اظهاراتی ناامیدکننده برای طرفداران
جنسن هوانگ، مدیرعامل انویدیا به تازگی اظهار کرده کاهش قیمت پردازنده‌های گرافیکی «مربوط به گذشته‌ها» بوده و دیگر منسوخ شده است. هوانگ هفته گذشته پس از اینکه انویدیا جدیدترین نسل کارت‌های گرافیک خود را با عنوان RTX 4090 معرفی کرد، با رسانه‌ها صحبت کرد.
این شرکت ادعا کرد 4090 که ماه آینده با قیمت ۱۵۹۹ دلار عرضه می‌شود، شبیه‌ساز پرواز مایکروسافت را با سرعتی دو تا چهار برابر کارت گرافیک RTX 3090 که برای جایگزینی آن طراحی شده، اجرا خواهد کرد.
کارت گرافیک RTX 4080 در ماه نوامبر در دو مدل عرضه خواهد شد، یکی 16GB GDDR6X با قیمت ۱۱۹۹ دلار و دیگری 12GB GDDR6X با قیمت ۸۹۹ دلار. آنطور که MarketWatch اشاره کرده، قیمت 4090، ۷٪ بیشتر از قیمت عرضه 3090 در سال ۲۰۲۰ است، در حالی که قیمت 4080، ۲۹٪ بیشتر از قیمت عرضه 3080 در سال ۲۰۲۰ است.
هوانگ پس از اعلام این خبر گفت:
یک ویفر ۱۲ اینچی [سیلیکونی] امروز بسیار گران‌تر از دیروز است. کمی گران‌تر نیست، بلکه خیلی خیلی گران‌تر است.
او با اشاره به این مشاهده که تعداد ترانزیستورهای روی یک تراشه تقریبا هر دو سال یکبار دو برابر می‌شود، ادامه داد:
قانون مور از بین رفته است. توانایی قانون مور برای ارائه دو برابر عملکرد با هزینه یکسان، یا با همان عملکرد، نیمی از هزینه، در هر یک سال و نیم، به پایان رسیده است. این قضیه کاملاً به انتها رسیده است و این ایده که هزینه یک تراشه به مرور زمان کاهش می‌یابد، متاسفانه منسوخ شده است.
کارت‌های آتی انویدیا از معماری Ada Lovelace و نسل جدید فناوری RTX پشتیبانی می‌کنند. این کارت‌ها به‌ منظور بهبود چشمگیر نورپردازی رهگیری پرتو در بازی‌ها به لطف استفاده از DLSS 3، طراحی شده‌اند.
هوانگ همچنین ادعا کرد:
عملکرد Ada Lovelace در مقایسه با پردازنده گرافیکی‌های ۸۹۹ دلاری یا ۱۵۹۹ دلاری انویدیا در یکی دو سال پیش، با همان قیمت، بسیار بهتر شده است. فوق‌العاده بهتر شده است.
انویدیا همزمان با کارت‌های گرافیک جدید، بازی Portal RTX را نیز معرفی کرد. یک ماد رسمی برای بازی معمایی شرکت Valve که با استفاده از RTX Remix ساخته شده است، ابزار جدیدی که به کاربران اجازه می‌دهد تا نورپردازی RTX را به بازی‌های کلاسیک اضافه کنند.
کانتر استرایک اما ویجیاتو در مقابل شماست
تماشا از یوتیوب ویجیاتو
پس چجور ای ام دی با قیمت تقریبا برابر با نسل پیش پردازنده های سری ۷۰۰۰ رو خیلی خیلی قدرتمند تر از نسل پیش عرضه میکنه؟؟
سونی پنجاه دلار فقط اونم تو بعضی از مناطق نه همه جا کنسول رو گرون میکنه ملت میریزن که وا مصیبتا اقتصاد جهان کمرمونو شکسته دنیا در آستانه نابودیه تو پنجاه دلار گرون کردی
بعد انویدایی که زمان کریپتو حسابی سواستفاده کرد از قیمت بالای گرافیک الان که خریدارش کم شده دیگه زورش میاد برگرده به قیمتای چند سال پیشش،کارتی که باید هشتصد نهصد دلار قیمتش باشه این حرفارو میزنه ملت یه عده میان میگن حرف منطقی میزنه
حرفی تلخ ولی منطقی

«موج بزرگ» حلقه‌های قدرت را آرام می‌کند

source

توسط funkhabari