رویداد GTC 2022 با رونمایی از نسل جدید فناوری DLSS همراه شد. انویدیا تغییرات بزرگی در ابزار یادگیری ماشین خود ایجاد کرده و عملکرد آن را نسبت به DLSS 2 چهار برابر افزایش داده است. انویدیا مدعی است که فناوری DLSS 3 قادر به افزایش چهار برابری میزان فریم نسبت به حالت عادی است. این فناوری تنها مخصوص کارت گرافیک RTX 40 طراحی شده و باعث می‌شود تا عملکرد ری تریسینگ کارت‌های جدید دو تا سه برابر نسبت به نسل پیشین بهتر شود.

انویدیا برای نمایش عملکرد فناوری DLSS 3 از بازی سایبرپانک 2077 استفاده کرد. اجرای بازی با وضوح 4K و خاموش کردن DLSS در نهایت تنها 22 فریم در ثانیه ارائه داد. در حالی است که هنگام فعال شدن DLSS 3 و ری تریسینگ، 85 فریم در ثانیه ارائه شد. این تغییر بزرگی نسبت به نسل پیشین به‌حساب می‌آید که بدون شک می‌تواند رقابت با اینتل و AMD در ارائه بهترین کارت گرافیک را ساده کند. انویدیا قول عملکرد بهتری در ماد RTX بازی Portal داد. در این حال شاهد افزایش 550 درصدی عملکرد بازی بودیم.

مهندسان Nvidia، الگوریتم‌های شناسایی تصاویر DLSS 3 را آپدیت کرده‌اند. اولین نسل این فناوری ترکیبی از تصاویر با وضوح پایین را با تصاویر با وضوح بالاتر را ترکیب می‌کرد تا بتواند تصویر نهایی با کیفیت بهتری ارائه دهد. فناوری DLSS 3 به‌جای آنکه از تصاویر پیشین استفاده کند، یک تصویر جدید می‌سازد و پیکسل‌های موجود را تکرار نمی‌کند. قدرت کارت گرافیک RTX 40 منجر به ارائه پردازش تصویر آنی شده است و به همین دلیل است که فناوری جدید برای کارت‌های پیشین عرضه نمی‌شود.

فناوری DLSS 3

عملکرد فناوری DLSS 3

برای استفاده از فناوری DLSS 3 باید یا کارت گرافیک RTX 4080 یا RTX 4090 را خریداری کنید و نسل پیشین، امکان پردازش تصویر آنی را ندارد. الگوریتم یادگیری ماشین فناوری DLSS نیز آپدیت شده و هوش مصنوعی می‌تواند سریع‌تر پیکسل‌ها را تشخیص دهد و تصویر جدید را تولید کند. در واقع هوش مصنوعی سعی می‌کند تا فریم فعلی را با فریم قبلی مقایسه کند و نحوه تغییر پیکسل‌ها را ببیند و در ادامه فریم کاملاً جدیدی تولید کند. این کار بدون استفاده از پردازنده انجام می‌شود و وابسته به قدرت پردازنده نیست.

طبق چارت موجود، فناوری DLSS 3 تأثیر بزرگی روی بازی‌ها دارد. البته تا زمانی که تست مستقل انجام نشود، عددهای اعلام‌شده قابل تائید نیست. در نهایت باید ببینیم که آیا پردازش تصویر باعث ایجاد لگ خواهد شد یا خیر. مدیرعامل انویدیا در پایان صحبت‌هایش گفت که DLSS یکی از بزرگ‌ترین اختراعات در زمینه یادگیری ماشین است. معرفی کارت گرافیک RTX 4090 در بخش دیگری از مراسم انجام شد و شاهد رونمایی از قدرتمندترین کارت گرافیک گیمینگ با قدرت 90 ترافلاپ بودیم.

بازی DLSS 3

منبع: PCGAMER

نوشته فناوری DLSS 3 مخصوص کارت‌های RTX 40 معرفی شد اولین بار در پارسی گیم پدیدار شد.

source

توسط funkhabari