از کوچه‌ جنایت تا غار خفاشی
ایده این که به عنوان یک ابرقهرمان لباس خفاشی بپوشید و با استفاده از ابزار و تجهیزات مختلف به سراغ مجازات مجرمان بروید بیش‌تر شبیه به یک شخصیت درجه چندم کمیک بوکی به نظر می‌رسد ولی ماجرای بتمن کاملاً فرق می‌کند.
بتمن نه تنها یکی از مهم‌ترین و کاریزماتیک‌ترین شخصیت‌های کمیک بوکی است بلکه جزو نمادهای انتشارات دی‌سی و به طور کلی صنعت کمیک بوک نیز محسوب می‌شود. خیلی از مخاطبان به واسطه بتمن به دنیای کمیک‌ها معرفی شده‌اند. اما اگر جزو کسانی هستید که هنوز با بتمن آشنا نیستند، نگران نباشید و به مطالعه این مقاله ادامه دهید.
– اولین حضور: شماره ۲۷ کمیک Detective Comics (انتشار در ماه مارس سال ۱۹۳۹)
– ناشر: دی‌سی
– خالقان: باب کین (Bob Kane) و بیل فینگر (Bill Finger)
– نام واقعی: بروس وین (Bruce Wayne)
– کمیک‌های پیشنهادی برای مطالعه:
Arkham Asylum: A Serious House on Serious Earth (انتشار در ماه اکتبر سال ۱۹۸۹)
Batman: The Long Halloween (انتشار از ماه دسامبر سال ۱۹۹۶ تا ماه دسامبر سال ۱۹۹۷)
Batman: Hush (انتشار از ماه اکتبر سال ۲۰۰۲ تا ماه سپتامبر سال ۲۰۰۳)
Batman: Whatever Happened to the Caped Crusader? (انتشار در ماه آوریل و ژوئن سال ۲۰۰۹)
Batman: The Court of Owls (انتشار از ماه نوامبر سال ۲۰۱۱ تا ماه می سال ۲۰۱۲)
شخصیت‌های زیادی وجود دارند ماسک خفاش گاتهام را به صورتشان زده‌اند اما شناخته شده‌ترین و مشهورترین آن‌ها بروس وین نام دارد. بروس وین، فرزند یکی از خانواده‌های ثروتمند شهر فاسد گاتهام بود که بعد از یک تراژدی، هویت بتمن را برای عدالت‌خواهی خلق می‌کند.
شوالیه تاریکی گاتهام از آن دسته از شخصیت‌های کمیک بوکی‌ست که قدرت و توانایی فرا انسانی ندارد اما با همین حال توانسته در جاستیس لیگ، گروهی که متشکل از قدرتمندترین قهرمانان زمین است، عضویت داشته باشد و حتی یکی از مهم‌ترین اعضایش باشد.
خانم‌ها. آقایان. شما به خوبی تغذیه کردید. شما ثروت گاتهام رو خوردید… روحش رو. ضیافت شما تقریباً تمومه. از این لحظه به بعد.. هیچ کدوم از شما در امان نیست.
ماجرای شکل گیری هویت بتمن از آن جا آغاز می‌شود که خانواده وین، شامل توماس به عنوان پدر، مارتا به عنوان مادر و بروس وین جوان به تماشای یک نمایش در یکی از سالن‌های شهر می‌روند. این خانواده در مسیر بازگشت مجبور به عبور از یک کوچه خلوت و تاریک می‌شوند؛ جایی که یک زورگیر به کمین آن‌ها نشسته است.
در گیر و دار زورگیری، توماس و مارتا به ضرب گلوله زورگیر در جلوی چشم فرزندشان کشته می‌شوند. این حادثه غم‌انگیز و ضربه روحی وارد شده به بروس وین جوان باعث می‌شود تا او قسم بخورد انتقام مرگ پدر و مادرش را با مبارزه با جرم و جنایت بگیرد.
بروس برای عملی کردن این هدف، مسیری طولانی را آغاز می‌کند تا آماده قرار گیری در برابر ناعدالتی‌ها و فسادی که شهرش را آلوده کرده شود. برای همین، بروس وین جوان سفری را در کل جهان آغاز می‌کند. او در این سفر، خودش را از نظر روحی، روانی و جسمی به مرز آمادگی می‌رساند و در نقاط مختلف دنیا، با استادانی ملاقات می‌کند که هر کدام به دانش و مهارت‌های بروس اضافه می‌کنند.
سر انجام و وقتی سفرش به اتمام رسید، بروس وین به شهر گاتهام بازگشت. در آن جا، بروس به لطف منابع و ثروتی که از والدینش به او ارث رسیده بود و همراهی برخی از اطرافیان خود، مثل خدمتکار خانوادگی‌اش آلفرد پنی‌ورث (Alfred Pennyworth)، قیامش علیه جنایت را آغاز کرد.
او همچنین با خلق هویت بتمن و استفاده از روش‌هایی برمبنای ترس و غافلگیری، قصد داشت تا جای ممکن به دل جنایتکاران و مجرمان شهر فاسدش وحشت بیندازد و هویت شوالیه تاریکی را به نماد عدالت‌طلبی گاتهام تبدیل کند.
بتمن از آن دسته شخصیت‌های کمیک بوکی نیست که قدرت‌های فرا انسانی داشته باشد. اغلب توانایی‌ها و مهارت‌های بروس وین به لطف سفر و جهان‌گردی چندین ساله‌اش و آموزش‌هایی که از طرف اساتید گوناگون دیده حاصل شده است. بهره بردن از این همه آموزش در سراسر دنیا باعث شده تا بروس در بسیاری از سبک‌های مبارزه به مهارت استادی برسد؛ چه سبک‌های مبارزه‌ایِ با دستان خالی و چه مبارزه با انواع و اقسام سلاح‌های سرد و گرم. هر چند او اصلاً دوست ندارد مرتکب قتل شود و برای همین تا جای ممکن از ابزار با این منظور بهره نمی‌برد.
بتمن از نظر ذهنی نیز شخصیت بسیار باهوشی محسوب می‌شود؛ شاید حتی بتوان گفت مهم‌ترین جنبه خفاش گاتهام هوش سرشارش است. خیلی از داستان‌های مهم و تأثیرگذار شوالیه تاریکی هستند که نه روی نبردها و درگیری‌های تن به تن، بلکه بر قدرت ذهنی و هوش بتمن تمرکز دارند. از حل کردن معماهای پیچیده، پی بردن به توطئه‌های پنهان تا نفوذ به سیستم‌های امنیتی را می‌توان در این روایات دید.
ابزارهای فراوانی که شوالیه گاتهام از آن‌ها بهره می‌برند را نیز نباید فراموش کرد. این ابزارها (که برخی از آن‌ها توسط خود بروس وین اختراع شده‌اند) در واقع جایگزینی برای نداشتن قدرت‌های فرا انسانی هستند.
از همه چیز گذشته اما شاید بتوان گفت بزرگ‌ترین سلاح بتمن ترس است. بروس وین به کمک عامل ترس، کاری می‌کند تا مجرمان و خلافکاران از تقابل با شوالیه تاریکی وحشت داشته باشند.
هر چند بتمن عموماً به عنوان شخصیتی شناخته می‌شود که تنهایی کارهایش را انجام می‌دهد ولی در صورت لزوم یک ارتش کامل از متحدان را نیز پشت سرش دارد؛ از آلفرد پنی‌ورثی که همیشه حضور داشته (و هم به عنوان یک متحد و هم در نقش پدر به بروس کمک کرده است) و دیگر اعضای خانواده خفاشی بتمن تا اعضای قدرتمند جاستیس لیگ.
بتمن جزو محبوب‌ترین شخصیت‌های کمیک بوکی برای حضور در اقتباس‌های خارج از دنیای کمیک‌ها محسوب می‌شود. مدتی طولانی‌ست که از روی شوالیه تاریکی محتوای غیر کمیک بوکی ساخته شده است. بازی‌ها، فیلم‌ها، سریال‌ها، انیمیشن‌ها و مدیوم‌های فراوان دیگری را می‌توان پیدا کرد که شوالیه شنل‌پوش گاتهام در آن‌ها به تصویر کشیده شده‌اند.
شاید علاوه بر محبوب بودن بتمن در بین مخاطبان، این حقیقت که به تصویر کشیدن یک انسان عادی با ابزارهای فراوان که قدرت‌های فرا انسانی ندارد برای سازندگان بسیار راحت‌تر از شخصیت‌های خداگونه با قدرت‌های عجیب و غریب است و برای همین نیز شوالیه تاریکی بیش‌تر مورد توجه قرار می‌گیرد.
بازیگران زیادی هستند که ایفاگر نقش شوالیه شنل‌پوش بوده‌اند؛ چه به صورت صداگذاری و چه به صورت بازی کامل. اما اگر این لیست به موفق‌ترین و مشهورترین‌ها محدود شود می‌توانیم به آدام وست به عنوان یکی از بهترین بتمن‌های کلاسیک اشاره کنیم.
حتی در زمان معاصر نیز ایفاگران نقش بتمن زیادند. احتمالاً بتوان گفت در دهه ۹۰ میلادی هیچکس به اندازه مایکل کیتون این نقش را به خوبی ایفا نکرده است. در هزاره جدید نیز کریستین بیل به لطف سه گانه شوالیه تاریکی کریستوفر نولان در این نقش قرار گرفت. پس از او هم بن افلک در DCEU و با انتخاب زک اسنایدر نقاب خفاش گاتهام را به صورت زد. سپس نوبت به رابرت پتینسون به عنوان بازیگر و مت ریوز به عنوان کارگردان/نویسنده رسید تا به بتمن جان دهند.
البته نباید کوین کانروی را فراموش کرد که صداگذاری شوالیه تاریکی را در سریال انیمیشنی Batman: The Animated Series بر عهده داشت تا تبدیل به محبوب‌ترین ایفاگر نقش بتمن از نظر بسیاری از مخاطبان شود.
سری بازی‌های Batman: Arkham را هم می‌توان موفق‌ترین بازی‌های ویدیویی ساخته شده از بتمن و حتی یکی از برترین سری بازی‌های اقتباس شده از شخصیت‌های کمیک بوکی معرفی کرد که در برخی از نسخه‌هایش خود کوین کانروی صداگذاری بتمن را برعهده داشت.
دنیای انیمیشن نیز پر است از آثاری که شوالیه گاتهام در آن‌ها حضور داشته است. حالا دیگر مدیوم‌ها را کنار این آثار بتمن بگذارید. سپس دیگر آثار دی‌سی که شوالیه تاریکی در آن‌ها حضور داشته است را نیز به ذهن بیاورید تا ببینید که بتمن چقدر خارج از دنیای کمیک‌ها فعال بوده و به نظر خواهد بود.
با این که در طول زمان چند شخصیت لباس شوالیه تاریکی را به تن کرده‌اند اما اولین، اصلی‌ترین، مهم‌ترین، شناخته شده‌ترین و محبوب‌ترین بتمن همواره بروس وین بوده؛ فرزند خانواده وین که جزو ثروتمندترین خانواده‌های شهر گاتهام محسوب می‌شدند.
باب کین کسی بود که ایده اولیه شخصیتی به نام بت من (The Bat-Man) را مطرح کرد. با دخالت بیل فینگر اما این شخصیت از ایده‌های اولیه باب کین فاصله گرفت و بیش‌تر به بتمنی که این روزها می‌شناسیم نزدیک شد.
شوالیه تاریکی جزو آن دسته از شخصیت‌های کمیک بوکی است که گالری ویلن‌های پر و پیمانی دارد. اگر کمی با این شخصیت آشنا باشید نام برخی از دشمنان خاص بتمن را می‌شناسید. اگر بخواهیم به سرشناس‌ترین آن‌ها اشاره کنیم شخصیت‌هایی مثل جوکر، رأس الغول (Ra’s Al Ghul)، تو فیس (Two-Face)، ریدلر (The Riddler)، بین (Bane)، دثتروک (Deathstroke) و اسکرکرو (Scarecrow) وجود دارند.
بیتمن 🗿🗿
یه سوال: با چه ایدئولوژی مزخرفی دیسی هی داره به بتمن دستیار میده؟ یکی از دلایلی که پانیشر و دردویل رو بیشتر از بتمن دوست دارم همینه. خیلی واقعی تر در زمینه ی تیم آپ کار می کنند. نمیان یه مشت نوجوون و بچه رو دستیار کنند. نهایتا ابرقهرمان های حرفه ای مثل بلک ویدو، همدیگه و… رو تیم می کنن با خودشون.
اصلا دردویل نتفلیکس به نظرم واقعی ترین و بهترین ابرقهرمان ممکن بود.
به خودش شک کرد، افسرده می شد، ناامید می شد، به اعتقاداتش شک می کرد، با خودش می جنگید، با دشمناش می جنگید، مشکلات مالی داشت، مشکلات زندگی داشت، مشکلات ارتباط با دوست هاش رو داشت، بار ها کم می آورد توی مبارزات، حرفه اش و قدرت هاش به طور مستقیم توی زندگیش دخیل بودند، شکست می خورد، خیلی ها رو از دست داد، وقتی موفق می شد هیچ اتفاق خاصی براش نمی افتاد و هیچ کسی ازش برای فعالیت هاش قدردانی نمی کرد، دستیار زیادی نداشت و پولی هنگفت، قدرتی عظیم، پشتیبانی خاصی، هیچی و هیچی توی زندگیش نداشت و یکی از ما بود. دقیقا یکی از خود ما ها.
خدایی بتمن نیاز به معرفی داره؟
بقال سر کوچه ما هم میشناستش خدایی این چه مطلبیه
یه چیزی که نگفتین این بود بتمن مثل سوپرمن یا کاپتان امریکا تو رابطه ها جدی نیست،علاوه بر مردم گاتهام با ویلن ها خودشم رابطه داره🤣🤣🤣
نامصا چجوری بتمن انقدر دستیار داره؟؟
دی سی زیادی قهرماناشو قوی میکنه.اینجوری که دی سی میگه یک لشکر از کلون های تانوس و دارکساید نمیتونن شکستشون بدن😑 دیگه بیش از حد اغراق شده،نامردیه.
بهترین شخصیت کمیک DC
یک چیزی رو فراموش کردس.بتمن با اون همه ابهتش با کل زنای گاتهام رابطه داشته 🙂
بتمن رتبه ۲ را از ۲۵ ابر قهرمان برتر DC رو به انتخاب سایت معتبر IGN رو دارد و همچنین بتمن رتبه ۲ از ۱۰۰ ابر قهرمان برتر تمام زمان ها را به انتخاب سایت IGN دارد .
همچنین گفته شده بتمن ضریب هوشی بین ۱۹۲ تا ۲۰۰ را دارد و دومین انسان باهوش بعد از لکس لوتر است ( ضریب هوشی لکس لوتر ۲۲۵ است ) .
همچنین بتمن به ۱۲۷ سبک رزمی مسلط است و جز ۱۰ رزمی کار برتر دنیای دی سی است .
همچنین بتمن بهترین کارآگاه در دنیای کمیک بوک است و او را شرلوک هلمز دنیای دی سی می دانند .
بتمن به خاطر هوش و حافظه قدرتمند اش بیشتر این توانایی ها را در ۱۲ سال یاد گرفته است و همچنین بتمن هیچ وقت یاد گیری را متوقف نکرده است و همیشه درحال یاد گیری است .
و……….
ممنون از نویسنده این مقاله
من یکم با بعضی از بخش های مقاله مخالفم.مثلا اینکه میگید بتمن قدرت فرابشری نداره.این درسته ولی وقتی بتمن میتونه از دستگاه های پیشرفته خودش استفاده کنه و کس دیگه ای نمیتونه این کار رو بکنه خب این یعنی بتمن هم یجورایی قدرت داره که نمیشه مستقیما بهش گفت قدرت فرابشری.بتمن هم واقعا شخصیت خوبیه ولی متاسفانه دیسی خیلی به این موضوع اهمیت نمیده،مثلا ما چند تا از آثار بتمن رو میبینیم که خوب هستند مثل بازی و فیلم و….
البته تو این دوره قهرمان ها باید کمی قابل درک کردن باشن،یعنی ما یا هرکس دیگه ای که کمیک خونه بتونه کمی اون شخصیت هارو درک کنه،مثلا مردعنکبوتی که یه نوجوون ساده هست که مشکلات زیادی رو سرش ریخته،حالا من الان نمیگم چون خیلی زیادن……
ولی بتمن یه میلیاردره و کلی دم و دستگاه خفن و پیشرفته داره،حداقل من یکی که خیلی نمیتونم درکش کنم.قهرمان هایی مثل ایرون من هم همینطور.(البته من به نظر بقیه هم احترام میزارم)
به هر حال ممنون بابت مقاله🙂
بهترین شخصیت کمیک بوکی😍
بازگشت ایوان مک‌گرگور به دنیای جنگ ستارگان
از کوچه‌ جنایت تا غار خفاشی

source

توسط funkhabari