به‌گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،  چهلمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب استانبول به‌مناسبت یکصدمین سالگرد اعلام جمهوری ترکیه با شعار «زنده باد جمهوری» با شرکت بیش از 1000 ناشر داخلی و خارجی در محل دائمی نمایشگاه تویاپ آغاز به کار کرد.

در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه اکرم امام اوغلو، شهردار استانبول اظهار داشت: تویاپ هرساله محل دیدار دوست داران کتاب و کتاب خوانی است و به شخصه در طول زندگی خود از کتاب‌ها چیزهای زیادی آموخته‌ام،کتاب خوانی سهم موثری در شخصیت و جایگاه کنونی ام ایفا کرده است. وجود کتاب بهترین راه بشر برای حفظ، اشتراک و انتقال خاطره جمعی به آینده است.

سفیر مالزی: تطبیق “کتاب” با فناوری روز فرصتی طلایی برای انتقال فرهنگ در جهان

امام اوغلو در ادامه ضمن اشاره به حضور انتشارات شهرداری استانبول در این نمایشگاه، بیان کرد: شهرداری استانبول از روز آغاز به کار، بیش از 705 هزار جلد کتاب را خریداری و به صورت رایگان در اختیار 62 کتابخانه عمومی که بزودی این رقم تا سه برابر افزایش خواهد یافت، قرار داده است. از سوی دیگر همکاری مشترک با  395 موسسه نشر و توزیع صورت گرفته است. تهیه و چاپ کتاب‌های آزمون یکی دیگر از پروژه‌های مشترک شهرداری با برخی از موسسات انتشاراتی است.

این درحالی است که میهمان افتخاری نمایشگاه امسال، نرمین آبادان اونات، نویسنده، استاد دانشگاه، حقوقدان و جامعه‌شناس سرشناس ترکیه است. برگزاری نشست‌های تخصصی با محور شعر، داستان، ادبیات کودک و نوجوان، رمان و مقاله و دیدار با نویسندگان و امضای کتاب از جمله برنامه‌های جانبی نمایشگاه 9 روزه کتاب استانبول است.

همچنین در بخش بین المللی امسال نمایشگاه کتاب استانبول ، ناشرانی از ایران، مقدونیه شمالی، آلمان، چین، رومانی شرکت یافته تا ضمن معرفی تازهای نشر، اطلاعاتی درباره وضعیت «بازار نشر» به اشتراک بگذارند.

استانبول , کشور ترکیه , نمایشگاه کتاب , کتاب و ادبیات , کتاب ,نشست هیئت ایرانی با مدیرعامل طرح تدا و اتحادیه ناشران ترکیه

در این نشست درباره دغدغه های ترجمه کتاب به زبان ترکی و فارسی، ضرورت استفاده نویسندگان ایرانی از قلم روان و متناسب با محیط و ادبیات ترکیه برای نوشتن آثار فارسی برای ترجمه به زبان ترکی، حمایت از آثار ترجمه شده، معرفی طرح‌های تاپ و گرنت، در نظر گرفتن تسهیلات گمرکی  برای حضور ناشران ترکیه در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، فراهم کردن امکان حضور ناشران ترکیه در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، ارتباط ناشران دو کشور و… صحبت و در پایان دعوت نامه حضور در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بین اعضای اتحادیه ناشران ترکیه توزیع شد.

استانبول , کشور ترکیه , نمایشگاه کتاب , کتاب و ادبیات , کتاب ,انتهای پیام/

source

توسط