تلفن‌های امروزی هوشمندتر از آنچه تصور می‌کنید هستند. قابلیت های پنهان گوشی های هوشمند در تنظیمات بسیاری از مدل‌ها وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند استفاده بهینه‌تری از تلفن همراه‌‌تان داشته باشید.
با وجود این ویژگی‌های شگفت‌انگیز در اسمارت‌فون‌ها حتی نیازی به دانلود برنامه جانبی و اضافی ندارید. بسیاری قابلیت‌های تلفن‌های همراه هوشمند در جدیدترین سیستم‌عامل‌های اندروید و اپل تعبیه شده‌اند و ممکن است در اولین راه‌اندازی تلفن همراه‌تان یا حتی پس از ماه‌ها استفاده به چشم نیایند.
برای کاربران اندروید، دستورالعمل‌ها و قابلیت های هوشمند گوشی ممکن است از برندی به برند دیگر و از مدلی به مدل دیگر متفاوت باشد. با صرف کمی وقت می‌توانید از قابلیت جستجو در تنظیمات گوشی هوشمندتان برای پیداکردن ویژگی‌هایی که در زیر به آن‌ها اشاره شده است استفاده کنید.
در مواقع اضطراری، گوشی هوشمند شما قادر است اطلاعات حیاتی پزشکی مانند آلرژی‌ها و گروه خونی را روی صفحه اصلی نمایش دهد. شما می‌توانید حتی در صورت قفل بودن گوشی، اطلاعات مهم پزشکی را در دسترس قرار دهید.
برای نمایش اطلاعات فوریت‌های پزشکی روی صفحه اصلی گوشی در گوشی‌های اندروید و آیفون دو مسیر متفاوت وجود دارد:
جدیدترین مدل‌های تلفن همراه را می‌توان طوری تنظیم کرد که تنها با فشردن یکی از دکمه‌های سخت‌افزاری به‌طور خودکار به مخاطبان اضطراری شما پیام ارسال کنند. همچنین، گوشی‌های هوشمند می‌توانند به‌گونه‌ای تنظیم شوند که مکان فعلی شما را به اشتراک بگذارند. چنین قابلیتی در گوشی‌های آیفون و سامسونگ تعبیه شده است. برای استفاده از این قابلیت در سایر تلفن‌های اندرویدی، می‌توانید یک پاسخ خودکار تنظیم کنید که هنگام فراخوانی دستیار صوتی Google با دستور «Hey, Google» همین کار را انجام می‌دهد.
اگر تلفن شما مفقود شود، با استفاده از قابلیت های پنهان گوشی های هوشمند می‌توانید داده‌های روی گوشی را با یک رمز عبور ایمن کنید و همچنین یک پیغام هشدار روی صفحه اصلی پست کنید. همچنین، می‌توانید برای محافظت بیش‌تر از اطلاعات شخصی خود، اطلاعات مهم دستگاه را از راه دور حذف کنید. رایانه خود را روشن کنید، به آدرس صفحات وب در زیر مراجعه کنید و دستورالعمل‌ها را دنبال کنید.
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی نه تنها جنبه‌ی ایمنی دارد، بلکه قابلیتی برای صرفه‌جویی در زمان برای افرادی است که در توضیح‌دادن آدرس‌ها به دیگران دچار مشکل هستند. با استفاده از قابلیت به اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی به سادگی از دستگاه تلفن همراه‌تان می‌خواهید نقشه‌ای را برای مخاطب ارسال کند که مکان شما را مشخص می‌کند.
خواندن متن روی صفحه سفید روشن ممکن است بسیار خسته‌کننده باشد. مطالعات نشان می‌دهد که وجود رنگ‌های آبی در نور باعث می‌شود سیستم عصبی هشیارتر شود. اما بسیاری از تلفن‌ها به شما امکان می‌دهند نور آبی را کاهش دهید و با درخشش کهربایی صفحه نمایش، تابش نور را کاهش دهید. در برخی موارد، حتی می‌توانید مدت زمان طولانی را برای فعال شدن خودکار این ویژگی برنامه‌ریزی کنید.
گوشی هوشمند می‌تواند با تشویق شما به رعایت یک برنامه خواب ثابت کمک کند بیش‌تر استراحت کنید. قابلیت Bedtime در اندروید و iOS، علاوه بر اینکه از شما می‌خواهد به موقع بیدار شوید، می‌تواند ویژگی Do Not Disturb را فعال کند تا در زمان‌هایی که در حال استراحت هستید، اعلان‌ها و تماس‌ها را بی‌صدا شوند.
اگر کودکی دارید که پیاده به مدرسه می‌رود یا عضو سالمندی در خانواده دارید که مبتلا به آلزایمر هستند، می‌توانید از قابلیت های پنهان گوشی و فناوری ردیابی موقعیت مکانی تعبیه‌شده در تلفن‌های هوشمند برای نظارت بر رفت و آمد آن‌ها استفاده کنید. برنامه Family Link Google در سیستم عامل iOS و Android به شما کمک می‌کند و می‌تواند به تنظیم محدودیت‌های زمان نمایش و مدیریت برنامه‌ها نیز کمک کند.
یکی از قابلیت های پنهان گوشی های هوشمند ویژ‌گی نظارت بر میزان زمان صرف‌شده در شبکه‌های اجتماعی و استفاده از تلفن همراه است. همچنین، می‌توانید محدودیت‌ها یا تایمرهای مورد نظرتان را برای کنترل زمان استفاده از تلفن همراه و دستیابی به تعادل تنظیم کنید.
اندازه فونت‌ها در هر دو دستگاه‌های اندروید و آیفون قابل تغییر است. اگر احساس می‌کنید در خواندن متون روی صفحه تلفن همراه‌تان دچار مشکل هستید، با دنبال کردن دستورالعمل‌های زیر می‌توانید به‌سادگی سایز فونت‌ها و آیکون‌ها را تغییر دهید.
بسیاری از کاربران زنگ‌های هشدار سفارشی برای هر یک از مخاطبان انتخاب می‌کنند تا هنگام تماس بدانند چه کسی تماس گرفته است. با این حال، علاوه بر زنگ‌های هشدار سفارشی، هشدارهای ویبره را نیز سفارشی کنید تا هنگام دریافت تماس یا پیام متنی، بدون نگاه کردن به صفحه بتوانید فرستنده را تشخیص دهید.
برای پاک‌کردن اشتباهات تایپی در ایمیل، یادداشت‌ها یا پیام‌های متنی، تنها لازم است آیفون را محکم تکان دهید. دارندگان گوشی‌های سامسونگ باید undo gesture را برای حذف آخرین تغییرات تایپی فعال کنند. اگر متنی را به اشتباه پاک کردید، گوشی را دوباره با شدت تکان دهید یا انگشت‌تان را در جهت مخالف روی صفحه بکشید تا متنی که حذف کرده اید بازیابی شود.
گزینه «No swipe gestures» را انتخاب کنید. برای پاک‌کردن متن تایپ‌شده کافی است دو انگشت‌تان را از راست به چپ روی صفحه‌کلید بکشید. برای انجام مجدد، انگشت خود را از چپ به راست بکشید.
اگر حرکت دادن مکان‌نمای کوچک با انگشت روی صفحه گوشی برای شما دشوار است، راه‌حلی که در ادامه ارائه شده است یکی از قابلیت های پنهان گوشی های هوشمند است که می‌تواند به شما کمک کند.
زمان‌بندی پیام‌های متنی یکی دیگر از قابلیت های پنهان گوشی های هوشمندست که هم در گوشی‌های آیفون و هم در دستگاه‌های اندرویدی امکان‌پذیر است.
برای پیمایش در بین زبانه‌های مرورگر وب، به جای ضربه زدن مکرر روی صفحه، می‌توانید با کشیدن انگشت روی صفحه بین تب‌های مختلف جا به‌جا شوید. این gesture هم روی گوشی‌های اندروید و اپل کار می‌کند.
برای استفاده از این قابلیت هم در گوشی‌های اندرویدی و هم در دستگاه‌های آیفون یا iPhone روی نوار آدرس از چپ به راست بکشید تا برگه قبلی را مشاهده کنید. برای دیدن برگه بعدی، انگشت خود را از راست به چپ بکشید. برای باز کردن یک تب جدید در آیفون، انگشت خود را تا انتها به سمت راست بکشید.
اگر نیاز فوری به انجام اسکن اسناد و مدارک دارید، گوشی هوشمند شما همه قابلیت‌های یک اسکنر را در خود دارد و برای اسکن اسناد با استفاده از تلفن همراه‌تان نیازی به نصب اپلیکیشن‌های شخص ثالث ندارید. مراحلی که در زیر به آن‌ها اشاره شده است، تصاویر اسکن‌شده را به PDF‌ های واضح تبدیل می‌کند.
اگر برای خواندن یک متن با فونت بسیار ریز دچار مشکل شده اید، دوربین گوشی هوشمند شما می‌تواند به‌عنوان یک ذره بین عمل کند.
بسیاری از اسمارت‌فون‌ها می‌توانند محتوای روی صفحه نمایش شما را با صدای بلند بخوانند، خواه یک پیام متنی، ایمیل یا مقاله و یا روزنامه باشد. ویژگی تبدیل متن به گفتار برای خواندن متن‌ها بدون در دست‌گرفتن گوشی، یا در صورتی که با خوانش متن از روی صفحه نمایش مشکل داشته باشید می‌تواند مفید باشد.
می‌توانید گوشی هوشمندتان به میکروفونی تبدیل کنید که به هدست یا هندزفری شما متصل می‌شود تا بتوانید صدای افراد را از سراسر اتاق واضح‌تر بشنوید. همچنین، می‌توانید از این ویژگی برای نظارت بر صدای گریه کودکان در اتاق کودک یا شنیدن صدای تلویزیون استفاده کنید.
ممکن است تا به حال در موقعیتی قرار گرفته باشید که بخواهید ابعاد یک جسم را اندازه‌گیری و محاسبه کنید اما ابزار لازم را در اختیار ندارید. با این حال، خالی از لطف نیست اگر بدانید که اپلیکیشن Measure در دستگاه‌های آیفون یکی از قابلیت های پنهان گوشی هوشمند شماست که حتی می‌تواند قد یک فرد را به‌طور کامل در قاب دوربین ارائه دهد.
هم در دستگاه‌های اندروید و هم گوشی‌های آیفون میان‌برهای سخت‌افزاری برای گرفتن و ارسال اسکرین‌شات وجود دارد که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم.
شما می‌توانید قابلیت های پنهان گوشی های هوشمند را، که در این مطلب معرفی کرده ایم، با ضبط یک ویدیوی گام به گام از صفحه گوشی، همراه با توضیحات خودتان به اشتراک بگذارید.
در گوشی‌های اندروید انگشت خود را از بالای صفحه به پایین بکشید، سپس روی نماد Screen Recorder  ضربه بزنید (ممکن است لازم باشد برای پیدا کردن دکمه‌ی Screen Record انگشت خود را به سمت راست بکشید). پس از شمارش معکوس ضبط شروع می‌شود. برای توقف ویدیو در حال ضبط، حاشیه نویسی یا توقف ضبط، از نوار ابزاری که روی صفحه نمایش ظاهر می‌شود استفاده کنید. ویدیو ضبط‌شده در Google Photos ذخیره خواهد شد.
در گوشی آیفون، در منوی تنظیمات به بخش کنترل سنتر بروید و روی علامت مثبت (+) در کنار ضبط صفحه ضربه بزنید. سپس Control Center را باز کنید و روی آیکون دایره‌شکل ضبط ضربه بزنید. برای توقف ضبط، روی Status bar قرمزرنگ در بالای صفحه ضربه بزنید.

source

توسط funkhabari