تیم تحریریه
رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور تهران بزرگ با اشاره به تاثیر سرعت بر کمیت جریمه صحبت با موبایل هنگام رانندگی گفت: گاهی اوقات سرعت خودرو می‌تواند منجر به صدور ۲ برگ جریمه برای خاطی شود.
سرهنگ علی اصغر شریفی رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور تهران بزرگ اظهار داشت: ۲۰ نوع تخلف رانندگی در کتاب قوانین راهنمایی و رانندگی وجود دارد که خاص است؛ نباید اینگونه باشد که اگر راننده‌ای تخلف کرد بعد از پرداخت جریمه، آن تخلف از کارنامه راننده پاک شود، زیرا یکسری تخلفات حادثه ساز است و نباید از کارنامه راننده پاک شود.
وی افزود: در ماده ۷ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی جدولی با محتوای ۲۰ نوع تخلف وجود دارد که می‌توان به سرعت، سبقت، لایی کشی، حرکات نمایشی، ورود ممنوع، عدم رعایت حق تقدم و صحبت با تلفن همراه حین رانندگی اشاره کرد.
رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور پایتخت تصریح کرد: وقتی که یک راننده با تلفن همراه صحبت می‌کند قطعا باید جریمه شود، ولی سرعت او می‌تواند در کمیت جریمه تاثیر گذار باشد.
سرهنگ شریفی گفت: اگر سرعت خودرو بالای ۶۰ کیلومتر باشد ۲ جریمه برای آن راننده صادر می‌شود؛ اولین جریمه برای رانندگی زیر ۶۰ کیلومتر حین صحبت با تلفن همراه است که نمره منفی به راننده تعلق نمی‌گیرد؛ جریمه صادره برای این راننده متخلف ۱۰۰ هزار تومان است.
وی ادامه دارد: اگر سرعت خودرو بالای ۶۰ کیلومتر باشد که معمولا در بزرگراه‌ها چنین وضعیتی است فردی که حین رانندگی با تلفن همراه صحبت می‌کند علاوه بر دریافت برگه جریمه ۱۰۰ هزار تومانی، نمره منفی هم می‌گیرد که البته نمره منفی رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی یا تاکسی و خودرو‌های سنگین بیشتر از خودرو‌های شخصی است، اما رقم جریمه ریالی برای همگان یکسان است چرا که صحبت با تلفن همراه حین رانندگی موجب حواس پرتی راننده می‌شود.
رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور پایتخت خاطرنشان کرد: اگر هوش و حواس راننده حین رانندگی ۶ دانگ باشد هنگام بروز تصادف، احتمالا می‌تواند از حادثه فرار کند، ولی در مجموع صحبت با تلفن همراه می‌تواند حواس راننده را پرت کند.
سرهنگ شریفی درباره استفاده برخی از رانندگان از بلوتوث برای مکالمه با تلفن همراه افزود: طبق قانون استفاده از تلفن همراه یا وسایل ارتباطی مشابه در حین رانندگی مشمول جریمه است و بر همین اساس تفاوتی بین تلفن همراه، هندزفری و بلوتوث نیست.
وی توضیح داد: وقتی تلفن همراه زنگ می‌خورد حواس راننده پرت شده و به سمت گوشی برای پاسخ می‌رود تا بررسی کند چه کسی زنگ زده است؛ در این بین راننده تلاش می‌کند قفل تلفن همراه را باز کند و تلفن را پاسخ دهد؛ همه این فرآیند چقدر زمان می‌برد؟ ۳ ثانیه؟ در این سه ثانیه اگر خودرو ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت سرعت داشته باشد خودرو به ازای هر ثانیه مسافتی حدود ۳۰ متر حرکت می‌کند که این ۳۰ متر در ۳ ثانیه می‌شود ۹۰ متر؛ عملا با پاسخ به یک زنگ تلفن همراه خودرو ۱۰۰ متر حرکت کرده و در این مدت خودرو از کنترل راننده خارج شده است.
رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور پایتخت گفت: اگر تلفن همراه را جواب دادیم و مشغول مکالمه هیجانی شدیم وضعیت کنترل خودرو بدتر است؛ هر چه مکالمه هیجانی‌تر باشد انگار راننده به خواب عمیق تری فرو رفته است؛ درست است که راننده جلوی خودرو و خیابان را می‌بیند و چراغ ترمز خودروی مقابل خود را می‌بیند، اما مسیر‌هایی که خودرو حرکت می‌کند بدون تمرکز راننده بود و به یکباره شاید تصادف کند و بعد از وقع تصادف به بکباره به هوش می‌آید و می‌گوید حواسم نبود.
سرهنگ شریفی تصریح کرد: تحقیقات بین المللی نشان می‌دهد راننده‌هایی که با تلفن همراه حین رانندگی مکالمه می‌کنند وقتی که گوشی را قطع می‌کنند تا چند ثانیه فکرشان درگیر آن صحبت است.
وی گفت: جریمه مکالمه با تلفن همراه حین رانندگی در آلمان یا اتحادیه اروپا بالای ۴۰۰ یورو است؛ خیلی سریع اعداد و ارقام جرایم رانندگی را تغییر می‌دهند؛ مانند ایران نیست که جرایم تا سه سال بدون تغییر باقی بماند، زیرا پلیس و نظام قانون گذاری آن‌ها می‌گویند آسیب‌های ناشی از حواس پرتی رانندگان بالا رفته و ارقام جرایم را بالاتر می‌برند تا بازدارندگی بیشتر شود.
 
 شركت ايران خودرو طرح فروش نقدی و نقدی- اعتباري خودروی هايما S5 (بدون قرعه كشي) را اعلام کرد. این طرح از ساعت 10 صبح روز چهارشنبه مورخ 6 مهرماه 1401آغاز…
شرکت مدیران خودرو، طرح جدید فروش اقساطی محصولات فونیکس، ویژه مهرماه 1401 را اعلام کرد. شرایط فروش اعتباری محصولات فونیکس شرکت مدیران خودرو با مدل سال 1401 به شرح ذیل…
چهارمین عرضه خودرو در بورس کالا، امروز با عرضه محصولات گروه بهمن انجام شد و طی آن، ۱۵۲ دستگاه خودرو دیگنیتی با قیمت پایه ٨٢١ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان…
فروش خودرو هایما S5 از روز 6 مهرماه، به صورت اقساطی توسط شرکت لیزینگ ایران خودرو آغاز می‌شود. در این طرح فروش هایما S5 با اعطای تسهیلات ۳۰۰ میلیون تومانی…
شرکت ایران خودرو دیزل، طرح فروش کشنده فوتون 460 (H5 اتوماتیک) را از 30 شهریورماه 1401 آغاز خواهد کرد.  بر اساس بخشنامه این شرکت، طرح های فروش کامیون کشنده فوتون…
طرح پیش فروش محصولات دیما گروه خودروسازی مایان با قیمت علی الحساب، از چهارشنبه 30 شهریور ماه 1401 تا ساعت 17 همان روز و یا تا زمان تکمیل ظرفیت اجرا…
چه خبره؟ کیلویی چند؟؟؟ این خودرو چینی با این شرایط میشه بالغ بر 908 میلیون…
وااااای! خوابم یا بیدار یک میلیارد و هشتصد برای یه چینی؟! به دلار آزاد ۳۲…
چرا باید مادرا با قرعه برنده بشن اومد نام یکی مثل من اصلا در نیومد
سلام بزرگوا جانباز ۳۰درصدم  انگشتان دست راست ندارم سه فرزند دختر دارم بیارتی هم بهم…
آلایندگی پراید 131 sl ، یورو 2 می باشد لطفا اصصلاح بفرمایید.
وب سایت خودرو با هدف اطلاع رسانی در حوزه خودرو در آذر 92 فعالیت خود را آغاز نموده است. سعی بر آن بوده که مرجعی برای اطلاعات و مشخصات فنی خودروهای داخل ایران باشیم و بتوانیم به صورت تخصصی مقایسه، قیمت، تست و بررسی خودرو‌ها را انجام بدهیم. همواره پذیرای انتقادات و پیشنهادات شما خواهیم بود.
تمامی حقوق محتوای منتشر شده در این سایت متعلق به car.ir است.
بازنشر محتوا بدون اشاره به منبع، غیرمجاز و حق car.ir برای پیگیری از طریق DMCA محفوظ است.

source

source

توسط funkhabari