در پی افزایش تنش‌ها میان ایالات‌متحده و چین، شرکت‌های چینی درحال افزایش تعداد پتنت‌های خود در‌زمینه امنیت سایبری هستند. حالا گزارشی جدید می‌گوید که در میان 10 شرکت با بیشترین پتنت در حوزه امنیت سایبری، 6 مورد آن‌ها چینی بوده که هواوی و تنسنت هم جزو آن‌ها هستند.

طبق گزارش Nikkei Asia که با همکاری شرکت آمریکایی LexisNexis تهیه شده است، شرکت‌های چینی در ماه آگوست سهم بالایی در پتنت‌های حوزه امنیت سایبری داشته‌اند. این گزارش پتنت‌های مربوط به 95 کشور و منطقه را بررسی کرده است.

تعداد پتنت‌های هواوی و تنسنت در حوزه امنیت سایبری

طبق این گزارش، شرکت آمریکایی IBM در ماه آگوست با 6,363 پتنت بیشترین تعداد پتنت را داشته است. در مقام‌های بعدی هواوی و تنسنت به‌ترتیب با 5,735 و 4,803 پتنت قرار گرفته‌اند.

در میان 6 شرکت چینی حاضر در این لیست، بازوی مالی علی‌بابا، یعنی Ant Group با 3,922 پتنت در رتبه ششم به‌چشم می‌خورد. سه شرکت چینی State Grid Corp، علی‌بابا و شرکت سرمایه‌گذاری China Investment .Corp هم به‌ترتیب با 3,696، 3,122 و 3,042 پتنت در جمع 10 شرکت برتر قرار گرفته‌اند.

با افزایش تنش‌ها میان ایالات‌متحده و چین، دسترسی شرکت‌های چینی به فناوری‌های آمریکایی محدود شده است. در همین راستا، این شرکت‌ها می‌خواهند به خودشان اتکا کرده و رشد کنند.

یکی از محدودیت‌هایی که آمریکا برای شرکت‌های چینی درنظر گرفته است، به حوزه هوش مصنوعی مربوط می‌شود. البته پیش از اینکه هوش مصنوعی به‌اندازه امروز در مرکز توجه قرار بگیرد، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا، با وضع تحریم‌های مختلف علیه هواوی، این غول چینی را منزوی و از دسترسی به فناوری‌های روز منع کرده بود.

با وجود تمام این رویکردها، به‌نظر می‌رسد شرکت‌های چینی حالا نه‌تنها می‌خواهند از فناوری‌های آمریکایی فاصله بگیرند، بلکه به‌دنبال تبدیل‌شدن به یکی از قطب‌های اصلی فناوری در دنیا هستند که ثبت هرچه بیشتر پتنت‌ها می‌تواند یکی از راهکارها برای دستیابی به این هدف تلقی شود.

source

توسط