اپل سه شنبه شب آیفون ۱۳ را معرفی کرد، حالا بسیاری از کاربران منتظر عرضه این گوشی هستند، اما اینکه این گوشی با چه قیمتی به بازار کشورمان وارد می‌شود، یکی از بحث‌های روز است. در این مقاله به قیمت آیفون ۱۳ در بازار ایران می‌پردازیم.
پارسال آیفون ۱۲ که تغییرات زیادی نسبت به نسل قبلی داشت، مورد توجهی بسیاری از کاربران قرار گرفت تا آنجا که این گوشی به یکی از پرفروش‌ترین گوشی‌های سال تبدیل شد.
آیفون ۱۲ به ترتیب برای نسخه‌های ۱۲۸، ۲۵۶ و ۵۱۲ گیگابایت ۷۹۹، ۸۴۹ و ۹۴۹ دلار قیمت‌گذاری شد.
آیفون ۱۲ پرو نیز ۹۹۹، ۱۱۴۹ و ۱۳۴۹ دلار قیمت داشت و در نهایت آیفون ۱۲ پرو مکس با قیمت‌های ۱۰۹۹، ۱۲۴۹ و ۱۴۴۹ عرضه شد.
با توجه به قیمت‌های اعلام شده و با احتساب قیمت دلار در ایران ارزان‌ترین مدل آیفون ۱۲، حدود ۲۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و گران‌ترین آن‌ها حداقل ۴۶ میلیون و  ۴۰۰ هزار تومان البته بدون در نظر گرفته هزینه‌ی رجیستری و مالیات، قیمت گذاری شد.
حالا آیفون ۱۳ به تازگی معرفی شده و قرار است به زودی به بازار جهانی عرضه شود. بر این اساس لازم دیدیم که قیمت آیفون ۱۳ را در بازار ایران پیش‌بینی کنیم و ببینیم که این گوشی با چه قیمتی ممکن است به بازار کشورمان وارد شود.
از آنجا که گوشی‌ها معمولا از کشور امارات به ایران وارد می‌شوند، قیمت این گوشی را با توجه به عرضه‌ی آن در بازار امارات و تبدیل آن به ریال محاسبه کرده‌ایم.
اپل قیمت آیفون ۱۳ مینی را ۷۳۰ دلار اعلام کرده که این گوشی در امارات متحده با قیمت ۸۱۷ دلار عرضه می‌شود و اگر بهاین آن را به ریال تبدیل کنیم، این گوشی با قیمت ۲۷ میلیون تومان در بازار کشورمان عرضه خواهد شد.
آیفون ۱۳ نیز ۸۳۰ دلار تخمین زده شده که در بازار امارات متحده قیمتی برابر ۹۲۷ دلار خواهد داشت و پیش بینی می‌شود این گوشی در بازار کشورمان با قیمت حدود ۳۱ میلیون تومان به فروش برسد.
قیمت آیفون ۱۳ پرو نیز ۱۰۰۰ دلار اعلام شده که در بازار کشور امارات ۱۱۴۴ دلار به فروش خواهد رسید و با تبدیل این نرخ به ریال قیمتی که برای این گوشی در بازار ایران پیش‌بینی می‌شود برابر ۳۸ میلیون تومان است.
اما آیفون ۱۳ پرو مکس که در سایت رسمی اپل ۱۱۰۰ دلار قیمت گذاری شده، در بازار امارات ۱۲۸۰ دلار به فروش خواهد رسید و باید با نرخ حدود ۴۲ میلیون تومان به فروش برسد.
قیمت‌ها بر اساس پیش بینی سایت سرگرمی است و همه‌ی نرخ‌ها بر مبنای نسخه‌ی پایه ۱۲۸ گیگابایتی به اضافه هزینه‌ی گمرکی و مالیات در نظر گرفته شده است.
با همه‌ی این‌ها امروز برخی از سایت‌های داخلی پیش فروش گوشی آیفون ۱۳ پرومکس را با قیمت ۱۰۰ میلیون تومان آغاز کرده‌اند که نسبت به نسل‌های پیشین قیمت بسیار بالاتری در نظر گرفته شده است؛ البته قیمت‌های فضایی در کشورمان خیلی هم دور از انتظار هم نیست و از آنجا که بازار ایران همیشه مستعد نابسامانی است فروش آیفون با قیمت نجومی در این اوضاع نابسامان اقتصادی خیلی عجیب نیست.
سال گذشته بالاترین قیمتی که آیفون ۱۲ به فروش رسید ۶۰ میلیون تومان بود. حالا باید منتظر بمانیم و ببینیم آیفون ۱۳ با چه قیمتی در بازار ایران به فروش خواهد رسید.
توی ایران ۷۷ میلیون علام کردم ایفون ۱۳ پرو مگس رو

source

توسط funkhabari