یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: به دنبال این هستیم که موضوع حقوق و مزایا را برای بودجه ۱۴۰۲ در کمیسیون اجتماعی مورد توجه خاص قرار دهیم، گفت: البته این تشویقات بیشتر برای افراد متاهل و کسانی که فرزند دارند موثر است.
یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: به دنبال این هستیم که موضوع حقوق و مزایا را برای بودجه ۱۴۰۲ در کمیسیون اجتماعی مورد توجه خاص قرار دهیم، گفت: البته این تشویقات بیشتر برای افراد متاهل و کسانی که فرزند دارند موثر است.
حسین گودرزی، در رابطه با اینکه چرا حق عائله‌مندی آنقدر پایین است که جذابیتی برای ترغیب جوانان به ازدواج ایجاد نمی کند، گفت: این روند مربوط به زمانی بود که کنترل فرزندآوری در مدار توجهات قرار داشت، ولی در سال گذشته در قانون بودجه این موضوع را اصلاح کردیم که رقم بالایی نشد، اما این رویکرد وجود دارد که در جهت ترغیب و تشویق به فرزندآوری و خانواده محوری حق عائله‌مندی افزایش پیدا کند.
وی افزود: امسال هم در برنامه پنج ساله هفتم و هم در بودجه ۱۴۰۲ مترصد این هستیم که بحث افزایش حقوق و مزایا را در کمیسیون اجتماعی مطرح کنیم و این موضوع را مورد توجه خاص قرار دهیم.
نماینده مردم دورود و ازنا با بیان اینکه در قانون حمایت از خانواده و جوانان در ابعاد مختلف برای فرزندآوری و استفاده از مشوقات مختلف مواردی دیده شده که متنوع هم است، یادآور شد: اجرای این موارد تازه شروع شده؛ مثلا بحث وام های ازدواج و فرزندآوری که مبلغی می دهند شروع شده و در بودجه پیش بینی شده است.
این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: البته این تشویقات بیشتر برای کسانی که متاهل هستند و فرزند دارند موثر است و مثلا فردی که فرزند دارد اگر فرزند سوم به دنیا بیاورد خودرو و وام می گیرند و تشویقاتی از این قبیل گذاشته شده است./ایسنا
به گزارش صدا و سیما؛ سید مرتضی حسینی گفت: هر ساله یارانه مراکز روزانه و شبانه باید در کمیته‌ای که نمایندگان سازمان بهزیستی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان برنامه و بودجه و نمایندگان این مراکز حضور دارند، بررسی و براساس بودجه سالانه مدنظر دولت، میزان درصد رشد یارانه مراکز مشخص شود.
وی ادامه داد: باتوجه به شرایط اقتصادی، تورم و افزایش قیمت کالا و خدمات و حقوق نیروی انسانی، مراکز نگهداری سازمان بهزیستی با مشکلات بسیار زیادی مواجه شده‌اند چراکه میزان رشد اعتبارات بودجه باتوجه به میزان رشد تورم و خدمات انسانی نمی‌تواند پاسخگو باشد.
آقای حسینی گفت: مراکز نگهداری روزانه و شبانه غیردولتی سازمان بهزیستی دچار مشکلات زیادی هستند. زمانی که در سال ۱۴۰۱ سهم یارانه مراکز نگهداری روزانه و شبانه مشخص شد، تلاش کردیم تا سهم عمده بودجه را، برای این موضوع قرار دهیم. همه همت سازمان بهزیستی این بوده که بتوانند به میزان مناسبی یارانه مراکز نگهداری را رشد دهند تا حداقل، به میزان سال گذشته خدمات به گروه‌ها ارائه شود.
معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: پیشنهاد منابع اعتباری این بود، درصورتی که تخصیص اعتبارات سازمان بهزیستی تا پایان سال به طور صد در صد باشد، یارانه مراکز روزانه با رشد ۳۵ درصدی و یارانه مراکز شبانه با رشد ۵۰ درصدی نسبت به سال گذشته همراه باشد، لذا اگر دولت اعتبار را صد درصد تخصیص دهد، این رقم تا پایان سال به مراکز پرداخت خواهد شد.
وی ادامه داد: در جلسه‌ای با حضور نمایندگان قرار شد که بودجه جداگانه‌ای دریافت کنیم، اما به دلیل اینکه بودجه جدیدی در اختیار سازمان قرار نگرفت مجبور شدیم که با این میزان رشد، تفاهم و آن را برای هیات دولت ارسال کنیم.
معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی کشور افزود: از مهر ماه ۱۴۰۱، با تصویب هیات وزیران، یارانه مراکز نگهداری را با مبلغ جدید پرداخت خواهیم کرد و تلاش می‌کنیم تا اعتبارات عقب افتاده را نیز از سازمان برنامه و بودجه اخذ کرده و مبالغ عقب افتاده ۶ ماه گذشته از سال را نیز به مراکز پرداخت کنیم.
آقای حسینی با اشاره به میزان رشد ۳۵ درصدی یارانه مراکز روزانه و رشد ۵۰ درصدی یارانه مراکز شبانه نسبت به سال گذشته در سال ۱۴۰۱, بیان کرد: یارانه مراکز نگهداری روزانه، برای هر نفر ماهانه یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان بوده است که به یک میلیون و ۸۲۰ هزار تومان خواهد رسید. یارانه کارگاه‌های حمایتی برای هر نفر ماهانه یک میلیون و ۴۵۰ هزار تومان بوده است که به یک میلیون و ۹۵۷ هزار تومان خواهد رسید.
وی افزود: همچنین یارانه مراکز نگهداری شبانه روزی، ماهانه دو میلیون تومان برای هر نفر بوده است که به ۳ میلیون تومان افزایش می‌یابد. یارانه افراد مجهول‌الهویه در مراکز شبانه روزی برای هر نفر ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بوده است که به ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می‌رسد. نگهداری فرزندان زیر ۱۲ سال در کارگاه‌ها، مراکز و موسسات غیردولتی یک میلیون تومان بوده که یک میلیون و ۵۰۰ تومان و برای کودکان بالای ۱۲سال یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خواهد بود.
معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه یارانه مراکز نگهداری کودکان معلول با رشد ۸۰ درصدی همراه بوده است، گفت: این یارانه برای هر نفر در مراکز به دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان می‌رسد.
معاون توسعه مدیریت بهزیستی از معلولانی که به دلیل قرار گرفتن در دهک دهم، یارانه‌شان قطع شده است، اما خواهان دریافت آن هستند، خواست از طریق سامانه اعلامی وزارت کار و رفاه نسبت به ثبت اعتراض اقدام کنند.
 معاون توسعه مدیریت بهزیستی از معلولانی که به دلیل قرار گرفتن در دهک دهم، یارانه‌شان قطع شده است، اما خواهان دریافت آن هستند، خواست از طریق سامانه اعلامی وزارت کار و رفاه نسبت به ثبت اعتراض اقدام کنند. سیدمرتضی حسینی اظهار کرد: اگر یارانه جدید دولت برای افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان بهزیستی که جزو دهک دهم محسوب می‌شوند حذف شده باشد، از طریق سامانه‌ای که وزارت رفاه اعلام کرده است، اعتراض خود را ثبت کنند. سازمان بهزیستی نیز از طریق وزارتخانه این موضوع را پیگیری کرده است که همه افراد دارای معلولیت مشمول دریافت یارانه دولت باشند. او بیان کرد: در ستاد گزارشی دال بر این موضوع که یارانه جدید افراد دارای معلولیت تحت پوشش حذف شده باشد، شنیده نشده است و اگر در استان‌ها چنین موضوعی وجود دارد افراد در صورت اعتراض، باید اعتراض خود را از طریق سامانه وزارت رفاه اعلام کنند.
 

تمامی حقوق این سایت متعلق به خودروتک میباشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است

source

source

توسط funkhabari