حالت تاریک
سیارک
دارت
نه
انحراف سیارک
نام او
اخبار
15 دقیقه
[در ویدیو] 5 دقیقه آخر ماموریت دارت! در شب 26 تا 27 سپتامبر 2022، کاوشگر فضایی دارت با دیمورفوس (قطر 160 متر)، یک سیارک کوچک به اندازه کولوسئوم در رم، همراه با دیدیموس (قطر 780 متر) برخورد کرد. اعتبار ویدئو: ناسا، Jhons Hopkins APL
کاوشگر دارت که در نوامبر 2021 پرتاب شد، با سیارک دیمورفوس، قمر کوچکی در 160 متری مدار سیارک دیدیموس برخورد کرد. این برخورد طبق برنامه ریزی در ساعت 1:14 بامداد به وقت پاریس، "فقط" در 11 میلیون کیلومتری زمین رخ داد. هنوز خیلی زود است که بدانیم آیا هدف اصلی محقق شده است یا خیر: تغییر مدار سیارک.
انجام شد و به خوبی انجام شد. کاوشگر دارت ناسا ناسا به شدت به سیارک دیمورفوس با قطر 160 متر برخورد کرد. با این حال، باید چندین روز، حتی چند هفته صبر کرد تا بدانیم آیا موفق شده است مدار مدار خود را تغییر دهد یا خیر. انتظار می رود این برخورد چرخش سیارک را برای حداقل سه دقیقه مختل کند. اختلالی که ممکن است تمسخر آمیز به نظر برسد، اما به دلیل فواصل درگیر، به اندازه کافی از قبل انجام شده است، یک تغییر مدار چند میلی متری می تواند بین سیاره ای که با یک سیارک برخورد می کند یا فقط در فاصله خوبی از آن عبور می کند تفاوت ایجاد کند. دیروز پاتریک میشل، مدیر تحقیقات CNRS در رصدخانه کوت دازور ، مدیر علمی Hera Hera و هماهنگ کننده همکاری آیدا (Dart + Hera) برای ما توضیح داد. بیایید منتظر اولین داده ها برای سنجش موفقیت ماموریت باشیم.
پاتریک میشل که در آزمایشگاهی که مرکز کنترل ماموریت در آن قرار دارد حضور داشت، برداشت ها و تحلیل های خود را از این تاثیر تاریخی به ما می دهد. دوران جدیدی از اکتشافات فضایی ممکن است در راه باشد.
اگر این تاثیر به صورت زنده توسط همه دنبال شد، توسط cubesat ایتالیایی LICACube نیز دنبال شد که هفته گذشته مستقر شد. LICIACube که در نزدیکی Dimorphos قرار گرفت تا برخورد را در ایمنی مشاهده کند، توانست برخورد قبل و بعد را دنبال کند و بنابراین تصاویر قابل توجهی از علاقه علمی زیادی از دهانه در شکل گیری و پرتاب آن به دست آورد. اگر قبل و در حین برخورد او به طور مداوم همان سمت سیارک را مشاهده می کرد، پس از برخورد، LICIACube دور می شود و از Dimorphos عبور می کند تا دیدگاه دیگری داشته باشد، که به شما امکان می دهد ایده ای بسیار دقیق تر از نظر شکل داشته باشید.
مقاله توسط Rémy Decourt Rémy Decourt منتشر شده در 2022/09/26
کاوشگر دارت به سمت سیارک دیدیموس و قمر آن دیمورفوس می شتابد تا امشب به آن برخورد کند. این برخورد برای ساعت 1:14 بامداد به وقت پاریس در «فقط» 11 میلیون کیلومتری زمین برنامه ریزی شده است، بنابراین این رویداد به صورت زنده پخش می شود. دارت باید آخرین تصویر خود را سه ثانیه قبل از برخورد به دست آورد، زمانی که کاوشگر تنها 18 کیلومتر از هدف خود فاصله دارد.
این یک مانور بی سابقه است که کاوشگر دارت ناسا در شرف انجام آن است: برخورد عمدی با دیمورفوس، قمر کوچکی در مدار سیارک دیدیموس. اگر این اولین بار نیست که یک کاوشگر با یک شی منظومه شمسی برخورد می کند، تا به حال بحث تشکیل یک دهانه به منظور مطالعه زیرزمین سطح و حتی بازیابی نمونه هایی از مواد در معرض دید بود: " این اخیراً پاتریک میشل، مدیر تحقیقات CNRS در رصدخانه د لا کوت دازور، مدیر علمی هرا و هماهنگ کننده همکاری آیدا، برای اولین بار است که این کار برای انحراف یک سیارک از مسیرش در اثر برخورد انجام شده است . (دارت + هرا)
" این اولین بار است که این کار برای منحرف کردن یک سیارک از مسیرش در اثر برخورد انجام می‌شود
اگرچه این سیارک هیچ تهدیدی برای زمین ندارد، اما این ماموریت فناوری را آزمایش می کند که می تواند برای دفاع از سیاره ما در برابر خطرات احتمالی سیارک ها یا دنباله دارهایی که ممکن است در آینده شناسایی شوند و به سمت ما سرازیر شوند، استفاده می شود.
کاوشگر دارت ناسا برای برخورد با سیارک دوتایی متشکل از دیدیموس و قمر آن دیمورفوس آماده می شود. این برخورد برای سه شنبه 27 سپتامبر ساعت 1:14 بامداد برنامه ریزی شده است. © ناسا
از زمان پرتاب دارت، تیم ناوبری این مأموریت برای رساندن کاوشگر و مکعب ایتالیایی LiciaCube (که در هفته اول سپتامبر از دارت مستقر شد) کار کرده است تا 24 ساعت قبل از برخورد به جایی که "باید" باشند. در واقع، از زمان پرتابش در نوامبر 2021، کاوشگر دارت، سیارک دوتایی دوتایی دیدیموس و همچنین یک "مربع مجازی" را در 15 کیلومتری آسمان هدف قرار داده است.
اهداف محقق شد! 24 ساعت قبل از برخورد، دو ماهواره در موقعیت خوبی قرار دارند که به همان اندازه آسان نبود. ما در مورد سیارکی صحبت می کنیم که در 11 میلیون کیلومتری زمین و با قطر تنها 160 متر قرار دارد و فانوس دریایی روی سطح خود برای هدایت کاوشگر ندارد!
چهار ساعت قبل از برخورد، نرم‌افزار ناوبری Smart Nav کاوشگر ( Small-body Maneuvering Autonomous Real Time Navigation ) مجهز به هوش مصنوعی هوش مصنوعی راه‌اندازی می‌شود . " این کنترل‌کننده‌های زمینی را بر عهده می‌گیرد " و کاوشگر را با استفاده از هوش مصنوعی خود که بر یادگیری ماشینی متکی است، در " یک مسیر برخورد " نگه می‌دارد. به طور مشخص، مسیر کاوشگر تطبیق داده می شود " زیرا تصاویر دریافتی جزئیات بهتر و بهتری از شکل سیارک ارائه می دهند که به یاد داشته باشید، بسیار کوچک (160 متر) است".
برای هدایت کاوشگر، این هوش مصنوعی در بازه‌های زمانی بسیار کوتاه و با سرعت بسیار بالا ، سیارک را تحت تأثیر قرار می‌دهد ، که به آن اجازه می‌دهد موقعیت کاوشگر نسبت به سیارک را همیشه کنترل کند. ". این عملیات یادگیری ماشین بسیار پیچیده خواهد بود زیرا " ما هیچ ایده ای از شکل Dimorphos نداریم که می تواند دراز یا کروی باشد. پاتریک میشل، حاضر در آزمایشگاهی که مرکز کنترل ماموریت در آن قرار دارد، نتیجه گیری می کند.
همینطور ببینید
همه چیز درباره ماموریت انتحاری دارت که با یک سیارک برخورد خواهد کرد
در مورد cubesat LiciaCube که تصاویری از اولین لحظات پس از برخورد ارائه می دهد، اگر باید در ردیف جلو باشد تا شاهد برخورد باشد، بدیهی است که نباید در هیچ نقطه ای در اطراف Dimorphos قرار گیرد. آژانس فضایی ایتالیا و تیم‌های دارت در حال کار هستند تا LiciaCube را در فاصله ایمن کافی قرار دهند تا از هرگونه خطر برخورد با پرتاب از دهانه‌ای که دارت در زمان برخورد تشکیل می‌دهد، جلوگیری کنند. هدف مانورهای فعلی این است که کیوبسات را تنها دو تا سه دقیقه پس از برخورد دارت به شعاع 40 تا 80 کیلومتری دیمورفوس برساند. این فواصل ایستاده به اندازه کافی نزدیک هستند تا تصاویر خوبی از ضربه و ستون پرتاب دریافت کنید.
اگرچه برای موفقیت ماموریت دارت ضروری نیست، اما تصاویر پیش و پس از برخورد ارائه شده توسط دو دوربین روی LiciaCube، Leia ( تصویربرداری LiciaCube Explorer برای سیارک ) و Luke ( LiciaCube Unit Key Explorer) می توانند برای جامعه علمی برای مطالعات نزدیک مفید باشند. اشیاء زمین و کمک به تفسیر داده ها.
تنها ناامیدی، اما چه نا امیدی!، نبود ماهواره هرا که باید صندلی کنار رینگ هم می داشت! به دلیل بی میلی و عدم جاه طلبی در تصمیم گیری های سیاسی که این برنامه را مشخص کرده است، Hera تنها در اکتبر 2024 توسط Ariane 6 Ariane 6 راه اندازی می شود و در پایان دسامبر 2026 به دیدیموس می پیوندد. مسلماً این دیر رسیدن "بدون است. پاتریک میشل تاکید می‌کند که نتیجه اقداماتی است که «می‌خواهیم به آن برسیم» که می‌خواهد اطمینان‌بخش باشد، اما در عین حال « چه فرصت از دست رفته‌ای است».
همینطور ببینید
چراغ سبز برای ساخت ماموریت دفاع سیاره ای هرا
غم انگیزتر این است که آژانس فضایی اروپا در مبدأ مأموریت دارت است، با مفهوم مأموریت دون کیشوت (2004) که در سال 2011 باعث تولد مأموریت های هرا و دارت شد که در همکاری آیدا گرد هم آمدند. بنابراین مایه تاسف است که ناسا از این پروژه مهیب همه منافع عموم مردم را به دست می‌آورد، هر چند که با همکاری انجام شده و می‌توانست پیامی باشکوه توسط دو آژانس از Dimorphos ارسال شود.
ما در مورد مشکلات ESA حرف های زیادی برای گفتن خواهیم داشت، اما این مشکلات اینجا نیست. بیایید روی نکات مثبت تمرکز کنیم. ما فرصتی خواهیم داشت که به این موضوع بازگردیم.
مقاله توسط Rémy Decourt منتشر شده در 2022/09/15
کاوشگر دارت در حال حاضر به سمت سیارک دیدیموس و قمر آن دیمورفوس می رود، که با آن برخورد خواهد کرد تا نشان دهد که امکان انحراف یک سیارک از مسیرش با برخورد به سطح آن وجود دارد. cubesat ایتالیایی LiciaCube که خود را در نزدیکی Dimorphos قرار می دهد تا برخورد چند روز پیش از دارت را مشاهده کند. پاتریک میشل، مدیر تحقیقات CNRS در رصدخانه Côte d'Azur، مدیر علمی Hera و هماهنگ کننده همکاری آیدا (Dart + Hera)، سناریوی برخورد و انتظارات خود را در مورد بازخورد علمی توضیح می دهد.
چند روز قبل از برخورد کاوشگر دارت ناسا با سیارک دوتایی متشکل از دیدیموس (780 متر) و قمر آن دیمورفوس (160 متر)، پاتریک میشل، مدیر تحقیقات CNRS در رصدخانه د لا کوت دازور ، مدیر علمی هرا و هماهنگ کننده همکاری آیدا (دارت + هرا) آخرین لحظات دارت را برای ما توضیح می دهد که هدف آن " اصابت به دیمورفوس با سرعت 6 کیلومتر بر ثانیه است تا مسیر حرکت آن در اطراف دیدیموس را به یک روش کوچک تغییر دهد ".
این برخورد در شب 26 تا 27 سپتامبر در حدود ساعت 01:14 بامداد به وقت فرانسه پیش بینی می شود. لازم به تاکید است که انتخاب دیمورفوس بر اساس ملاحظات علمی صورت گرفته است بلکه به این دلیل است بدون توجه به عواقب ضربه، هیچ خطری برای زمین ندارد . به عبارت دیگر، دارت نمی تواند " به طور ناخواسته دیمورفوس را در مسیر برخورد با زمین هدایت کند "!
همینطور ببینید
همه چیز درباره ماموریت انتحاری دارت که با یک سیارک برخورد خواهد کرد
هفته گذشته، دارت cubesat ایتالیایی LiciaCube را به کار گرفت که " تصاویری از اولین لحظات پس از برخورد ارائه می دهد ". در نزدیکی دیمورفوس قرار خواهد گرفت تا برخورد را از ایمنی مشاهده کند. اگر قبل و در حین برخورد دائماً همان سمت سیارک را مشاهده می کند، پس از برخورد LiciaCube دور می شود و از Dimorphos می گذرد تا دیدگاه دیگری داشته باشد که به شما امکان می دهد ایده ای بسیار دقیق تر از نظر شکل داشته باشید.
دوربین دراکو روی دارت تصاویر زیادی را قبل از برخورد ارسال می کند. این هواپیما باید آخرین تصویر خود را " سه ثانیه قبل از برخورد، زمانی که کاوشگر تنها 18 کیلومتر از هدف خود فاصله دارد " به دست آورد. به یاد داشته باشید، برخورد با سرعت 6 کیلومتر بر ثانیه رخ می دهد! این تیم انتظار دارد تصاویری با " رزولوشن ده سانتی متر در هر پیکسل ، که برای تشخیص اجسام به کوچکی 30 سانتی متر کافی است ." از طرفی میدان دید بسیار کاهش خواهد یافت. برای محدود کردن اندازه تصاویر، این تصاویر سیاه و سفید خواهند بود، برخلاف تصاویر LiciaCube که رنگی هستند .
فقط یک ساعت قبل از برخورد است که دیمورفوس به درستی دیده می شود و شکل آن خود را نشان می دهد. از این لحظه، نرم افزار ناوبری – مجهز به هوش مصنوعی و چهار ساعت قبل از برخورد شروع به کار کرده است – کنترل کننده های زمینی را بر عهده می گیرد. این کاوشگر با استفاده از هوش مصنوعی خود، که بر یادگیری ماشینی متکی است، کاوشگر را در " یک دوره برخورد " نگه می دارد. به طور مشخص، مسیر کاوشگر تطبیق داده می شود " زیرا تصاویر دریافتی جزئیات بهتر و بهتری از شکل سیارک ارائه می دهند که به یاد داشته باشید، بسیار کوچک (160 متر) است". برای هدایت کاوشگر، این هوش مصنوعی در بازه‌های زمانی بسیار کوتاه و با سرعت بسیار بالا نقاط عطفی را روی سیارک می‌گیرد که به آن اجازه می‌دهد موقعیت کاوشگر را نسبت به سیارک همیشه کنترل کند. ". این عملیات یادگیری ماشین بسیار پیچیده خواهد بود زیرا " ما هیچ ایده ای از شکل Dimorphos که می تواند دراز یا کروی باشد" نداریم.
از این سیارک فقط اندازه آن مشخص است. این همه مانورها را پیچیده می کند زیرا کاوشگر " باید شکل مکانی را که در آن برخورد می کند" تصور کند .
ارائه ماموریت هرا توسط پاتریک میشل. © ESA
طبق مطالعات انجام شده توسط اتحادیه اروپا، " فرض بر این است که برخورد باید دهانه ای به قطر حدود ده متر ایجاد کند یا حتی ساختار دیمورفوس را تغییر دهد ". از آنجایی که ما در یک محیط بسیار کم گرانش هستیم، کل این فرآیند بسیار آهسته اتفاق می افتد ، ما اطلاعاتی در مورد اندازه و عمق دهانه نخواهیم داشت. حداقل در آینده نزدیک.
بر روی زمین، چند روز پس از برخورد، یک کمپین رصدی جهانی Dimorphos آغاز خواهد شد. " هدف آن اندازه گیری تفاوت دوره مداری دوره مداری دیمورفوس در اطراف دیدیموس قبل و بعد از برخورد خواهد بود"، سیستم دوتایی سیستم دوتایی در زمان برخورد تنها 11 میلیون کیلومتر از زمین فاصله خواهد داشت. در فضا نیز از تلسکوپ هابل هابل و جیمز وب برای رصد آن استفاده خواهد شد. قبل از برخورد، دوره چرخش سیارک نزدیک به 12 ساعت است. ما انتظار داریم که برخورد این چرخش را برای حداقل 73 ثانیه مختل کند، اما بسته به میزان پرتاب شده، ممکن است بسیار بیشتر باشد. اختلال چند ده ثانیه ای ممکن است خنده دار به نظر برسد، اما، به دلیل فواصل موجود، اگر به اندازه کافی از قبل انجام شود، تغییر مدار چند میلی متری می تواند « تفاوت بین یک سیاره را ایجاد کند که یک سیاره به آن برخورد کرده یا فقط در یک نقطه سرریز شده است. فاصله خوب توسط یک سیارک ". گفت: " طبق معمول با جثه های کوچک، انتظار دارم غافلگیر شوم. پاسخ آنها به انگیزه های خارجی خلاف شهود است.»
" طبق معمول با جثه های کوچک، انتظار دارم غافلگیر شوم. پاسخ آن‌ها به درخواست‌های خارجی خلاف شهود است
با این حال، برهم زدن مسیر سیارک " برای نتیجه گیری برای مدل های ما کافی نخواهد بود ". برای درک ویژگی‌های برخورد که اندازه، عمق و کمیت مواد پرتاب‌شده است، لازم است " خواص ساختاری سیارک که می‌تواند به صورت سنگدانه یا جامد فشرده و جامد باشد" و همچنین " طبیعت " را دانست. از زمین ضربه خورده که می تواند شنی، صخره ای یا پراکنده با سنگریزه باشد و ساختار آن ثابت باشد .
و این نقش ماهواره هرا آژانس فضایی اروپا است که در اکتبر 2024 توسط آریان 6 پرتاب خواهد شد و در پایان دسامبر 2026، چهار سال پس از برخورد دارت، به دیدیموس خواهد رسید. این دیر رسیدن " بدون پیامد بر اقداماتی است که ما می خواهیم انجام دهیم ". در واقع، ویژگی هایی که هرا باید اندازه گیری کند " برای چهار سال زمان تغییر نخواهد داشت ". اندازه دهانه تشکیل شده " که اطلاعات مهمی در مورد خواص مکانیکی و ترکیب زیرسطح سیارک در اختیار ما قرار می دهد " و همچنین " تغییر مدار دیمورفوس به دور جسم اصلی " در واقع موارد متوالی خواهد بود. تاثیر دارت
همینطور ببینید
چراغ سبز برای ساخت ماموریت دفاع سیاره ای هرا
هدف کلی ماموریت هرا این است که " نتیجه ضربه را اندازه گیری کند، یعنی میزان حرکت میزان حرکتی که در حین ضربه به دیمورفوس منتقل شده و آسیب وارد شده به سطح ". تمام داده‌های آن، « تأیید ارتباط تکنیک ضربه‌گیر جنبشی، بلوغ آن، و اعتبارسنجی شبیه‌سازی‌های عددی ، شبیه‌سازی‌های عددی برخورد در مقیاس یک سیارک » را ممکن می‌سازد. همچنین این اولین بار است که ما اطلاعاتی در مورد ساختار داخلی یک سیارک خواهیم داشت.
مقاله توسط Rémy Decourt منتشر شده در 09/13/2022
همه چراغ ها برای کاوشگر دارت که در حال حاضر به سمت سیارک دیدیموس و قمر آن دیمورفوس در حرکت است، سبز هستند. هدف این ماموریت بی‌سابقه نشان دادن این است که می‌توان یک سیارک را از مسیرش با برخورد به سطح آن منحرف کرد. توضیحات
کاوشگر دارت ناسا که در نوامبر 2021 پرتاب شد، در حال آماده شدن برای برخورد با سیارک دوتایی متشکل از دیدیموس و قمر آن دیمورفوس، در شب 26 تا 27 سپتامبر 2021 است. هدف دارت این است که با سرعت 6 کیلومتر بر ثانیه به دیمورفوس برخورد کند. برای اهداف دفاعی سیاره ای، مسیر آن را در اطراف دیدیموس کمی تغییر دهید. چند روز دیگر این فرصت را خواهیم داشت تا با پاتریک میشل، مدیر تحقیقات CNRS در رصدخانه کوت دازور ، مدیر علمی Hera و هماهنگ کننده همکاری آیدا (Dart + Hera) در مورد آن با جزئیات بیشتری صحبت کنیم.
همینطور ببینید
برخاست موفق دارت: همه چیز درباره این ماموریت انتحاری که با یک سیارک برخورد می کند
در همین حال، ناسا به تازگی یک "تصویر ترکیبی" از نور سیارک دوتایی Didymos را منتشر کرده است که در آن زمان در 20 میلیون کیلومتری کاوشگر قرار داشت. این تصویر در 27 جولای توسط دوربین دراکو به دست آمده است. این سری اول از 243 تصویر هیچ علاقه علمی ندارد. این به سادگی برای مکان یابی دیدیموس به منظور انجام تنظیمات لازم قبل از اینکه تیم ماموریت شروع به استفاده از تصاویر برای هدایت فضاپیما به سمت سیارک به صورت مستقل کند، استفاده می شود.
اگر کاوشگر فعلاً از روی زمین هدایت شود، چند ساعت قبل از برخورد با دیمورفوس، به خود مختار می‌شود، یعنی بدون دخالت انسان. بنابراین نیاز به اطمینان از عملکرد مناسب این دوربین است که برای هدایت کاوشگر به سمت هدف خود استفاده می شود.
با استفاده از مشاهداتی که هر پنج ساعت انجام می‌شود، تیم دارت سه مانور اصلاح مسیر را طی سه هفته آینده اجرا خواهد کرد که هر یک از آنها حاشیه خطا را برای مسیر مورد نیاز فضاپیما تا زمان برخورد کاهش می‌دهد.
پس از آخرین مانور، در 25 سپتامبر، حدود 24 ساعت قبل از برخورد، تیم ناوبری موقعیت هدف دیمورفوس را تا 2 کیلومتری خواهد دانست. از آنجا، کاوشگر دارت تنها خواهد بود تا خود را تا زمان برخورد با سیارک به طور مستقل هدایت کند. هدف از این ماموریت تغییر اندکی مسیر دیمورفوس در اطراف دیدیموس به منظور ارزیابی توانایی ما در انحراف مسیر یک جسم کوچک توسط یک ضربه است، گام مهمی در نشان دادن اینکه می‌توان با استفاده از سیارک از زمین محافظت کرد. تکنیک ضربه گیر جنبشی
مقایسه و نکات
فنی
مخابرات
برای روزهای فرانسوی، این طرح تلفن همراه 50 گیگابایتی تنها 7.99 یورو است
فنی
دوچرخه برقی
C تخفیف: دوچرخه برقی Surpass فقط 569.99 یورو است
فنی
دوچرخه برقی
تخفیف باورنکردنی روی دوچرخه برقی تاشو Moma Bikes برای گرفتن همین حالا!
سلامتی
استپر
استپرهای جدید؟ نظر ما
فنی
دوربین
دوربین ها در تست 2022
همتراز رمی دکورت
را 27 سپتامبر 2022
به طور خلاصه
مقایسه و نکات
فنی
مخابرات
برای روزهای فرانسوی، این طرح تلفن همراه 50 گیگابایتی تنها 7.99 یورو است
فنی
دوچرخه برقی
C تخفیف: دوچرخه برقی Surpass فقط 569.99 یورو است
فنی
دوچرخه برقی
تخفیف باورنکردنی بر روی دوچرخه برقی تاشو Moma Bikes برای گرفتن همین حالا!
سلامتی
استپر
استپرهای جدید؟ نظر ما
فنی
دوربین
دوربین ها در تست 2022
انتخاب از
نوشتن
علوم
کائنات
سری جدید Swipe Into Space ما را در اسنپ چت: انفجارهای فضایی بررسی کنید!
مقاله
علوم
سیاره مشتری
طوفان ها در قطب های مشتری هنوز بسیار مرموز هستند
مقاله
علوم
سیاره مشتری
در گرداب های گازی مشتری به صورت سه بعدی شیرجه بزنید
مقاله
علوم
دسترسی به فضا
ArianeGroup از Susie رونمایی کرد، یک صحنه قابل استفاده مجدد جسورانه برای همه چیز، حتی پرواز سرنشین دار!
مقاله
علوم
داستان
200 سال رمزگشایی از سنگ روزتا: داستانی پر از پیچ و خم
مقاله
علوم
ستاره شناسی
جیمز وب: به لطف عدسی‌های گرانشی او 250 میلیون سال پس از انفجار بزرگ کهکشان‌های زیادی را مشاهده کرد.
مقاله
علوم
باستان شناسی
کشف استثنایی غار تشییع جنازه مربوط به دوران سلطنت رامسس دوم
مقاله
علوم
فضا
در پاریس، مدیران آژانس فضایی وضعیت امروز فضا را توصیف می کنند
مقاله
فرهنگ را منتقل کند
قدیمی ترین حرفه در جهان است
برای دریافت آخرین اخبار ما یک بار در روز در خبرنامه روزانه مشترک شوید.
مقالات Nos
همچنین بخوانید
علوم
سیارک ها
برخاست موفق دارت: همه چیز درباره این ماموریت انتحاری که با یک سیارک برخورد می کند
اخبار
24/11/2021
علوم
سیارک ها
چراغ سبز برای ساخت ماموریت دفاع سیاره ای هرا
اخبار
17/09/2020
علوم
CubeSat
یک CubeSat به یک سیارک حمله می کند: اولین بار
اخبار
20/11/2017
علوم
NEO
کشف نزدیک به 3000 سیارک در مجاورت زمین در سال 2020: یک رکورد!
مختصر
20/03/2021
علوم
ستاره شناسی
سیارک ها: آخرالزمان فردا؟
مورد
05/12/2012
علوم
ستاره شناسی
سیارک های شگفت انگیز منظومه شمسی
مورد
1395/01/03
علوم
ستاره شناسی
ماموریت Deep Impact، برخورد به دنباله دار 9P/Tempel-1
مورد
14/06/2005
علوم
علوم
اولین سیارکی که توسط انسان منحرف شد دیمورفوس نام دارد
اخبار
28/06/2020
لینک های خارجی
همچنین ببینید
سیارک انحرافی
ماموریت هرا
دارت ماموریت
کاوشگر فضایی
سوند ناسا
انحراف استاندارد اکسل
انحراف زاویه ای
انحراف ناودان
کلید واژه ها
سیارک دیدیموس
دیمورفوس
دفاع سیاره ای
تعاریف مرتبط
بیایید الهام بخش آینده باشیم
بیایید الهام بخش آینده باشیم
©2001-2022 Futura-sciences
کلیه حقوق محفوظ است – Madeinfutura Group

source

source

توسط funkhabari