دنیای بازی در شبکه‌های اجتماعی
پیش نمایش بازی کالیستو پروتکل: در ابتدای ماه دسامبر سال میلادی جاری قرار است بازی Callisto Protocol، به کارگردانی خالق مجموعه دد اسپیس روانه بازار شود. با توجه پیشینه تیم سازنده بازی و نمایش‌هایی که تا کنون از آن منتشر شده، هایپ و هیجان فراوانی برای تجربه آن وجود دارد و طرفداران ژانر وحشت-بقا برای عرضه محصول جدید استودیو Striking Distance لحظه شماری می‌کنند. حال باید پرسید چه عامل یا عواملی باعث این همه هیجان برای تجربه بازی شده، برای عنوانی که نسخه اول یک آی‌پی جدید است و فارغ از افراد سرشناس حاضر در استودیو، چندان نام خود این استودیو شناخته شده‌ نیست. هر آنچه در مورد بازی The Callisto Protocol می دانیم چیست؟ برای یافتن این پاسخ و آشنایی با اطلاعات بازی The Callisto Protocol در ادامه با دنیای بازی و پیش نمایش بازی The Callisto Protocol همراه باشید.
لیست عناوین مطلب

در ابتدای پیش نمایش بازی Callisto Protocol به سراغ معرفی استودیو Striking Distance و پیشینه آن می‌رویم. Striking Distance به عنوان یکی از زیر مجموعه‌های PUBG Corporation با هدف گسترش جهان بازی پابجی تاسیس شد و وظیفه اصلی آن ساخت یک بازی داستان محور در جهان این بازی بود. آقای گلن اسکافیلد (Glen Schofield)، کارگردان بازی می‌گوید زمانی که سران PUBG Corporation هدف خود را از تاسیس Striking Distance به وی توضیح دادند، او از مدت‌ها پیش کانسپت بازی Callisto Protocol را در ذهن داشته و سعی کرده این ایده را در جهان پابجی جای دهد اما، رفته رفته این عنوان هویت مستقل خود را پیدا کرد و کاملا از جهان پابجی مجزا شد.
در کنار آقای اسکافیلد به عنوان یکی از خالقان مجموعه دد اسپیس، آقای Steve Papoutsis که پس از جدایی آقای اسکافیلد از استودیو Visceral Games وظیفه رهبری تیم سازنده دد اسپیس را بر عهده داشته و آقای کریستوفر استونز (Christopher Stone) انیماتور ارشد مجموعه دد اسپیس نیز حضور دارند و وی را در ساخت بازی Callisto Protocol همراهی می‌کنند. به طور کلی استودیو Striking Distance شامل ۱۵۰ نیرو است که ۲۰ الی ۳۰ نفر آن‌ها از اعضای سابقه استودیو Visceral Games و Sledgehammer Games (یکی از سازنده سالانه کال آو دیوتی) هستند. Callisto Protocol اولین پروژه رسمی این استودیو است. پروژه‌ای که کارگردان بازی آن را بزرگ‌ترین اشتیاق دوران کاری خود توصیف می‌کند.
در ادامه پیش نمایش بازی Callisto Protocol به سراغ بررسی این موضوع می‌رویم که چرا این بازی در میان طرفداران ژانر وحشت-بقا و به طور کلی مخاطبان بازی‌های ویدیویی مورد اقبال قرار گرفته‌است.
هر آنچه در مورد بازی The Callisto Protocol می دانیم
همانطور که در ابتدا این مطلب نیز بدان اشاره شد، با توجه به فضای محیطی این بازی که به شدت یادآور خاطرات سه‌گانه دد اسپیس است و به همچنین به دلیل نام‌هایی که پشت این بازی وجود دارد، طرفداران ژانر وحشت-بقا نمی‌توانند به راحتی از کنار آن عبور کنند. هر چند تیم سازنده بارها به صراحت گفته در تلاش است تا یک بازی جدید و یک تجربه نو را برای مخاطبان خلق کند اما، الهام گرفتن از مجموعه دد اسپیس و بهره بردن از تجاربی که تیم سازنده در خلق آن به دست آورده، تقریبا اجتناب ناپذیر است.
در همین آغاز پیش نمایش بازی کالیستو پروتکل باید گفت که شباهت‌های میان The Callisto Protocol و مجموعه Dead Space تنها به بخش بصری و طراحی‌های گرافیکی خلاصه نمی‌شود و از حیث گیم‌پلی و رابط کاربری و همچنین لول دیزاین طرفداران می‌توانند انتظار تجربه مشابه و خوشایند مجموعه Dead Space را داشته باشند. خشونت، فضاهای تنگ و دلهره آور، اکشن روان و یک رابطه کاربری بی‌نقص که امکان حداکثری غوطه‌وری مخاطب را فراهم می‌کند، همه و همه مواردی است که باید در پیش نمایش بازی کالیستو پروتکل به آن اشاره کرد و همه از مواردی است که تا این سطح سبب هیجان مخاطبان برای تجربه آن شده‌است.
هر آنچه در مورد بازی The Callisto Protocol می دانیم
می‌دانیم که یکی از ارکان اصلی موفقیت هر بازی، بویژه در ژانر وحشت-بقا یک گیم‌پلی دقیق و حساب شده‌است. عنوانی که بتوانند ترکیب مناسبی از اکشن و المان‌های وحشت و بقا را ارائه کند و در هیچ رکن اعراق نکند، می‌تواند موفق ظاهر شود. در این بین فاکتوهای زیادی هستند که باید به درستی لحاظ شوند: از جهان بازی گرفته تا دشمنان و فضا سازی. اطلاعات بازی The Callisto Protocol در بسیاری از این بخش‌ها امیدوار کننده است و دلایل زیادی برای اینکه بتواند موفق شود، دارد. پس در ادامه پیش نمایش بازی Callisto Protocol به سراغ بررسی این ارکان می‌رویم.
Biopahgeها در بازی Callisto Protocol در واقع حکم همان Necromorphها را دارند که اکنون کامل‌تر، خطرناک‌تر و وحشیانه‌تر از همیشه هستند. این دشمنان خطر اصلی برای جیکوب لی، شخصیت اصلی بازی محسوب می‌شوند. Biopahgeها شامل دسته‌های مختلفی می‌شوند که هر کدام ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند، برخی خطرناک‌تر و سخت جان‌تر هستند. یک نوع توانایی پرتاب اسید را دارد و دیگری می‌تواند با دو سر خود حمله کند.
Biopahgeها می‌توانند بسته شرایط و زمانی که در آن حاضر هستند بیش از پیش جهش کنند که همین مسئله آن‌ها را خطرناک و مرگربارتر از قبل می‌کند. احتمال وقوع بیش از یک جهش نیز در آن‌ها وجود دارد و چنانچه یک جهش در آن‌ها رخ داد، جیکوب باید در اسرع وقت کار آن‌ها را تمام کند.
درست مانند سه‌گانه دد اسپیس، در محصول جدید Striking Distance نیز سلاح‌های گوناگونی وجود دارد که باید در پیش نمایش بازی The Callisto Protocol به آن‌ها اشاره کرد. شات گان، کلت و اسلحه‌های شکاری که با تم علمی-تخیلی بازی همخوانی دارند، برخی از این سلاح‌ها هستند که البته سازندگان از تمامی اسلحه‌های حاضر در بازی رونمایی نکرده‌اند. این سلاح‌ها در قابلیت‌های خود منحصر به فرد هستند و هر کدام را می‌توان به شیوه‌های گوناگون آپگرید کرد که البته باید آزاد کردن قدرت نهایی تمامی این سلاح‌ها باید بازی را چندین بار به اتمام رساند. در مقایسه با دد اسپیس، تعداد مهمات در بازی بسیار محدود است و باید هر شلیک حساب شده و با هدف ضربه زدن به یک نقطه ضعف خاص دشمنان صورت گیرد.
اطلاعات بازی The Callisto Protocol: پچ روز عرضه بازی Callisto Protocol روی PS4 بیش از ۲۶ گیگابایت است
پیش نمایش بازی کالیستو پروتکل
همانطور که در قسمت قبلی پیش نمایش بازی Callisto Protocol به آن اشاره شد، گلوله و مهمات در بازی بسیار محدود است و اینجاست که اهمیت مبارزه با سلاح‌ها نمایان می‌شود. نه تنها با استفاده از باتوم جیکوب می‌توان در صرف مهمات صرفه جویی کرد، بلکه از ترکیب حمله با سلاح سرد و گرم، می‌توان کمبوهای خونین و کارایی را خلق کرد و پس از فلج کردن لحظه‌ای دشمنان با باتوم، با یک شلیک دقیق به بخش اساسی بدن دشمن، آن را نابود کرد.
اگر ترکیب باتوم برقی و سلاح گرم نیز برای از پا درآوردن Biopahgeها کافی نبود، می‌توانید به سراغ استفاده از سلاح جاذبه محوری به نام GRP بروید. به کمک این سلاح می‌توان یک جسم سنگین یا نوک تیز را به سمت دشمنان پرتاب کرد یا آن‌ها را از روی زمین بلد کرد و محیط اطراف کوبید که خود می‌تواند سبب شروع زنجیره‌ای از آسیب‌های گوناگون شود. این سلاح مخاطب را تشویق می‌کند در هنگام مبارزه دید مناسبی نسبت به محیط اطراف داشته باشد و از محیط نیز جهت پیروزی بهره ببرد.
در ادامه پیش نمایش بازی کالیستو پروتکل و در مورد محیط بازی باید بگوییم زندان فضایی Black Iron شامل هزاران راهرو تو در تو و مخوف است که هر کدام امکان تاثیرگذاری روی دیگری را دارند. به عنوان مثال فعال کردن یک دستگاه در یک اتاق می‌تواند، سبب روشن شدن فن در اتاقی دیگری شود و این فن به عنوان یک سلاح کمکی برای کشتن دشمنان مورد استفاده قرار گیرد. از سوی دیگر می‌توان شرایط را برای خود نیز سخت‌تر کردن و به عنوان مثال در محفظه یک دشمن خطرناک را به صورت اتفاقی باز کرد. به طور کلی باید حتی به هنگام تعامل یا محیط نیز با احتیاط عمل کرد.
یک بازی وحشت-بقا خوب بدون امکان وقوع مرگ‌های خونین برای شخصیت اصلی بی‌معنا است. در ادامه مطلب پیش نمایش بازی The Callisto Protocol  به تنوع بالای مرگ‌هایی که در کمین جیکوب هستند، اشاره می‌کنیم. به نقل از انیماتورهای تیم سازنده، دشمنان، اشتباهات مخاطب، محیط اطراف یا ترکیبی از همه این موارد می‌توانند مرگ شخصیت اصلی را رقم بزند. بسته به موقعیتی که شخصیت اصلی نیز سبب مرگ خود می‌شود، انیمیشن آن متفاوت خواهد و حتی یک تروفی نیز در ازای دیدن تمامی این انیمیشن‌ها برای مخاطب باز می‌شود.
هر آنچه در مورد بازی The Callisto Protocol می دانیم
هوش مصنوعی دشمنان بازی ممکن است بعضا به نحوی برخورد کند که به زعم برخی بازیکنان غیر طبیعی باشد. به نقل از سازندگان در برخی از شرایط بازی ممکن است یک Biophage خود را در یک توربین پر سرعت پرتاب کند وقید حمله به شخصیت اصلی را بزند تا صرفا تنش در بازی بیشتر شود. یا اگر مخاطب به استفاده از سلاح‌های دوربرد بیش از حد اتکا کند، دشمنان سعی می‌کنند تا آخرین لحظه مخفی شوند و در موقع مناسب به مخاطب حمله کنند.
سازندگان در یکی از مصاحبه‌ای خود اعلام کردند تجربه بخش داستانی بازی Callisto Protocol می‌تواند بین ۱۲ الی ۱۴ ساعت به طول انجامد. هر چند جهان بازی خطی است اما، برای پیشروی از یک مکان به مکان دیگر، راه‌های مختلفی وجود دارد و برای دیدن تمامی این مسیرها، کامل آپگریدن کردن تمامی سلاح‌ها و درک کامل داستانی بازی، به تجربه چند باره داستان نیاز است که این مسئله می‌توانند، مدت زمان تجربه بازی را برای هر شخص متفاوت کند.
به گفته Striking Distance این بازی حتی در درجات سختی پایین نیز به دلیل کمبود مهمات و هوش منصوعی هوشمند بازی، می‌تواند چالش برانگیز و سخت باشد. در درجات بالاتر به دلیل کاهش بیشتر حجم مهمات، بالا رفتن نوار سلامتی دشمنان و سهمگین‌تر شدن ضربات آن‌ها، در کنار رفتار دقیق‌تر و حساب شده‌تر از سوی دشمنان، این چالش بیش از پیش نیز می‌شود. البته سازندگان می‌گویند در هر درجه سختی چالش بر کلافه کردن مخاطب اولویت دارد و تعادل در تمامی این درجه سختی‌ها برقرار است.

اگر به هر دلیل پس از پایان بازی از تجربه این عنوان سیراب نشدید، خبر خوب این است که سازندگان وعده دادند تا یک سال پس از عرضه نیز از کالیستو پروتکل پشتیبانی می‌کنند. محتوای جدیدی که در قرار است در مدت این یک سال برای بازی عرضه شود مشخص نیست اما، با توجه به اینکه به گفته سازندگان داستان بازی به صورت کامل در کمپین داستانی روایت می‌شود، شاید نتوان انتظار یک DLC بزرگ با ساعات گیم‌پلی طولانی را داشت و باید تنها به مودهای مختلف، درجات سختی جدید و … بسنده کرد.
نسخه نسل نهمی کالیستو پروتکل از دو حالت رزولوشن محور و فریم ریت محور پشتیبانی می‌کند. یعنی مخاطبان می‌توانند بسته به تصمیم خود بازی را با رزولوشن ۴K یا ۶۰ فریم بر ثانیه تجربه کنند. هنوز مشخص نیست فریم ریت بازی با رزولوشن ۴K چقدر است یا با چه رزولوشنی می‌توان بازی را با ۶۰ فریم بر ثانیه تجربه کرد.
می‌دانیم که برای غوطه‌وری هر چه بیشتر مخاطبان در یک بازی ژانر وحشت، باید گرافیک فنی و هنری و همچنین انیمیشن‌ها از کیفیت بالایی برخوردار باشند و به همین دلیل نیز در کمپین تبلیغاتی بازی مانور زیادی روی این بخش‌ها داده شد. با توحه به نمایش‌های بازی نیز انتظار داریم با یکی از خوش گرافیک‌ترین بازی‌های امسال مواجه شویم و حال پرسش اصلی برای بسیاری از کاربران PC این است که آیا می‌توانند این عنوان را روی سیستم خود اجرا کنند یا خیر.
مدتی پیش Striking Distance با آپدیت کردن صفحه استیم بازی از حداقل سیستم مورد نیاز بازی Callisto Protocol و سیستم پیشنهادی برای تجربه این بازی روی PC رونمایی کرد. برای کامل بودن پیش نمایش بازی کالیستو پروتکل، مشخصات کامل این دو سیستم در جدول زیر آمده‌است:
شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات تکمیلی در مورد سیستم مورد نیاز بازی The Callisto Protocol به این صفحه مراجعه کنید.
پیش نمایش بازی کالیستو پروتکل
پیش نمایش بازی کالیستو پروتکل را با پرداختن به داستان ادامه می‌دهیم. وقایع بازی Callisto Protocol در یکی از قمرهای سیاره مشتری به نام کالیتسو رخ می‌دهد. مخاطبان کنترل فردی به نام جیکوب لی یکی از زندانی‌های زندان Black Iron است را در اختیار می‌گیرند. زندگی برای جیکوب به عنوان یک زندانی به اندازه کافی دشوار است و وقتی یک ویروس ناشناخته سایر زندانی‌ها را به هیولاهای جهش یافته تبدیل می‌کند، زندگی دشوارتر نیز می‌شود. هدف اصلی زندان ماندن در جهنم کالیستو و فرار از آن است و از یک سو باید از راز آلوده شدن زندانی‌ها که ظاهرا رئیس زندان نیز در آن مخل است، نیز پرده برداشت.
اطلاعات بازی The Callisto Protocol تماشا کنید: تریلر معرفی Callisto Protocol
محیط بازی چگونه طراحی شده؟ در پیش نمایش The Callisto Protocol بدان پاسخ می‌دهیم. زندان Black Iron و بخش‌های مختلف آن به عنوان لوکیشن اصلی Callisto Protocol ایفا نقش می‌کنند و راهروهای تنگ این زندان، سلول‌ها و سیستم فاضلاب آن بخش‌هایی هستند که شخصیت اصلی باید برای زنده ماندن به سراغ آن‌ها برود. در این میان به سطح قمر کالیستو نیز می‌رویم و محل زندگی یک کلونی رها شده نیز را مورد اکتشاف قرار می‌دهیم. پاسخ به این پرسش که چه بلایی سر افراد این کلونی آمده و چرا آن‌ها محل زندگی خود را ترک کرده‌اند، تنها با تجربه داستان بازی مشخص می‌شود.
پیش نمایش بازی Callisto Protocol
در پایان پیش نمایش بازی کالیستو پروتکل باید گفت این عنوان دلایل زیادی برای موفق شدن دارد و تیم سازنده بازی نیز از اعتبار مناسبی میان هواداران ژانر وحشت برخوردار هستند. اینکه سازندگان تا چه می‌توانند در سطح انتظارات مخاطبان ظاهر شوند، پرسشی که تنها با عرضه بازی مشخص می‌شود. ظاهرا در حال حاضر همه چیز بر نشان از ساخت یک بازی خوش ساخت دیگر از سازندگان Dead Space دارد و باید دید آینده برای محصول Striking Distance چه رقم می‌زند.
Callisto Protocol روز جمعه یازدهم آذر ماه (دوم دسامبر) برای پلتفرم‌های پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، پلی استیشن ۵، ایکس باکس سری ایکس/اس و رایانه‌های شخصی منتشر می‌شود.
این بود پیش نمایش بازی The Callisto Protocol. هر آنچه در مورد بازی The Callisto Protocol می دانیم را با هم مرور کردیم. نظر شما چیست؟ اطلاعات بازی The Callisto Protocol خود را با ما در میان بگذارید.
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *نقد و بررسی بازی
تریلر بازی‌ها
بازی موبایلی
جدول زمانی
استفاده از مطالب دنیای بازی بدون ذکر منبع، کاری غیراخلاقی است.

source

توسط funkhabari