کپی لینک
مرد عنکبوتی در بازی‌های ویدیویی بسیاری از گذشته دور تا به حال حضور داشته و در اکثر آن‌ها، بازیکنان قابلیت کنترل و تار زدن او را داشته‌اند. با این حال، آیا تمامی عناوینی که در آن‌ها اسپایدرمن حضور دارد را می‌شناسید؟
امروزه مرد عنکبوتی در دنیای گیم و بخصوص سینما فوق‌العاده معروف شده و به شدت در میان طرفداران شخصیت‌های ابرقهرمانی، به محبوبیت خاصی رسیده است. مرد عنکبوتی یکی از کاراکترهای زاده ذهن استن لی (Stan Lee)، نویسنده کتاب‌های کمیک مارول است که در سال ۱۹۶۲ او را برای اولین بار به کتاب‌های مصور اضافه کرد و اکنون، اسپایدرمن را برای حضور در فیلم‌های مختلف دنیای سینمایی مارول و همچنین بازی‌های اختصاصی که توسط استودیو اینسامنیاک (Insomniac) ساخته می‌شود می‌شناسیم. اما جدای از دنیای سینما، آیا می‌دانید شروع کار اسپایدرمن محبوب محله در بازی‌های ویدیویی مارول از کجا بوده است؟
در واقع از سال ۱۹۷۰ مجوز حضور مرد عنکبوتی در بازی‌های ویدیویی صادر شده و از همین جهت نیز سازندگان مختلف سعی کرده‌اند تا او را در عناوین مختلف خود قرار دهند. این در حالی است که اسپایدرمن با گروه‌های بسیاری در دنیای مارول از جمله انتقام‌جویان (Avengers)، مردان ایکس (X-Men) و چهار شگفت‌انگیز (Fantastic Four) همکاری داشته است. در نتیجه، در اکثر بازی‌هایی که حتی تمرکز اصلی روی او نیست، باز هم می‌بینیم که اسپایدرمن در صحنه حاضر می‌شود!
اولین حضور مرد عنکبوتی در دنیای بازی‌های ویدیویی از سال ۱۹۸۲ و بازی Spider-Man بود که برای کنسول معروف و فوق‌العاده قدیمی آتاری عرضه شد. در این بازی که تمرکز آن روی تیراندازی عمودی بر ساختمان‌ها بود، شما نقش پیتر پارکر را داشتید که در مقابل گرین گابلین (Green Goblin) قرار گرفته و باید بمب‌هایی که او به کار برده را خنثی کند. در آخر نیز وقتی تمامی بمب‌ها کنار زده شد، یک بمب بزرگ خنثی شده و گابلین شکست می‌خورد.
لازم به ذکر است که این در واقع اولین عنوان مارول بود که برای کنسول‌های بازی عرضه می‌شد و اینکه مرد عنکبوتی استارت کار را زده، خود نشان می‌دهد که چقدر محبوبیت این شخصیت در گذشته نیز بالاتر از حد انتظار بوده است.
در سال ۲۰۰۰، مجوز آوردن شخصیت مرد عنکبوتی در بازی‌های ویدیویی به دست کمپانی بزرگ و نام‌آشنای اکتیویژن (Activision) رسید؛ شرکتی که حدود بیست سال است که با بازی‌های سری Call of Duty آن خاطره داریم! با این وجود اولین بازی Spider-Man روی کنسول پلی استیشن توسط استودیو نورسافت (Neversoft)، که عناوین سری Tony Hawk’s Pro Skater را منتشر کرده، ساخته شد.
در این بازی شما باید طبق معمول داستان‌های ابرقهرمانی، با انواع شخصیت‌های منفی مبارزه می‌کردید تا در نهایت به سراغ دشمن اصلی و بزرگ خود، Monster-Ock بروید. این بازی در دوره‌ای خاص شدیدا میان طرفداران محبوب بود، تا اینکه در سال ۲۰۰۴ استودیو تری‌آرک (Treyarch) برای ساختن یک بازی فوق‌العاده جذاب دست به کار شد.
در واقع شاید مرد عنکبوتی در بازی‌های ویدیویی بیشتر توسط کاربران با این عنوان شناخته شود؛ بازی Spider-Man 2 در واقع اثری بود که دقیقا داستان فیلم Spider-Man 2 به کارگردانی سم ریمی (Sam Raimi) را دنبال می‌کرد و برای اولین بار، حالت جهان‌باز یا همان Open-World را به یک بازی با حضور پیتر پارکر هدیه کرد. در این عنوان، سیستم ارتقا و مبارزات بسیار بهبود یافته بود و می‌توان گفت که واقعا یک سر و گردن از عناوین قبلی پیشرفته‌تر شد. همچنین گیم پلی بازی برای زدن به موقع ضربه‌ها و دفاع در زمان مناسب، بازیکن را به چالشی تازه دعوت می‌کرد، در حالی که حس اسپایدی معروف مرد عنکبوتی، زمان را برای اینکه بتوانید بهتر تصمیم بگیرید کند کرده و قدرت نهفته مرد عنکبوتی را نشان می‌داد!
تری‌آرک عملا برای پیشرفت سری بازی‌های مرد عنکبوتی باید مدال دریافت کند! چراکه دقیقا یک سال بعد از عرضه عنوان معروف Spider-Man 2، یک بازی جدید به نام Ultimate Spider-Man منتشر شد که در دوره خود، حجت را بر تمامی طرفداران مرد عنکبوتی تمام کرده و حتی کنترل شخصیت ونوم (Venom) را در اختیار آن‌ها قرار می‌‌داد!
داستان بازی دقیقا همان چیزی است که در کمیک‌های نوشته برایان مایکل بندیس (Brian Micheal Bendis)، با همین نام دیده بودیم و از طرفی اولین همکاری بین مرد عنکبوتی و ونوم در بازی‌های ویدیویی در آن شکل می‌گرفت؛ طوری که شما در بازی، باید در نقش مرد عنکبوتی سعی می‌کردید تا به دنبال کشف ونوم باشید و از طرفی ادی براک (Eddie Brock) سعی می‌کرد تا از دست دیگران فرار کند! اوایل بازی فقط کنترل مرد عنکبوتی به بازیکن داده می‌شود، اما پس از گذشت مدتی و با رد کردن مراحل مختلف، به صورت خودکار و براساس داستان هدایت شخصیت ونوم نیز به کاربر داده می‌شد!
با این حال یکی از المان‌های اصلی و جذاب این عنوان، در گیم پلی دو پهلو آن بود؛ به نحوی که شما در نقش مرد عنکبوتی، می‌توانستید از ساختمان‌ها بالا رفته و با تار زدن از مکانی به مکان دیگر بروید. همچنین دستگیری خلافکاران با زدن تار عنکبوت یکی دیگر از کارهایی بود که در شهر می‌توانستید انجام بدهید، در حالی که هنگام کنترل شخصیت ونوم، دیگر خبری از تار زدن‌ها نبود و شما می‌توانستید با پریدن‌های بلند کار خود را انجام دهید. همچنین به جای اینکه خلافکاران را دستگیر کنید، ونوم مغز آن‌ها را می‌خورد! به علاوه اینکه پس از اتمام داستان می‌توانستید هرکدام از این دو کاراکتر که دوست دارید را انتخاب کرده و با او در شهر بگردید.
معمولا داستان مرد عنکبوتی در بازی‌‌های ویدیویی برگرفته از کتاب‌های کمیک یا فیلم‌های معروفی است که اسپایدرمن ستاره آن‌هاست. اما بازی Spider-Man: Shattered Dimensions داستانی دارد که خود باعث نوشته شدن کمیک‌های مختلف براساس آن و همچنین ساخت فیلم انیمیشنی Spider-Man: Into The Spider-Verse شده است!
در این بازی، مبارزه بین مرد عنکبوتی و میستریو (Mysterio) باعث می‌شود تا مرزهای بین جهان‌های مختلف شکسته شده و چهار مرد عنکبوتی مختلف که شامل مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز، مرد عنکبوتی ۲۰۹۹، مرد عنکبوتی Noir و Ultimate می‌شوند، برای رفع این مسئله دست به کار شوند. با این وجود، چیزی که باعث خاص بودن این عنوان می‌شد، گیم پلی جذاب آن بود.
شما در بازی Spider-Man: Shattered Dimensions نقش چهار مرد عنکبوتی مختلف را بازی می‌کردید؛ مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز عملا مبارزه عادی و کلاسیک اسپایدرمن را شامل می‌شد، مرد عنکبوتی دهه ۹۰ مخصوص مبارزه مخفیانه و بی‌سر و صدا بود، در حالی که مرد عنکبوتی Ultimate دارای سیمبیوت ونوم با توان افزایش قدرت بوده و می‌توانست همه چیز را نابود کند! همچنین مرد عنکبوتی ۲۰۹۹، قابلیت‌های بسیار پیشرفته‌ای مانند استفاده از ماشین‌های مختلف و همچنین دستگاهی برای کند کردن زمان و جاخالی دادن به گلوله‌ها را داشت.
شاید یکی از بهترین عناوین انحصاری کنسول‌های پلی استیشن 4 و 5 بازی Spider-Man باشد که در سال ۲۰۱۸ طراحی و عرضه شد. در این بازی، گرافیک پیشرفته و چشم‌نواز شهر نیویورک را همانطور که باید و شاید نشان می‌دهد تا در نقش اسپایدرمن از ساختمان‌های آن آویزان شوید! گیم پلی بازی نسبت به عناوین قبلی مکانیزم فوق‌العاده متفاوتی داشت و از همه مهم‌تر، داستان آن به حدی جذاب بود که باعث شد تا این بازی نامزد دریافت جایزه بهترین عنوان سبک اکشن ماجراجویی شود.
همچنین در کنار پیتر پارکر، در این بازی شخصیت دیگری به نام مایلز مورالز (Miles Morales) نیز معرفی شد که مدتی بعد در یک بسته الحاقی جداگانه، داستان او نیز با عرضه کتسول پلی استیشن 5 به تصویر کشیده شد. به علاوه، بازی Spider-Man 2 نیز توسط همین استودیو در دست ساخت بوده و در سال‌های آینده عرضه خواهد شد. لازم به ذکر است که به جز این بازی که توسط استودیو اینسامنیاک ساخته شده، یک عنوان دیگر به نام Marvel’s Avengers هم عرضه شده بود که به تازگی بسته الحاقی جداگانه‌ای با حضور مرد عنکبوتی در آن منتشر شده است.
به هر حال مرد عنکبوتی در بازی‌های ویدیویی بسیاری حضور دارد، اما نکته قابل توجه اینجاست که تعداد این عناوین بسیار زیاد هستند! در نتیجه می‌توانید لیست تمامی بازی‌هایی که اسپایدرمن به عنوان یک شخصیت قابل کنترل در آن‌ها حضور دارد را در زیر مشاهده کنید.
پربحث‌ترین‌ها
پربازدید‌ترین‌ها
دیگه چه خبر؟
دسترسی

source

توسط funkhabari