درباره ی تفاوت کارت گرافیک مجتمع و مستقل بدانید
در دنیا امروزی بسیاری از اصطلاحات به معنای یکدیگر به‌کار می‌روند. این موضوع در دنیای تکنولوژی نیز صدق می‌کند؛ برای مثال اصطلاحات GPU و کارت گرافیک معمولا به شکل اشتباه یا به جای یکدیگر به کار می‌روند. این در صورتی است که این مفاهیم در جزییات با یکدیگر تفاوت دارند.
GPU کوتاه شده (Graphical Processing Unit) به معنی واحد پردازش­ گرافیکی است. GPU و CPU شباهت‌های زیادی دارند همان‌طور که CPU مغز دستگاه شما محسوب می‌شود، GPU هم هسته‌ی پردازش‌های گرافیکی به حساب می‌آید.
GPU برای کار با داده‌های بصری طراحی و بهینه شده است. یکی از عملکردهای اصلی GPU کاهش بار روی واحد پردازش مرکزی (CPU) است. این موضوع به طور ویژه هنگام اجرای یک بازی با گرافیک سنگین و یا هر نوع رندر گرافیکی به چشم می‌آید.
همانطور که CPU از RAM (حافظه موقت) استفاده می‌کند، GPU نیز با VRAM (حافظه موقت ویدیویی) عرضه می‌شود. مادربرد RAM و CPU را به هم متصل می‌کند؛ در حالی که کارت گرافیک GPU و VRAM را به هم متصل می‌کند.
کارت گرافیک قطعه‌ای است که بین کامپیوتر و صفحه نمایش شما ارتباط برقرار می‌کند. در واقع این قطعه داده‌های گرافیکی موجود در دستگاه شما را به تصاویر قابل رویت در مانیتور تبدیل می‌کند.
یک کارت گرافیک قدرتمند وضوح بالا، تعداد فریم بالا در ثانیه، توان رندر پلی گان‌ها (چند ضلعی‌ها)، نمایش نور و مدیریت سایه‌ها را امکان پذیر می‌کند. این قطعه برای کاربرانی که کار ویرایش ویدیو و بازی‌های ویدیویی انجام می‌دهند، دارای اهمیت بالایی است.
قبل از در نظر گرفتن قیمت و مشخصات کارت گرافیک برای ارتقا رایانه شخصی، ضروری است که اولین قدم را در بررسی سازگاری رایانه فعلی خود بردارید و این فقط در مورد اسلات‌های توسعه نیست.
منبع تغذیه، مادربرد و اسلات‌های PCIe اولین عناصری هستند که باید برای سازگاری با کارت گرافیک مورد نظر شما بررسی شوند. زیرا از طریق یک اسلات PCIe با مادربرد ارتباط برقرار می‌کند و توسط PSU (واحد منبع تغذیه) از طریق کانکتورهای برق تغذیه می‌شود.
پردازنده‌های گرافیکی، بسته به نوع، کارکرد و قیمت‌شان در انواع و اقسام متفاوتی تولید می‌شوند. معمولا در پلتفرم کامپیوترهای خانگی و گیمینگ مدل‌های گران قیمت‌ و حجیم‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند. این در حالی است که در دیوایس‌های سبک و ارزان قیمت‌تر، نوع سبک‌تری از پردازنده‌های گرافیکی تعبیه می‌شود که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.
گرافیک مجتمع یک GPU است که به مادربرد لحیم شده و معمولا در پردازنده مرکزی تعبیه شده است. گرافیک مجتمع از یک حافظه مشترک با CPU استفاده می‌کند و مقدار کل RAM موجود را کاهش می‌دهد و این برای اجرای برنامه‌هایی که از مقدار زیادی حافظه ویدیویی استفاده می‌کنند نامطلوب است.
پردازنده‌ی گرافیکی مجتمع را می‌توان کنار کارت گرافیک‌های مستقل استفاده نمود. اگر پردازنده‌ی گرافیکی مجتمع دارید و می‌خواهید جدیدترین بازی‌های ویدیویی را انجام دهید، باید سیستم خود را به وسیله‌ی افزودن ماژول کارت گرافیک قدرتمند ارتقا دهید.
از آنجایی که گرافیک‌های مجتمع در پردازنده تعبیه شده است، معمولاً انرژی کمتری مصرف می‌کنند. این موضوع موجب کاهش گرمای تولیدی می‌شود. و از آن جایی که دما اصلی‌ترین علت استهلاک سخت افزار است، می‌تواند منجر به عمر طولانی‌تر باتری شود. پردازنده‌هایی با گرافیک مجتمع معمولاً در سیستم‌های کوچک‌تر مانند لپ‌تاپ و اولترابوک‌ها یافت می‌شوند.
گرافیک مستقل یک GPU است که جدا از پردازنده مرکزی فعالیت می‌کند. گرافیک مستقل حافظه اختصاصی خود را دارد که با CPU مشترک نیست. از آنجایی که گرافیک مستقل از تراشه پردازنده جدا است، انرژی بیشتری مصرف می‌کند و مقدار قابل توجهی گرما نیز تولید می‌کند.
از آنجایی که یک گرافیک مستقل مجهز به ماژول حافظه و منبع تغذیه‌ی مستقل است، عملکرد بالاتری نسبت به گرافیک­‌های مجتمع ارائه می‌دهد. کارت‌های گرافیک مستقل معمولاً در رایانه‌های شخصی رومیزی یافت می‌شوند. لپ‌تاپ‌ها و رایانه‌های شخصی کوچک نیز می‌توانند حاوی کارت‌های گرافیک مستقل باشند.
کمپانی‌ها مادر در توسعه‌ی ماژول‌های گرافیکی دسکتاپ، AMD و به طور ویژه انویدیا (Nvidia) هستند. انویدیا به دلیل لاین تجاری GeForce خود تا حد زیادی در بخش گرافیک کامپیوتری شناخته شده است و برای سال‌های متوالی به عنوان پیشتاز این صنعت فعالیت می‌کند. این در حالی است که AMD با لاین رادئون (Radeon) شناخته می‌شود.
قیمت قطعات مختلف سخت افزار گرافیکی به دلیل قدرت و سرعت قطعه متفاوت است. اکثر سخت افزارهای بازی رده بالا کارت­‌ گرافیک‌های مستقل هستند. این کارت‌ها بسته به کیفیت مورد نظر می‌توانند به قیمت یک کامپیوتر جدید هم برسند. در بخش کارت‌های گرافیک، استفاده از تراشه‌های مجتمع بسیار ارزان‌تر از خرید یک کارت مستقل است، اما عملکرد آن با قیمت مطابقت دارد.
GPU کوتاه شده (Graphical Processing Unit) به معنی واحد پردازش­ گرافیکی است.
کارت گرافیک قطعه‌ای است که بین کامپیوتر و صفحه نمایش شما ارتباط برقرار می‌کند. در واقع این قطعه داده‌های گرافیکی موجود در دستگاه شما را به تصاویر قابل رویت در مانیتور تبدیل می‌کند.
بیشتر بخوانید:
خیلی عالی بود ممنون
مقاله تکراری – هم تو این سایت منتشر شده بود قبلا و هم در سایت همسایه
مقاله عالی بود.
خسته نباشید🌷
سلام مقاله خیلی خوبی بود🌸🌷
آیا بازی Anno 1800 با تنظیمات Low بروی
Intel UHD 630 i7 8700k
و رم ۱۶ دو کاناله اجار میشه؟
چون حداقل سیستم
Intel i5 2500K
Nvidia GTX 660
RAM 8
مشخص کرده
بسیار عالی بود با توضیحات مفید🌹👌
مقاله خیلی خوبی بود.
خسته نباشید🌹🌹
عالی و مفید 🌹
از شن‌های تاتویین فاصله بگیرید!
قورت دادن با فشار مضاعف!

source

توسط funkhabari