از وقایع تاریخی تا نبردهای فانتزی
بازی‌های استراتژی موبایلی در طول یک دهه گذشت، تبدیل به بخشی جدایی ناپذیر از دنیای بازی‌های ویدیویی شده‌اند و نمی‌توان تاثیر آن‌ها را در صنعت بازی‌های موبایلی نادیده گرفت. عناوین بزرگی که با انقلاب کلش آف کلنز، یکی پس از دیگری وارد میدان نبرد شدند و ثابت کردند که بازی‌های استراتژی موبایلی نیز می‌توانند جذاب باشند. چیزی‌که بازی‌های استراتژی موبایلی را جذاب می‌کرد، نحوه روایت گیم‌پلی و استفاده حداقلی از تمامی ظرفیت‌های پلتفرم موبایل بود. ما با بازی‌های خوش‌ساختی طرف بودیم که به زیباترین شکل ممکن، نمایشی عالی از المان‌های خلاقانه را به تصویر کشیده بودند.
از زمانی که کلش آف کلنز در سال ۲۰۱۲ انتشار پیدا کرد، تاکنون بازی‌های استراتژی موبایلی فرصتی طولانی برای پیشرفت داشته‌اند و ما با عناوین شاهکار متعددی سر و کار داشته‌ایم. عناوینی جذاب که شما را راهی دنیای خدایان یونانی می‌کردند و نیم‌نگاهی به جنگ‌های تاریخی داشته‌اند. بنابراین در این مطلب همراه ویجیاتو باشید تا باهم سری به دنیای جذاب استراتژی‌های موبایلی بزنیم و ماجرای خودمان را شروع کنیم و ۱۲ مورد از برترین عناوین جایگزین بازی کلش آف کلنز را روی پلتفرم موبایل به شما معرفی کنیم.
به جرات می‌توان بازی Civilization Revolution 2 به عنوان یکی از بهترین عناوین استراتژی موبایلی معرفی کرد. بازی شاهکاری به تمام معناست و گیم‌پلی بخش تک نفره بازی، بقدری عمیق و پرجزئیات طراحی شده است که شما عملا متوجه گذر زمان نخواهید شد. ساده بگویم، Civilization Revolution 2 به شما اجازه خواهد داد تا تاریخ بشریت را یکبار دیگر، اما این‌بار به دست خودتان رقم بزنید و در تاریخ؛ پیش بروید.
شما اجازه انجام هرکاری را در دنیای بازی دارید. نیروهای خودتان را پیش ببرید و سلطه نظامی خودتان را برقرار کنید. شما می‌توانید دیکتاتوری سخت‌گیر یا قهرمانی شجاع باشید. مشخص کننده روند داستان و گیم‌پلی بازی، خودتان هستید. بانک جهانی بسیازید و سازمان ملل خودتان را راه اندازی کنید. همه‌چیز در بازی حول محور شما جریان دارد. بنابراین حواستان را خوب جمع کنید، زیراکه اینجا هیچ راه بازگشتی وجود ندارد و برای موفقیت در این دنیای بزرگ، این شما هستید که مرز بین شجاعت و حماقت را مشخص می‌کنید.
دانلود برای اندروید
دانلود برای iOS
بازی DomiNations یکی دیگر از عناوین استراتژی جذاب موبایلی است که در طول چندسال اخیر، طرفداران بسیاری نیز پیدا کرده. بازی از شما می‌خواهد تا تمدن خود را از اولین روزهای تاریخ بشریت شروع کنید و آن را تا زمان حال ادامه دهید. هر بار که به عصر جدیدی وارد می‌شوید، تمدن شما نیز ارتقا پیدا می‌کند و فناوری‌های پیشرفته‌تری در اختیار شما قرار خواهند گرفت.
اولین کار در بازی DomiNations، انتخاب کشوری برای رهبری و کنترل آن است تا بتوانید خط زمانی و تمدن خودتان را از آنجا شروع کنید. گیم‌پلی کلی بازی به این انتخاب شما بستگی دارد و بازی دست شما را در کنترل و استفاده از استراتژی‌های مختلف جهت پیشبرد اهدافتان، کاملا باز گذاشته است. برخی از کشورها در بازی تمایل بیشتری به استراتژ‌ی‌های نظامی دارند و نقاط قوت آن‌ها، در همین قدرت تهاجمی و نظامی آن‌ها خلاصه شده است. اما برخی دیگر، ترجیح می‌دهند که تمامی ظرفیتشان را در مکانیزم‌های اقتصادی خلاصه کنند. بنابراین شما باید حواستان به تصمیم‌هایتان باشد.
دانلود برای اندروید
دانلود برای iOS
سر و کله زدن با گروه Blackguard و دفاع از جزایر سرسبز، المانی نیست که بتوان به همین راحتی آن را پیدا کرد. شاهکارهای سوپرسل تنها به کلش رویال و کلش آف کلنز محدود نمی‌شوند. Boom Beach یکی دیگر از عناوین استراتژی شاهکار است که توسط استودیوی خوش‌نام سوپرسل ساخته شده و پایبند به ریشه‌های اصلی بازی‌های آن‌هاست.
اتحاد و همکاری با دیگر بازیکنان و پیدا کردن متحدانی بومی برای پیشبرد اهداف بازی و مقاومت در مقابل افراد Blackguard و Dr. T کلید موفقیت شما در بازی است. Boom Beach به بهترین نحوه ممکن، استراتژی‌های شما را به چالش می‌کشد و از شما می‌خواهد که در پیاده سازی آن؛ خلاق باشید. کارگروهی و همکاری با دیگر بازیکنان، اولویت اول بازی است و همین مکانیزم جذاب، فضای Boom Beach را رقابتی‌تر کرده و شما می‌توانید حساب ویژه‌ای روی این بازی باز کنید.
دانلود برای اندروید
دانلود برای iOS
قرار نیست که در این لیست تنها خودمان را محدود به عناوین واقع‌گرایانه با تم‌های تاریخی و نظامی کنیم. گاهی بد نیست که فارغ از تمامی محدودیت‌های منطقی، مسیر فانتزی خودمان را طی کنیم و تبدیل به ژنرالی شجاع برای رهبری سربازانمان شویم. Castle Clash: Guild Royale یکی از معدود عناوین استراتژی موبایلی است که به خوبی تجربه‌ای جذاب را از یک عنوان استراتژی موبایلی با تمی فانتزی را پدید آورده. انعطاف پذیری یکی از بارزترین ویژگی‌های Castle Clash: Guild Royale است و بازی اجازه می‌دهد که آزادانه وقتتان را صرف پیشبرد اهداف بازی شوید. اما در این راه شما تنها نیستید و بازیکنان بسیاری شما را همراهی خواهند کرد. بازیکنانی ممکن است دوستی برای قوی‌تر شدنتان باشند و یا دشمنی خشمگین که رویای نابودی شما را در سر دارند.
بازی تنوع خوبی در طراحی سربازان و قهرمانان فانتزی دارد. هرچقدر که قهرمانان بیشتری پیدا کنید، طبعا قوی‌تر خواهید شد و ارتقای آن‌ها نیز؛ می‌تواند شما را تبدیل به بازیکنی شکست ناپذیر کند. سیستم ارتقای بازی نیز خوب طراحی شده است و Castle Clash: Guild Royale گاها شما را به چالش می‌کشد. چالش‌هایی که می‌توانند شما را واقعا درگیر کنند.
دانلود برای اندروید
دانلود برای iOS
ترکیبی از نیروها و سربازان مختلف برای پیشروی در بازی تمامی آن‌چیزی هستند که گیم‌پلی بازی Dawn of Titans را تشکیل داده‌اند. Dawn of Titans تنها تجربه‌ای تفننی از یک بازی استراتژی روی پلتفرم موبایل نیست! بلکه جزئیات بی‌شمار بازی و استراتژی‌های مختلف آن، می‌تواند تجربه‌ای فوق‌العاده از آنچه که ما از یک بازی استراتژی انتظار داریم؛ باشد. بازی مکانیزم‌های تصمیم‌گیری و مدیریتی متعددی را پیش روی شما خواهد گذاشت و از شما می‌خواهد که امپراطوری خودتان را به بهترین نحوه شکل دهید. اگر به دنبال جایگزینی عالی برای کلش آف کلنز هستید، Dawn Of Titans می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌های شما در این لیست باشد.
دانلود برای اندروید
دانلود برای iOS
بازی Gods of Olympus یکی از خلاقانه‌ترین عناوین موبایلی است که پای خدایان و اساطیر یونانی را به دنیای بازی‌های استراتژی باز کرده و داستان‌های دوست‌داشتنی خودش را روایت می‌کند. بازی تنوع خوبی از اساطیر یونانی را در اختیار بازیکنان قرار می‌دهد و شما برای استفاده از خدایان یونانی، باید کوئست‌ها و ساختمان‌های منحصر به فرد آن‌ها را بسازید. مانند هربازی استراتژی دیگری، Gods of Olympus نیز کلید موفقیت خودش را در تعامل با دیگر بازیکنان و کار گروهی می‌بیند.
برخلاف دیگر بازی‌های استراتژی موبایلی، Gods of Olympus نمی‌خواهد که شما را درگیر ریخت و پاش‌های اضافی کند و صرفا تلاش می‌کند که تجربه‌ای سرگرم‌کننده باشد. تلاشی که به خوبی نیز عمل کرده و Gods of Olympus را تبدیل به یکی از بهترین عناوین استراتژی موبایلی کرده است.
دانلود برای اندروید
دانلود برای iOS
اجازه دهید که لیستمان را با یکی از بهترین عناوین استراتژی موبایلی پایان دهیم. بازی Empires Mobile عنوانی استراتژی با المان‌های فانتزی است که تنوع فوق‌العاده‌ای از نژادهای مختلف را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. گرافیک بازی واقعا عالی طراحی شده و رنگ‌ها در آن، خودشان را بیش از بیش نشان می‌دهند. هرنژاد در بازی استراتژی و مکانیزم‌های منحصر به فرد خودش را دارد و شما می‌توانید با توجه به سبک بازیتان به سراغ یکی از این نژادها بروید.
از طرفی بازی این قابلیت را به شما می‌دهد که استراتژی‌هایتان هر لحظه‌ای که دلتان می‌خواهد تغییر دهید و این موضوع آزادی عمل شما و فضای رقابتی بازی را جذاب می‌کند. اگر دلتان یک بازی استراتژی تمام عیار می‌خواهد، Empires Mobile گزینه‌ای عالی برای شماست.
دانلود برای اندروید
دانلود برای iOS
هرچند که بسیاری از شما ممکن است که معتقد باشید که دوران بازی‌های استراتژی به پایان راهشان رسیده‌اند، اما بازهم وقتی صحبت از تجربه یک بازی دوست داشتنی می‌شود، می‌توان انتظارات بسیار بالایی از این سبک از بازی‌ها داشت. عناوین استراتژی هرچند که در طی یک دهه اخیر دچار پسرفت‌های بسیار دلسردکننده‌ای شده‌اند، منتهی با تمام این توضیحات، بازهم می‌توان در دنیای این بازی‌ها عناوینی را پیدا کرد که بی‌پروا جذاب و دوست داشتنی هستند. بنابراین بهتر است که ما در لیست برترین عناوین جایگزین بازی کلش آف کلنز، سری به عنوان خارق‌العاده Company of Heroes نیز بزنیم.
این بازی استراتژی یک عنوان خارق‌العاده از سال ۲۰۰۶ است. اولین نسخه از این بازی برای کامپیوترهای شخصی توسعه پیدا کرد و بقدری موفقیت‌آمیز بود که استودیوی سازنده آن، یعنی تیم Relic Entertainment این بازی را با همکاری با استودیوی دوست داشتنی Feral Interactive برای پلتفرم موبایل نیز پورت کرد. Company of Heroes یک بازی استراتژی با المان‌ها و مکانیزم‌های Real-Time Strategy است که داستان نبردهای تاریخی در دوران جنگ جهانی دوم را روایت می‌کند. بنابراین اگر طرفدار تجربه یک بازی استراتژی جذاب موبایلی با کیفیتی کنسولی هستید، نباید این بازی موبایلی فوق‌العاده را از دست بدهید.
دانلود برای اندروید
دانلود برای iOS
غیرممکن است که ما به سراغ لیستی از برترین عناوین پلتفرم موبایل برویم و صحبت از نمایندگان استودیوی گیم‌لافت به میدان نیاید. این استودیو موبایلی بدون شک یکی از بزرگ‌ترین بازی‌سازهای پلتفرم موبایل است که فرنچایزهای بزرگی مانند سری بازی‌های ریسینگ آسفالت، و یا حتی Modern Combat را در کارنامه خودش جای داده است. منتهی درست در سال ۲۰۱۵ بود که این استودیو یکی از بزرگ‌ترین و خلاقانه‌ترین عناوین استراتژی پلتفرم موبایل را معرفی کرد. March of Empires یک بازی استراتژی کمترشناخته‌شده از استودیوی گیم‌لافت است که پتانسیل‌های به شدت بالایی برای سرگرم کردن مخاطبانش دارد.
March of Empires داستانی مرموز و دراماتیک از دوران نبرد جنگ‌های صلیبی است و شما را راهی قرن‌ها پیش می‌کند. این بازی حتی پایش را نیز درازتر از گلیمش می‌کند و سعی کرده که با استفاده از المان‌های MMO – نقش آفرینی؛ یک بازی جذاب موبایلی باشد. همچنین موسیقی‌متن و جلوه‌های صوتی این بازی نیز جزو دیگر دلایلی هستند که March of Empires لایق بودن در این لیست کرده‌اند.
دانلود برای اندروید
دانلود برای iOS
دنیای اساطیری سرزمین‌های اسکاندیناوی همیشه دنیایی مرموز و ناشناخته برای گیمرها بوده است. در طی تمامی این سال‌ها بازی‌سازهای بسیاری قدم در راه به تصویر کشیدن این اساطیر داشته‌اند و در این بین؛ بازی موبایلی Bad North یکی از خلاقانه‌ترین عناوینی است که تاکنون ساخته‌ شده. این بازی دست‌پخت استودیوی مستقل سوئدی به نام Plausible است که در سال ۲۰۱۸ در ابتدا برای کامپیوترهای شخصی؛ کنسول نینتندو سوئیچ و همچنین کنسو‌ل‌های نسل هشتمی توسعه پیدا کرد. منتهی این بازی به یک‌باره بقدری محبوب شد که تیم Plausible را مجبور به پورت این بازی برای پلتفرم موبایل در سال ۲۰۱۹ نیز کردند.
داستان بازی حول‌محور افرادی جریان دارد که باید در مقابل نیروهای شیطانی مقاومت کنند. پادشاه سرزمین Bad North به دست همین نیروها کشته شده است و طبیعتا خبری از ناجی برای مردم این قلمرو نیست. شما باید در این بازی، افرادتان را فرماندهی کنید و نیروهایتان را در محیط کوچک نقشه بازی؛ بطوری تقسیم کنید تا همه افراد بتوانند آنطوری که انتظار می‌رود، عمل کنند. همچنین نباید ساده از کنار موسیقی‌متن و جلوه‌های صوتی این بازی نیز گذشت که باعث جذابیت هرچه بیشتر بازی موبایلی Bad North شده‌اند.
دانلود برای اندروید
دانلود برای iOS
آیا تا به حال دوست داشته‌اید که به عنوان یک پادشاه تاریخی و شخصیت باستانی قلمروی خودتان را بسازید؟ این دقیقا همان کانسپت و ایده‌ای است که بازی موبایلی Rise of Kingdoms: Lost Crusade آن را برایتان به تصویر کشیده. این بازی یکی از محبوب‌ترین عناوین چندسال اخیر پلتفرم موبایل است که به بهترین شکل ممکن تصویری زیبا از دنیای یک بازی استراتژی را به تصویر کشیده است. شما در دنیای این بازی موبایلی باید نیروهایتان را ارتقا دهید و قلمروی خودتان را در دنیایی فانتزی؛ پایه‌گذاری کنید.
همچنین یکی از جمله برترین چیزهایی که سبب محبوبیت این بازی موبایلی شده، این است که در دنیای بازی موبایلی Rise of Kingdoms: Lost Crusade شما می‌توانید چندین تمدن باستانی را در نظر بگیرید و تاریخ را یک‌بار دیگر به دستان خودتان بنویسید. هر تمدن تاریخی در دنیای Rise of Kingdoms: Lost Crusade ویژگی‌های مختلفی دارند و از سربازان، فرماندهان و نهایتا معماری خاص خودش برخوردار است و همه‌چیز دست به دست هم داده تا Rise of Kingdoms: Lost Crusade جایگزینی مناسب برای بازی کلش آف کلنز روی پلتفرم موبایل باشد.
دانلود برای اندروید
دانلود برای iOS
غیرممکن است که صحبت از بازی‌های استراتژی موبایلی باشد و حرفی Stronghold Kingdoms از بازی به میدان نیاید. Stronghold Kingdoms دست‌پخت موبایلی استودیویی بزرگی به نام Firefly است که در سال ۲۰۱۲ به عنوان اسپین‌آفی موبایلی از این فرنچایز منتشر شده است. این استودیو سازنده عناوینی چون فرنچایز جنگ‌های صلیبی است و می‌توان از این بازی به عنوان یکی از برترین عناوین استراتژی – MMO پلتفرم موبایل یاد کرد که هرکسی باید به سراغش برود.
دانلود برای اندروید
دانلود برای iOS
با بوم بیچ خیلی خاطره دارم❤
دور انداختن کلش مثل دوختن لایه اوزون اونم با نخ خیاطیه😐 فعلا کلش دست از سرمون بر نمیداره
جای وارکرافت ۳ و استار کرافت تو این لیست خالیه
زیاد شبیه کلش اف کلنز نبودن بیشترشون
میتونست تیتر باشه بهترین بازی های استراتژیک موبایل
پ.ن:مثل اینکه اشتپ زوم و همشون روی پلتفرم موبایل نیست
توقع داشتم که اتاق جنگ تو لیست باشه
من با این بازی بیشتر حال کردم تا کلش اف کلنز
چند تا ضعف داره که بخاطر این به آف کلنز نمیرسه( مثل پشتیبانی ضعیف و…)
ولی در کل بازی خوبیه
قرص آبی یا قرمز؟
بهترین سیستم گیمینگ با بودجه پایین

source

توسط funkhabari