منتشر شده در 04/08/2022
اصلاح شده در 05/08/2022
منتشر شده در 04/08/2022 – اصلاح شده در 05/08/2022
بارش شهابی Perseid در حال حاضر آغاز شده است. اوج فعالیت آن مانند هر سال در 12 و 23 مرداد پیش بینی می شود. اما در سال 2022 یک شکار وجود دارد: ماه. مهم نیست، موقعیت های دیگری برای تحسین منظره معروف آسمانی وجود دارد.
[در ویدئو] بارش شهابی Perseid را کشف کنید بارش شهابی صورت فلکی پرسئوس: Perseids. این شهاب ها به خصوص در تابستان بسیار دیدنی هستند!
همه قبلاً نام Perseids را شنیده‌اند که یکی از فعال‌ترین بارش‌های شهابی سال است که هر تابستان در آسمان ما تا ۱۰۰ شهاب در ساعت و در بهترین شرایط می‌بارد. به عبارت دیگر، یک باران بسیار زیبا از ستاره های در حال تیراندازی ، یک منظره شگفت انگیز از طبیعت که شما را دعوت می کند تا در چمن (خشک)، با خانواده یا دوستان، در جمع جیرجیرک ها دراز بکشید تا چشمان خود را رویاپردازی کنید. غوطه ور در آسمان. چشمک زن از ستاره ها، به دنبال این بقایای پنهان و درخشان دنباله دارها . یک منظره آسمانی سرشار از علاقه که هرگز به اندازه کافی استرس نخواهیم گرفت، نیازمند یافتن مکانی دورافتاده و آرام، در حومه شهر، به دور از سروصدا و خشم آلودگی نوری شهرهای بزرگ است تا از آن لذت کامل ببریم.
بله، اما… امسال یک مشکل بزرگ وجود دارد: ماه کامل که در شب اوج فعالیت، 12 و 13 آگوست، از غروب تا صبح می درخشد و امکان دیدن تعداد زیادی ستاره در حال تیراندازی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. . بنابراین، به جای 50 تا 60 (و حتی بیش از 100، بسته به سال) ریزشهاب‌سنگ قابل مشاهده در ساعت در نیمه دوم شب، باید به درخشان‌ترین شهاب‌سنگ که به ده در ساعت کاهش می‌یابد بسنده کرد. روز قبل و روز بعد از اوج مورد انتظار، شرایط بهتر نخواهد بود، زیرا ماه تقریباً کامل برای تشخیص آنها مشکل ساز خواهد بود. و از آنجایی که خاموش کردن یا پناه گرفتن از آن ممکن نیست، بنابراین باید با آن مقابله کرد.
در این عکس ترکیبی باشکوه، تابش بارش شهابی Perseid در صورت فلکی پرسئوس، در لبه کهکشان راه شیری به وضوح قابل مشاهده است. © توماس اسلووینسکی (اسلواکی)، پتر هورالک ( جمهوری چک ؛ موسسه فیزیک در اوپاوا )، آپاد (ناسا)
بنابراین همه چیز از بین نمی رود، زیرا ازدحام شهاب سنگ Perseid از 17 ژوئیه تا 22 اوت ادامه دارد، که چندین شب بدون ماه را ارائه می دهد یا در غیر این صورت، با حضور محتاطانه تر (در هلال یا در ربع اول، او خیلی زود به رختخواب می رود) مانند درست است. اکنون. مسلماً باران زیبای ستاره های تیرانداز هنوز به اندازه شب های 12 تا 13 آگوست به طور سنتی فعال نیست، اما فرصت های زیادی برای مشاهده آنها وجود دارد. همچنین هیچ چیز اجباری نمی کند که منتظر این تاریخ اوج فعالیت باشید تا از یکی از زیباترین بارش های ستاره های تیرانداز سال بهره ببرید.
مانند هر سال، هر شبی که برای مشاهده (و شمارش) پرسیدها انتخاب می کنید – قبل، بعد یا در تاریخ اوج فعالیت – باید تا طلوع و غروب خورشید منتظر بمانید. عروج صورت فلکی پرسئوس، که باعث شد ازدحام را نامگذاری کنید، زیرا در داخل آن است که تابش در نیمه دوم شب قرار دارد تا حداکثر آن را ببینید. زیرا در این لحظه است که زمین وارد متراکم ترین ناحیه میدان زباله به جا مانده از گذرهای دنباله دار سوئیفت تاتل می شود (هر 133 سال یکبار باز می گردد).
در نهایت، "آخرین اما نه کم اهمیت" ، اجازه دهید اشاره کنیم که تابستان امسال، در نیمه دوم شب، نه تنها ستاره های در حال تیراندازی دیده می شوند: در واقع، چندین سیاره یکی پس از دیگری در آسمان رژه می روند تا یک ستاره را تشکیل دهند. تراز خوب در دایرة البروج در سپیده دم . اولین آنها زحل شگفت انگیز است که از ساعت 10 شب طلوع می کند و پس از آن مشتری که به دلیل درخشندگی آن از نیمه شب نادیده گرفته می شود. مریخ سرخ بی سر و صدا حدود ساعت 1:30 بامداد می رسد و سرانجام، زهره درخشان در درخشش های شفق قطبی ( "انگشت گل سرخ" ، هومر)، حدود ساعت 5:30 صبح ظاهر می شود. مشاهدات زیبایی که باید با همه خانواده از آخر این هفته انجام شود، با راهنمایی توسط ستاره شناسان آماتور که شما را در سراسر فرانسه برای شب ستارگان ملاقات خواهند کرد. حتی یک دنباله دار ( C/2017 K2 PanStarrs ) در ابتدای شب قابل مشاهده است!
مشاهده بسیار خوب برای همه.
نکته: برای تحمل خنک ترین ساعات شب، لباس گرم به همراه داشته باشید.
مقاله ای از خاویر دمرزمن منتشر شده در 12 اوت 2016
در شب 11 تا 12 آگوست، فعالیت ازدحام شهاب سنگ Perseid به اوج خود خواهد رسید: حدود 200 ستاره در حال تیراندازی در ساعت قابل مشاهده است. سال های دیگر را دو برابر کنید.
یک هفته پس از بیست و ششمین شب ستارگان، آسمان منظره جدیدی را به ما ارائه می دهد: بارانی از ستاره های در حال تیراندازی. به یاد داشته باشید که این پدیده تکرار شونده هیچ ربطی به ستاره های در حال تیراندازی ندارد… آنها میکروشهاب سنگ هایی هستند، برای اکثر آنها به بزرگی یک ستاره دانه شن یا دانه برنج که در اتمسفر فوقانی متلاشی می شوند. تعداد کمی، که عملاً درخشان‌ترین آنها هستند، می‌توانند به اندازه یک مشت باشند. شهاب‌سنگ‌های اوت متعلق به دسته شهاب‌سنگ‌های Perseids هستند، زیرا تابش آن‌ها در جهت صورت فلکی پرسئوس قرار دارد. این تنها ازدحام سال نیست، اما از آنجایی که در شب‌های معتدل تابستان، در طول تعطیلات رخ می‌دهد و میزان شهاب‌های قابل مشاهده آن در ساعت اغلب در اوج فعالیت‌اش از 100 می‌گذرد، او بسیار مشهور شد.
امسال حداکثر در شب 11 تا 12 مرداد پیش بینی می شود. متخصصان مشتاق هستند زیرا در اوج رویداد، در نیمه دوم شب، این دانه های کوچک باقی مانده در پی دنباله دار سوئیفت-تاتل باید دو برابر معمول باشد تا با سرعت متوسط 59 به جو نفوذ کنند. کیلومتر بر ثانیه پیش بینی 200 شهاب در ساعت است.
چرا این جهش؟ زیرا تحت تأثیر گرانشی سیارات، به ویژه مشتری، جریان های غباری در سال های 1079، 1479 و 1862 که توسط گذرهای دنباله دار در منظومه شمسی داخلی به جا مانده بودند، به سیاره ما نزدیک شدند.
همچنین، اگر چنین باشد، نمایش قول می دهد که دو برابر فوق العاده باشد. البته به شرطی که هوا مساعد باشد و آلودگی نوری حداقل باشد. در مورد ماه ( همراه با زحل و مریخ) که به دلیل درخشندگی آن آزار دهنده است، پس از نیمه شب، یعنی زمانی که پرسئوس ارتفاع می گیرد، در زیر افق ناپدید می شود… برای استفاده از آن، تنها کاری که باید انجام دهید این است که خود را مسلح کنید. با صبر و حوصله خود را راحت کنید، دراز بکشید و لباس گرم بپوشید تا بتوانید هر چه بیشتر از آسمان را تصاحب کنید.
!
از ثبت نام شما سپاسگزاریم.
خوشحالم که شما را در جمع خوانندگان ما دارم!
ناسا می خواهد از خورشید برای دیدن سطح سیارات فراخورشیدی استفاده کند!

source

source

توسط funkhabari