به گزارش شبکه خبری ان‌بی‌سی مقامات آمریکایی و اروپایی با دولت اوکراین در مورد مذاکرات صلح احتمالی با روسیه که ممکن است پایان جنگ را رقم زند، گفتگو کرده‌اند.

جنگ اوکراین که اکنون وارد دومین سال خود شده است صدها هزار کشته و زخمی برجای گذاشته و بخش‌هایی از این کشور را ویران کرده است.

این جنگ همچنین حادترین بحران در روابط مسکو با غرب از زمان بحران موشکی کوبا در سال ۱۹۶۲ میلادی را رقم زده است.

ان‌بی‌سی به نقل از منابع آمریکایی خود نوشت که این گفتگوها کلی و شامل موارد و امتیازاتی بوده است که اوکراین برای دستیابی به توافق با روسیه می‌بایست راضی به از دست دادنشان باشد. 

ان‌بی‌سی به نقل از مقام‌های قبلی و فعلی آمریکایی نوشته است که گفتگوهای غربی‌ها با اوکراین در بحبوحه نگرانی آنها از به بن‌بست رسیدن جنگ و نیز توانایی غرب برای تداوم کمک به اوکراین صورت گرفته است.

روسیه در حال حاضر حدود ۱۷.۵ درصد از خاک اوکراین را در تصرف و کنترل خود دارد.

مسکو می‌گوید در پاسخ به حربه «غرب متخاصم و متجاوز» که از کی‌یف برای تضعیف روسیه استفاده می‌کند، مجبور به «عملیات نظامی ویژه» در اوکراین شده است. 

 کی‌یف و متحدان غربی‌اش اما با رد این ادعا می‌گویند که این استدلالی بی‌جا است و مسکو می‌خواهد به سبک امپریالیستی اراضی اوکراین را ببلعد.

مسکو می‌گوید به تمام اهداف خود در اوکراین دست خواهد یافت. کی‌یف اما می‌گوید تا کنترل تمام مناطق از دست رفته خود از جمله شبه کریمه را که روسیه آن را در سال ۲۰۱۴ میلادی ضمیمه خاک خود کرد، بدست نگیرد و آخرین سرباز روس را از خاکش بیرون نراند، آرام نخواهد گرفت.

source

توسط