فاکسکان به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان لوازم الکترونیکی در جهان، از همکاری استراتژیکی با انویدیا خبر داد که هدف آن افزایش سرعت توسعه خودروهای برقی و فناوری هوش مصنوعی در هدایت آن‌هاست.

«جنسن هوانگ»، بنیان‌گذار و مدیرعامل انویدیا به همراه «یانگ لیو»، رئیس و مدیرعامل فاکسکان، اخیراً در جریان رویداد Hon Hai Tech Day این همکاری را اعلام کردند. به گفته آن‌ها، این دو شرکت با همکاری یکدیگر مراکز داده جدیدی را تحت عنوان «کارخانه‌های هوش مصنوعی» خواهند ساخت که برای تسریع توسعه خودروهای خودران و ربات‌های صنعتی از قدرت اَبَررایانه‌ها استفاده می‌کند.

کارخانه هوش مصنوعی انویدیا و فاکسکان

این کارخانه‌های هوش مصنوعی براساس زیرساخت محاسباتی Nvidia GPU ساخته خواهند شد که برای پردازش، پالایش و تبدیل حجم وسیعی از داده‌ها به مدل‌ها و اطلاعات هوش مصنوعی از این فناوری‌ها استفاده می‌شود.

هوانگ در جریان این رویداد گفت:

«ما درحال ساخت یک سیستم سرتاسری هستیم که از یک سمت، در آن خودروی برقی پیشرفته‌ای ساخته می‌شود که مغز مبتنی بر هوش مصنوعی به آن اجازه می‌دهد تا با رانندگان و مسافران تعامل داشته باشد و این سیستم همچنین یک کارخانه هوش مصنوعی نرم‌افزاری را برای این خودرو توسعه می‌دهد که رانندگی خودکار را فراهم می‌کند. این خودرو با تجربیات زندگی رانندگان همراه می‌شود و داده‌های بیشتری برای خود جمع‌آوری می‌کند. سپس این داده‌ها به کارخانه هوش مصنوعی منتقل می‌شوند؛ جایی که نرم‌افزار بهبود پیدا کرده و ناوگان هوش مصنوعی را به‌طور کامل به‌روز می‌کند.»

در چند سال گذشته نیازهای محاسباتی وسایل نقلیه خودران بسیار زیاد شده است و این خودروها به قابلیت‌های هوش مصنوعی پیشرفته‌ای نیاز دارند. پلتفرم Drive Orin انویدیا که قبلاً توسط بیش از 25 خودروساز جهانی انتخاب شده بود، به‌عنوان مغز هوش مصنوعی برای خودروهای برقی فاکسکان عمل می‌کند. فاکسکان که با تولید واحدهای کنترل الکترونیکی (ECU) مجهز به Drive Orin شناخته می‌شود، همچنین ECU‌هایی با ابرتراشه Drive Thor تولید خواهد کرد.

ابرتراشه Drive Thor براساس قابلیت‌های هوش مصنوعی پیشرفته موجود در پردازنده‌های گرافیکی Grace انویدیا و پردازنده‌های گرافیکی مبتنی بر معماری Hopper و Ada Lovelace ساخته شده است. انتظار می‌رود این تراشه 2000 ترافلاپ قدرت محاسباتی با کارایی بالا را ارائه کند که رانندگی هوشمند ایمن و مطمئن را امکان‌پذیر می‌کند.

source

توسط