Jump to navigation
در چنین روزی، 15 بازی از 8 دوره مختلف جام جهانی برگزار شده است.
دوره پیش روی جام جهانی، در نوامبر و دسامبر (آبان و آذر) سال جاری در اولین جام جهانی خاورمیانه در قطر، آغاز می شود. 
طرفداری| در بخش جام جهانی در چنین روزی و به همت حسین خسروی، به مرور بازی‌های برگزار شده جام جهانی براساس روزهای تقویم می‌پردازیم. در چنین روزی در بیست و نهم ژوئن (8 تیر) مسابقات مختلفی از جام های جهانی 1950 تا 2014 انجام شده است. 
انگلیس به عنوان یکی از قدرتمندترین تیم های جهان، از مدعیان قهرمانی جام جهانی 1950 در برزیل به شمار می رفت و شانس اول شدن آنها یک به 3 تخمین زده شده بود، ولی در عمل به آمریکایی با شانس قهرمانی یک به 500 و مجموعه از بازیکنان آماتور، باخته و حذف شدند. آمریکایی ها تیمی متشکل از آماتورها شامل یک پستچی، یک نقاش، یک گارسون و یک راننده نعش کش به برزیل فرستاده بودند. سه نفر از تیم شان هم جان سوزا (بافنده)، هری کیو (پستچی) و دروازه بان شان فرانک بورگی (راننده نعش کش) بودند. نیویورک تایمز دو پاراگراف به این خبر اختصاص داد و براساس آنچه آلتر باهر، یکی از معدود نفرات در قیدحیات آن دوره مسابقات، می گوید، تمام این ها به دلیل بی علاقگی رسانه های آمریکایی به فوتبال بود. در دو دهه بعدی، فقط دو بار برای مصاحبه از او دعوت شد. انگلیس و آمریکا در جام جهانی 2010 هم به هم خوردند. سه شیرها بعد از گذشت 60 سال هم نتونستن انتقام باخت تلخ سال 1950 رو بگیرند و مسابقه یک یک مساوی شد تا داستان عدم نتیجه گیری انگلیس مقابل آمریکا، ادامه پیدا کند و باهر و دوستان با سرمستی از خاطرات نیم قرن پیش شان یاد کنند.

دور دوم گروهی جام جهانی 1982، بی شک مرگ ترین گروه مرگ تاریخ این رقابت ها است. آرژانتین مدافع عنوان قهرمانی بود، برزیل بیشترین قهرمانی ها را بدست آورده بود و ایتالیا به دنبال سومین قهرمانی اش آمده بود. در اولین دیدار گروه، ایتالیا به مصاف آرژانتین رفت و می شود گفت مهار مارادونا از سوی کلودیو جنتیله، نتیجه مسابقه را تعیین کرد. آتزوری 2 به یک برنده شد. 

دیگو مارادونا 5 گل در راه رساندن تیم کشورش به فینال جام جهانی 1986 زده بود که 2 گل آن مشهور به گل قرن و دست خدا، در حساس ترین دیدار و مرحله یک چهارم نهایی برابر انگلیس به دست آمده بود. در فینال، چشم تمامی آرژانتینی ها به ساق پای ملی پوشان این کشور بود تا با عبور از سد آلمان قدرتمند به رهبری فرانتس بکن باوئر، دومین ستاره را برای آلبی سلسته در تاریخ ثبت کنند. در دیداری که فوق العاده دیدنی پیش رفت، یاران مارادونا با 2 گل دقایق 23 و 55 توسط براون و والدانو از رقیب پیش افتادند، ولی آلمانی که به کام‌بک زدن شهره است، به مسابقه برگشت و در دقایق 74 و 80 به وسیله رومنیگه و فولر، بازی را به تساوی کشاند. همگان انتظار داشتند بازی تماشایی ورزشگاه آزتکا که 114 هزار تماشاگر به خود می دید، به وقت‌های اضافه برود، ولی سرنوشت طور دیگری رقم خورد و تنها 3 دقیقه بعد از گل تساوی مانشافت، بوراچاگا دوباره برای شاگردان کارلوس بیلاردو گل زد تا تکلیف بازی و کل تورنمنت در همان 90 دقیقه روشن شود. 
دیگو آرماندو مارادونا در دومین جام جهانی اش، درخششی تکرار نشدنی داشت و تیم کشورش روی دوش های او به قهرمانی رسید تا گام بلندی به سوی جاودانگی در آرژانتین بردارد و تک تک ستاره های بعد از او از جمله آریل اورتگا، پابلو آیمار، خوان رومن ریکلمه و لیونل مسی از سوی هواداران فوتبال در این کشور، با شماره 10 افسانه ای مقایسه شوند. هنوز هم کسی نتوانسته دستاورد بزرگ دیگو را تکرار کند؛ حتی مارادونا در قامت سرمربی تیم در 2010 هم نتوانست چنین توفیقی کسب کند و خیلی زود از دور مسابقات کنار رفت. 


کره جنوبی و ترکیه بعد از طی مسیری سخت و البته شکست در نیمه نهایی 2002، راهی بازی رده بندی شده بودند و هر دو با تمام انگیزه آماده رقابت برای رفتن روی سکوی جام جهانی بودند. مسابقه با ثبت سریع ترین گل تاریخ جام جهانی از سوی هاکان شوکور کلید خورد و در نهایت شاگردان شنول گونش بودند که 3 به 2 حریف را شکست داده و مدال برنز جام جهانی را مال خود کردند. 
در همین باره بخوانید: پادشاه در تبعید؛ بیست سال از سریع ترین گل تاریخ جام جهانی گذشت


اسپانیای 2010 به عنوان قهرمان اروپا راهی آفریقای جنوبی شده بود و پرتغال تحت هدایت کارلوس کیروش به عنوان تیم چهارم 2006 به آنجا رفته بود. مسابقه پایاپای پیش می رفت که در دقیقه 63، داوید ویا روی پاس پشت پای ژاوی، صاحب موقعیت شد و دروازه ادواردو را فرو ریخت تا تیمش را راهی 8 تیم برتر مسابقه کند. گل مسابقه بسیار مشکوک بود و در مرور صحنه، بسیاری اعتقاد به آفساید بودن گل اسپانیا داشتند، ولی آن موقع خبری از وار نبود و شاگردان دل بوسکه به ماجراجویی خود در آن دوره مسابقات ادامه دهند. 


 
اخبار داغ 
عکسای فینال ۸۶ که با دوربینای آنالوگ گرفته شده چقدر ناب و نوستالژیکه
بهترین بازیکن تاریخ آرژانتین
نه دیگه واقعا طرفداری طرفدار انگلیسه به نظرم 😂😂😂
آلمان رو از شرکت از دو تا جام جهانی محروم کردن و بیشتر از هر تیمی به فینال رسیده
ادعای المان فنا کون خرو پاره کرده زیر کامنتا
آلمان آرژانتین رو در رو هم همیشه اونی برده که کیت اولش پوشیده بوده
آرژانتین 1986
آلمان 1990
آلمان 2006
آلمان 2010
آلمان 2014
مارادونا ترکیبی از استعداد مسی و روحیه کریس بود. اگه با مواد کریرش رو نابود نمیکرد، هیچ کس نمیتونست از لحاظ بهترین بودن باهاش مقایسه بشه
مارادونا تکرار نشدنی خیلی عجیب روی توپ مسلط بود غیر از گلی که با دست به انگلیس زد بازی با بلژیک رو در نیمه نهایی 86 به طور خلاصه نگاه کردم گل دوم مارادونا دوباره استثنایی بود چند تا رو دریبل زد و گل کرد ولی قبلش برام جالب بود بازی که صفر صفر بود دوتا تک به تک راحت از میانه زمین داور به ضرر بلژیک افساید گرفت بازی رو خلاصه نگاه کنید خیلی جالب تعجبم چطور این دو تا رو داور پرچم زد اصلا افساید نبود
این که تو باختای مهم همیشه آلمان هست، دلیلش اینه که همیشه خودشو رسونده به مراحل مهم. و متاسفانه خیلی بدشانسی آورده، همه میدونن که آلمان تو فوتبال ملی بی رقیبه
جو گجنز بزرگترین صحنه تاریخ فوتبال قبل از 1960 رو رقم زد
بزرگترین اتفاق تاریخ شون
و شاید بزرگترین رسوایی انگلیس
درحالی که انگلیس ابرستاره ای مثل سرتام فینی فقید رو داشت بهمراه روی بنتلی و رفقا
تو تیمی که سرآلف رمزی ای که 16 سال بعد خودش بعنوان مربی قهرمان کرد انگلیسو راست تیمو بیمه کرده بود
واقعا چیجوری شد؟
حیف که ازون زمان فقط هایلایتهای 3 دقیقه و فوقش 5 دقیقه ای موجود هست تا پرده ی این راز رو نکشیم کنار…
با دست گل زدن رو گفتن دست خدا 🧐🧐
یاد دیگو مارادونا فقید بخیر
کسانیکه فوتبالشو دیدن میدونن چه عجوبه ای بود😔😔
بهترین عملکرد یک بازیکن درتاریخ جامهای جهانی
ارتش تک نفره فقط برازنده مارادوناست
چرا هر روز آلمان به یکی باخته😂
بهترین بازیکن تاریخ آلبی سلسته بدون شک کسی جز مارادونا نیس
بهترین بازیکن تاریخ😅
اون تیم آمریکا یه عمو جانی کم داشته که به تنهایی، هم فضانورده، نقاشه دکتر مهندس دامپزشک لوله کش برقکاره و…
آرژانتین بجز همین بازی
همیشه جلو آلمان سر تعظیم فرود آورده
اون تیم آمریکا فقط یه لوله کش کم داشته !
امریکا با یک مشت کارگر و پستجی و … انگلستان رو برد😂😂
واقعا فوتبال اون زمان اماتور و از نظر تاکتیکی بیخود بود که حتی فوتبالیست های اماتور هم میتونستن نتیجه بگیرن اونم تو حام جهانی

source

source

توسط funkhabari