instagram gamefa
telegram gamefa
telegram
Google News
با اعلام نامزدهای اسکار سال 2022، شاهد نکات جالبی در این فهرست هستیم.
فهرست نامزدهای جوایز اسکار سال 2022 به تازگی اعلام شده و می‌توانید در این لینک آن را مشاهده کنید. فهرستی که مملو از نکات جالب بوده و قصد داریم تا به برخی از آن‌ها اشاره داشته باشیم.
فیلم West Side Story، یازدهمین فیلم به تهیه‌کنندگی استیون اسپیلبرگ (Steven Spielberg) است که نامزد اسکار بهترین فیلم سال می‌شود. در تاریخ، ساخته‌های هیچ تهیه‌کننده دیگری به اندازه آثار اسپیلبرگ، نامزد اسکار بهترین فیلم سال نشده‌اند. اسکات رودین (Scott Rudin) با 9 بار نامزدی و کتلین کندی (Kathleen Kennedy) با 8 بار نامزدی، در رده‌های بعدی قرار دارند.
او همچنین موفق شده تا هشت بار نامزد دریافت جایزه در رشته بهترین کارگردانی شود و در کنار بیلی وایلدر (Billy Wilder) با 8 بار نامزدی، مارتین اسکورسیزی (Martin Scorsese) با 9 بار نامزدی و ویلیام وایلر (William Wyler) افسانه‌ای با 11 بار نامزدی، نامش جادوانه شود.
اسپیلبرگ همچنین اولین کارگردان در تاریخ سینما است که موفق شده تا در شش دهه مختلف در رشته بهترین کارگردانی، نامزد دریافت جایزه اسکار شود.
کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده فیلم Belfast یعنی کنت برانا (Kenneth Branagh) موفق شد تا در طول حرفه کاری خود در 7 رشته متفاوت، نامزد دریافت جایزه اسکار شود. Belfast در رشته‌هایی چون بهترین کارگردانی و بهترین فیلم‌نامه اورجینال، نامزد دریافت جایزه اسکار شده است. رکورد قبلی در اختیار جرج کلونی (George Clooney) و والت دیزنی با 6 نامزدی برای یک انیمیشن کوتاه بود.
فیلم CODA، نخستین فیلم تاریخ سینما با بازیگران اصلی ناشنوا است که نامزد اسکار بهترین فیلم سال شده است. این فیلم همچنین نخستین ساخته کمپانی اپل است که نامزد جایزه بهترین فیلم سال شده است.
تروی کوتسور (Troy Kotsur)، بازیگر فیلم CODA نیز به نخستین بازیگر مرد تاریخ تبدیل شد که در بخش‌های بازیگری، نامزد اسکار می‌شود.
مارلی متلین (Marlee Matlin) با فیلم Children of a Lesser God در سال 1968، نخستین زن ناشنوایی بود که موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن، شده بود.
فیلم Drive My Car به کارگردانی ریوسوکی هاماگوچی (Ryusuke Hamaguchi) نخستین فیلم از سینمای ژاپن در تاریخ جوایز اسکار است که توانسته تا در فهرست بهترین فیلم‌های سال قرار بگیرد. همچنین هاماگوچی سومین کارگردان ژاپنی تباری است که در رشته بهترین کارگردانی حضور پیدا کرده است. افتخار آفرینی Drive My Car همچنان ادامه دارد، زیرا این فیلم موفق شده تا در مجموع به 4 نامزدی در جوایز اسکار امسال دست پیدا کند.
کریستین استوارت (Kristen Stewart)، ستاره فرنچایز سینمایی Twilight موفق شد تا برای ایفای نقش شاهزاده دایانا در فیلم Spencer، برای نخستین بار در طول حرفه کاری خود، نامزد دریافت جایزه اسکار شود. این فیلم که به قلم استیون نایت (Steven Knight) نوشته شده، روایت‌گر بخشی از زندگی شاهزاده دایانا بوده و کریستین استوارت به سبب حضور در این فیلم، موفق شد تا هنر بازیگری خود را به معرض نمایش گذاشته و در رشته بهترین بازیگر نقش اول زن، در لیست نامزدها حضور پیدا کند.
جین کمپیون (Jane Campion) کارگردان فیلم The Power Of The Dog موفق شد تا به نخستین زن در تاریخ سینما تبدیل شود که در رشته بهترین کارگردانی، دو بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده است. وی در سال 1994 با فیلم The Piano توانست تا اولین نامزدی خود در اسکار را تجربه نماید. او همچنین هشتمین بانویی است که در رشته بهترین کارگردانی، فرصت حضور در بین نامزدها را یافته است.
اری وگنر (Ari Wegner) با فیلم The Power Of The Dog موفق شد تا به عنوان دومین زنی شناخته شود که توانسته تا در رشته بهترین فیلم‌برداری در جوایز اسکار، نامزد شود. وی در سال 2018 با فیلم Mudbound از نتفلیکس، هنر خود را به معرض نمایش گذاشت که متاسفانه در فصل جوایز با استقبالی روبرو نشد.
عنوان Flee به کارگردانی جوناس پوهر راسموسن (Jonas Poher Rasmussen) برای نخستین بار در تاریخ جوایز آکادمی اسکار موفق شد تا در سه رشته بهترین انیمیشن، بهترین مستند و بهترین فیلم خارجی زبان، نامزد دریافت جایزه اسکار شود.
ویل اسمیت (Will Smith) با فیلم King Richard موفق شد تا پس از غیبتی پانزده ساله، به فهرست نامزدهای جوایز اسکار بازگردد. وی در سال 2002 برای فیلم Ali و در سال 2007 برای The Pursuit of Happyness فرصت حضور در بین نامزدهای اسکار را یافته بود.
دو زوج خاویر باردم (Javier Bardem) و پنه لوپه (Penelope Cruz) کروز و در سوی دیگر کریستین دانست (Kirstin Dunst) و جسی پلمونز (Jesse Plemons) موفق شدند تا در تاریخ جوایز اسکار، شگفتی بسازند. از یک سو خاویر باردم برای فیلم Being the Ricardos و پنه لوپه کروز برای Parallel Mothers نامزد دریافت بهترین بازیگر نقش اول رشته خود شده و در سوی دیگر زوج جسی پلمونز و کریستین استورارت برای فیلم The Power Of The Dog، نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل در رشته خود شده‌اند.
دنزل واشینگتن (Denzel Washington) با هنرنمایی در فیلم The Tragedy of Macbeth موفق شد تا در رشته بهترین بازیگر نقش اول مرد، نامزد دریافت جایزه اسکار شده و به عنوان نخستین مرد سیاه پوست تاریخ سینما شناخته شود که ده بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده است. از این تعداد، وی برنده دو جایزه شده است، نخستین بار در سال 1990 برای بازی در فیلم Glory جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و در سال 2002 برای بازی در فیلم Training Day جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را دریافت نموده است.
منابع: ددلاین و کولایدر
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
تمام حقوق این سایت متعلق به گیمفا می باشد.
Copyright© 2022 Gamefa All Rights Reserved

source

توسط funkhabari