدن به یکی از خاص‌ترین قهرمانان دنیای مارول که همه او را با نام مرد عنکبوتی یا همان اسپایدرمن می‌شناسند.
اما مرد عنکبوتی دقیقاً کیست، از کجا آمده و چه ویژگی‌هایی دارد؟ چه چیزی باعث شده تا این همه طرفدار داشته باشد؟ اگر هنوز با اسپایدی مارول آشنا نیستید، پس این مقاله را دنبال کنید.
– اولین حضور: شماره ۱۵ کمیک Amazing Fantasy (انتشار در ماه ژوئن سال ۱۹۶۲)
– ناشر: مارول
– خالقان: استن لی (Stan Lee) و استیو دیتکو (Steve Ditko)
– نام واقعی: پیتر بنجامین پارکر (Peter Benjamin Parker)
– کمیک‌های پیشنهادی برای مطالعه:
شماره ۱۲۱ و ۱۲۲ کمیک The Amazing Spider-Man (انتشار در ماه‌های ژوئن و جولای سال ۱۹۷۳)
شماره ۲۴۸ کمیک The Amazing Spider-Man (انتشار در ماه اکتبر سال ۱۹۸۳)
شماره ۱۰۷ تا ۱۱۰ کمیک Spectacular Spider-Man (انتشار از ماه اکتبر سال ۱۹۸۵ تا ماه ژانویه سال ۱۹۸۶)
Spider-Man: Blue (انتشار از ماه جولای سال ۲۰۰۲ تا ماه آوریل سال ۲۰۰۳)
شماره ۱ کمیک The Sensational Spider-Man Annual (انتشار در ماه می سال ۲۰۰۷)
خیلی بعید است که تا به حال اسم مرد عنکبوتی را نشنیده باشید یا چیزی در مورد این شخصیت ندانید. اما در هر صورت، باید گفت که اسپایدرمن با هویت واقعی پیتر پارکر یکی از ابرقهرمانان مارول است.
عمدتاً پیتر پارکر را به شکل یک جوان در حال تحصیل می‌بینیم که با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کند. با این حال، همیشه فعالیت‌های قهرمانانه و نجات افرادی که به کمک نیاز دارند جزو اولویت‌های زندگی او هستند. البته این فعالیت‌های ابرقهرمانی گاهی زندگی‌اش را نیز دچار مشکل می‌کنند.
قدرت زیاد، مسئولیت زیاد به همراه دارد.
پیتر پارکر در دوران کودکی پدر و مادر خود را از دست می‌دهد و از همین رو سرپرستی‌اش به عموی او واگذار می‌شود. عمو بن (Ben) به همراه زن عمو می (May) زندگی می‌کند و از پیتر مثل فرزندی که هیچگاه نتوانستند به دنیا بیاورند، مراقبت می‌کنند.
پیتر یک زندگی تقریباً معمولی را تا اواخر دوران تحصیلش تجربه می‌کرد؛ البته کمی سر به‌زیرتر و سر در کتاب‌تر. این روند عادی زندگی پیتر پارکر وقتی تغییر پیدا کرد که یک عنکبوتی رادیواکتیوی او را نیش زد. این نیش باعث شد تا پیتر کم‌کم قدرت‌ها و توانایی‌های جدید به دست بیاورد.
پارکر با قدرت‌ها و توانایی‌های جدیدش تصمیم می‌گیرد تا زندگی‌اش را از این رو به آن رو کند. بنابراین به سراغ مبارزات نمایشی می‌رود تا پولی به جیب بزند. اما هیچ چیز آن طور که در ذهن داشت پیش نرفت.
او روزی یک سارق را می‌بینید که در حال فرار از دست پلیس است اما توجهی به موضوع نمی‌کند و می‌گذارد تا این دزد به مسیر فرار خودش ادامه دهد. کمی بعد، پیتر متوجه یک اتفاق شوم می‌شود؛ عمو بن عزیزش توسط یک سارق کشته شده است! از قضا این سارق همان دزدی بود که پیتر از کمک به دستگیر کردنش سرباززده بود.
با این اتفاق، پیتر پارکر می‌فهمد که با داشتن این قدرت‌ها و توانایی‌ها، مسئولیت سنگینی به روی دوشش قرار دارد. به این ترتیب، پیتر تصمیم می‌گیرد تا یک قهرمان شود و جلوی رقم خوردن چنین اتفاقات تلخی را بگیرد. این طور بود که پیتر پارکر تبدیل شد به مرد عنکبوتی.
آن عنکبوت رادیواکتیوی که پیتر پارکر را نیش زده بود، مسئول به وجود آمدن یک سری جهش‌یافتگی‌ها در بدن پیتر پارکر است. برخی از توانایی‌های پایه ابرقهرمانی مثل قدرت، سرعت، چابکی و بالانس را می‌توان در اسپایدی یافت.
از طرف دیگر اسپایدرمن می‌تواند به سطوح مختلف مثل دیوارها بچسبد و از آن‌ها بالا برود. این قابلیت یکی از اولین توانایی‌های مرد عنکبوتی بود که در کمیک‌ها به تصویر کشیده شد و دلیل آن را نیروی واندروالسی معرفی کرده‌اند.
اسپایدی همچنین یک نوع حس ششم دارد که نام اسپایدر سنس (Spider-Sense) را روی آن گذاشته‌اند. اسپایدر سنس اجازه می‌دهد تا پیتر پارکر کمی پیش از اتفاق افتادن وقایع و خطرها، متوجه آن‌ها شود.
نوعی عامل التیام نیز برای اسپایدرمن تعریف شده است که به او اجازه می‌دهد تا از آسیب‌هایی که می‌بیند و زخم‌هایی که برمی‌دارد سریع‌تر از انسان‌های عادی رهایی یابد. هر چند عامل التیام او قابل مقایسه با عامل التیام شخصیت‌هایی مثل ولورین و ددپول نیست.
اما ورای تمام قابلیت‌های فیزیکی، هوش پیتر پارکر نیز یکی از برگ برنده‌هایش است. هوش پیتر را در سطح نوابغ می‌سنجند و همین هوش باعث شده تا در زمینه‌های مختلفی صاحب نظر باشد.
به کمک توانایی‌های ذهنی و هوشش، مرد عنکبوتی لباسی طراحی کرده که علاوه بر مخفی کردن هویتش، در فعالیت‌های ابرقهرمانی نیز به کمکش می‌آید. یکی از مهم‌ترین ابزارهای طراحی شده توسط پیتر هم وب شوترهایی (Web-Shooter) هستند که مرد عنکبوتی به مچ دستانش می‌بندد.
به کمک این وب شوترها که با مایعی مخصوص به نام وب فلویید (Web Fluid) پر می‌شوند، اسپایدی می‌توان چیزی شبیه به تارهای عنکبوت‌ها شلیک کند. این شلیک‌ها می‌توانند به شکل‌های مختلف و با اهداف متفاوت باشند؛ چه به قصد حمله، چه به قصد دفاع و چه حتی برای تاب خوردن در بین آسمان‌خراش‌های نیویورک.
مرد عنکبوتی یکی از آن شخصیت‌های به شدت مشهور و محبوب کمیک بوکی است و جای تعجب ندارد که متوجه شوید در آثار خیلی زیادی از این شخصیت استفاده شده. تقریباً به هر مدیومی نگاه کنید، چه بازی‌های ویدیویی، چه فیلم‌های سینمایی و چه حتی آثار انیمیشنی، شاهد استفاده از این شخصیت محبوب هستیم؛ حالا چه خودش و چه شخصیت‌های مشعب شده از او.
نام بردن از تمام این آثار کاری نسبتاً سخت است و مطلبی مفصل و جامع می‌طلبد اما از بین آن‌ها می‌توان به فیلم‌های سه‌گانه Spider-Man سم ریمی اشاره کرد که با بازی توبی مگوایر توانست انقلابی در فیلم‌های سینمایی کمیک بوکی ایجاد کند.
همچنین از این شخصیت در دنیای سینمایی مارول نیز بهره برده شده است تا اسپایدرمن با بازی تام هالند در کنار شخصیت‌هایی مثل آیرون من (Iron Man) و کاپیتان آمریکا (Captain America) قرار بگیرد.
از مدیوم ویدیو گیم نیز نباید گذشت که مرد عنکبوتی حضوری فعال در آن در طول این سال‌ها داشته؛ از دوران آرکید گرفته تا جدیدترین نسل کنسول‌های بازی. در این بین می‌توان به بازی Marvel’s Spider-Man اشاره کرد که دنباله‌ها و اسپین‌آف‌هایی نیز از آن ساخته شده است.
با این که مرد عنکبوتی‌های زیادی در دنیای مارول وجود دارند اما مشهورترین و محبوب‌ترین آن‌ها کسی است که با نام پیتر پارکر شناخته می‌شود.
استن لی و استیو دیتکو دو هنرمند افسانه‌ای مارول هستند که به عنوان خالقان شخصیت مرد عنکبوتی در سال ۱۹۶۲ معرفی می‌شوند.
اسپایدرمن جزو آن دسته از شخصیت‌های کمیک بوکی است که کلی ویلن و دشمن متفاوت و جذاب دارد اما از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به دکتر اختاپوس (Doctor Octopus)، گرین گابلین (Green Goblin)، کینگ‌پین (Kingpin)، کارنیج (Carnage)، ونوم (Venom) و میستریو اشاره کرد.
همین؟ این اطلاعات رو که تقریبا همه میدونن! یجورایی انگار متن ویکی پدیا رو درآورده بودید و اینجا گذاشته بودید. یکم اطلاعات بهتر مثل همون سوالی که دوستمون در رابطه با دستای چسبناکش پرسید میدادید بهتر بود. یا مثلا ابزار جانبیش. ولی به هرحال خسته نباسید.
فکر نمیکنید زیادی دیره برای این مقاله؟
آخه مگه مردعنکبوتی هم نیاز به معرفی داره؟!
کامل ترین و جامع ترین ابرقهرمانی که تا الان باهاش آشنا شدم همین اسپایدرمن بوده.دقیقا یادمه که چهار سالم بود و نشسته بودم پای تلویزیون.اون موقع تلویزیون فیلم مردعنکبوتی ۱ سم ریمی رو داشت نشون میداد.منم نشستم و نگاه کردم و اون موقع برام خیلی هیجان انگیز بود که یه آدم میتونه به در و دیوار بچسبه یا حتی از دستاش تار بیاد بیرون(اون زمان عقلم نمیرسید وب شوتر و این جور چیزا چین😂).لباسش هم بدجوری چشمم رو گرفت اصلا جوری عاشقش شدم که نمیشد دقیقه ای اسمش رو نیارم.از جوراب تا لباس و شلوارم همه طرح مردعنکبوتی بودن.حتی پتویی که باهاش میخوابیدم یا فرش اتاقم یا کلاهی که میزاشتم سرم و………
بزرگتر که شدم(حدودا۷_۸ساله)فهمیدم که اسپایدرمن بازی هم داره!اون موقع مثل(موجودی چهارپا که خودتون اسمش رو میدونید)ذوق کردم.اولین بازی که از اسپایدرمن انجام دادم بازی اسپایدرمن ۲ بود.یادمه اون زمان اصلا بلد نبودم بازی کنم برای همین هی اعصابم خورد میشد.به مرحله مبارزه با راینو که میرسیدم از ترسم هیچ وقت جلو نمیرفتم😂
بزرگتر که شدم فهمیدم که میتونم سی دی بازی یا انیمیشن و فیلمش رو بخرم و دیگه فکر کنم خودتون بتونید بقیش رو حدس بزنید.از هر لحظه ای که توی بازار بودم استفاده میکردم تا بتونم برم یه سی دی انیمیشن ازش بخرم.تا اینکه بزرگ و بزرگتر شدم و فهمیدم که اسپایدرمن یه شخصیت کمیک بوکیه!
یعنی اون موقع بود که فهمیدم این شخصیت مال دنیای مارول هست و ……..
به واسطه سایت های مختلف ایرانی و خارجی خیلیییییی بیشتر باهاش و آشنا شدم.نه تنها خود اسپایدرمن بلکه دشمن هاش و داستان هاش و شخصیت های مکمل کمیک هاش و………
بعد از اون شروع کردم به خوندن کمیک هاش و دیدن فیلم هاش به ترتیب و کلی کار دیگه.اون زمان که داستان هاش رو میخوندم واقعا شیفته شخصیت پردازی منحصر به فردش شدم،شیفته اون ملموس بودن و واقعی بودنش.اون موقع بود که تازه فهمیده بودم رمز محبوبیت این شخصیت پیتر پارکره نه اسپایدرمن!
اون کسی که زیر ماسک قرار داشت کل ماجرا بود و همه شیفته اون شده بودن تا مردعنکبوتی
واقعا چند تا ابرقهرمان این شکلی هستن؟!
شما دیدین که از استیو راجرز صحبت بشه؟!یا از بروس بنر یا کلارک کنت و……
داستان هایی داشت که در سطح فوق العاده بالایی شناخته میشدند.کیه که داستان مرگ گوئن استیسی رو نشناسه؟!!
همه میشناسن،همه!
کسی که دیسی فنه،مارول فنه یا حتی کسی که از مردعنکبوتی متنفره هم داستان های بی نهایت محبوب اسپایدرمن رو میشناسه.
.
واقعا نمیتونم توصیفی برای این شخصیت پیدا کنم.با اراده،زیبا،قدرتمند،ملموس،مسئولیت پذیر،خارق العاده،شگفت انگیز و…..
دوستت داشتم،دوستت دارم و دوستت خواهم داشت همسایه دوست داشتنی من………!
خسته نباشی دلاور ! من جای تو بودم بعد نوشتن این متن یه یک هفته ای به انگشتام مرخصی میدادم 😂😁
یا علی ، کتاب نوشتی داداش، یکم استراحت کن😂
ولی واقعا توصیف دقیقی بود👌
با اینکه مرد عنک-بوتی رو میشناسم ولی چندین ساله یه موضوعی رو نفهم-یدم !
اقا مگه دستای این بشر چسپ-بانک نیست ؟ خب ، حالا چجوری وقتی لباس-ش رو میپوشه بازم میتونه به درو دیوار بچ-سبه ؟! {{ به فیلما هایی که تام هاا-لند بازی کرده کاری ندارم چون برای اوون دلیلی خوبی هست اونم تونی استارکه }}
🤔😑
ببین جوابش اینه که اون هر موقع اراده کنه میتونی تار پرت کنه و یا دستاش چسب ناک شه مثه موقعی که می خوای بپری 😂
یه آهنربا رو پشت یک پارچه نازک بذار بگیر کنار یه آهن می چسبه
اینم قضیش همینه
دستش قابلیت چسبندگی داره و یه پارچه نازک اونو خنثی نمیکنه
چقدر از این تام هلند تیتیش مامایی بدم میاد
دک-تر این مقاله درمورد مردعن-کبوتیه نه تام هالند
جدیدا مقاله های کمیکی و ابرقهرمانیتون کم شده🥺
عالی عاشق این مقاله هام بیشتر بنویسید ممنونم
من خودم ددپول رو ترجیح میدم چون مثل بتمن و اسپایدر من نیست که لقمه رو دور دهنش بچرخونه،با یه گلوله قضیه رو از ریشه حل میکنه.
این عیب نیست برعکس فضلیت هست که به آدما فرصت بدی
جدا از این کارش تیپ شخصیتی خیلی باحالی داره😂
دا کامنت مال یک سال پیشه ها…
از این دید بهش نگاه نکردم😂
دا کامنت مال یک سال پیشه ها…
ددپول خداست
اسپایدر من و بن تن دو تا از شخصیت های قهرمانی که دوستشون دارم.
مقاله خوبی بود مرسی.
یه نکته ی جالب اینه که صداگذار پیتر پارکر در spiderman2018 همون صداگذار بن تن هم بوده.
اسپایدرمن یکی از ملموس ترین و قابل همذات پنداری ترین شخصیت های کمیک بوکیه، مشکلاتی که توی زندگیش داشته مثل مشکلات مالی، عاطفی و بلایایی که سر خودش و عزیزان و اطرافیانش اومده ولی باعث نشده که خودشو ببازه و کنار بکشه و با اراده هرچه تمام تر در مقابل مشکلات ایستاده. واقعا شخصیت پردازی خارق العاده ای از استن لی و استیو دیتکو هست اسپایدرمن. لباسش هم که از نمادین ترین لباس های کمیک وبکه با رنگ آب و قرمز.
ممنونم بابت این مقاله و خسته نباشید.
معروف ترین کاراکتر های خلق شده توسط بشر اسپایدرمن و بتمن هستن
اژدها : آیا من برای تو یک لطیفه هستم؟
سریالی درمورد باورها و اعتقادات
قدرت زیاد مسئولیت زیاد هم به همراه دارد

source

توسط funkhabari