طویله عدالت!
انواع فراانسان‌ها را می‌توان در دنیای دی‌سی پیدا کرد. از سوپرمن و سوپرگرل که از یک سیاره دیگر به زمین آمده‌اند تا شزم که قدرت‌هایش را از جادوهای باستانی به دست می‌آورد. پس اگر این قدر فراانسان وجود داشته باشد، خیلی هم نباید از وجود ابرحیوانات تعجب کرد!!! در دنیای دی‌سی ابرحیواناتی وجود دارند که در قالب گروه ابرقهرمانی سوپر پتز (Super-Pets) معرفی می‌شوند.
این حیوانات به اندازه همتایان ابرانسان خود جذاب هستند. برخی از آن‌ها حتی موجودات ویژه و تکی محسوب می‌شوند. حالا در این مطلب قصد داریم به سراغ معرفی سوپر پتز دی‌سی برویم تا شما با سگ سوپرمن، گاو خفاشی و خیلی ابرحیوان دیگر آشنا شوید.
از گروهی که با نام لیجن آو سوپر پتز (Legion of Super-Pets) شناخته می‌شد اولین بار در شماره ۲۹۳ کمیک Adventure Comics و سال ۱۹۶۲ پرده برداری شد. این گروه نه همتایان حیوانی اعضای جاستیس لیگ بلکه گروهی از حیوان‌های همانند سوپرمن و سوپرگرل بودند.
مثل جاستیس لیگ آمریکا، لیجن سوپر پتز هم اولین بار برای دفاع از زمین در برابر یک تهاجم فضایی دور هم جمع شدند. در این مورد، لی‌دیشپن (Gil’dishpan) مورد بحث است؛ یک نژاد از بیگانگان شبیه به مغز درون گوی‌هایی شیشه‌ای.
این نسخه از سوپر پتز برای ۲۴ سال به فعالیت ادامه داد تا این که Crisis on Infinite Earths باعث شد تا دنیای دی‌سی تبدیل به یک دنیای جدی‌تر شود.
کریپتو که در سیاره کریپتون (Krypton) به دنیا آمد، توسط لارا (Lara) و جور ال (Jor-El)، والدین کال ال (Kal-El)، به عنوان همراه فرزندشان به زمین فرستاده شد تا برای او یک دوست همیشگی در یک دنیای احتمالاً غیر دوستانه باشد.
بر خلاف کریپتو، استریکی یک سوپر پت است که در زمین به دنیا آمد. یک گربه خانگی معمولی مثل بقیه… حداقل در ظاهر. استریکی زمانی حیوان خانگی کاملاً معمولی لیندا لی (Linda Lee) بود؛ هویت مخفی سوپرگرل در دوران نقره‌ای. اما آزمایشات سوپرگرل با ایکس کریپتونایت (X-Kryptonite) باعث به وجود آمدن توانایی‌های کریپتونی در این گربه شد.
بپو، مثل کریپتو، از سیاره کریپتون آمده است. اما بر خلاف حیوان خانگی کلارک، بپو یک سرنشین دعوت نشده در سفینه کال ال بود. بپو پیش از نابودی کریپتون توانست وارد سفینه نجات شود و به عنوان آخرین میمون کریپتونی جان سالم به در ببرد.
این ابر اسب یک تاریخچه پیچیده و طولانی را پشت سر گذاشته است. کامت اولین بار به عنوان اسب خانگی سوپرگرل در اولین ملاقات سوپر پتز در جمع این گروه قرار گرفت. اما در داستان‌های بعدی سوپرگرل معلوم می‌شود که کامت زمانی یک سانتور با نام بیورن (Biron) بود که توسط سرسی (Circe) طلسم شده بود تا تبدیل به یک اسب کامل شود.
او که در فضا گیر افتاده بود، توسط سوپرگرل نجات پیدا می‌کند تا این که وقتی یک ستاره دنباله‌دار خاصی از منظومه شمسی رد شد، توانست به یک انسان با نام بیل استار (Bill Star) تبدیل شود.
یک کامت کاملاً متفاوت نیز در دهه ۹۰ میلادی و پس از رویداد Crisis on Infinite Earths در کمیک‌های Supergirl معرفی شد. اما این کامت هیچگاه عضوی از سوپر پتز نبود.
لیجن آو سوپر پتز بر اساس لیجن آو سوپر هیروز (Legion of Super-Heroes) نام‌گذاری شده است؛ چرا که این حیوانات در اولین ماجراجویی خود با اولین نسخه این گروه که محافظانی از قرن سی‌ام بودند برخورد داشتند. این ارتباط فرا زمانی به این معنی بود که بقیه اعضای لیجن می‌توانستند از آینده دور بیایند.
به این ترتیب ویزی معرفی شد. این گربه یکی از نوادگان استریکی ابر گربه بود که در قرن سی‌ام زندگی می‌کرد. به نظر تأثیر ایکس کریپتونایت قابلیت انتقال نسل به نسل را دارد.
پراتی یک موجود بی‌شکل و تلپاتیک از منظومه آنتارس (Antares) است. این موجود چیزی بین یک حیوان و یک شگون‌نما برای لیجن آو سوپر پتز محسوب می‌شد. پراتی اولیه حضور کوتاهی داشت اما پراتی دوم هر بار که سفر در زمان ممکن بود به عنوان یک قهرمان در کنار سوپر پتز قرار می‌گرفت.
پس از Crisis on Infinite Earths، لیجن آو سوپر هیروز در گذشته باقی ماندند… تا این که از آینده دور سر درآوردند. در رویداد DC One Million سال ۱۹۹۹، لیجن آو اگزکیوتیو فامیلیارز از قرن ۸۵۳ام معرفی می‌شود. این تیم شامل حیوانات هوشمندی بود که جایگزین سوپر پتز اولیه شده بودند.
اعضای آن شامل این حیوانات بود: کریپتو ۹ (Krypto-9)؛ نواده کریپتو سگ سوپرمن، آکتوس (Octus)؛ یک اختاپوس از بعد ۸ام، وورم‌هول (Wormhole)؛ یک کرم غول‌پیکر که در زیرفضا قرار داشت، فیتون (Phaethon) و ساویتار (Savitar)؛ سگ‌های خورشیدی و گوگل (Googal)؛ آخرین موش هستی که می‌توانست به طور بی‌نهایت از خودش تکثیر کند.
اولین کمیکی که سوپر پتز را برگرداند سری Tiny Titans سال ۲۰۰۸ بود که این کار را با مفهومی فرای ارتباط این حیوانات با سوپرمن انجام داد. این بار، حیوانات از همه جای دنیای دی‌سی، از دوران طلایی تا دوران مدرن، می‌توانستند خودشان را به عنوان عضوی از سوپر پتز بدانند. این جا بود که سوپر پتز واقعاً تبدیل به همتای جاستیس لیگ شد. در ادامه به سراغ اعضای جدیدی می‌رویم که تیم را گسترش دادند.
جامپا که عملاً قدیمی‌ترین شخصیتی محسوب می‌شود که عضو سوپر پتز شده است، یک کانگورو بود که دایانای جوان در دوران کودکی در تمیسکیرا (Themyscira) سوارش می‌شد. در شماره ۲۳ کمیک Wonder Woman اوریجین جامپا مشخص می‌شود.
جامپا یک کانگوروی معمولی نیست بلکه یک کانگاست (Kanga)، مرکب‌هایی که توسط اسکای رایدرها (Sky Riders) استفاده می‌شدند. وقتی دایانای جوان جلوی تهاجم اسکای رایدرها به جزیره تمیسکیرا را گرفت، آمازون‌ها مرکب‌های آن‌ها را برای خود برداشتند. به این ترتیب، جامپا تبدیل به نزدیک‌ترین متحد دایانا شد.
دهه ۴۰ و اوایل دهه ۵۰ میلادی دوران متنوعی برای ژانرهای کمیک بوکی بود. یکی از محبوب‌ترین ژانرها «کمیک‌های خنده‌دار حیوانی» محسوب می‌شدند که شامل حیوانات بامزه و انسان‌گونه در ماجراهای کارتونی بودند.
وقتی فاوست کامیکز (انتشارات به وجود آورنده شزم) خواست ژانر حیوانات خنده‌دار خود را راه اندازی کند با هاپی، خرگوش شگفت انگیز، این کار را کرد. هاپی می‌توانست با گفتن «شزم!» تبدیل به یک خرگوش قهرمان شود.
خیلی از آغاز انتشار کمیک Fawcett’s Funny Animals نگذشته بود که دی‌سی نیز فعالیت خود را در این ژانر آغاز کرد. خیلی پیش از کاپیتان کروت (Captain Carrot) و زو کرویِ (Zoo Crew) او، کمیک Funny Stuff مخاطبان را با مرتون مک‌اسنورتل (Merton McSnurtle) آشنا کرد. این حیوان یک لاکپشت انسان‌شکل اهل زوویل (Zooville) بود که توسط دو موجود قدرتمند کیهانی دارای توانایی‌هایی شد تا مشخص شود یک موجود بی‌طرف از این توانایی‌ها در جهت خیر استفاده می‌کند یا شر.
وقتی در نهایت دهه‌ها بعد زو کرو معرفی شدند، از ترفیک واتزیت به عنوان عموی لاکپشت مافوق سریع گروه با نام فست‌بک (Fastback) یاد می‌شد. همچنین یک شخصیت با نام مرتون شل آن ویلز (Merton, Shell on Wheels) در فیلم انیمیشنی DC League of Super-Pets با الهام از این شخصیت به وجود آمده است.
همان سالی که سوپرمن صاحب یک سگ شد، بتمن نیز یک سگ شکاری به دست آورد. مثل خیلی از اعضای خانواده خفاشی بتمن، چندین اوریجین برای ایس وجود دارد. در معرفی اولیه‌اش، ایس یک ژرمن شپرد متعلق به جان ویلکر (John Wilker) بود؛ یک حکاک که توسط گروهی از جعل کنندگان ربوده شده بود. بتمن و رابین با کمیک ایس توانستند رد آدم‌ربایان را پیدا کنند. وقتی ویلکر مجبور شد تا محل زندگی‌اش را ترک کند سگ خود را به بتمن سپرد.
پس از آن در اوریجین‌های دیگر ایس سگ راهنمای یک بومی آمریکایی نابینا، سگ نجات پیدا کرده از مسابقات مبارزه‌ای زیرزمینی سگ‌ها و در Batman Beyond همراه بروس وین سال‌خورده بوده است.
در طول زمان چندین نسخه از توپو به وجود آمد؛ از یک اختاپوس هوشمند تا یک آتلانتیسی شبیه به انسان‌ها و حتی یک هیولای لاوکرفتی. اما همیشه از او به عنوان دوست و متحد آکوامن یاد می‌شود. فرقی نمی‌کند که او مشغول به مراقبت از آکوابیبی (Aquababy) باشد، با مرا (Mera) به مطالعه جادوگری بپردازد، دشمنان آتلانتیس را نابود کند یا حتی مثل فیلم Aquaman سال ۲۰۱۸ مشغول به صدا درآوردن طبل جنگی باشد، همیشه می‌توان روی پاسخ توپو به درخواست‌های آکوامن حساب باز کرد.
فازی کریپتو موس احتمالاً ریز بینانه‌ترین انتخاب Tiny Titans برای سوپر پتز خود محسوب می‌شود. این حیوان قبلاً صرفاً فقط در یک شماره از کمیک‌های Superboy در دوران نقره‌ای حضور داشت.
مثل استریکی، فازی نیز پس از قرار گرفتن در معرض یک نسخه آزمایشی کریپتونایت جهش پیدا کرد. با این حال پس از یک روز فعالیت ابرقهرمانی، کریپتو موس با حالت اولیه‌اش بازگشت. اما چیزی نتوانست جلوی حضور او را در این نسخه گسترش پیدا کرده از سوپر پتز بگیرد.
سوپر ترتل یا تر تل (Tur-Tel)، از شخصیت‌های مربوط به دهه ۶۰ کمیک Adventure Comics محسوب می‌شد. مثل سوپرمن، تر تل نیز آخرین بازمانده سیاره‌ای با نام گالاپاگون (Galapagon) بود که هنگام فرا رسیدنش به زمین قدرت‌هایی به دست می‌آورد.
بر خلاف سوپرمن، پدر تر تل توانسته بود شورای علمی گالاپاگون را نسبت به خطر نابودی سیاره آگاه کند اما به عنوان نژادی از لاکپشت‌ها، آن‌ها نتوانست به موقع خود را برای این خطر آماده کنند.
بج، یک گرین لنترن شبیه به جونده‌ها از بخش ۱۰۱۴، در اوایل فعالیت جف جانز (Geoff Johns) در گسترش روایات فانوس‌های سبز معرفی شد تا جایگزین چیپ (Ch’p) شود که از دنیا رفته بود. بج شاید از این جهت شناخته شود که وقتی سر دیگر گرین لنترن‌ها شلوغ بود تبدیل به راهنمای اولیه سایمون باز (Simon Baz) شد.
تیم پدیدآورنده Tiny Titans این وظیفه را داشتند تا خودشان یک سوپر پت جدید را به دنیای دی‌سی اضافه کنند. نتیجه همکاری آن‌ها رابین رابین بود؛ یک پرنده رابین [=سینه‌سرخ] واقعی با تمام مهارت‌های رابین. سوپر رابین (Super Robin) انیمیشن Teen Titans Go! در واقع همتای رابین رابین محسوب می‌شود.
بعد از Crisis on Infinite Earths، سوپر پتز اولین بار در شماره ۱ کمیک Super Sons Annual به پیوستگی دی‌سی بازگشتند. پس از مدتی طولانی کریپتو و ایس به هم رسیدند. استریکی نیز به آن‌ها پیوست. ولی بقیه اعضای تیم حیوانات جدیدتری بودند.
بت کاو یک مورد جالب است که به عنوان یک شخصیت اولین بار برای سری کمیک Tiny Titans به وجود آمد. گرنت موریسون (Grant Morrison) به عنوان نویسنده کمیک Batman & Robin از ایده گاو خفاشی به قدری خوشش آمد که این حیوان را وارد سری Batman Incorporated نیو ۵۲ کرد. از این جا به بعد بت کاو تبدیل به یک سوژه شد. زمانی که قرار بود یک نسخه جدید از سوپر پتز معرفی شود، این مخلوق Tiny Titans نیز به آن‌ها پیوست.
ناتان وقتی سوپر پتز در کمیک Super Sons دوباره معرفی شدند یکی از اعضای این گروه نبود. اما وقتی که این گروه در یک داستان کوتاه مربوط به Dark Nights: Metal بازگشتند به عنوان عضو جدید آن‌ها شناخته شد. جیمی پالمیوتی (Jimmy Palmiotti) و آماندا کانر (Amanda Conner) از قبل ناتان را به عنوان حیوان مورد علاقه هارلی کوئین پدید آورده بودند. آن هم در بین حیوانات فراوانی که او در این سری برای خود داشت.
کلی کریتر به عنوان همتای مدرن پراتی، ظاهراً یک تکه جدا شده و به طور مستقل هوشمند از کلی‌فیس (Clayface) است که در یک فلش‌بک کوتاه در شماره ۱ کمیک Super Sons Annual دیده شد. کلی کریتر دیگر به عنوان یکی از اعضای سوپر پتز دوران مدرن شناخته نمی‌شود. با این که دقیقاً مشخص نیست چه بلایی سر او آمد ولی شاید از دست رفتن او دلیل منحل شد گروه سوپر پتز پیش از سری Super Sons بوده باشد.
یک چیز آشنایی در مورد فلکسی پرنده پلاستیکی وجود دارد. این پرنده ظاهری قرمز، سفید و زرد رنگ دارد. به عنوان «قلب گروه»، ذات توانایی‌های فلکسی و دلیل شباهت‌هایش با پلاستیک من (Plastic Man) نامشخص است. آیا این پرنده به ال اوبرایان (Eel O’Brian) ارتباطی دارد؟ یا اصلاً خود اوست؟
سوپر پتز آن قدرها خارج از دنیای کمیک‌ها مورد توجه نبوده‌اند، مگر این که با الهام گرفتن‌ها و تغییرات فراوان در انیمیشن‌ها یا نقش‌های حاشیه‌ای مورد استفاده قرار بگیرند.
با این وجود فیلم انیمیشنی DC League of Super-Pets این ابرحیوانات را در محور داستان خود قرار داده است. البته برخی از اعضای سوپر پتز در این انیمیشن نیز با همتایان کمیک بوکی خود فرق دارند؛ حالا یا به طور اختصاصی برای فیلم پدید آورده شده‌اند یا به طرز قابل توجهی تغییر کرده‌اند.
شخصیت‌هایی که در انیمیشن DC League of Super-Pets می‌بینیم به این ترتیب هستند:
سوپر پتز نام یک گروه از ابرحیوانات دی‌سی است که به فعالیت‌های ابرقهرمانی می‌پردازند. البته سوپر پتز شامل تمام ابرحیوانات دی‌سی نمی‌شود و دیگر ابرحیوانات یا مستقل فعالیت می‌کنند، یا در گروه‌های دیگر عضو هستند و یا حتی شرور محسوب می‌شوند.
کریپتو (سگ سوپرمن)، ایس (سگ شکاری بتمن) و استریکی (گربه خانگی جهش پیدا کرده سوپرگرل) به عنوان مشهورترین ابرحیوانات سوپر پتز دی‌سی شناخته می‌شوند.
گروه ابرقهرمانی لیجن آو سوپر پتز اولیه شامل تمام ابرحیوانات دنیای دی‌سی نمی‌شد بلکه تعدادی از ابرحیوانات مربوط به سوپرمن و سوپرگرل بودند.
با همشون میتونم یه جورایی کنار بیام ولی گاو خفاشی آخه؟ 😂دقیقا چیکار میکرده با شیر به دشمن حمله میکنه؟ 😂
طویله عدالت🤣👌🏻
کی میاد انیمیشنش؟؟
آقای بازی‌های استادانه
زمانی که غروب فرا می‌رسد

source

توسط funkhabari