دانیل نوبو‌آ، سیاستمداری بی تجربه ۳۵ ساله توانست در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری اکوادور با کسب ۵۲.۱ درصد رقیب چپ‌گرای خود را شکست دهد و به عنوان رئيس جمهوری جدید این کشور انتخاب شود.

نوبو‌آ که وارث تجارت فروش موز پدرش است از این طریق به ثروت قابل توجهی دست یافته و در فرآیند انتخاباتی خشونت آمیز موفق شد به پیروزی دست یابد. 

با شمارش بیش از ۹۷ درصد آرا، مقامات انتخاباتی گفتند که نوبوآ توانسته ۵۲.۱ درصد رای کسب کند و لوئيزا گونزالس وکیل چپ‌گرا و متحد رافائل کوریا، رئيس جمهوری پیشین و تبعیدی را که ۴۷.۹ درصد به دست آورده بود شکست دهد. 

نوبوآ، ۳۵ ساله، رهبری این کشور آمریکای جنوبی را در دوره‌ای برعهده خواهد داشت که خشونت‌های مرتبط با قاچاق مواد مخدر در این کشور به سطح نگران کننده‌ای رسیده است. نوبوآ وعده داده هدفش موارد باشد: «بازگرداندن صلح به کشور، آموزش بهتر برای جوانان و ایجاد اشتغال برای مردمی که به دنبال آن هستند.» نوبوآ پس از پیروزی در انتخابات همچنین اعلام کرد که بسیار سریع روند بازسازی کشور را آغاز و تلاش خود را برای مبارزه با خشونت، فساد و نفرت پی خواهد گرفت. 

پدر نوبوآ، ثروتمندترین مرد اکوادور به لطف شرکتی است که در فروش و حمل و نقل موز فعالیت دارد و در حال حاضر صاحب بیش از ۱۲۸ شرکت در ده کشور جهان است. آلوارو نوبو‌آ پیش از این پنج بار در انتخابات ریاست جمهوری نامزد شده است. 

دوره ریاست جمهوری نوبوآ تنها تا مه ۲۰۲۵ یعنی همان چیزی که از دوره تصدی رئيس جمهوری پیشین گیلرمو لاسو باقی مانده، ادامه خواهد داشت. لاسو در ماه مه مجلس را منحل کرد و قانونگذاران هم او را استیضاح و از کار برکنار کردند. 

اکوادوری‌ها امیدوارند این رئيس جمهوری جوان که در آمریکا هم تحصیل کرده بتواند برای آنها، امنیت، نظم و اقتصاد بهتر به ارمغان بیاورد. خشونت در اکوادور از سه سال پیش با افزایش فعالیت مجرمانه قاچاق کوکائين گسترش یافته و دولت در این مدت نتوانسته با این باندها مقابله کند. از آن زمان چندین سیاستمدار و رهبران سیاسی کشته و یا ربوده شده‌اند. ضمن اینکه در چندین شهر هم خودروهای بمبگذای شده باعث کشته شدن افراد عادی شدند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نوبوآ جوان فعالیت سیاسی خود را در سال ۲۰۲۱ آغاز کرد و موفق شد کرسی مجلس این کشور را کسب کند. او سپس به عنوان رئيس کمیسیون توسعه اقتصادی فعالیت خود را ادامه داد. هرچند نوبوآ در انتخابات پیروز شده اما حزب او در مجلس کرسی‌های کافی در مجلس ملی نخواهد داشت و این می‌تواند اداره کشور را برای این سیاستمدار بی‌تجربه با دشواری رو به رو کند.

source

توسط