از روزنامه نگاری غیرانتفاعی حمایت کنید.
توسط
18 سپتامبر 2022 ساعت 7:15 صبح
لیزا گراسمن در « کارت پستال‌هایی از یک تلسکوپ فضایی جدید » گزارش داد که اولین عکس‌های خیره‌کننده از تلسکوپ فضایی جیمز وب عمیق‌ترین و واضح‌ترین نگاه را به فضا ارائه می‌کنند ( SN: 8/13/22، ص 30 ).
JWST فضا را با استفاده از مادون قرمز، نوعی نور که برای چشم انسان قابل مشاهده نیست، مشاهده می کند. برای تجسم تصاویر، دانشمندان آنها را رنگی می کنند. خواننده جان دورمان تعجب کرد که چگونه این رنگ آمیزی انجام می شود.
گروسمن می گوید که تصاویر JWST توسط توسعه دهنده ارشد تصویربرداری داده جوزف دی پاسکوال و توسعه دهنده تصاویر علمی، آلیسا پاگان، هر دو از موسسه علمی تلسکوپ فضایی در بالتیمور رنگی شده اند. قانون اساسی آنها این است که تصاویر را با استفاده از طول موج های نور به عنوان راهنما ترسیم کنند. به گفته او، نوری که در طولانی‌ترین طول موج در یک تصویر ساطع می‌شود، رنگ قرمز و کوتاه‌ترین رنگ آبی است. طول موج های بین آنها طیفی از سبز و زرد اختصاص داده می شود ( SN: 3/17/18، ص 4 ). اما ملاحظات دیگری نیز وجود دارد، مانند داده های مربوط به ترکیبات شیمیایی مواد در تصویر. گروسمن می‌گوید نحوه رنگ‌آمیزی این عناصر می‌تواند بیشتر یک هنر باشد تا یک علم. "هنرمندی ذهنی در آن نیز وجود دارد."
خواننده استو کانتور پرسید که چرا برخی از ستارگان در تصاویر JWST دارای هشت میخ هستند – شش میخ بزرگ و دو میخ کوچکتر (به «خارج از این دنیا»، در زیر مراجعه کنید).
گروسمن می‌گوید که آن‌ها را میخ‌های پراش می‌نامند و مصنوع از تنظیمات اپتیکی تلسکوپ هستند. JWST دارای دو آینه است: یک آینه شش ضلعی اولیه و یک آینه ثانویه کوچکتر که در جلوی آینه اولیه قرار دارد و توسط سه تیرهای نگهدارنده نگه داشته می شود. هنگامی که به تلسکوپ برخورد می کند، نور در دو لبه هر یک از تکیه گاه های آینه ثانویه خم می شود و شش سنبله پراش ایجاد می کند. شش لبه آینه اولیه نیز شش میخ ایجاد می کند. گروسمن می گوید، دانشمندان تلسکوپ را طوری طراحی کردند که چهار میخ از تکیه گاه های ثانویه با چهار میخک آینه اولیه همپوشانی داشته باشند، بنابراین اگرچه 12 میخ وجود دارد، اما ما فقط هشت میخ را می بینیم.
اسپایک های پراش مختص JWST نیستند. گروسمن می‌گوید: «تصاویر تلسکوپ فضایی هابل نیز این موارد را دارند، اما آنها فقط چهار دارند. "هشت نقطه یک ویژگی متمایز از JWST است، مانند امضای یک هنرمند."
اولین تصاویر شگفت انگیز تلسکوپ فضایی جیمز وب، از جمله یکی از "صخره های کیهانی" (در زیر نشان داده شده است)، بسیاری از خوانندگان را به وجد آورد. در فیس بوک، جف رینولدز خواننده از این دستاورد بزرگ شگفت زده شد: "یک روز جادویی که در آن علم فوق العاده با چیزهای درخشان رویاها در می آمیزد."
لورا سندرز در " شناسه جدید پیوند بین بینی به مغز در سگ ها " گزارش داد، دانشمندان یک پیوند عصبی را در مغز سگ کشف کردند که سیستم بویایی را به بینایی متصل می کند، که ممکن است به توضیح این که چرا بهترین دوست نوع بشر این قدر خوب است، کمک کند. SN: 8/13/22، ص 9 ).
این داستان الهام بخش بسیاری از خوانندگان شد تا در مورد رفتار دوستان خزدار خود فکر کنند.
اد هیوز نوشت: «اکنون می‌دانم که چرا ژرمن شپرد من نمی‌توانست ساده‌ترین نسخه بازی پوسته را بازی کند. «استفاده از یک تکه کوچک غذای سگ و دو فنجان دیکسی… یک جابجایی در محل فنجان که غذای سگ را پنهان کرده بود، او را کاملاً گیج کرد. می‌توانستم تماشا کنم که چشمانش فنجان را دنبال می‌کنند، اما او هرگز فنجان را با غذای سگ انتخاب نکرد. او آن را از قبل روی بینی خود قرار داده بود، و هر چیزی که چشمانش تشخیص دادند کاملا نادیده گرفته شد.
خواننده ، روی آر. فرگوسن ، شیفتگی خود را نسبت به توانایی‌های بوییدن سگ‌ها به اشتراک گذاشت، زیرا در 20 سال گذشته با همسرش در تلاش‌های جستجو و نجات با حیوانات کار کرده است.
فرگوسن نوشت: "ما آموخته ایم که به K-9 ها اجازه دهیم تا کار خود را با کمترین نظارت ممکن انجام دهند." آنها دائماً تصمیماتی می گیرند که در آن زمان غیرعادی به نظر می رسند، اما زمانی که داستان کامل شناخته می شود، منطقی می شود.
K-9 های ما قطرات خون را در باران خفیف و تجزیه انسان در وسایل نقلیه مختلف پیدا کرده اند. یافته‌های زنده شامل یک مرد است که بیش از 10 مایل پس از زخمی شدن سر و یک کودک 6 ساله که تمام شب را بیرون رفته بود، سرگردان بود. فرگوسن اضافه کرد که پیدا کردن کودک به دلیل میزان زیادی از آلودگی بویایی در منطقه قابل توجه بود.
ما نمی دانیم این موجودات شگفت انگیز چگونه چنین کارهای شگفت انگیزی انجام می دهند. فرگوسن می‌نویسد: آن‌ها برای چیزی جز ستایش و یک جایزه اسباب‌بازی تلاش می‌کنند. «به ذهن [ما] رسیده است که ما آنجا هستیم تا از آنها پشتیبانی کنیم، رانندگی کنیم و رادیو را کار کنیم. در مقابل، آن‌ها طوری به ما نگاه می‌کنند که انگار می‌دانیم داریم چه کار می‌کنیم.»
سوالات یا نظراتی در مورد این مقاله دارید؟ به ما در feedback@sciencenews.org ایمیل بزنید
نسخه ای از این مقاله در شماره 24 سپتامبر 2022 Science News ظاهر می شود.
Science News در سال 1921 به عنوان یک منبع مستقل و غیرانتفاعی اطلاعات دقیق در مورد آخرین اخبار علم، پزشکی و فناوری تاسیس شد. امروز، ماموریت ما یکسان است: توانمندسازی مردم برای ارزیابی اخبار و دنیای اطرافشان. این توسط Society for Science منتشر شده است، یک سازمان غیرانتفاعی عضویت 501(c)(3) که به مشارکت عمومی در تحقیقات علمی و آموزش اختصاص دارد (EIN 53-0196483).
© Society for Science & the Public 2000–2022. تمامی حقوق محفوظ است.
مشترکین، آدرس ایمیل خود را برای دسترسی کامل به آرشیو اخبار علمی و نسخه های دیجیتال وارد کنید.
مشترک نیستید؟
الان یکی شو

source

source

توسط funkhabari