اولین نسخه Hot Wheels Unleashed در سال ۲۰۲۱ روانه بازار شد. عنوانی آرکید و سرگرم کننده که بر اساس اسباب ‌بازی‌های محبوب هات ویلز در ژانر کارت ریسینگ ساخته شده بود. هر چند نسخه اول در مجموع عنوان خوبی بود، اما از مشکلاتی هم رنج می‌برد که از تبدیل شدن آن به یک عنوان بی‌نقص جلوگیری کرده بود. حالا دو سال از عرضه نسخه اول گذشته و شاهد عرضه نسخه دوم بازی با نام Hot Wheels Unleashed 2: Turbocharged هستیم. حال باید بببینیم استودیو ایتالیایی مایل استون تا چه میزان توانسته مشکلات نسخه اول را برطرف کند و نسخه دوم در چه جایگاهی قرار می‌گیرد.

در نگاه اول نسخه دوم هات‌ ویلز به شدت شبیه به همان چیزی است که در سال ۲۰۲۱ شاهد آن بودیم. در عمل از لحاظ بصری، طراحی اتومبیل‌ها و کلیت گیم‌پلی همچنان با یک عنوان کارتینگ آرکید طرف هستیم و سازندگان تنها سعی کرده‌اند تا کمبود های نسخه اول را در قالب نسخه دوم برطرف سازند. با این اوصاف تغییرات کلی بیشتر در گیم پلی بازی صورت گرفته تا از تکراری شدن روند بازی جلوگیری کند اما آن‌ها تا چه حد در این عمل موفق بوده‌اند؟

 اضافه شدن قابلیت پرش و دش به عنوان قابلیت‌های جدید در کنار بوست و دریفت چهار قابلیت کلی گیم‌‌پلی هات ویلز را تشکیل می‌دهند و بازی همچنان فاقد آیتم های ویژه که در اکثر عناوین کارتینگ وجود دارد مثل موشک‌، تله و… است. همین کمبود در نهایت باعث شده تا هات ویلز همچنان بعد از مدتی به ورطه تکرار دچار شود، درست همانند نسخه اول که به سرعت تکراری می‌شد. البته این به معنا بد بودن بازی نیست و همچنان می‌توان از گیم‌پلی سریع و جذاب آن برای مدتی هر چند کوتاه لذت برد و از طراحی استیج‌های آن تعریف کرد. درست همانند نسخه اول، نقطه قوت این نسخه هم طراحی فوق‌العاده استیج‌ها و یا همان پیست‌های مسابقه هستند که گویا از دل دنیای کودکی ما و دستگاه‌های آرکید بیرون آمده‌اند و از حیث طراحی هم به شدت با طراحی‌ها خوب و بعضا سخت و گمراه کننده طرف هستیم تا عمق بیشتری را به گیم‌پلی بازی تزریق کنند. استیج‌های این نسخه هم در فضا های مختلفی در جریان هستند و شامل محیط هایی مثل فروشگاه آرکید، زمین مینی گلت، موزه دایناسور ها و حیات پشتی خانه می‌شوند و هر کدام از تنوع به شدت خوبی برخوردارند. همچنین در این نسخه می‌توان همانند گذشته دست به ساخت و طراحی پیست‌های مختلف زد و کلی محتوا در این عنوان تولید کرد.

یکی دیگر از مواردی که به این نسخه اضافه شده، داستانی برای بخش کمپین بازی است. همان طور که گفتم هدف در این نسخه عمق و تنوع بیشتر برای این عنوان بوده و اضافه شدن داستان هم یکی از همان مواردی است که در این راستا صورت گرفته، اما این داستان چیزی نیست که بتواند خیلی به بهبود بازی و یا حداقل عمق بیشتر آن کمکی انجام دهد. داستان هم بازگو کننده همان قصه کلیشه‌ای مبارزه با هیولا ها است و این بار قهرمانان داستان باید به کمک تکنولوژی، از لحاظ سایزی کوچک شده تا به جنگ با این هیولاهای کوچک و هم قد و اندازه اتومبیل‌های هات ویلز بروند، اما نکته عجیب این جاست که غیر از کات سین های بخش داستانی، هیچ اثری از این قهرمانان و هیولا ها در طول مسابقات نیست و گویا یکی از آن مواردی است که در ماه‌های آخر توسعه به این عنوان اضافه شده‌است.

دریفت، تایم تریال، الیمنیشن و کوئیک ریس مد هایی هستند که در بخش داستانی و حالت آفلاین در دسترس قرار می‌گیرند. در کنار این مد های معمول، مبارزه با باس‌ها هم در این شماره وجود دارند که در آن‌ها باید با نابود سازی تعدادی موانع در مدت زمان محدود، باس آن مرحله را از بین ببرید. در کل مسابقات بازی از تنوع خوبی برخوردارند و همچنین تعداد نسبتا زیادی را هم شامل می‌شوند. در زمینه هوش مصنوعی عنوان هات ویلز حرف تازه‌ای برای گفتن ندارد. همان هوش مصنوعی استاندارد رابربندینگ موجود در تمام عناوین ریسینگ آرکید و کارتینگی همان چیزی است که در اینجا هم وجود دارد و بدین صورت حریفان ما تا لحظه آخر برای رقابت با ما تلاش خواهند کرد و خوشخبتانه مشکلات عناوینی مثل Lego 2k Drive در زمینه هوش مصنوعی در اینجا وجود ندارد.

 از دیگر مد ها می‌توان به قابلیت اسپلیت اسکرین و مد های آنلاین اشاره کرد. هر چند در زمان نوشتن این نقد به دلیل نبود پلیر کافی، با تعدادی کمتری از بازیکنان قادر به تجربه مد های آنلاین بودم، اما به نظر می‌رسد در هنگام عرضه رسمی بازی و تجربه این مد ها که شامل مد های موجود در بخش آفلاین در کنار مد های دیگری مانند کلش دربی و Grab the Gears می‌شوند، در مجموع بخش آنلاین بتواند تجربه سرگرم کننده‌ای را ارائه دهد.

یکی از انتقاداتی که به نسخه اول وارد بود، محتوا به شدت کم و پولی اتومبیل‌ها و مسابقات بازی بود. می‌توان گفت در این نسخه این موارد به کلی برطرف شده و حال از همان روز اول هم تعداد فراوانی مسابقه در دسترس است و هم بیش ۱۳۰ اتومبیل، از مدل‌های مختلف و معروف اتومبیل‌های هات‌ویلز در اینجا در دسترس است. این‌بار هم برای طراحی این اتومبیل‌ها دقت و ظرافت فراوانی به کار رفته شده و علاوه بر طراحی فوق‌العاده و نزدیک به واقعیت آن‌ها، از لحاظ قدرت و کلاس بندی‌ هم با اتومبیل‌ها متفاوتی طرف هستیم. کلاس‌های اتومبیل‌ها شامل دریفت، بالانس، آف رود و… می‌شوند و هر کدام از آن‌ها را می‌توان به دلخواه آپگرید کرد. همچنین با شرکت در مسابقات مقداری پول و XP برای خرید اتومبیل و لول‌آپ برای خرید آپگرید به دست خواهیم آورد.

نتیجه‌گیری:

Hot Wheels Unleashed 2: Turbocharged ادامه‌ای برای نسخه اول محسوب می‌شود که تقریبا در تمام بخش‌ها پیشرفت کرده و تا حد زیادی سعی کرده‌است تا مشکلات و کمبود های نسخه اول را جبران کند. هر چند در زمینه گیم‌پلی همچنان بازی با سرعت نسبتا زیادی به سوی تکراری شدن پیش می‌رود و تنها پس از چند ساعت از تجربه بازی حس می‌شود که دیگر چیز جدیدی برای تجربه باقی نمانده، اما با این حال علاقمندان به نسخه اول و اتومبیل‌های هات‌ویلز همچنان می‌توانند برای مدتی هر چند کوتاه از تجربه بازی لذت ببرند. مواردی مانند طراحی استیج‌ها در کنار لیست کامل اتومبیل‌ها و گرافیک چشم نواز از جمله نکات مثبت این عنوان محسوب می‌شوند.

امتیاز بازی‌سنتر – 7.5

7.5

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت: طراحی خوب استیج‌ها و اتومبیل‌ها لیست کاملی از اتومبیل‌های هات‌ویلز پیشرفت در اکثر موارد نسبت به نسخه اول نقاط ضعف: مشکل تکراری شدن گیم‌پلی همچنان به قوت خودش باقی مانده است داستان کلیشه‌ای و اضافه

User Rating: Be the first one !

source

توسط