ولادیمیر پوتین، روز پنجشنبه قانونی را امضا کرد که بر اساس آن موافقت‌نامه جامع منع آزمایش هسته‌ای روسیه لغو شد، اقدامی که به گفته او برای همسو کردن مسکو با ایالات متحده طراحی شده است.

آگهی

روسیه البته می‌گوید آزمایش‌های خود را از سر نمی‌گیرد مگر این که واشنگتن این کار را انجام دهد. مسکو همچنین می‌گوید لغو موافقتنامه جامع منع آزمایش‌های هسته‌ای تغییری در نحوه اشتراک گذاری اطلاعات درباره فعالیت‌های هسته‌ای این کشور را ایجاد نمی‌کند. 

واشنگتن معاهده منع آزمایش‌های هسته‌ای در سال ۱۹۹۶ امضا کرد اما هرگز آن‌را تصویب نکرده است. پوتین گفته بود انتظار دارد آمریکا هم مانند روسیه این پیمان را تصویب کند و در غیر این صورت مسکو هم موضعی مشابه واشنگتن اتخاذ می‌کند. 

برخی از کارشناسان غربی کنترل تسلیحات نگران این هستند که روسیه ممکن است به سمت آزمایشی برای ارعاب و برانگیختن ترس در بحبوحه جنگ اوکراین حرکت کند، ایده‌ای که مقام‌های روسیه آن را رد کرده‌اند.

پوتین در ۵ اکتبر گفته بود آمادگی ندارد بگوید که آیا روسیه باید آزمایش‌های هسته‌ای را از سر بگیرد یا خیر. این اظهار نظر پوتین پس از فراخوان برخی از کارشناسان امنیتی و قانونگذاران روسی مبنی بر آزمایش بمب هسته‌ای به عنوان هشداری برای غرب مطرح شده بود. 

کارشناسان غربی نگرانند که اگر چنین اقدامی اتفاق بیفتد، می‌تواند آغازگر دوره جدیدی از آزمایش‌های هسته‌ای قدرتمند باشد.

تصمیم لغو موافقتنامه جامع هسته‌ای توسط پوتین پس از آن انجام می‌شود که هر دو مجلس روسیه قبلا این اقدام را تصویب کرده بوند. حالا یک وب‌سایت دولتی روسیه از موافقت پوتین با این مصوبه خبر داده و با امضای پوتین تصمیم فوق‌الذکر بلافاصله اجرایی شده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

روسیه پس از شوروی هرگز آزمایش هسته‌ای انجام نداده است. آخرین آزمایش اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۰ و ایالات متحده در سال ۱۹۹۲ بوده است.

source

توسط