مدیر تسهیلات و خدمات اهرمی صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به جزئیات بسته حمایت از شرکت‌های مبتنی بر کسب‌وکارهای اینترنتی در دو ماه اخیر، گفت: شرکت‌ها بعد از ثبت‌نام در سامانه غزال ظرف یک هفته به بانک‌ها و یا به صندوق‌های پژوهش و فناوری برای دریافت تسهیلات معرفی خواهند شد.
مهرداد خلیلی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: در صندوق نوآوری و شکوفایی به منظور حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و استارت‌آپ‌های آسیب دیده از شرایط فعلی، بسته حمایتی تعریف شده است و جامعه هدف این بسته حمایتی، شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاقی هستند که کسب و کارهای اینترنتی و پلتفرمی راه‌اندازی کردند و در ماه‌های اخیر دچار آسیب شده‌اند.
وی بازی‌های اینترنتی، آموزش مجازی و نرم‌افزارهای محتوامحور را از نمونه‌ کسب‌وکارهای پلتفرمی عنوان کرد و ادامه داد: شرکت‌های متضرر از شرایط اخیر، شرکت‌هایی هستند که تعداد کاربران آنها افت کرده، یا حجم ترافیک آنها کاهش یافته است و یا میزان و تعداد نصب آنها افت نشان می‌دهد.
خلیلی یادآور شد: ما بر اساس معیارهایی، افت ایجاد شده در زمینه‌های تعداد کاربران، حجم ترافیک و حجم نصب را تعیین می‌کنیم.
مدیر تسهیلات و خدمات اهرمی صندوق نوآوری و شکوفایی روش درخواست این بسته حمایتی از سوی شرکت‌ها را مراجعه به سایت غزال صندوق نوآوری و شکوفایی ذکر کرد و افزود: جامعه هدف ما دو دسته شرکت‌های دانش‌بنیان و یا خلاق هستند. تسهیلات حمایتی اعطاشده به شرکت‌های دانش‌بنیان از منابع داخلی صندوق نوآوری و منابع اهرمی بانکی خواهد بود.
وی اضافه کرد: تسهیلات مربوط به شرکت‌های خلاق از سوی دو صندوق پژوهش و فناوری اعطا خواهد شد.
خلیلی، روش محاسبه اعطای تسهیلات به شرکت‌های آسیب دیده را معادل ۶ برابر مجموع هزینه‌های حقوق و دستمزد شرکت‌ها بر اساس لیست بیمه مهرماه سال ۱۴۰۱ شرکت‌ها عنوان کرد.
مدیر تسهیلات و خدمات اهرمی صندوق نوآوری و شکوفایی همچنین سقف تسهیلات برای شرکت‌های دانش‌بنیان را ۱۰ میلیارد تومان و برای شرکت‌های خلاق را ۳۰۰ میلیون تومان دانست.
وی ادامه داد: پرداخت‌های حمایتی یک مرحله‌ای و مجموعه تنفس و بازپرداخت ۱۲ ماه و نرخ سود تسهیلات بانکی اعطا شده به شرکت‌ها ۱۲ درصد و نرخ سود تسهیلات صندوق‌های پژوهش و فناوری ۹ درصد تعیین شده است.
خلیلی تاکید کرد: همه شرکت‌های فعال در کسب و کارهای اینترنتی آسیب دیده در ۲ ماه اخیر که بتوانند آسیب دیدگی خود را اثبات کنند، مشمول این حمایت خواهند شد.
این مقام مسؤول اضافه کرد: زمانی که شرکت‌ها درخواست خود را در سامانه به ثبت رساندند، یکسری شواهد از آنها درخواست می‌شود که شامل تعداد نصب، حجم ترافیک و میزان کاربران در قبل و بعد از آسیب می‌شود و ما این داده‌ها را راستی‌آزمایی می‌کنیم.
وی در خصوص تضامین این تسهیلات، توضیح داد: ما سعی کردیم تضامین این تسهیلات تا جایی که ممکن باشد، راحت و آسان شود؛ از این رو در خصوص تضامین، رایزنی‌های کافی انجام شده است.
مدیر تسهیلات و خدمات اهرمی صندوق نوآوری و شکوفایی، اظهار کرد: تضامین صندوق‌های پژوهش و فناوری تنها یک چک و سفته است و تضامین تسهیلات بانکی، از سوی بانک‌ها تعیین می‌شود، ولی ما رایزنی کرده‌ایم که تا جایی که ممکن باشد، بانک‌ها با شرکت‌ها مساعدت داشته باشند.
خلیلی خاطر نشان کرد: از زمان ثبت نام شرکت‌ها در سامانه غزال تا اعطای تسهیلات حداکثر یک هفته خواهد بود و شرکت‌ها بعد از ثبت نام حداقل یک هفته بعد یا به بانک‌ها و یا به صندوق‌های پژوهش و فناوری معرفی خواهند شد.
مدیر تسهیلات و خدمات اهرمی صندوق نوآوری و شکوفایی تاکید کرد: برای اعطای این تسهیلات نیازی به مراجعه حضوری شرکت‌ها به صندوق نیست، بلکه همه درخواست‌ها در سامانه ثبت می‌شود و ما از طریق پیامک به شرکت‌ها اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.
به گفته وی به محض آنکه درخواست‌های شرکت‌ها ارسال شد، از طریق پیامک به صاحبان شرکت‌ها اعلام می‌شود که درخواست آنها دریافت شده است.
انتهای پیام

source

source

توسط funkhabari