به گزارش پرشین خودرو، راهنمای خرید دیسک و صفحه خودرو: یکی از قطعات پر مصرف خودرو دیسک و صفحه یا به اصطلاح رایج کیت کلاچ می باشد. و همیشه یکی از مهم ترین دغدغه های رانندگان خرید یک کیت کلاچ با کیفیت بوده است. چون عدم کیفیت بالای این محصول موجب ایجاد مشکل و خرابی سنگین در اتومبیل شما خواهد شد.

در مقاله پیش رو قصد داریم تا شما را با عملکرد این قطعه ضروری و همچنین برند های مطرح در تولید آن آشنا کنیم.

راهنمای خرید دیسک و صفحه خودرو

دیسک و صفحه پراید

کیت کلاچ یکی از قطعات مهم و کلیدی خودرو است که سلامت و کارکرد درست آن، باعث عملکرد مناسب خودرو نیز می‌شود. این قطعه گیربکس را از پیشرانه خودرو جدا می‌کند و باعث می‌شود که راننده دنده را به راحتی تعویض کند. در حقیقت کیت کلاچ مجموعه‌ای شامل دیسک و صفحه و بلبرینگ است که به آن کیت کلاچ گفته می‌شود.

وقتی راننده پای خود را روی پدال کلاچ قرار می‌دهد، صفحه کلاچ درگیر خواهد شد. در این حالت نیروی موتور ماشین دیگر به گیربکس نمی‌رسد و حال امکان تعویض دنده وجود دارد. لازم است بدانید که در خودروهای اتوماتیک نیز دقیقا همین ساختار و همین فرآیند وجود دارد و تنها تفاوت نبودن پدال کلاچ است و فرآیند کاملا به شکل اتوماتیک انجام می‌شود.

در مجموع وظایف این بخش شامل تعویض کردن دنده‌ها، قطع ارتباط گیربکس و موتور برای جلوگیری از خاموش شدن موتور و وصل کردن مجدد موتور و گیربکس است.

به دلیل اینکه این بخش از خودرو به طور مداوم در حال کار است. و اصطلاک در آن زیاد است، توجه در استفاده صحیح از آن و همچنین تعمیر و نگهداری به موقع از آن اهمیت بسیار دارد. و نکته قابل ذکر این است که به دلیل قیمت بالای دیسک و صفحه پراید و هزینه اجرت تعویض این قطعه حتما به موارد ذکر شده در ادامه جهت نگهداری درست و صحیح از کیت کلاچ ماشین خود، توجه نمایید.

عواملی که باعث کاهش عمر صفحه کلاچ می‌شوند

۱. عدم تعویض صحیح دنده
عدم تعویض صحیح دنده می تواند به فسودگی زودرس صفحه کلاچ منجر شود. تغییر دنده بدون استفاده از کلاچ یا تغییر سریع و خشن دنده می تواند، می تواند فشار زیادی بر روی صفحه کلاچ اعمال کند.

۲. انتخاب اشتباه دنده
اگر در سربالایی‌ها مشغول به رانندگی هستید، باید حواستان به استفاده از دنده مناسب باشد. دنده یک و دو برای چنین شرایطی مناسب است. در غیر این صورت، به خودرو فشار زیادی می‌آید و در نتیجه موجب آسیب به صفحه کلاچ خواهد شد.

۳. رانندگی در ترافیک سنگین
حتی اگر راننده ای با تبحر هم باشد، در زمان ترافیک و توقف های کوتاه استفاده مداوم از کلاچ اجتناب ناپذیر است. همین مورد نیز موجب کاهش عمر کلاچ خواهد شد.

۴. شتاب زیاد در رانندگی
نباید از خودرویی که شتاب و سرعت زیادی را در رانندگی از سر می‌گذراند، انتظار داشتن صفحه کلاچی سالم و بدون مشکل داشته باشد. شتاب زیاد اثرات مخربی روی این قطعه حساس خودرو می‌گذارد.

۵. سرنشین بیش از ظرفیت خودرو
اگر تعداد زیادی سرنشین که بیش از ظرفیت خودرو است را سوار بر خودرو نمایید در زمان تعویض دنده و استفاده از کلاچ خودرو، فشار زیادی به اتومبیل شما می آید.

نشانه های تعویض دیسک و صفحه پراید

زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ در خودرو معمولاً بستگی به شرایط رانندگی، نوع خودرو و نحوه استفاده از آن دارد. اما برخی از نشانه‌های مشترکی که ممکن است نشان دهنده نیاز به تعویض دیسک و صفحه کلاچ باشند عبارتند از:

• افزایش فرسایش: در حین تغییر دنده، صفحه کلاچ اصطکاک غیرعادی ایجاد می‌کند، شاید نشانه فرسودگی صفحه کلاچ باشد.
• کلاچ فشرده: به منظور ترمز کردن، احتیاج به فشردن بیش از حد کلاچ دارید، و اصطکاک مداوم دیسک و صفحه کلاچ بر یکدیگر حاکم است، می تواند به دلیل فرسودگی دیسک و صفحه باشد.
• انتقال ناپایدار قدرت: توانایی انتقال قدرت از موتور به چرخ‌ها ناپایدار شده و سرعت خودرو با مشکل تغییر می‌کند.
• بوی نامطبوع: اگر در زمان استفاده از صفحه کلاچ با بوی نامطبوعی مواجه شدید، حتما یکی از نشانه های تمام شدن صفحه کلاچ خودرو شماست.

کیت کلاچ برند والئو

کیت کلاچ والئو : والئو یکی از بزرگترین تولیدکنندگان قطعات خودرو در فرانسه است. شرکت والئو در سال ۱۹۲۳ با نام The Société Anonyme Française du Ferodo در سنت کوئین، حوالی پاریس تأسیس شد.

در سال‌های نخست اقدام به تولید لنت ترمز تحت لیسانس و نظارت شرکت فرودو انگلستان آغاز بکار کرد. پس از مورد استقبال قرار گرفتن مشتریان و ایجاد تنوع در محصولات از سال ۱۹۶۰ اقدام به تولید سامانه‌های ترمز و در طی دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ تولیدات خود را در زمینه سامانه‌های حرارتی، الکتریکی و روشنایی گسترش داد. در ماه مه سال ۱۹۸۰ این شرکت نام خود را به والئو (Valeo) به معنی ” من هستم” تغییر نام داد.

تفاوت دیسک و صفحه والئو آبی و سبز

این شرکت حیطه کاری خود را از طریق همکاری با دیگر کشورها و شرکت ها گسترش داده است. به جز فرانسه که تولید کننده اصلی و به شکلی شعبه اصلی این برند به حساب می آید، از طریق شرکت هایی در کشور کره جنوبی و ترکیه هم اقدام به تولید قطعات تحت برند خود می کنند و در کل میتوان آنها را هم نمایندگی و تولید کنندگان رسمی “لوازم یدکی والئو” در بازار فروش لوازم یدکی جهانی این برند دانست.

گفتنی است تولیدات این کارخانه ها با یکدیگر هم از نظر کیفی و هم از نظر ظاهری کمی تفاوت دارند. در بازار لوازم یدکی ایران بیشترین تفاوت در کیت کلاچ والئو مشاهده میشود که در فرانسه، کره و ترکیه این قطعه برای این برند فرانسوی تولید میشود. تفاوت ظاهری که این محصولات با یکدیگر دارند در بسته بندی آنهاست.

“والئو فرانسه” با بسته بندی سبز رنگ و با بالاترین کیفیت در کشور فرانسه تولید شده در صورتی که والئو کره با عنوان PHC و با بسته بندی آبی رنگ در بازار عرضه می گردد. والئو ترک تحت برند ایساکو و سفارش مستقیم این شرکت در بازار لوازم یدکی ایران بصورت انحصاری به فروش می رسد. به این نکته هم توجه کنید که بر روی تمامی محصولات این شرکت اسم خود این برند valeo به انگلیسی بر روی بسته بندی و قطعه درج شده است.

راهنمای خرید دیسک و صفحه خودرو

قیمت دیسک و صفحه کلاچ والئو سبز اصلی فرانسه

کیفیت دیسک و صفحه والئو آبی در اکثر خودرو ها از نمونه سبز آن کمی پایین تر می باشد ولی بدان معنی نیست که کیفیت پایینی دارد ولی در مورد دیسک و صفحه پراید می توان کیفیت آن را از نمونه سبز آن که ساخت کشور ترکیه است بهتر دانست. پس می توان گفت که تنها در مورد دیسک و صفحه پراید نمونه آبی با نمونه سبز آن تقریبا در یک رده می باشند ولی در خودرو های دیگر بسته بندی والئو سبز دارای کیفیت بالاتری می باشد.

قیمت دیسک و صفحه کلاچ والئو پراید

برای خرید کیت کلاچ والئو آبی از لوازم یدکی پراید و سایپا مطمئن در اینترنت با برچسب PHC از رنج قیمت ۲/۱۵۰/۰۰۰ الی ۲/۳۰۰/۰۰۰ تومان باید هزینه کرد. البته نرخ قید شده در زمان انتشار این مقاله و فقط در وبسایت فروش لوازم یدکی توتام معتبر می باشد.

قیمت دیسک و صفحه کلاچ والئو پژو۴۰۵

قیمت خرید کیت کلاچ والئو سبز پژو۴۰۵ بین ۲/۶۵۰/۰۰۰ الی ۲/۷۵۰/۰۰۰ تومان در بازار قطعات یدکی خودرو می باشد.
جهت خرید کیت کلاچ والئو سبز و آبی به فروشگاه آنلاین توتام مراجعه نمایید.

source

توسط