سلب مسئولیت: ویجیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.
همیشه ابهامات و سوالاتی درباره تفاوت ویپ و سانترال ذهن کاربر را به خود مشغول می کند. برای درک بهتر تفاوت سیستم تلفن VOIP نسبت به سانترال ، شناخت نوع کاربری و عملکرد کلی هر کدام از انواع تجهیزات مرتبط با سانترال یا VOIP الزامی‌ ست. علاوه بر شناخت تجهیزات، بررسی و مقایسه مزایای سیستم تلفن VOIP نسبت به سانترال، در انتخاب و خرید کالای مناسب تاثیر مستقیم دارد.
پیش از آنکه به بررسی مزایای سیستم تلفن VOIP نسبت به سانترال بپردازیم، باید بدانید که سیستم های VOIP به طور کلی چطور عمل می کنند. از جنبه تعریف لغوی ، VOIP مخفف Voice over IP و به معنای انتقال صدا بر بستر IP یا شبکه می باشد. با این تعریف اولیه با اولین مزایای سیستم ویپ آشنا می شویم. سیستم تلفن ویپ می تواند در بستر شبکه ، اطلاعات صوتی را منتقل کند و تمام قابلیت های تحت شبکه را در اختیار کاربر قرار دهد.
در ادامه تمام مزایای سیستم تلفن ویپ نسبت به سیستم تلفن سانترال را شرح می دهیم.
سهولت در نصب
تجهیزات ویپ در بستر شبکه کار می کنند. برای استفاده از خدمات و قابلیت های  تجهیزات ویپ اعم از گیت وی‌ها ، تلفن‌ها و دیگر انواع آن‌ها، باید توسط متخصصان فنی، نصب و پیاده سازی می شوند. برای نصب این دسته از محصولات مخابراتی به سیم کشی نیاز نیست که همین امر علاوه بر سهولت در نصب ، سبب کاهش هزینه کاربران می شود. در واقع تجهیزات ویپ توسط شبکه اینترنت و شبکه های داخلی قابلیت اتصال درون سازمانی در یک محدوده جغرافیایی و یا با شعب دیگر سازمان را پشتیبانی می کنند.
برقراری ارتباط صوتی و تصویری
تکنولوژی ویپ بر روی سیستم های تلفن، امکان برقراری ارتباط‌های صوتی و تصویری تحت شبکه را ایجاد کرده است. به بیان دیگر امکان برقراری ارتباطات صوتی و مخصوصا تصویری تحت شبکه، تنها توسط سیستم های VOIP پشتیبانی می شوند. برای سازمان هایی که دارای چندین شعب هستند، برقراری ارتباط با کمترین هزینه به صورت کنفراس به شکل صوتی و تصویری یک قابلیت مهم به شمار می آید. در صورتی که یک مرکز تماس درون سازمان هایی با ارتباطات بین المللی در بستر شبکه پیاده سازی نشوند، به دلیل استفاده از مرکز تلفن های مخابراتی به شیوه سنتی، هزینه برقراری ارتباط به شکل چشمگیری افزایش می یابد.
اتصال تلفن ویپ به کامپیوتر
تلفن های ویپ به دلیل اینکه در بستر شبکه کار می کنند، قابلیت اتصال به سیستم های کامپیوتر را دارند. با اتصال تلفن ویپ به سیستم کامپیوتر، کاربران می تواند با نرم افزار های جایگزین IP-PHONE با مخاطبان خود در تماس باشد. در بسیاری مواقع به دلیل نوع کاربری کارمندان مرکز تماس ، استفاده از نرم افزارهایی که امکان پاسخگویی به مخاطبان بر روی سیستم کامپیوتر از طریق اتصال به تلفن ویپ را پشتیبانی می کنند، کیفیت مکالمه و افزایش سهولت در برقراری ارتباط را افزایش می دهد.
برقرار ارتباط به صورت رایگان
همانطور که می دانید سیستم تلفن ویپ در بستر شبکه کار می کند. با استفاده از این امکان ، سازمان هایی که دارای چندین شعب در سرتاسر دنیا هستند می توانند به صورت تحت شبکه و کاملا رایگان با مخاطبان خود در تماس باشد. کاهش هزینه سازمان های کوچک و بزرگ در برقراری ارتباط از جمله مهمترین علل برای رواج سیستم های تحت شبکه است.
کنفرانس تلفنی توسط VOIP
از جمله دیگر مزایای پرکاربرد برای سازمان‌های دارای شعب، امکان کنفرانس‌های تلفنی می باشد. با استفاده از کنفرانس های تلفنی، برقراری ارتباط چندین کاربر به صورت همزمان ایجاد می شود. تلفن سانترال سنتی امکان ارائه کنفرانس تلفنی را دارد اما دارای کیفیت برقراری ارتباط کمتری به نسبت سیستم های تحت شبکه است. همانطور که می دانید پیش از سیستم های تحت شبکه ویپ امکان برقراری ارتباط توسط کارت سانترال های مرتبط بر روی مرکز تلفن ها امکان پذیر بوده است اما با ورود فناوری ویپ و پیاده سازی سیستم های مخابراتی داخلی به صورت تحت شبکه ، استفاده از تجهیزات مخابراتی ویپ بر روی کیفیت مکالمه و افزایش سهولت ایجاد کنفرانس با تعداد نا محدود کاربران، تاثیر مستقیم گذاشته است.
افزودن کاربر
یکی از دغدغه های مدیران و صاحبان کسب و کار افزایش کاربران در یک سازمان است. از جمله مزایای سیستم های تحت شبکه ویپ می توان به افزایش سهولت در گسترش کاربران اشاره کرد. همچنین به دلیل اینکه با استفاده از نرم افزار های مرتبط و بدون نیاز به کابل کشی و در نتیجه کاهش هزینه ها، بستر مناسبی برای افزایش کاربران ایجاد می شود.
مزایای گیت وی VOIP
یکی از عمده مزایای گیت وی ویپ به عنوان تجهیزات مهم در سیستم های تحت شبکه مخابراتی، کنترل تماس ها می باشد. این در حالیست که در سیستم های مخابراتی سنتی کنترل تماس بر عهده مرکز مخابراتی است و هر گونه اطلاعات تماس به درخواست سازمان ها ارائه می شود. با ورود تکنولوژی ویپ و طراحی و ساخت تجهیزات ویپ اعم از گیت وی ها، کنترل تماس های سازمان به طور مستقیم در اختیار کاربران و صاحبان کسب و کار قرار گرفته است.
مزایای تلفن VOIP
همانطور که می دانید سرعت و کیفیت اطلاعات صوتی و تصویری به صورت آنالوگ کمتر است. یکی از عوامل تاثیر گذار بر روی تلفن های ویپ، تکنولوژی سیپ می باشد. در واقع SIP یک پروتکل به شمار می آید که بر روی سیستم های مخابراتی قرار می گیرد. با استفاده از این پروتکل ، اطلاعاتی که به صورت آنالوگ از مرکز مخابراتی دریافت می شود به اطلاعات دیجیتال تبدیل شده و به شبکه ویپ منتقل می شود.
با توضیحات ارائه شده در مورد مزایای سیستم های ویپ و سانترال ، امکان بررسی سطح انتظارات سازمان جهت پیاده سازی یک مرکز تماس فراهم می شود. شناخت و تجزیه و تحلیل مزایا یکی از راه ها برای انتخاب و خرید کالای مورد نظر به شمار می آید. مطالعه مزایای هر کدام از انواع فناوری ها و تکنولوژی های جدید در سیستم های مخابراتی، چشم اندازی از سیستم مرکز تماس ایده آل برای هر سازمان ارائه می دهد.
نکته قابل توجه و پایانی در مورد تجهیزات مخابراتی ، انتخاب نمایندگی های رسمی و مجاز جهت خرید و همچنین مشاوره با کارشناسان و متخصصان فنی جهت نصب و پیاده سازی تجهیزات می باشد. شما میتوانید تجهیزات مورد نیاز خود را از فروشگاه آنلاین آی پی سورنا (www.ipsorena.com) به همراه ضمانت‌نامه تهیه کرده و از خدمات نصب و مشاوره‌های فروش توسط متخصصان مجرب بهره‌مند شوید.
نگاهی به برخی از فناوری‌های شگفت‌انگیز جهان انیمیشن‌ها
بتمن‌هایی با رهبری یک ویلن

source

توسط funkhabari