حالت تاریک
دایناسور
تغییر آب و هوا
فوران
اخبار
10 دقیقه
اگر بحران بیولوژیکی پایان دوره کرتاسه اغلب به عنوان یک رویداد وحشیانه نشان داده می شود که با سقوط سیارک Chicxulub همراه است، انقراض دایناسورها در واقعیت تنها نتیجه یک افول طولانی است که از چندین میلیون سال پیش آغاز شده است. .
[در ویدیو] مصاحبه: آیا بالاخره راز انقراض دایناسورها روشن شد؟ دانشمندان همیشه برای یافتن یک اجماع برای توضیح انقراض دایناسورها تلاش کرده اند. حتی اگر پذیرفته‌شده‌ترین نظریه مربوط به شهاب‌سنگ باشد، امروزه هنوز مناطق خاکستری وجود دارد. Futura-Sciences با Éric Buffetaut، دیرینه شناس، مصاحبه کرد تا کمی درباره این موضوع روشن شود.
حدود 66 میلیون سال پیش، دایناسورها از بین رفتند و تنها فرزندان ناچیزی از خود به جای گذاشتند. امروزه فقط پرندگان هستند که وارثان این غول‌ها هستند که بیش از 180 میلیون سال بر قاره‌ها و اقیانوس‌های کره زمین سلطنت کردند.
این انقراض دسته جمعی به عنوان بحران بیولوژیکی کرتاسه پسین یا بحران کرتاسه- سوم شناخته می شود. دلایل دقیق آن هنوز به درستی شناخته نشده است، اگرچه عموماً به عنوان نتیجه سقوط یک سیارک بزرگ یا فوران های آتشفشانی عظیم در جایی که امروزه Deccan Trapps Deckan نامیده می شود، ارائه می شود.
دو بلای طبیعی که در نتیجه با هم ترکیب می‌شدند تا همه گونه‌های دایناسورها را نابود کنند . اما آیا این انقراض به طور ناگهانی رخ داده است، همانطور که تصاویر ویرانی سیارک اغلب نشان می دهد، یا این انقراض در زمان بسیار طولانی تری انجام شد؟
برای محققان آکادمی علوم چین، اکنون دیگر هیچ شکی وجود ندارد. گزینه دوم واقع بینانه ترین خواهد بود. دایناسورها در واقع قبل از اینکه در نهایت از بین بروند، دچار انحطاط طولانی شده بودند.
اگر داده‌های دیرینه‌شناسی نشان می‌دهند که طی یک میلیون سال گذشته که پایان دوره کرتاسه است، دایناسورها هنوز در سرتاسر کره زمین حضور داشتند، نمی‌توانیم بگوییم که آنها در وضعیت بسیار خوبی بودند! در واقع به نظر می‌رسد که جمعیت آن‌ها دیگر چندان متنوع نبوده است، و این خیلی قبل از سقوط سیارک Chicxulub Chicxulub .
این توسط محققان چینی در مقاله ای که در مجله PNAS منتشر شده است، گزارش شده است. برای رسیدن به این نتیجه، آنها بیش از 1000 فسیل تخم دایناسور را که در مرکز چین یافت شده بودند، به تفصیل مطالعه کردند که مربوط به دو میلیون سال گذشته قبل از انقراض کامل دایناسورها بود. در حالی که این منطقه به دلیل فراوانی فسیل‌ها و تعداد زیادی گونه‌های موجود شناخته شده است، محققان نشان می‌دهند که این دوره (68.2- تا -66.4 میلیون سال پیش) با کاهش شدید تنوع جمعیت دایناسورها مشخص شده است.
تخم های یافت شده در واقع فقط از سه گونه مختلف هستند: Macroolithus yaotunensis ، Elongatoolithus elongatus و Stromatoolithus pinglingensis . دو تا از این گونه ها اویراپتورها هستند، دایناسورهای کوچک بدون دندان مجهز به منقار که مطمئناً برای شکستن پوسته تخم مرغ برای خوردن آنها استفاده می شود. گونه سوم یک گیاهخوار گیاهخوار از خانواده Hadrosaur است که با نوک اردک پوشیده شده است. علاوه بر این، تعدادی استخوان تیرانوزور نادر تیرانوزور و سوروپود سوروپود نیز در این منطقه یافت شده است. این فقر غیرعادی تنوع زیستی دایناسورها در طول میلیون سال گذشته قبل از انقراض کامل در آمریکای شمالی نیز مشاهده شده است و نشان می دهد که دایناسورها قبلاً در اواخر دوره کرتاسه در آستانه انقراض جهانی بودند.
دلایل این کاهش طولانی هنوز به خوبی شناخته نشده است. از جمله، تغییر اقلیم ، شاید در ارتباط با تکه تکه شدن شدید قاره ای که در آن زمان در حال وقوع است ، تغییر زنجیره غذایی زنجیره غذایی با شروع تسلط گیاهان گلدار بر مخروطیان، یا صرفاً پیامدهای آن. تنوع بیش از حد گونه ها ما نباید نقش اصلی فوران های آتشفشانی فوران های آتشفشانی تله های دکن را در این دوره فراموش کنیم. این اپیزود آتشفشانی با قدر خارق العاده، فعال از 68- میلیون سال پیش، منجر به تغییرات آب و هوایی و محیطی قابل توجهی می شود، که جمعیت دایناسورهایی را که بیشترین سازگاری را با محیط خود دارند و حساس ترین به تغییرات اکوسیستم هستند، بی ثبات می کند.
سیارک Chicxulub، که تاریخ سقوط آن به 66 میلیون سال پیش می‌رسد، می‌توانست تنها نقشی بر روی کیک باشد و در نهایت جمعیتی را که چندین میلیون سال در رنج و عذاب بودند، ویران کند.
دایناسورها در تصور جمعی، آنها ارباب بلامنازع زمین زمین ما بودند. تا اینکه یک شهاب سنگ می آید تا به سلطنت آنها پایان دهد. اما محققان اکنون مطالعه جدیدی از سوابق فسیلی ارائه می دهند. آنها دایناسورهایی را نشان می دهند که قبلاً قبل از فاجعه رو به زوال بودند. به ویژه بر تغییرات آب و هوایی ناگهانی دلالت می کند. فابین کاندامین، محقق CNRS در مؤسسه علوم تکاملی در مونپلیه، توضیح می‌دهد که چگونه تیمش به این نتیجه‌گیری‌ها رسیده است، که بحث را دوباره برانگیخته است.
مقاله توسط Nathalie Mayer Nathalie Mayer منتشر شده در 4 ژوئیه 2021/em>
۶۶ میلیون سال پیش، یک شهاب سنگ با قطر بیش از ده کیلومتر، آسمان زمین ما را روشن کرد. او مسابقه خود را در کنار شبه جزیره یوکاتان در مکزیک به پایان رساند. پایان دادن به سلطنت دایناسورها فابین کوندامین، محقق CNRS در موسسه علوم تکاملی در مونپلیه، "زمان بد" را برای ما نظر می دهد. "چون برخورد در یک دنیای تحت فشار رخ می دهد. جهانی که در حال تجربه تغییرات جهانی در پوشش گیاهی، آب و هوا و سطح دریا است . دنیایی که دایناسورها در آن حال خوبی نداشتند. »

انقراض دایناسورها: هویت مقصر به طور رسمی توسط دانشمندان مشخص شده است

همینطور ببینید
انقراض دایناسورها: هویت مقصر به طور رسمی توسط دانشمندان مشخص شده است
در هر صورت، این نتیجه کاری است که او به تازگی با یک تیم فرانسوی-انگلیسی-کانادایی انجام داده است. نتیجه گیری بر اساس واقعیت ها شواهد مستقیم از سوابق فسیلی. شواهدی از حضور گونه های خاص در یک زمان معین، در یک مکان معین. پس از آن محققین تخمین هایی از میزان شکل گیری یا سرعت انقراض گونه ها انجام دادند. با تشکر از یک روش پیچیده مدل‌سازی آماری که امکان محدود کردن سوگیری‌های مرتبط با کاستی‌های ثبت را فراهم می‌کند. با این حال، «با دانشی که به انباشته شدن ادامه می‌دهد، ما از نتیجه‌گیری‌های متفاوت در عرض چند سال مصون نیستیم. فابین کاندامین اشاره می کند که این نیز علم است .
اما در این میان به این نتیجه گیری معروف بازگردیم. چون هنوز چیزی برای غافلگیری دارد. زیرا تا آن زمان، کاملاً پذیرفته شده بود که در اواخر دوره کرتاسه، گروه های دایناسورها نسبتاً مرفه بودند. اینکه آنها در حال تنوع بودند و راه حل هایی برای پر کردن جایگاه های مختلف پیدا می کردند. با این حال، این کاملا برعکس است که امروزه محققان پیشنهاد می کنند.
حدود 10 میلیون سال قبل از سقوط شهاب سنگی که باعث انقراض دایناسورها شد، سرعت ظهور گونه های جدید (منحنی آبی) کاهش و انقراض (منحنی قرمز) به شدت افزایش یافت. آنچه منجر به کاهش سریع تعداد گونه های دایناسورها (منحنی سیاه) در این دوره می شود. © Fabien Condamine، ISEM، CNRS
 
اوج تنوع را در میان دایناسورها – یا حداقل شش خانواده اصلی تحت مطالعه – حداقل 10 میلیون سال قبل از انقراض آنها شناسایی کردیم. فابین کاندامین توضیح می‌دهد که بین این قله و سقوط شهاب‌سنگ در شبه‌جزیره یوکاتان، کاهش قابل توجهی در تنوع گونه‌ای مشاهده کردیم – تعداد گونه‌ها را بدانید. ما به دنبال روشن کردن پویایی تنوع دایناسورها قبل از درک عواملی بودیم که در بلندمدت بر آن تأثیر می گذاشتند. ما انتظار کاهش را نداشتیم. فقط در داده ها برای ما ظاهر شد. »
زمانی که این کاهش بدیهی تلقی شد — اگر علم بتواند در چنین مرحله ای چیزی را بدیهی تلقی کند … — محققان رویکردی یکپارچه شامل ده ها علت احتمالی را اتخاذ کردند. در میان آنها، علل غیرزیست غیرزیست نامیده می شود که به محیط فیزیکی فیزیکی که دایناسورها در آن تکامل یافته اند، مانند دما ، سطح دریا یا تکه تکه شدن قاره مرتبط است. زیرا در آن زمان، زمین ما در حال گذر از تغییرات تکتونیکی زیادی بود. محققان همچنین علل به اصطلاح زیستی را بررسی کردند. بنابراین تغییرات در سطح پوشش گیاهی مشاهده شد.
فابین کاندامین توضیح می دهد : "این لحظه ای است که گیاهان گلدار تسخیر مخروطی ها را گرفتند ." یکی دیگر از علل زیستی احتمالی که شاید تعجب آورتر باشد، تنوع ذاتی دایناسورها است. «تنوع خاص یک گروه بر تنوع گونه ها تأثیر می گذارد. ما در مورد وابستگی به تنوع صحبت می کنیم. با متنوع شدن گروه، فرصت های کمتری برای تشکیل یک گونه وجود دارد زیرا سوله های اصلی پر شده اند. این گروه راه حل های کمتری برای پر کردن جایگاه های جدید پیدا می کند. نوعی رقابت برای منابع آغاز می شود تا چرا که نه، منجر به کاهش می شود. »
هنگامی که گیاهان گلدار تسخیر مخروطی ها را گرفتند، دایناسورها نتوانستند با آنها سازگار شوند. محققان همبستگی‌های منفی پیدا کردند که نشان می‌دهد این تغییر به دایناسورها آسیب رسانده است. © Elenarts, fotolia
 
در نهایت، محققان از کار خود، دو علت را که به شدت بر روند انقراض گونه‌ها تأثیر می‌گذارند، کشف می‌کنند. اول، دمای کره زمین است که در طول دوره به شدت کاهش می یابد. حدود 7 درجه سانتی گراد می توان تصور کرد که دایناسورها که حیواناتی از گرما هستند، فقط اندکی تحت تأثیر قرار می گیرند. اما فابین کاندامین می‌گوید: «ما مشاهده می‌کنیم که در نهایت به نظر می‌رسد دایناسورها تا حد زیادی به دمای محیطشان وابسته بوده‌اند» .
آیا میدانستید؟
دایناسورها به اصطلاح حیوانات مزوترمال بودند. بین مارمولک ها، لاک پشت ها و کروکودیل ها که برای انجام فعالیت های بیولوژیکی خود به دمای محیط وابسته هستند و ما پستانداران و پرندگانی که دمای بدن خود را ایجاد می کنیم، در نیمه راه بیندیشید.
یکی دیگر از دلایل شناسایی شده زوال دایناسورها حدود 10 میلیون سال قبل از انقراض آنها: کاهش تنوع دایناسورهای گیاهخوار. «این یک منطق اکولوژیکی است. گونه های گیاهخوار بزرگ گونه های ساختاری هستند که تعادل یک اکوسیستم به آنها بستگی دارد. Ankylausaurs یا Triceratops احتمالاً نقش بزرگی در اکوسیستم کرتاسه داشته اند. هنگامی که این گونه ها شروع به کاهش کردند، احتمالاً به دلیل حساسیت بیشتر به تغییرات دما، سایر گیاهخواران و سپس گوشتخواران گوشتخوار دنبال شدند. این یک پدیده انقراض آبشاری است که به نظر می رسد در داده ها نشان داده شود. »

انقراض: حیوانات بزرگ گیاهخوار بیشتر از گوشتخواران در معرض خطر هستند

همینطور ببینید
انقراض: حیوانات بزرگ گیاهخوار بیشتر از گوشتخواران در معرض خطر هستند
با این حال، محقق در این نتیجه گیری محتاط است. زیرا وقتی گیاهخواران و گوشتخواران از هم جدا می شوند، "داده ها قدرت آماری خود را از دست می دهند" . برای تأیید همه اینها، بنابراین لازم است مطالعات به دایناسورهای بیشتری تعمیم داده شود. ما فقط روی شش خانواده کار کردیم. شناخته شده ترین. ادغام گروه هایی از نیمکره جنوبی نیمکره جنوبی ضروری است، اما موارد ثبت کمتر ارائه شده است. ما همچنین باید به تیتانوسورها نگاهی بیندازیم – که جزو سنگین‌ترین حیواناتی هستند که تا به حال روی زمین راه رفته‌اند. آنها ممکن است داستان کمی متفاوتی را برای ما تعریف کنند. به هر حال، به نظر می رسد بحث دوباره زنده شده است …
برآورد دقیق‌تر از ظهور و نرخ ناپدید شدن گونه‌های دایناسورها ده‌ها میلیون سال قبل از بحران کرتاسه-سوم نشان می‌دهد که این حیوانات جذاب رو به زوال بوده‌اند. می توان در مورد این واقعیت حدس زد که دیر یا زود، آنها به ناچار جای خود را به پستانداران خواهند داد.
مقاله توسط Laurent Sacco Laurent Sacco منتشر شده در 20/04/2016
اسکلت تی رکس در موزه تاریخ طبیعی فیلد، شیکاگو، ایالات متحده آمریکا. تعداد گونه های دایناسورهای گوشتخوار با سرعت کمتری نسبت به ساروپودها در دوره کرتاسه کاهش یافت. © Terence Faircloth, Flickr, CC by-nc-nd 2.0
 
برای دهه‌ها، فرضیات در مورد ناپدید شدن یکی از موفق‌ترین گروه‌های حیوانات در تکامل زندگی وجود داشت: دایناسورها . از گیاهانی که سمی شده‌اند تا پستاندارانی که تخم‌هایشان را می‌خورند، تا تغییرات آب و هوایی ناشی از رگرسیون‌های دریایی، تقریباً همه چیز اتفاق افتاده است. در نهایت فرضیه فوران‌های منشأ تله‌های دکن و برخورد یک جرم آسمانی در مبدأ اختربلم Chicxulub است که در ابتدای دهه نود خود را بر جلوی صحنه تحمیل کرد.
با این حال، مقاله ای که توسط گروهی از دیرینه شناسان دیرینه شناس در Pnas منتشر شده است، این تصویر را پیچیده کرده است. آنها از انباشت داده های کشف شده در آرشیوهای زمین شناسی زمین استفاده کردند و به لطف تکنیک های پیچیده تحلیل آماری، توانستند سرعت ظهور گونه های جدید و ناپدید شدن آنها را در طول 50 میلیون سال قبل از این تاریخ تخمین بزنند. بحران معروف کرتاسه – سوم که حدود 66 میلیون سال پیش رخ داد.
با کمال تعجب، نشانه‌هایی از پیری ظاهر شد، زیرا تعادل کل کاهش پیوسته در تنوع گونه‌های دایناسورها را نشان می‌دهد که بیشتر در مورد علف‌خواران گردن دراز مشخص است. بنابراین، چیزی در حال حاضر در حال تضعیف این حیوانات و خلع آنها از بیوسفر بیوسفر بود، حتی اگر ما هنوز ندانیم چه چیزی. فوران‌های بازالتی بازالتی و برخورد یک جرم آسمانی ممکن است برای آن‌ها کشنده بوده باشد زیرا ده‌ها میلیون سال پیش رو به زوال بوده‌اند.
 
مقایسه و نکات
فنی
فنی
تلویزیون هوشمند Polaroid: به لطف این طرح خوب French Days، 130 یورو صرفه جویی کنید
فنی
نرم افزار
روزهای آخر: آفیس 2021 و مایکروسافت ویندوز 10 را با قیمتی مضحک دریافت کنید!
فنی
فنی
PC Gamer: قیمت Acer Nitro در سقوط آزاد در Cdiscount
فنی
پروژکتور led
نورافکن های LED در حال آزمایش – اینجا را ببینید!
خانه
واشر فشار
برنده مقایسه واشر فشار ما
توسط مورگان گیلارد
را 22 سپتامبر 2022
به طور خلاصه
مقایسه و نکات
فنی
فنی
تلویزیون هوشمند پولاروید: به لطف این طرح خوب روز فرانسوی، 130 یورو صرفه جویی کنید
فنی
نرم افزار
روزهای آخر: آفیس 2021 و مایکروسافت ویندوز 10 را با قیمتی مضحک دریافت کنید!
فنی
فنی
PC Gamer: قیمت Acer Nitro در سقوط آزاد در Cdiscount
فنی
پروژکتور led
نورافکن های LED در حال آزمایش – اینجا را ببینید!
خانه
واشر فشاری
برنده مقایسه واشر فشار ما
انتخاب از
نوشتن
سیاره
بریتنی
سواحل شمال فرانسه با پاراگلایدر
مقاله
سیاره
اقیانوس
موجودات عجیب، نرم و آبی رنگی در اعماق اقیانوس کشف شدند
مقاله
سیاره
حیوانات
ستاره راک است یا سوسک؟
مقاله
سیاره
گرم شدن کره زمین
ژئومهندسی برای خنک کردن قطب ها؟ "هیچ یک اقلیم شناس فکر نمی کند این ایده خوبی است"
مقاله
سیاره
زمين شناسي
Exploratorium: کشف شراب آتشفشانی
مقاله
سیاره
حیوانات
سگ ها دنیا را چگونه می بینند
مقاله
سیاره
آلودگی
آلوده ترین شهرداری های فرانسه کدامند؟
مقاله
سیاره
تنوع زیستی
فرانسه یکی از کشورهای اروپایی است که بیش از همه سرزمین خود را تخریب می کند
مقاله
فرهنگ را منتقل کند
قدیمی ترین حرفه در جهان است
برای دریافت آخرین اخبار ما یک بار در روز در خبرنامه روزانه مشترک شوید.
مقالات Nos
همچنین بخوانید
سیاره
زمين شناسي
سیارکی که دایناسورها را کشت، سونامی بسیار قدرتمندی ایجاد کرد که "موج های غول پیکر" در کف اقیانوس بر جای گذاشت.
اخبار
19/07/2021
سیاره
دایناسور
ناپدید شدن دایناسورها: زمین قبلاً تحت فشار گرمایش جهانی و اقیانوس های اسیدی قرار داشت
اخبار
16/12/2019
سیاره
دیرینه شناسی
چگونه زندگی پس از مرگ دایناسورها از سر گرفته شد
اخبار
2019/10/28
سیاره
دایناسور
تحقیق در مورد ناپدید شدن دایناسورها
مورد
21/09/2003
سیاره
دیرینه شناسی
پیام دایناسورها
مورد
1395/11/14
سیاره
دیرینه شناسی
آیا می توانیم دایناسورها را مانند پارک ژوراسیک احیا کنیم؟
پاسخ سوال
29/06/2019
سیاره
طبیعت
آیا دایناسورها موجوداتی اجتماعی بودند؟
پاسخ سوال
12/04/2011
سیاره
طبیعت
دایناسورها: چند گونه مختلف وجود داشت؟
پاسخ سوال
10/04/2011
لینک های خارجی
همچنین ببینید
چه حیواناتی از دایناسورها جان سالم به در بردند
آلودگی چه اثرات زیست محیطی دارد
آیا کرم های خاکی چشم دارند
سرد شدن آب و هوای جهانی در چند سال آینده
ناپدید شدن دایناسورها
چرا سیاه پوستان دست سفید دارند
سیاه پوستان داغ تر از سفیدپوستان هستند
چرا مردم نورس چشم آبی دارند
کلید واژه ها
ناپدید شدن
کریس کی تی
گونه ها
کرتاسه
دوره سوم
Sauropode
دکن
Chicxulub
تأثیر
رگرسیون دریایی
انقراض
Pnas
گیاهخواران
تنوع بخشی
تخم دایناسور
زوال دایناسورها
تعاریف مرتبط
بیایید الهام بخش آینده باشیم
بیایید الهام بخش آینده باشیم
©2001-2022 Futura-sciences
کلیه حقوق محفوظ است – Madeinfutura Group

source

source

توسط funkhabari