از روزنامه نگاری غیرانتفاعی حمایت کنید.
به دلیل بیماری همه گیر، بسیاری از بزرگسالان جوان نقاط عطف زندگی خود را از دست داده اند یا مجبور شده اند توقعات خود را کاهش دهند، مانند این که این زن جوان فارغ التحصیلی خود را با ویدئو جشن می گیرد. چنین اختلالاتی ممکن است رشد شخصیتی بزرگسالان جوان را متوقف کند.
ArtMarie/E+/Getty Images
توسط
11 ساعت پیش
رشد روانی بزرگسالان جوان ممکن است به لطف همه گیری COVID-19 ضربه خورده باشد.
در زمان‌های معمول، افراد با افزایش سن، با وجدان‌تر و موافق‌تر و کمتر عصبی می‌شوند، فرآیندی که به بلوغ روانی معروف است. اما محققان در 28 سپتامبر در PLOS ONE گزارش دادند که در ایالات متحده، به نظر می رسد این بیماری همه گیر این مسیر شخصیتی را معکوس کرده است، به ویژه در میان بزرگسالان زیر 30 سال. به گفته محققان، اگر این الگوها ادامه پیدا کنند، ممکن است برای این گروه دردسرهای طولانی مدت ایجاد شود.
رودیکا دامیان، روانشناس شخصیت از دانشگاه هیوستون، که در این مطالعه شرکت نداشت، می‌گوید: «هنگامی که زندگی را پشت سر می‌گذارید، در مسئولیت‌پذیری، کنار آمدن با احساسات و کنار آمدن با دیگران بهتر می‌شوید. این واقعیت که در این افراد بالغ شما الگوی مخالف را می بینید، نشان دهنده توقف رشد است.
شخصیت ها نحوه تفکر، احساس و رفتار افراد را شکل می دهند. محققان اغلب مشخصات شخصیتی افراد را بر اساس پنج ویژگی اصلی ارزیابی می کنند: روان رنجوری، وظیفه شناسی، موافق بودن، برون گرایی و گشودگی به تجربه ( SN: 9/1/21 ). با گذشت زمان، این صفات در افراد کمی تغییر می کند. به عنوان مثال، روان رنجوری تمایل به کاهش دارد، در حالی که رضایتمندی معمولاً بهبود می یابد.
با این حال، همه گیری ممکن است خطوط روند معمولی را تغییر دهد. حتی پس از بررسی تغییرات مورد انتظار، محققان در مطالعه جدید حدود یک دهه تغییرات شخصیتی را مشاهده کردند که به طور میانگین در تمام شرکت کنندگان در مطالعه تنها در سه سال به دست آمد – اما در خلاف جهت مورد انتظار بود. بزرگسالان جوان بیشترین تغییر را در صفات خاص نشان دادند. بزرگسالان میانسال – 30 تا 64 سال – تغییرات بیشتری را در تمام صفات نشان دادند. در عین حال، شخصیت افراد مسن تا حد زیادی بدون تغییر باقی ماند.
چنین تفاوت های سنی برای ویبکه بلیدورن، روانشناس شخصیت از دانشگاه زوریخ، حس شهودی دارد. بلیدورن که در این مطالعه شرکت نداشت، می‌گوید: «تراکم تجربیات در نوجوانی و بزرگسالی بسیار بیشتر از زندگی بعدی است». "اگر سال آخر دبیرستان خود را از دست بدهید، نمی توانید آن را پس بگیرید."
سرفصل‌ها و خلاصه‌ای از آخرین مقالات Science News ، به صندوق ورودی شما تحویل داده شده است
با تشکر از شما برای ثبت نام!
مشکلی در ثبت نام شما وجود داشت.
آنجلینا سوتین و همکارانش برای بررسی تغییر شخصیت در ایالات متحده قبل و در طول همه‌گیری، داده‌های حاصل از مطالعه درک آمریکا را تجزیه و تحلیل کردند.
این نظرسنجی به چگونگی تغییر نگرش ها و رفتارها در کشور در واکنش به رویدادهای مهم مانند انتخابات ریاست جمهوری 2020 و همه گیری مداوم می پردازد. در میان افراد مورد بررسی، تقریباً 7000 نفر – در محدوده سنی 18 تا 109 سال – حداقل یک بار در شش سال قبل از همه‌گیری و یک بار در طول همه‌گیری، فهرستی از شخصیت گرفتند.
بر اساس این پاسخ ها، روان رنجوری در ایالات متحده به طور کلی در سال 2020، در سال اول همه گیری، اندکی کاهش یافت. این یافته منعکس کننده چیزی است که محققان دو سال پیش با مجموعه داده های متفاوتی دریافتند، زمانی که گزارش دادند روان رنجوری در بزرگسالان در شش هفته اول همه گیری کاهش یافته است. اما یافته‌های جدید شامل داده‌های سال‌های 2021 و 2022 است که نشان می‌دهد این افت زودگذر بوده است.
سوتین، از دانشگاه ایالتی فلوریدا در تالاهاسی، می‌گوید که این افت اولیه احتمالاً به دلیل احساس همبستگی بود که در ماه‌های اولیه بحران بهداشتی به وجود آمد، همراه با افرادی که نگرانی‌های خود را به‌جای وضعیت داخلی خود به بحران نسبت می‌دادند. در سال دوم، همه این حمایت ها از بین رفت.»
میانگین نمرات روان رنجوری از آن زمان به سطح قبل از همه گیری بازگشته است. اما محققان دریافتند که تصویر کمی متفاوت است. افت سال 2020 تقریباً به طور کامل توسط شرکت کنندگان میانسال و بزرگسالان مسن انجام شد. برای این دو گروه، نمرات روان رنجوری در سال‌های بعد کاهش یافت، البته کندتر از قبل از همه‌گیری. با این حال، نمرات روان رنجوری در میان بزرگسالان جوان در سال 2021 و پس از آن، از سطح قبل از همه گیری فراتر رفت.
به طور مشابه، نمرات وظیفه‌شناسی و توافق‌پذیری نیز در میان بزرگسالان میانسال در سال 2021 و اوایل سال 2022 کاهش یافت، اما این افت تقریباً به اندازه‌ای نبود که در میان بزرگسالان جوان مشاهده شد.
سوتین می‌گوید یافته‌ها نگران‌کننده هستند. ما می دانیم که این ویژگی ها انواع پیامدهای بلندمدت را پیش بینی می کنند.
به عنوان مثال، روان رنجوری بالا با مسائل مربوط به سلامت روان مانند اضطراب، افسردگی و احساس تنهایی مرتبط است. و وظیفه شناسی پایین با نتایج ضعیف آموزشی، کاری، سلامتی و روابط مرتبط است.
با این حال، اینکه آیا این تغییرات شخصیتی تداوم دارند یا خیر، باید دید. دامیان می‌گوید ممکن است بزرگسالان جوان در طول یک دوره حیاتی توسعه، قطار را از دست داده باشند. شاید آنها مدرک دانشگاهی می گرفتند یا شغل پردرآمدتری را بدون این همه گیری دنبال می کردند. یا شاید این افراد هنوز هم می توانند به ایستگاه تعیین شده خود برسند، درست عقب مانده از برنامه.
دامیان می‌گوید: «دوره‌های رشد بحرانی وجود دارد و سپس انعطاف‌پذیری وجود دارد. ما نمی دانیم که چگونه قرار است بازی کند.
سوالات یا نظراتی در مورد این مقاله دارید؟ به ما در feedback@sciencenews.org ایمیل بزنید
AR Sutin و همکاران تغییر شخصیت متفاوت قبل و بعد در همه گیری ویروس کرونا در یک نمونه طولی از بزرگسالان در ایالات متحده . PLOS ONE. انتشار آنلاین 28 سپتامبر 2022. doi: 10.1371/journal.pone.0274542.
AR Sutin و همکاران تغییر در ویژگی های شخصیتی مدل پنج عاملی در مرحله حاد همه گیری ویروس کرونا. PLOS ONE. جلد 15، 6 آگوست 2020، e0237056. doi: 10.1371/journal.pone.0237056.
سوجاتا گوپتا نویسنده علوم اجتماعی است و در برلینگتون، ویرجینیا مستقر است.
Science News در سال 1921 به عنوان یک منبع مستقل و غیرانتفاعی اطلاعات دقیق در مورد آخرین اخبار علم، پزشکی و فناوری تاسیس شد. امروز، ماموریت ما یکسان است: توانمندسازی مردم برای ارزیابی اخبار و دنیای اطرافشان. این توسط Society for Science منتشر شده است، یک سازمان غیرانتفاعی عضویت 501(c)(3) که به مشارکت عمومی در تحقیقات علمی و آموزش اختصاص دارد (EIN 53-0196483).
© Society for Science & the Public 2000–2022. تمامی حقوق محفوظ است.
مشترکین، آدرس ایمیل خود را برای دسترسی کامل به آرشیو اخبار علمی و نسخه های دیجیتال وارد کنید.
مشترک نیستید؟
الان یکی شو

source

source

توسط funkhabari