استارلینک یک دروغ بزرگ به کاربران ایرانی
چند روز گذشته بیش از پیش شاهد اختلالات گسترده‌ی شبکه جهانی اینترنت در ایران بودیم. همچنین شاهد محدودست دسترسی بسیار از کاربران به شبکه‌های اجتماعی برون مرزی، وبسایت‌ها و حتی موتورهای جستجو در اینترنت همراه و بسیاری از ISPها بودیم که موجبات نارضایتی بسیاری از شهروندان را فراهم آورده است.
در این میان خبرهایی درباره ورود اینترنت ماهواره‌ای به ایران و همچنین رفع تحریم‌های دیجتال پخش شد. اخباری که صحت آن در میان تبلیغات و هیجانات اولیه به فراموشی سپرده شد. از این رو در این مقاله از ویجاتو قصد داریم به اینترنت ماهواره‌ای و صحت سنجی پیاده سازی و استفاده‌ی آن در ایران بپردازیم.
منظور از اینترنت ماهواره‌ای (Satellite Internet)، دریافت و ارسال داده‌های دیجیتال از طریق دیش‌های ماهواره است. در این روش اطلاعات دیجیتال از مبدا به وسیله‌ی دیش‌های کوچک به ماهواره‌های عظیم در حال چرخش بر مدار زمین ارسال و دریافت می‌شوند.
در عمل خروجی اینترنت ماهواره‌ای با اینترنت دریافتی از سایر شبکه‌ها تفاوتی نمی‌کند. با این حال مزیت اینترنت ماهواره‌ای در دسترس پذیری بالای آن است. به صورتی که هرکاربر می‌تواند با در دست داشتن تجهیزات سخت افزاری مروبط، به اینت شبکه دسترسی پیدا کند. با این حال همه چیز به همین سادگی نیست.
برخلاف تصور اینترنت ماهواره‌ای اصلا تکنولوژی جدیدی نیست. در واقع سال‌هاست که از این تکنولوژی برای برقراری ارتباط اینترنتی در مسیرهای صعب العبور، مناطق نظامی و یا کم‌جمعیت استفاده می‌شود. با این وجود دسترسی و استفاده به این شبکه به علت محدودیت سرویس دهندگان، تجهیزات گران قیمت و البته سیاست‌های منطقه‌ای پیش ازین چندان ممکن نبود.
چند سالی‌ست که کاربران شبکه‌های اجتماعی از در دسترس گرفتن اینترنت ماهواره‌ای در ایران صحبت می‌کنند. استار لینک (Starlink) یکی از بزرگترین سرویس‌های ارائه‌ی اینترنت ماهواره‌ای است که توسط شرکت SpaceX به مدیریت ایلان ماسک (Elon Musk)، توسعه داده شده است.
چندی پیش و در جریان اختلالات گسترده‌ی اینترنت در ایران (شهریور ۱۴۰۱) ایلان ماسک ادعا کرد که اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در اختیار کاربران ایرانی قرار خواهد گرفت. در ادامه‌ی این جریان «والی آدیمو» (Wally Adeyemo)، معاون وزیر خزانه داری آمریکا اعلام کرد که برخی از تحریم‌های تکنولوژی مربوط به ایران را لغو شده است، تا بدین صورت استارلینک در ایران قابل سرویس‌دهی باشد.
اما با وجود برداشته شدن تحریم‌ها از سوی آمریکا، همچنان دسترسی به اینترنت ماهواره‌ای ساده و در دسترس به‌ نظر نمی‌رسد. در ادامه به بررسی چالش‌های پیش روی اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران می‌پردازیم.
تجهیزات سخت افزاری برای دریافت اینترنت ماهواره‌ای اولین چالش پیش روی کاربران ایرانی است. برای دریافت و ارسال داده‌ها به ماهواره کاربران به تجهیزات ماهواره‌ای شامل دیش‌های مخصوص است. قیمت تجهیزات ارائه شده از سوی استارلینک حدود ۴۹۹ دلار است که با دلار امروز ارزشی بالای ۱۵ میلیون تومان خواهد داشت.
اما قیمت بالا تنها معضل تهیه این تجهیزات نیست. چراکه در حال حاضر این تجهیزات در ایران قابل تهیه نیستند. علاوه براین به جهت مدیریت اینترنت دریافتی به یک روتر مدرن نیاز است. روترهای معمول نیز قیمتی حداقل ۲ الی ۳ میلیون تومان دارند.
پیش از هرچیزی، بحث حقوقی اینترنت ماهواره‌ای در ایران مطرح می‌شود. از منظر قانون، دسترسی به اینترنت ماهواره‌ای در ایران نیازمند کسب مجوز از سوی شورای عالی فضای مجازی است. در غیر این صورت استفاده یا توسعه‌ی این دسته از تجهیزات جرم محسوب می‌شود.
از سوی دیگر با توجه به ماهواره‌ای بودن ارتباط از سمت این سرویس‌ها، امکان استفاده‌ی مخفیانه از این دسته تجهیزات ناممکن به نظر می‌رسد. ارتباطات ماهواره‌ای به سادگی قابل تشخیص و پیگیری هستند و می‌توانند کاربران ایرانی را با برخورد‌های سنگین قضایی روبرو کنند.
پیش از این عیسی زارع‌پور، ویز وقت ارتباطات از وجود موانع قضایی اینترنت ماهواره‌ای سخن گفته بود. همچنین تنها چند روز پس از برداشته شدن محدودیت‌های آمریکا برای ارائه‌ی سرویس استارلینک در ایران، وبسایت این سرویس در ایران فیلتر و از دست کاربران خارج شد.
ارائه اینترنت ماهواره‌ای نیاز به دریافت مجوز از ایران دارد و از طرف دیگر به دلیل ناقص بودن پوشش استارلینک، بعید می‌داند اینترنت ماهواره‌ای این شرکت به این زودی‌ها بتواند در ایران سرویس دهد.
با وجود چالش‌های پیش‌رو، دسترسی به اینترنت ماهواره‌ای در ایران در آینده‌ی نزدیک بعید به نظر می‌رسد. هرچند یرخی از تحریم‌های مربوط به تکنولوژی از سمت آمریکا کاهش یافته‌اند، اما محدودیت‌های داخلی مانع از دسترسی کاربران عادی به این تکنولوژی خواهند شد.
در پی جریانات اخیر و حواشی اینترنت ماهواره‌ای استارلینک، اپلیکیشن‌هایی بر سطح اینترنت دست به دست در حال گردش است. اپلیکیشن‌هایی که تحت عنوان استارلینک مدعی شده‌اند برای دسترسی کاربران ایرانی طراحی و عرضه شده‌اند.
متاسفانه عده‌ای سودجود با سواستفاده از ناآگاهی کاربران، اقدام به توزیع بدافزارهایی در غالب استارلینک نموده‌اند. نصب و توزیع این اپلیکیشن‌ها آسیب زا بوده و می‌تواند امنیت شما و داده‌های شخصی‌تان را به خطر بی‌اندازند.
در نظر داشته باشید که دریافت اینترنت ماهواره‌ای تنها از طریق اپلیکیشن گوشی و بدون کالیبره شدن با دیش‌های استارلینک ناممکن است. همچنین دریافت هر نوع فایل نصبی از منابع غیر رسمی می‌تواند خطرناک باشد. از این رو توصیه می‌شود از توزیع و نصب این اپلیکیشن‌های مشکوک جدا خودداری کنید.
اینترنت ماهواره‌ای استارلینک می‌تواند یک گزینه ی ایده آل برای مناطق با محدودیت‌ها شبکه باشد. با این حال دسترسی به این سرویس در ایران به واسطه‌ی چالش‌های فنی و قضایی پیش رو در آینده‌ی نزدیک عملا ناممکن است. علاوه براین دانلود اپلیکیشن‌های مدعی اینترنت استارلینک از منابع غیر رسمی می‌تواند امنیت اطلاعات دیجیتال شما را به خطر بی‌اندازد.
منظور از اینترنت ماهواره‌ای (Satellite Internet)، دریافت و ارسال داده‌های دیجیتال از طریق دیش‌های ماهواره است.
دسترسی به اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران به واسطه‌ی چالش‌های فنی و قضایی پیش رو در آینده‌ی نزدیک عملا ناممکن است.
میترسم کامنت بدم انتقاد کنم از مقاله بنم کنن
منظورم نویسنده مقاله است..
من کاملا مخالف نظر شما هستم چون برخی افراد الان هم در ایران از اینترنت استارلینک استفاده می‌کنند و اینکه توی مرز ایرن و ترکیه و ایران و آذربایجان دکل هایی به همین منظور نصب شده دکل های ۸۰۰ کیلومتری
پ.ن: اگر بنم نمی‌کنید یا کامنتم پاک نمیشه من کلا با این شیرین خانم مشکل دارم از دیسکورد تا مقاله هاشون البته این کامنت به این دلیل ننوشته شده
علی و برکته الله
باید اون شهرایی که توش ماهواره کار میذارن رو اول بگیرن بعد بذارنش اونجا با محافظ و همه چیز
خب چه قانونی چه غیر قانونی میشه دیش هارو وارد کرد ولی مشکل قیمت اشتراک ماهانه هست
ایلان ماسک جان شما برو شیشه‌ی ضد ضربه‌ت رو بساز کاری به ما نداشته باش
سلام خانم منظری خسته نباشید،ممنون بابت این مقاله کاربردی
اگه به صورت غیر قانونی و یا حتی قانونی هم وارد کشور بشه، امکان این وجود داره که بتونن رد سیگنال ش رو از وسایل ارتباطی ش بگیرن؟؟؟
مقاله مفیدی بود خانوم منظری، خسته نباشید❤️
مرسی شیرین بابت اطلاعاتت، تو این برهه زمانی که کلی دروغ و کلاه‌برداری هست این اطلاعاتو نیاز داشتیم 🔥
بله متاسفانه طی چند روز اخیر کاربرانی در شبکات تلگرام و وبسایت های متعدد از این حواشی دست به سوء استفاده زدند و از آگاهی کم برخی کاربران ایرانی استفاده کرده و بدافزار به ابزار های هوشمندشان وارد میکردند، این مقاله شما باعث شد خیلی از سوالات کاربران در زمینه اینترنت ماهواره ای در ایران حل بشه، ممنون از شیرین خانم بابت همچین مقاله کامل و بی نقصی👌
اخرین پله های امیدی که خراب شدند
به نظرم در شرایط کنونی واقعا به همچین مقاله ای جهت آگاه سازی نیاز بود
خسته نباشید شیرین خانم:)👍🏻
ولی ایلان ماسک گفته که تا یک سال دیگه ضمینه اتصال همه گوشی ها رو به استارلینک فراهم میکنه بدون ایجاد هیچ تغییر در گوشی ، آیا منظورش این که بدون نیاز به تجهیزات گوشی به اینترنت ماهواره ای وصل خواهد شد ؟
اینترنت استارلینک با وجود اینکه حدود ۷۰۰ ماهواره تا به حال به خاطرش به فضا فرستاده شده اما با این حال اینکه همین الان بخواد به کل جهان سرویس بده امکانش نیست و شاید تا پنج یا ده سال دیگه طول بکشه
تازه آقای ایلان ماسک قصد داره که ۱۲۰۰۰ ماهواره به فضا ارسال کنه که این کار خودش خیلی زمان بر و پر هزینه هست برای همین اینترنت استارلینک شاید تا پنج سال آینده به صورت درست حسابی فعال نشه و با وجود مشکلات فعلی ما این زمان بیشتر هم خواهد شد
این اینترنت با این قیمت برای مصرف شخصی خیلی به صرفه نیست و بیشتر به درد شرکت ها ، سایت ها ، سرور ها و… شلوغ می خوره
تازه خیلی از کشور ها زیر بنای اینترنت معمولی رو هم ندارن و با اینکه در این دوره خیلی پیشرفت داشتیم اما با این حال ۴.۵ میلیارد نفر در دنیا به اینترنت دسترسی ندارند و قطعاً نمیشه به همه جای دنیا به سادگی سرویس داد
با این حال تا فعال سازی کامل اینترنت استارلینک اتفاقات زیادی می تونه بی افته
مقاله بسیار جالبی بود
خسته نباشید خانم منظری
الان چندساله که قراره فیبر نوری همه گیر بشه؟
چندساله بخاطر یه VDSL صبر کردیم؟
چرا باید مجبور باشیم کلی پول هزینه ی اینترنت دکلی و P2P کنیم؟
تا کِی قراره با اینترنت TD LTE ناپایدار و ADSL مزخرف سر کنیم؟!
آیا به این سوالات پاسخ منطقی ای داده میشه؟
خیر!
استارلینک هم به دلایل سیاسی هرگز، هرگز، تکرار میکنم هرگز از شورای عالی مجوز فعالسازی نمیگیره
تشکر بابت مقاله
در زمان مناسبی این مقاله اومد
مشخصه که فعلا به اینترنت استارلینک دسترسی پیدا نمی کنیم
از همون اول معلوم بود که این وعده ای بیش نیست…
مقاله کامل و خوبی بود ممنون از خانم منظری
مقاله ای کاملا مناسب برای این زمان
خیلی نیاز به همچنین مقاله ای داشتم
ممنونم:)))))
غم‌انگیزترین مرگ‌ها
یک واعظ، سایبورگ و لوسیفر به بار می‌روند

source

توسط funkhabari