سلب مسئولیت: ویجیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.
اتاق فرار نام سرگرمی جدیدی است که در این روزها بسیار سر زبان‌ها افتاده و علاقمندان زیادی پیدا کرده است. افرادی که به حوزه بازی و سرگرمی علاقه دارند، چندسالی می‌شود که این دسته از بازی‌ها را در برنامه‌های خود قرار داده‌اند و سایر اقشار جامعه هم بازخوردهای مثبتی را نسبت به این بازی دارند.
اگر تا به حال اسمی از اتاق فرار به گوش‌تان نخورده یا می‌خواهید متوجه شوید که سازوکار آن چیست و چگونه کار می‌کند، این مطلب را تا انتها دنبال کنید.
شاید برایتان جالب باشد بدانید عمر این بازی در جهان هم زیاد نیست و به 20 سال هم نمی‌رسد. در سال 2007، جمعی از افراد خلاق و متفکر در حوزه آموزش کشور ژاپن، دست به ابتکار جالبی زدند. برای اینکه بچه‌ها ذهن خود را بیشتر درگیر بازی‌های فیزیکی و توام با فعالیت کنند، تصمیم گرفتند یک بازی کامپیوتری که در آن باید با حل معما از اتاق خارج می‌شد را به فضای واقعی بیاورند.
اتاق فرار الهام گرفته از یک بازی کامپیوتری است. طولی نکشید تا این بازی مهیج و جذاب سروصدا به پا کرد و رشد خوبی را تجربه کرد. بعد از گسترش این بازی در ژاپن، کشورهای اروپایی و آمریکایی مثل مجارستان و آمریکا هم شروع به فعالیت در این حوزه کردند و اتاق فرارهای مختلف و متنوعی ساخته شد.
در ابتدا ژانرهایی که در آن اتاق فرار ساخته می‌شد محدود به چند مورد مثل کارآگاهی، پلیسی، سرقت یا مواردی از این قبیل بود. اما رفته رفته ژانرهای دیگری هم به مجموعه اتاق‌های فرار اضافه شدند و روز به روز محبوبیت اتاق فرار را افزایش دادند. تا بهار سال 2015، بالغ بر 1136 مجموعه مشتمل از 2595 اتاق فرار مجزا در بیش از ۶۰ کشور دنیا مشغول به کار بوده‌اند. در سال 1395 هم این بازی وارد ایران شد. اتاق فرارها در ایران با سرعت بسیار زیادی گسترش پیدا کردند و طیف وسیعی از مردم این بازی را در ژانرهای مختلف امتحان کرده‌اند.
شاید دید خاصی نسبت به بازی اتاق فرار نداشته باشید، به همین خاطر کمی درمورد بازی و چگونگی آن هم صحبت خواهیم کرد. در بازی اتاق فرار شما در قالب گروه‌های 4 الی 10 نفر (بسته به نوع و فضای بازی می‌تواند این تعداد متغیر باشد) درون یک اتاق با یک سناریوی مشخص قرار می‌گیرید و با همکاری یکدیگر باید سعی کنید معماهای داخل بازی را حل کرده و در نهایت به موفقیت (فرار) دست پیدا کنید.
گروهی بودن این بازی و نیاز به همفکری با سایر اعضا و همچنین فکر کردن و توجه به جزئیات، از جمله نکات مثبت این بازی است که به جذابیت آن هم کمک زیادی کرده است.
معمولا سناریوی اتاق‌های فرار به گونه‌ای است که شما و گروهتان نقش اصلی را در آن ایفا می‌کنید و باید برای فرار در مدت زمان معین تلاش کنید؛ اما این اصل می‌تواند در برخی بازی‌ها دست‌خوش تغییرات شود و استثناءهایی هم وجود داشته باشد.
همانطور که گفتیم اتاق فرار درست مثل یک فیلم سینمایی که شما نقش اصلی آن را برعهده دارید، سناریوهای مختلفی می‌تواند داشته باشد. با وجود گسترش اتاق فرار و تاسیس مجموعه‌های مختلف، ژانرهای جدیدی هم وارد این حوزه شدند تا هم موضوعات برای مردم تکراری نشود و هم هیجان بیشتری را در هر بازی تجربه کنند.
بعد از ژانرهای جنایی و پلیسی، چند اتاق فرار با تم دلهره‌آور وارد بازار اتاق فرار شدند. وقتی این ژانر با استقبال خوبی همراه شد، صاحبان مجموعه‌های اتاق فرار به سمت سناریوهای ترسناک رفتند تا در کنار حل معما هیجان و حس ترس هم به کسانی که در حال بازی هستند، تزریق شود.
ژانر ترس هم برای کسانی که کمتر به معما حل کردن علاقه داشتند و در اتاق‌های فرار نمی‌توانستند خوب عمل کنند، هم برای افرادی که عاشق حل معما بودند، تجربه لذت‌بخشی بود. به همین خاطر اتاق فرار ترسناک بیشتر از هر ژانر دیگری مورد توجه قرار گرفت.
این میزان توجه تا حدی زیاد شد که هم‌اکنون مجموعه‌های بسیار کمی را می‌توانید پیدا کنید که فقط اتاق‌های معمایی داشته و به سراغ این ژانر محبوب نرفته باشند. در این میان تعداد اتاق فرارهایی که بیشتر آیتم ترس را در خود جای داده بودند و معمای خاصی نداشتند هم کم نبود.
بعد از عمومی شدن ژانر ترس، چند اتاق فرار با ژانر تئاتر تعاملی هم به دسته اتاق فرارها اضافه شدند و در آن‌ها بازیگری وجود دارد که در طول بازی باید با آن ارتباط برقرار کنید و تعامل داشته باشید تا بتوانید بازی خود را پیش ببرید و به موفقیت برسید. در کنار این ژانرها یا دسته‌بندی‌ها، چندین ژانر دیگر هم وجود دارند که به این اندازه محبوب و مشهور نیستند؛ اما ممکن است مورد سلیقه و علاقه هر شخصی که این سرگرمی را می‌پسندد باشد.
هم‌اکنون بیش از 100 اتاق فرار فقط در تهران وجود دارد که اگر بخواهید فهرستی از آن‌ها تهیه کنید، باید زمان زیادی را بگذارید و جستجوی زیادی انجام دهید. اگر در سایر شهرها باشید که ممکن است این کار زمان بیشتری از شما بگیرد. از طرفی ممکن است شما چندین اتاق فرار را امتحان کرده و به دنبال تجربه جدیدی باشید و پیدا کردن اتاق فرارهای باکیفیت و تازه ساخت برایتان دشوار باشد.
به همین دلایل بهتر است به یک مرجع کامل برای انتخاب اتاق فرار در ایران مراجعه کرده و با خیال راحت هر اتاق فراری که درنظر دارید را رزرو کنید. ایران اسکیپ یک مرجع مناسب برای انجام چنین کاری است که تعداد قابل توجهی از اتاق فرارهای مختلف را در خود جای داده و به سادگی می‌توانید مورد دلخواه خود را رزرو کنید. امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید و با انتخاب اتاق فرار دلخواه خود بتوانید اوقات خوشی را بگذرانید.
معمولا محیط شون مصنوعیه و اون حس ترس واقعی رو بهت نمیده
قبل از کرونا چند بار اتاق فرار رفتم خیلی باحاله🙂
توانایی‌های یک بار مصرف
از بسکتبال تا قاتل سریالی!

source

توسط funkhabari