تفاهم‌نامه تأمین بانک خون پیش بیمارستانی، به امضای مدیرعامل سازمان انتقال خون و رئیس سازمان اورژانس کشور رسید.
به گزارش خبرگزاری مهر، در جلسه امضای تفاهم نامه تأمین بانک خون پیش بیمارستانی اورژانس ۱۱۵، عباس صداقت مدیرکل دفتر مدیرعامل و همکاری‌های بین‌المللی و سخنگوی سازمان انتقال خون کشور این رویکرد را اتفاق ارزشمندی در نظام سلامت کشور دانست که می‌تواند جان بسیاری از مجروحین سوانح را نجات داده و از صدمات جسمانی جراحات ناشی از حوادث کاست.
همچنین در این نشست جعفر میعادفر رئیس سازمان اورژانس کشور، گفت: ایران، کشوری حادثه خیز است و هموطنان، لحظه به لحظه در معرض سوانح به ویژه سوانح جاده‌ای و حوادث غیرمترقبه قرار دارند. البته سفرها در دوران همه گیری بیماری کرونا به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته بود، اما بعد از برطرف شدن محدودیت‌های کرونایی و افزایش سفرها موجب رشد ۹ درصدی حوادث شد. بنابراین در دسترس بودن خون یا فرآورده‌های خونی در محل سانحه می‌تواند تأثیر فراوانی در کاهش مرگ و میر یا عوارض ناشی از تصادفات داشته باشد.
وی افزود: در حال حاضر حدود ۵۰ پایگاه اورژانس هوایی داریم که عمدتأ در بیمارستان‌های دارای بانک خون مستقرند که با حمایت و همراهی سازمان انتقال خون کشور استقرار بانک خون پیش بیمارستانی در آمبولانس‌های هوایی می‌تواند در مأموریت‌های امدادرسانی، پیش از انتقال بیماران به اورژانس بیمارستان، امکان تزریق خون را به مجروحین دارای جراحات وسیع و خونریزی دهنده و نیازمند خون، در محل حادثه فراهم سازد و بدین ترتیب آسیب به ارگان‌های حیاتی ناشی از جراحات را کاهش داد.
در ادامه این نشست، مصطفی جمالی مدیر عامل سازمان انتقال خون کشور، گفت: بهره‌مندی از ظرفیت‌های موجود باعث هم افزایی توانمندی‌های بخش‌های مختلف نظام سلامت در ارائه خدمات هر چه تخصصی‌تر در حفظ و ارتقای سلامت هموطنان کشورمان می‌شود.
وی افزود: گسترش تسهیلات پزشکی موجود یکی از جنبه‌های عدالت در توزیع خدمات سلامت به شمار می‌رود که همه ما متعهد و موظف به اجرای این مأموریت خطیر هستیم. حتی دقایقی تسریع در تزریق خون به مجروحین حوادث و سوانح، می‌تواند از ایجاد شوک در جراحات سنگین یا مرگ و صدمات ناشی از جراحات پیشگیری کند. بر این اساس ضرورت دارد در اولین فرصت ممکن با تشکیل کارگروه مشترک فنی، دستورالعمل اجرایی این برنامه بسیار مهم و حیاتی تدوین و اجرایی شود.
جمالی تاکید کرد: همه امکانات طرفین باید در خدمت این مأموریت قرار گیرد تا این هدف با بالاترین کیفیت عملیاتی شده، هیچ امری موجب ایجاد وقفه یا مانع اجرایی شدن آن نشود.
گفتنی است بانک خون پیش بیمارستانی به منظور تزریق خون به مصدوم یا بیمار نیازمند به خون در حین انتقال و پیش از رسیدن به مراکز درمانی به جهت استفاده از زمان طلایی تزریق خون تأمین می‌شود.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

source

توسط funkhabari