زمان تغییر است
تهدید گرمایش جهانی بدون شک مهم‌ترین و بحرانی‌ترین چالشی است که بشر در حال حاضر با آن مواجه است و معیشت همه افراد روی کره زمین احتمالاً تحت تأثیر تغییر تدریجی آب و هوای سیاره قرار می‌گیرد. در تلاش برای تغییر جهانی نسبت به محافظت از طبیعت، نمادهای هنری معاصر مانند گرتا تونبرگ، دیوید آتنبرو و حتی هنرپیشه‌هایی چون واکین فینیکس و حتی لئونادرو دی‌کاپریو بیان کرده‌اند که چگونه مردم می‌توانند نگرش‌های روزمره خود را نسبت به دنیای اطراف‌شان تغییر دهند و هر یک از آنها از سینما و تلویزیون برای متقاعد کردن کل جهان استفاده کرده‌اند.
اطلاع رسانی به بیننده در مورد یک حادثه گزارش نشده قبلی یا الهام بخشیدن به آنها برای ایجاد تغییر در زندگی واقعی، می‌تواند ابزاری کلیدی در تغییر ذهنیت یک فرد باشد، اما داستان‌های تخیلی نیز می‌تواند ابزاری کلیدی در تغییر طرز فکر افراد باشد. در تلاش برای اطلاع رسانی، ترغیب و تشویق به تغییر انسان در مقابل محافظت از طبیعت، نگاهی به فهرست ده فیلم ضروری «ویجیاتو» در مورد حفاظت از محیط زیست، در زیر بیندازید، که شامل فیلم‌هایی از فیلمسازانی مانند استیون سودربرگ، رولاند امریش و هایائو میازاکی است.
ما می‌توانیم فهرست کاملی از فیلم‌هایی را بسازیم که از زیرژانر «تقابل یک وکیل وظیفه شناس با تخلفات زیست‌محیطی» نشأت می‌گیرد. ما در مورد آثاری چون «آب‌های تیره»، «فعالیت مدنی» و موارد دیگر صحبت می‌کنیم. اکثر این فیلم‌ها یک شخصیت اصلی دارند که یک وکیل به شدت اخلاقی به خطر افتاده است، که با کشف برخی تخلفات بزرگ محیطی، خود را (هر چند جزئی) نجات می‌دهد.
فیلم «ارین براکویچ» از این نظر منحصربه‌فرد است که شخصیت اصلی یک وکیل نیست، بلکه یک مادر مجرد بدشانس است (جولیا رابرتز، که به حق برای این نقش برنده اسکار شده است) که برای یک شرکت حقوقی کار می‌کند تا زندگی خود را تامین کند. چیزی که داستان را باورنکردنی‌تر می‌کند این است که واقعیت دارد! و نشان می دهد که مهم نیست که چه کسی هستید، ابزار و توانایی برای کشف شدیدترین سناریو – و انجام کاری در مورد آن را دارید.
زن جوانی به اسم «ارین براکویچ» (جولیا رابرتس) با داشتن سه فرزند و در حالی که از شوهرش طلاق گرفته و بیکار است، پس از گذراندن ماجراهایی موفق می‌شود به عنوان دستیار یک وکیل شروع به کار کند. گرچه هیچ‌کس او را در این شغل جدیدش جدی نمی‌گیرد، اما طولی نمی‌کشد که تقریباً به تنهایی یک شرکت قدرتمند که متهم به آلوده کردن منبع آب شهر، است را سرنگون می‌سازد.
در حالی که برخی ممکن است این فیلم را شبیه به یک فیلم دیگر بدانند، اما باید قبول کرد این انیمیشن به اهمیت محافظت از طبیعت، حتی در سطح حشرات اشاره دارد، زیرا گرده افشانی زنبور‌ها برای سلامت سیاره ما بسیار مهم است. بری بی بنسون (جری ساینفلد)، که به تازگی از کالج فارغ التحصیل شده است، نمی‌خواهد تا آخر عمر در همان روال کار با عسل گیر کند. بنابراین او به خارج از کندو می‌رود و متوجه می‌شود که واقعاً جامعه او چقدر کوچک است.
هنگامی که او در خانه‌ای گیر می‌کند، ونسا بلوم (رنه زلوگر) به جای کشتن او زندگی زنبور را نجات می‌دهد. اینجاست که نوعی عشق شاعرانه بین گلفروش نیویورکی و دوست زنبورش شکوفا می‌شود، اما وقتی بری متوجه می‌شود که انسان‌ها عسل می‌خورند و آن را به میل خود از کندوهای سخت کوشی مانند او می‌گیرند، تصمیم می‌گیرد از آنها شکایت کند. این زنبور کوچک به زودی به جهان نشان می‌دهد که بدون گرده افشانی آنها چه اتفاقی می‌افتد. صدای اپرا وینفری، ری لیوتا، استینگ، جان گودمن، کریس راک، بری لوینسون، کتی بیتس و لری کینگ نیز تماشای این فیلم را لذت بخش کرده است.
در آینده‌ای پسا آخرالزمانی که در آن انسان‌ها به دلیل انباشته شدن بیش از حد زباله در سطح سیاره مجبور به ترک زمین شده‌اند، یکی از تنها روبات‌های جمع آوری زباله که هنوز فعال است، به انجام وظایف خود با شکل دادن زباله‌ها به صورت مکعب و انباشتن آنها در سازه‌های آسمان خراش مانند به منظور پاکسازی زمین ادامه می‌دهد. این شروع داستانی این اثر ماندگار است.
درست مانند استودیو جیبلی، پیکسار برای ساختن فیلم‌هایی هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان، با داستان‌های متقاعدکننده‌اش که اغلب پیرامون زندگی دوران کودکی، والدین، پویایی خانوادگی و حتی فرهنگ مصرف‌گرایانه است شهرت دارد. در یکی از جاه‌طلبانه‌ترین فیلم‌های این استودیو، این فیلم یک ربات لال و زنگ‌زده با دوربین دوچشمی را به نمایش می‌گذارد که برای نجات بشریت با سفر در فضا فداکاری می‌کند.
ربات با در دست داشتن یک گیاه زنده و خوش طعم به عنوان کلید آینده بشریت، به یک کشتی تفریحی کیهانی سفر می‌کند که یکی از آخرین سفینه‌های باقی مانده از زندگی انسان را در دست دارد، جایی که مصرف گرایی بشریت را به هواپیماهای بدون سرنشین نادان و بی تفاوت تبدیل کرده است. اگرچه این داستان خنده‌دار و دل‌انگیز است، اما دنیایی است که در آن زمین چنان در زباله‌ها پوشیده شده است که دیگر قابل زندگی نیست. این انیمیشن خانوادگی به عنوان یک هشدار عمل می‌کند که اگر مردم از زمین مراقبت نکنند، آینده این سیاره کاملاً تاریک خواهد بود.
از هر دو قسمت «آواتار» جیمز کامرون تا حد زیادی به عنوان پرفروش‌ترین فیلم تاریخ و یک شاهکار تکنولوژیکی یاد می‌شود که در نهایت وعده و پتانسیل آثار سه بعدی را زنده کرد. اما «آواتار»، به طور کلی، فیلمی است که بر ایده‌های مهم زیست‌محیطی تأکید می‌کند، البته با هدف محافظت از طبیعت. همه چیز از پایداری گرفته تا ارتباط انسان و طبیعت در «آواتار»، در کنار تمام سکانس‌های نبرد هوایی و حرف‌های تکنو بررسی شده است.
آواتار در اواسط قرن بیست و دوم و در زمانی که زمین در حال مرگ است (توسط گرم شدن کره زمین) روایت می‌شود. در این وضعیت قمر پاندورا به هدف جدید بشریت تبدیل می‌شود و فیلم فاجعه اقلیمی را که توسط نیروهای انسانی متجاوز با آن روبروست به تصویر می‌کشد. فیلمبرداری و طرح داستانی خلاقانه و قابل تامل است و آواتار حتی سه جایزه اسکار را به دست آورد. این فیلم فانتزی حماسی آینده‌ای را بررسی می‌کند که در آن ساکنان زمین برای استخراج مواد معدنی ارزشمند به سیاره پاندورا سفر می‌کنند و زندگی کسانی را که قبلاً در آنجا ساکن بودند مختل و تهدید می‌کنند.
اگرچه این فیلم یک داستان اکشن و هیجان انگیز است، اما آواتار با نیاز شدید سیاره زمین به منابع طبیعی آغاز می‌شود که به شدت تحلیل رفته است. این فیلم بسیار مورد توجه یک داستان هشداردهنده است که تا حدی بر حفاظت از منابع طبیعی تا زمانی که هنوز زمان وجود دارد تمرکز دارد.
این فیلم نتفلیکس که بونگ جون هو قبل از تبدیل شدن به فیلمساز مورد علاقه همه با «انگل» آن را ساخته است، یکی دیگر از آثار مهم سینمایی درباره محافظت از طبیعت و موجودات حاضر در آن است. فیلم «Okja» یک تمثیل زیست محیطی روشنگر درباره خوک اصلاح شده ژنتیکی به نام اوکجا است که شرکت‌های غربی سعی در استثمار او دارند. بنابراین، «اوکجا» به همان اندازه که در مورد کشاورزی صنعتی، بهره برداری از منابع و حقوق حیوانات است، به همان اندازه که در مورد رابطه تا حدودی نوازشگر یک دختر جوان کره‌آی به نام میجا (آن سئو هیون) و خوک اصلاح شده ژنتیکی او به نام اوکجا است.
وقتی شرکت شیطانی که اوکجا را خلق کرده است، می‌آید تا او را پس بگیرد، میجا به یک سفر بین المللی می‌رود، با گروهی از مبارزان آزادی محیط زیست متحد می‌شود و با یک شرور مبارزه می‌کند. به لطف توانایی کارگردان در پخش بازیگوشی در میان ژانرها و لحن‌ها، از حیرت‌انگیز تا وحشتناک، و برخی از اجراهای بسیار متعهدانه تقریباً همه دست اندرکاران، «Okja» یک فیلم پاپ کورنی بزرگ است که باعث می‌شود بیشتر فکر کنید خوراک شما از کجا آمده است.
انیمیشن بامبی یک کلاسیک شایان ستایش دیزنی در مورد آهویی است که توسط حیوانات در جنگل به دنبال مرگ مادرش که توسط یک شکارچی مورد اصابت گلوله قرار گرفت، بزرگ می‌شود.
این فیلم هم به عنوان آگاهی محیطی نسبت به زیست بوم‌ها و هم به عنوان فعالیت نسبت به حفظ حقوق حیوانات عمل می‌کند. در حالی که در مورد جنبه‌ای از فیلم که شکارچیان و شکار را بد جلوه می‌دهد، بحث‌هایی وجود دارد، اما این انیمیشن کلاسیک زندگی حیوانات در طبیعت را مورد توجه قرار می‌دهد. با تماشای این فیلم، کودکان و بزرگسالان و به طور کلی همه مخاطبان می‌توانند درک بهتری از اهمیت حفاظت از جهان طبیعی داشته باشند.
«روز پس از فردا» یک فیلم علمی تخیلی فاجعه آمیز است که ویرانی زمین پس از تغییرات شدید آب و هوا را دنبال می‌کند. هنگامی که گردش اقیانوس اطلس شمالی مختل می‌شود، یک سری آب و هوای شدید رخ می‌دهد که عصر یخبندان جدیدی را به وجود می‌آورد. این فیلم یک داستان هشداردهنده است که با به تصویر کشیدن آینده‌ای که در آن مردم به آب و هوا اهمیت نمی‌دهند، نشان می‌دهد که اگر مردم به مراقبت کافی از آن اهمیت ندهند، چه بلایی سر محیط زیست می‌آید. این فیلم یک اثر اساسی پیرامون فاجعه زیست محیطی است که به موضوع تغییرات آب و هوا و گرم شدن اقیانوس‌ها می‌پردازد.
این فیلم یک رویداد آب و هوایی فاجعه بار را به تصویر می‌کشد که آنقدرها هم که فکر می‌کنیم از واقعیت دور نیست. در فیلم، اقیانوس اطلس نابود می‌شود و زمین را وارد عصر یخبندان می‌کند. جالب و وحشتناک است که بدانید با افزایش شواهدی مبنی بر تضعیف سیستم گردش آب اقیانوس، نمی‌توانیم اتفاق مشابهی را در آینده رد کنیم.
با وجود اکران در 25 سال پیش، فیلم ژاپنی پرنسس مونونوکه همچنان یکی از محبوب ترین و مرتبط ترین فیلم‌های مربوط به تغییرات آب و هوایی و البته محافظت از طبیعت است. در سفری برای یافتن درمانی برای نفرین شیطانی، قهرمان داستان خود را در میانه جنگ بین خدایان جنگل و مستعمره معدن می‌بیند. این انیمیشن داستان مرد جوانی را روایت می‌کند که برای یافتن درمانی برای بیماری منحصربه‌فردی که به آن مبتلا شده است، به جستجو می‌رود، اما درگیر بین یک دهکده صنعتی و نیروهای داخل جنگل همسایه می‌شود.
تا آنجا که سینمای میازاکی پیش می‌رود، این فیلم یکی از تاریک ترین آثار اوست که از نظر احساسی سنگین و در برخی نقاط به طرز شگفت انگیزی خشن می‌شود. این انیمه سیاسی/زیستی به شکل سخت عواقب تخریب طبیعت و ناتوانی بشر در زندگی در هماهنگی را به تصویر می‌کشد و پیامی قوی ارسال می‌کند که متأسفانه امروز نیز بسیار مرتبط است.
در آینده‌ای دور، آفت‌های گیاهی خطرناک و پدیدار شدن غبار مضر به معنای پایان قابلیت سکونت در سیاره زمین است. این فیلم یک خلبان ناسا را دنبال می‌کند که در حال کار بر روی نقشه‌ای برای انتقال جمعیت زمین به دنیای جدید از طریق یک کرم چاله است. همه صحبت‌ها در مورد فضا، نظریه‌های علمی، نقل قول‌های شاعرانه و فلسفه‌های مربوط به زمان در این فیلم، به چیزی بیش از ذهن معمولی شما نیاز دارند.
اگرچه این داستان شامل یک خط روایت امیدوارکننده است، اما اگر محیط زیست کنونی ما انسان‌ها در نهایت با چنین فاجعه‌ای روبرو شود، آینده تیره‌ای پیش روی همه بشریت قرار دارد. این فیلم آخرالزمانی با رتبه بالا در آثار نولان، چشم انداز جهان را در صورت عدم توجه به جهان طبیعی اطراف خود نشان می‌دهد.
آخرین اثر سینمایی حاضر در لیست ما بازسازی فیلم علمی تخیلی کلاسیک 1951 است که درباره یک بازدیدکننده بیگانه شبیه انسان و همتای ربات غول پیکرش است که روی زمین فرود می‌آیند. «روزی که دنیا از حرکت ایستاد» به کارگردانی «اسکات دریکسون» ساخته شد و داستان آن درباره موجود فضایی شبه انسانی به نام کلاتو است که به همراه ربات محافظی به نام گورت برای رساندن یک پیام مهم وارد زمین می‌شود. او تصمیم دارد نیروی جهان را برای یک روز خاموش کند تا زمین از حرکت بایستد. در واقع این بیگانه می‌گوید که برای نجات سیاره آمده است.
اما ماموریت او به دلیل فعالیت‌های مخرب انسانی و تغییرات آب و هوایی، نابودی انسان است. در نسخه قرن بیست و یکم، انسان‌ها همیشه در حال تخریب محیط زیست زمین هستند و بیگانگان برای نجات سیاره و گونه‌های آن به استثنای نوع بشر آمده‌اند. این فیلم در روشن کردن آسیب‌هایی که بشریت انجام داده و همچنان می‌کند، کار بزرگی انجام می‌دهد و در عین حال هشداری فوری درباره آنچه در آینده برای ما خواهد داشت، ارائه می‌کند.
در چیزی که دیوید آتنبرو «گفته‌های نظراتی» خود برای محیط‌زیست می‌نامد، مستند «زندگی در سیاره ما» بینندگان را پیرامون محیط خود راهنمایی می‌کند و تغییرات ویرانگری را که سیاره ما در طول زندگی خود تجربه کرده است، نشان می‌دهد. این مستند 85 دقیقه‌ای که ابتدا در نتفلیکس در سال 2020 منتشر شد، پیش‌بینی‌های بسیار تلخی را برای آینده در صورت ادامه مسیر فعلی بشر ارائه می‌کند، از جمله ششمین انقراض دسته جمعی و افزایش دمای جهانی 4 درجه سانتی‌گراد که بخش‌های زیادی از زمین را غیرقابل سکونت خواهد کرد.
آتنبرو که با مستندهای معمول طبیعت محور خود معروف است، در زندگی سیاره ما لحن انتقادی تری به خود می‌گیرد و رفتار انسان‌ها با جهان طبیعی و محیط زیست را محکوم می‌کند. این لحن انتقادی پیام امیدوار کنند او را با صحبت در مورد راه حل‌های مبارزه با بحران آب و هوا در پایان مستند کارآمدتر می‌کند.
صحبت در مورد تغییرات آب و هوا و نابودی محیط زیست می‌تواند طاقت فرسا و اضطراب آور باشد، بنابراین پرداختن به این موضوع در فیلم‌ها می‌تواند به مخاطب گسترده تری کمک کند و آگاهی را در میان افرادی که در غیر این صورت علاقه‌ای به یادگیری در مورد چنین موضوع مهمی ندارند، افزایش دهد. ما در این مطلب ویجیاتو سعی کردیم با جمع کردن این لیست هم هشداری نسبت به تخریب محیط زیست بدهیم و هم شما را به سمت دیدن چند اثر سرگرم‌کننده سوق دهیم.
زمان تغییر است
تجربه‌ی صوتی باکیفیت با ریزر

source
تولید محتوا

توسط funkhabari