به گزارش تجارت‌نیوز، وزارت بهداشت فلسطین ظهر امروز اعلام کرد که در حملات ۱۳ روز اخیر اسرائیل به مناطق مختلف نوار غزه دستکم ۳۷۸۵ نفر شهید شده‌اند.

براساس اعلام این وزارتخانه، شمار زخمی‌ها نیز به  ۱۲۵۰۰ نفر رسیده است.

بخش بهداشت و درمان غزه فلج شده است

وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد که اسرائیل به ۲۴ بیمارستان ازجمله بیمارستان «الشفاء» در نوار غزه پیام هشدار داده و خواستار تخلیهٔ این بیمارستان‌ها شده است.

این در حالی است که پزشکان و کادر درمان در محاصره انبوهی از اجساد تکه تکه شده و بیماران ناامیدی قرار دارند که پس از انفجار ویرانگر در بیمارستان المعمدانی غزه درخواست کمک دارند. مدیر بیمارستان شهدای الاقصی در دیرالبلح اعلام کرد: ذخیره استراتژیک دارو و تجهیزات پزشکی ما به پایان رسیده است. ایاد الجبری، مدیر بیمارستان شهدای الاقصی غزه هم نسبت به وضعیت بیمارستان‌ها هشدار داد.

وی در این باره گفت: وضعیت پزشکی بسیار دشوار است و ما از کمبود نیرو و ذخیره استراتژیک دارو و تجهیزات پزشکی رنج می‌بریم. ذخیره استراتژیک دارو و تجهیزات پزشکی ما به پایان رسیده است.

دکتر یوسف العقاد، رئیس بیمارستان اروپایی غزه در کنفرانس مطبوعاتی و درحالی که اجساد شش کودک فلسطینی در مقابل وی بود گفت که بیمارستان‌های نوار غزه از کمبود شدید دارو، تجهیزات پزشکی و مواد مصرفی پزشکی رنج می‌برند و این مشکل مانع از ارائه خدمات درمانی به تعدادی از مجروحان می‌شود.

وی گفت: ما منتظر باز شدن گذرگاه‌ها برای انتقال این مجروحان به خارج از فلسطین برای درمان هستیم.

العقاد در پیامی برای جهانیان می گوید: «به این بچه ها نگاه کنید. چه کسی این بچه ها را می‌کشد؟»

وی ادامه داد: اسرائیل برق نوار غزه را قطع کرده و در نتیجه بیمارستان کاملاً با ژنراتور کار می‌کند و به مقدار زیادی سوخت نیاز دارد که به سرعت تمام می شود. اوضاع بسیار پیچیده و دشوار است.

در همین حال، وزارت بهداشت غزه نیز اعلام کرده است که سه بیمارستان در این باریکه به صورت کلی از کار افتاده اند.

احمد المنظری مدیر منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت در شرق مدیترانه با بیان اینکه اجساد موجود در بیمارستان‌های غزه از ظرفیت سردخانه‌های این بیمارستان‌ها فراتر رفته، این موضوع را یک فاجعه زیست محیطی توصیف کرد که سلامت عمومی در نوار غزه و خارج از آن را تهدید می‌کند.

او در گفت‌وگو با رسانه‌ها گفت، به دلیل کمبود آب‌ آشامیدنی و استفاده مردم غزه از آب‌های آلوده، نگرانی از شیوع بیماری‌هایی که از طریق آب منتقل می‌شوند، وجود دارد.

المنظری همچنین عدم بازگشایی گذرگاه رفح را فاجعه انسانی مضاعف دانست.

او با تاکید بر اینکه وضعیت در غزه هیچ تاخیری را تحمل نمی‌کند، گفت: «هر ثانیه یا ساعتی که از بسته نگه داشتن گذرگاه می‌گذرد، بیگناهان بسیاری چه بیمارانی که در بیمارستان هستند و چه شهروندانی که در بمباران زخمی می‌شوند، جان خود را از دست می‌دهند.

حملات هوایی به غزه

و با این همه، حملات ارتش اسرائیل به مناطق مختلف غزه همچنان ادامه دارد.

جنگنده‌های رژیم صهیونیستی در ادامه جنایتگری این رژیم منزل ۳ خانواده بریکه، حسونه و ضهیر را در غزه بمباران کردند که طی آن ۱۵ عضو خانواده بریکه، ۱۰ عضو خانواده ضهیر و ۶ عضو خانواده حسونه به شهادت رسیدند.

در این حملات ده‌ها نفر هم زخمی شدند. طبق این گزارش، ارتش اسرائیل سه برج مسکونی را در شهر الزهراء در نوار غزه بمباران کرد و باعث تخریب آنها شد.

رژیم صهیونیستی همچنین تهدید به هدف قرار دادن دو برج دیگر در الزهراء کرده است.

منابع خبری اعلام کردند که جنگنده‌های رژیم اشغالگر همچنین چند خانه در مرکز خان‌یونس در جنوب نواز غزه را هدف قرار دادند.

رسانه های فلسطینی در این باره گزارش دادند که اسرائیل با تخریب این سه برج ۶۰ خانواده را بی‌سرپناه کرده است.

منابع مطلع از شهادت و مجروح شدن ده‌ها فلسطینی در این حملات خبر داده‌اند.

رسانه‌های فلسطینی اعلام کردند: ۲۱ شهید و ۴۴ زخمی در نتیجه بمباران چند منطقه در شمال نوار غزه توسط رژیم صهیونیستی ثبت شده است.

خبرنگار المیادین در غزه نیز اعلام کرد: درپی ادامه حملات اجساد بیشتری از شهدا که بیشتر آنها کودک هستند به بیمارستان شهدای الاقصی منتقل شده است.

المیادین همچنین اعلام کرد که حملات ساعات گذشته به نوار غزه بیش از ۱۰۰ شهید برجای گذاشته است.

این شبکه در ادامه با هشدار نسبت به شمار زیاد شهدا و کمبود ظرفیت سردخانه‌ها اعلام کرد که برای جلوگیری از وقوع یک فاجعه از یخچال‌های بستنی برای نگهداری پیکرهای شهدا استفاده می‌شود.

هشدار سازمان جهانی بهداشت

سازمان جهانی بهداشت در این باره اعلام کرد که تعداد شهدا در غزه بسیار بیشتر از ظرفیت سردخانه‌ها است.

این سازمان همچنین هشدار داد که این اتفاق یک فاجعه زیست‌محیطی است و سلامت عمومی را تهدید می‌کند.

منبع: ایسنا

source

توسط